Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Kde hľadať najvyššie mrakodrapy a ľudskou rukou vybudované stavby, aké kedy vznikli? Mnoho ľudí za nimi zamieri do Číny, USA, Japonska či do krajín Arabského polostrova. V priebehu rokov držali titul najvyššej budovy sveta viaceré skvosty vrátane Empire State Building či už neexistujúcich dvojičiek. Dnes väčšinu z nich nájdete iba v Ázii.
Najvyššie budovy sveta nie sú iba vysoké, ale aj krásne. Často ide o hlavnú atrakciu daného mesta. Všetkých 10 najvyšších budov sveta sme v BUBO prešli a je to priam nekončiaci proces, keďže rebríček sa neustále mení. Ľudská snaha o napredovanie je neuveriteľná. Mrakodrapy sa stali prestížnou záležitosťou, sú veľkým ťahákom pre turistov a my sa s vami podelíme o top zážitky ulovené pri ich návšteve.
10. miesto: Taipei 101, Tchaj-pej (Taiwan) - 508 m #
Žiadna návšteva metropoly Taiwanu by nebola kompletná bez zastávky na mrakodrape TAIPEI 101, ktorý je už dnes symbolom a synonymom mesta. Ide o vôbec prvý mrakodrap, ktorý prekonal výšku 500 metrov. Niekoľko rokov sa vďaka tomu pýšil prívlastkom najvyššej budovy sveta. Aj keď dnes mu tento titul už nepatrí, je to stále jeden z najkrajších mrakodrapov planéty.
Ide tiež o skvelú ukážku toho, ako si Taiwan ctí čínske korene – celý mrakodrap je totižto pretkaný architektonickými odkazmi na čínsku kultúru. Zároveň ho navrhli v súlade so starobylým čínskym umením geomancie feng šuej a je nesmierne ekologický.
Jeho vzhľad má pripomínať bambus, ktorý je pre Číňanov symbolom odolnosti a sily. Číslo 8 je v Číne najšťastnejším a mrakodrap má osem častí a každá z nich disponuje ôsmimi poschodiami.
Základné fakty o Taipei 101:
- Výška: 508 m, z toho strecha 449,2 m, najvyššie poschodie 438 m a vyhliadka 449 m
- Počet poschodí: 101
- Kompletne zhotovená: 31. decembra 2004
- Cena stavby: 1,9 miliardy USD
Pokiaľ využijete v Tchaj-peji metro, zvezte sa na zastávku Taipei 101 a nemusíte ani vystúpiť z vlaku, aby ste budovu videli. Reálne ju uvidíte z každého kúta mesta. Na vyhliadku, ktorá sa nachádza na 89. poschodí a stále je jednou z najvyšších na svete, sa dostanete výťahom z nákupného centra Taipei 101, ktoré zaberá prvých 5 poschodí budovy a nájdete tu najlepšie svetové značky a skutočne nádherné butiky.
Taipei 101 sa nachádza v modernej štvrti Xinyi, všade okolo vás sú moderné mrakodrapy a presklené budovy. Na prvý pohľad by ste vôbec nevedeli, že ste na ďalekom východe. Ale toto je Taiwan a tradícia tu žije s modernými vplyvmi v harmónii. BUBO o Taiwane
Budova získala aj ocenenie za najrýchlejší výťah, ktorý sa pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou 1 010 metrov za minútu a dostane vás z prízemia až na 89. poschodie za 39 sekúnd. V strede Taipei 101, medzi 88. a 92. poschodím, zase nájdete obrovskú oceľovú guľu, ktorá udržiava budovu v stabilite aj pri zemetrasení či tajfúnoch, ktoré sú na Taiwane bežné.
Čítajte tiež:
Tipy na Taiwan - ako si ho užiť naplno?
9. miesto: China Zun, Peking (Čína) - 528 m #
China Zun Tower je supervysoká veža v Pekingu. Dominuje panoráme hlavného mesta Číny a svoje meno nesie po spoločnosti CITIC (China International Trust Investment Corporation), štátnej investičnej spoločnosti v krajine. Po tom, čo ju dokončili, sa stala jej sídlom.
China Zun je vlastne prezývka veže, ktorá pripomína „Zun“ - akýsi staroveký čínsky bronzový artefakt na rituálne účely, presnejšie obradnú nádobu. Niektorí tvrdia, že pripomína krčah na víno, a tento mrakodrap je teda akýmsi veľkým vínovým pohárom.
Na rozdiel od zakriveného tvaru veže sú podlahové dosky veže jednoducho štvorcové so zaoblenými rohmi. Zaoblený štvorcový tvar môže dopomôcť k zníženiu zaťaženia budovy vetrom. Šírka jednotlivých podlahových dosiek sa mení od základne po vrch, čím sa pás veže stáva tenším ako ostatné časti.
Pôvodný návrh veže v meste Peking počítal s výškou 508 metrov, čím by dorovnala Taipei 101. Keďže ale vieme, aké napäté sú vzťahy Číny a Taiwanu... Áno, uhádli ste, Číňania potrebovali prekonať túto výšku, a tak v ďalšom návrhu presadili 528 m. Vyhliadka je (rovnako) na 88. poschodí.
Základné fakty o China Zun:
- Výška: 528 m
- Počet poschodí: 109 + 8 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 30. septembra 2018
- Cena stavby: 3,5 miliardy USD
Budovu sprevádzali aj rôzne kontroverzie. Najvyššie poschodia obsadila národná bezpečnosť a úrady neskôr nariadili opravu budovy z bezpečnostných dôvodov. Hovorilo sa však aj o tom, že z najvyšších poschodí bolo vidno voľným okom centrálu Komunistickej strany Číny a ďalekohľadom aj každodenný život jej predstaviteľov. Potvrdiť to môže fakt, že tri najvyššie poschodia budú spravovať národné bezpečnostné orgány.
