Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Zemiakové špeciality v Peru #
Peru má rozlohu viac ako 1,2 mil. km² a každý región krajiny má vo svojej kuchyni niečo charakteristické. Viac-menej však všetko stojí a padá na zemiakoch. V peruánskych Andách majú pôvod všetky odrody zemiakov.
Začnime teda od nich. K najznámejším jedlám zo zemiakov patria ocopa - zemiaky s arašidovou omáčkou, causa - zemiaky prekladané so zeleninou, mäsom či plodmi mora, ale aj papa a la huancaína - zemiaky v krémovej omáčke zo syra alebo smažená papa rellena - z roztlačených zemiakov s hovädzím mäsom.
Zemiaky používajú aj pri polievkach chupe. Tieto polievky sú skutočne chutné, keďže sú krémové a husté. Caldo de Gallina, slepačia polievka so zemiakmi a bylinkami je vhodná napríklad na druhý deň "po opici". Chupe de Camarones (hustá polievka z kreviet), Sopa a la Criolla (krémová polievka s hovädzím mäsom, rezancami a zeleninou).
Medzi obľúbené jedlá patria aj kukuričné taštičky tamales, ktoré majú mnoho druhov. Do peruánskej kuchyne až na pobreží Pacifiku prenikol aj kus Amazónie, ktorá ostávala dlho v ústraní.
Kuchári až dnes s obľubou varia z rôznych plodov pochádzajúcich až z džungle, používajú rôzne druhy riečnych rýb alebo používajú napríklad aj aguaje (plody palmy moriche) či maniok. Nechýbajú plody mora a hlavnou hviezdou je, ako ináč, svetoznáme ceviche.
Ceviche, cuy a morské jedlo Peru #
Ceviche je vychladená zmes rýb, plodov mora, ktoré sú marinované v citrónovej šťave s cibuľou a koreninami. Pri návšteve Peru je ceviche priam gurmánskou povinnosťou. Obľúbené je aj ají de gallina, čo je kuracie v pikantnej omáčke s vlašskými orechmi.
Definícia ceviche
Pod týmto pojmom si predstavte tradičnú peruánsku surovú rybu marinovanú v limetkovej šťave. Pripravuje sa z bielej morskej ryby (napr. morský vlk), ktorá sa naloží v čerstvo vytlačenej limetke alebo horkom pomaranči. Potom sa zmieša s nakrájanou cibuľou, čili papričkami a soľou. Ako príloha sa obvykle podáva zmes obrovskej peruánskej kukurice, plátky varených sladkých zemiakov a chrumkavé lupienky či kukuričné placky.
Ceviche je jedlo, ktoré pochádza z tichomorského pobrežia Peru a bolo známe už pred 2 000 rokmi. Peru miluje toto typické národné jedlo natoľko, že si na jeho počesť urobilo štátny sviatok a každý rok, presnejšie 28. júna, oslavujú Peruánci obľúbené ceviche. Hotely a reštaurácie vtedy ponúkajú špeciálne menu inšpirované ceviche rôznych chutí.
Z horských oblastí Peru pochádza známe cuy - pečené morča. V Andách ho jedli už oveľa skôr než sa v Európe stal obľúbených domácim zvieratkom. Pripomína mäso králika a často sa podáva v celku, no dá sa požiadať o to, aby vám ho naservírovali už naporciovaného.
Zaujímavosťou je, že na mnohých domorodých vyobrazeniach Poslednej večere uvidíte, že na stole majú naservírované práve jedlo cuy.
Prípadne treba jesť ešte aj trucha - pstruhy, ktoré pripravujú na mnoho spôsobov. Medzi obľúbené patria aj steaky z alpaky či mäso z lamy.
Dezerty v Peru #
Medzi obľúbené dezerty patria napr. puding z fialovej kukurice s kúskami ovocia mazamorra morada, potom aj karamelový suspiro limeno alebo flan - crema volteada či alfajores - sušienky spojené s karamelom.
Obľúbené sú aj Choclo con queso - kukurica, ktorú vám podávajú s kusom syra (toto jedlo pochádza z Posvätného údolia).
Tradičné nápoje Peru #
Čo sa nápojov týka, po Peru budete narážať takmer neustále na modré fľašky naplnené žltou tekutinou Inca Kola (veľmi sladký nápoj). V reštauráciách bude v ponuke národný nápoj pisco. S pisco sa pripíja na všetky podstatné a aj na tie nepodstatné udalosti a recept na jeho prípravu nájdete tu - recept na pisco.
Z Peru pochádza aj vynikajúca káva a, samozrejme, aj čokoláda. V oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, napríklad v Cuzco, je v hoteloch bežnou praxou, že budete ponúknutí čajom z koky (Maté de Coca), ktorý vám pomôže s aklimatizáciou.
Peruánske víno a olivy #
Peru sa môže pochváliť jednou z najlepších gastronómií na svete. Hádali by ste však, že sa tu pestuje vinič? V južnej časti krajiny nájdeme malý vinársky región, kde sa víno produkuje od roku 1540 a mali ho sem priniesť Španieli. Je to jedna z najstarších vinárskych oblastí v Južnej Amerike. Vinice sa rozširovali najmä do oblastí Arequipa, Ica, Moquegua a Tacna.
V 17. a 18. storočí sa peruánske víno predávalo po celej Južnej Amerike. V 19. storočí sa však vinohradníctvo dostalo do úzadia a dôvodom boli prírodné katastrofy v podobe sopečnej erupcie a zemetrasenia. Prežívajúce vinice sa zameriavali na výrobu tradičného peruánskeho destilátu z hrozna - pisca.
Konkrétne v údolí Ica nájdeme cca 85 producentov. Je to oblasť na okraji púšte Atacama a je teda pomerne suchá a horúca. Napriek tomu, chladivý vietor z Tichého oceánu v kombinácii s nadmorskou výškou približne 500 metrov spôsobujú, že sa v noci teplota môže zmeniť až o 15 stupňov.
To spolu s ílovitou a piesočnatou pôdou umožňuje v tejto oblasti pestovať hrozno. V Peru sa nachádza približne 15 000 hektárov viníc určených na výrobu Pisca a sladkých vín. Oblasť Monquegua bola dôležitým vinohradníckym centrom v 17. storočí známa ako “Bordeaux Ameriky”.
Pri cestách po Peru sa s BUBO dostávame aj k oázam, kde sa pestujú olivovníky a olivy z tejto oblasti sú známe po celom Peru. Olivy sa v Peru používajú na ozdobu jedál, podávajú sa ako predjedlo, dávajú sa do koláčov, koktailu alebo dusených pokrmov. Vraj sa prvé olivovníky do Peru dostali ešte v roku 1519 - taktiež zo Španielska.
Mal ich vtedy dať priviesť bohatý kolonizátor Antonio de Ribera. Zo 100 ks prežili cestu len tri kusy a o tieto olivovníky sa museli otroci poctivo starať. V tých časoch bola konzumácia olív absolútnym luxusom. Podľa jedného jezuitského kronikára mali hostia na peruánskych večierkoch veľké šťastie, keď dostali jednu olivu ako predjedlo.
Dnes sa olivy pestujú vo viacerých častiach Peru. Nájdete ich v mestách ako Tacna, Arequipa, Ica a dokonca aj v Lime, kde sa v luxusnej štvrti San Isidro stále nachádza starý olivový háj. V súčasnosti sa v Peru pestuje 95 % olív pôvodnej odrody criolla, ktorú priniesli Španieli ešte v 16. storočí.
Peruánska káva #
Kávičkárom nebude peruánska káva žiadnou neznámou. Na mieste vás však prekvapí, že miestnu kávu musíte akosi viac hľadať. Prečo to tak je? Často smeruje tá najkvalitnejšia káva na export do Európy a Severnej Ameriky, a teda v krajine ostane len káva druhej triedy. Všeobecne miestni obyvatelia neholdujú pitiu kávy, a preto na vás dobrá kaviareň nečaká za každým rohom.
Na našom BUBO zájazde do Peru nevynecháme návštevu Cusca - vstupnú bránu pre všetkých, ktorí sa rozhodli navštíviť slávne Maccu Picchu. Pre milovníkov kávy BUBO odporúča kaviareň Florencia y Fortunata Café na Calle Suecia (švajčiarskej ulici). Zaujímavosťou je, že pôvodne sa táto ulica volala Sucia (špinavá), ale tento nelichotivý názov časom premenovali na Suecia (švajčiarska).
Táto kaviareň funguje ako sociálny podnik, ktorý sa snaží zviditeľniť prácu žien vo svete kávových špecialít. Hlavným cieľom je odstrániť rodové rozdiely v sektore kávy. V tejto kaviarni je celý kávový proces zabezpečovaný výlučne andskými ženami - od zberu kávových čerešní cez produkciu a obsluhu. Káva je na 100 % peruánska.
Zakladateľka Carolina Peralta Minaya vzdeláva o káve, ale predovšetkým rozpráva príbehy žien, ktoré sú súčasťou tohto procesu. V príjemnom interiéri si všimnite na stene motto, ktoré znie: 'Nech je vaša káva a sebaláska silná'. Ku výbornej kávičke odporúčame tradičný argentínsky zákusok populárny v mnohých juhoamerických krajinách, tzv. alfajores - lahodné maslové koláčiky plnené pistáciovo-kokovou náplňou.
Mohli by vás zaujímať naše prehliadky peruánskych miest:
Mohol by vás zaujímať aj náš rozhovor s najscestovanejšou Peruánkou - čo ona odporúča ochutnať?
Najlepšie reštaurácie Latinskej Ameriky sú v Peru #
Luxus tu nie je ťažké nájsť. Peru má v rebríčku TOP 10 najlepších reštaurácií Latinskej Ameriky až troch zástupcov. Veľakrát po sebe vyhrávajú tie isté reštaurácie, a to menovite Maido, Mayta a Kjolle. Vysoko hodnotené sú však aj Cosme, Central, Mérito, Osso, La Mar a Rafael.
Peru vyhralo až päť ráz po sebe v rebríčku TOP gastronómia sveta podľa World Travel Awards.
Pokiaľ vám niekde má chutiť, tak je to práve Peru. Presvedčte sa o tom, že ide o jednu z najlepších kuchýň na našej planéte a ulovte s nami gastronomické zážitky na celý život. Inšpirujte sa, čo ochutnať, aj v ďalších našich BUBO blogoch na tému:
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!