„Peking bol po stáročia tým vládnym mestom Číny skôr s nižšími budovami, ukážkou sú štvrte hutongov, ale aj napríklad Zakázané mesto s 9 999 miestnosťami postavenými v štýle feng šuej. Nízke budovy, rozsiahle námestia, mesto postavené v severo-južnom smere v absolútnom centre Pekingu. Zun Tower je výnimkou a ukazuje ambície Pekingu nezaostať za ostatnými čínskymi extrémne rýchlo sa rozvíjajúcimi mestami,“ hovorí po návšteve mrakodrapu šéf BUBO Ľuboš Fellner.
Tri najvyššie budovy "západného sveta":
Severná Amerika
- One World Trade Center (New York, USA) - 541 m
- Central Park Tower (New York, USA) - 472 m
- Willis Tower (Chicago, USA) - 442 m
Južná Amerika
- Gran Torre Santiago (Santiago, Chile) - 300 m
- One Tower (Balneário Camboriú, Brazília) - 290 m
- Yachthouse Residence Club (Balneário Camboriú, Brazília) - 281 m
Zájazdy
Polárne oblasti Európa
Škandinávia, Island
náročnosť
Trvanie
Ázia
Taiwan, Macao, Hongkong, Čína
náročnosť
Trvanie
8. miesto: Guangzhou CTF Finance Centre, Kuang-čou a Tianjin CTF Finance Centre, Tchien-ťin (oboje Čína) - 530 m #
Na túto priečku sme zaradili až dve čínske budovy, ktoré majú identickú výšku. Prvá z budov, teda finančné centrum v Kuang-čou, má 112 poschodí, hotel, kancelárske priestory a obchodné centrum. Megabudova má vo svojom okolí veľký centrálny park a disponuje podzemnou obchodnou halou.
Guangzhou CTF Finance Center má 111 poschodí nad zemou a 5 pod zemou. Dole nájdete úžasné luxusné obchody a potom vojdete do najvyššieho hotela Kantonu - Rosewood na 108. poschodie. „Musím povedať, že hotel sa mi naozaj veľmi páčil. Je z neho skvelý výhľad na deltu tretej najväčšej rieky Číny – Perlovej rieky. Oproti vidíte Kantonskú vežu, druhú najvyššiu vežu sveta, symbol Kantonu,“ rozplýva sa Ľuboš Fellner.
Dodáva, že Kanton má ako najľudnatejšia provincia sveta najlepšiu kuchyňu celej Číny. Rozpráva sa tu úplne iným jazykom (kantončinou). „My práve v Kantone končíme náš vynovený zájazd po Najkrajších miestach Číny – začíname v najkrajšom meste Li-ťiang, potom Dali, presúvame sa k najväčšiemu vodopádu, plavíme sa po rieke Li, z najdlhšej lanovky sveta si pozrieme Avatarovské hory a končíme práve tu v Kantone. Na záver ponúkame aj spánok v najvyššej budove. Podľa mňa dobrý tip!“ inšpiruje Ľuboš.
Základné fakty o Guangzhou CTF Finance Centre:
- Výška: 530 m, najvyššie poschodie 448 m
- Počet poschodí: 111 + 5 pod zemou
- Kompletne zhotovená: v októbri 2016
- Cena stavby: 1,5 miliardy USD
Finančné centrum v Tchien-ťine, rovnako od CTF, je vizuálne pôsobivejšie a na pohľad úžasnejšie moderné dielo. Budova je navrhnutá ako jemne zakrivený sklenený plášť. Tvorí ju osem naklonených megastĺpov, ktoré v priam lyrickej línii prepájajú stredy a rohy budovy. Unikátny dizajn pomáha centru v Tchien-ťine odolávať všetkým seizmickým aktivitám.
Naozaj pôsobivá budova vyzerá ako futuristická presklená raketa mieriaca do vesmíru.
Základné fakty o Tianjin CTF Finance Centre:
- Výška: 530 m, najvyššie poschodie 439 m
- Počet poschodí: 97
- Kompletne zhotovená: 22. septembra 2019
- Cena stavby: 1,2 miliardy USD
7. miesto: One World Trade Center, New York (USA) - 541 m #
Oddýchneme si od Číny, ale len na chvíľu. Za najvyššou budovou na západnej pologuli musíme ísť do mesta snov - New Yorku. One WTC vznikla v bezprostrednej blízkosti miesta, na ktorom kedysi stáli Dvojičky (dnes Ground Zero). Bývalej ikone "Veľkého jablka" vzdáva tiež veľkú poctu a odkazuje, že Newyorčania nezabúdajú. Krásne gesto.
Vyhliadkovú plošinu veže postavili tak, že sklenený parapet siaha do výšky 1 368 stôp - to bola presná výška južnej a severnej veže The Twins. Projektanti a stavbári tiež dbali na každé konštrukčné a bezpečnostné zlyhanie Dvojičiek a starostlivo navrhli novú vežu tak, aby bola najbezpečnejšou kancelárskou budovou na svete. Vysokopevnostný betón vydrží sedemkrát väčší tlak ako ten štandardný.
One World Trade Center má spolu 71 výťahov. Ísť hore môžu rýchlosťou až 35 km za hodinu. To znamená, že výťah dokáže prejsť z prízemia na 102. poschodie len za 60 sekúnd. Budova má tiež kubickú základňu a jej okraje tvoria osem rovnoramenných trojuholníkov. Jej stred je priam dokonalým osemuholníkom. Na vrchu je sklenený parapet, ktorého tvar je štvorec orientovaný 45 stupňov od základne.
Základné fakty o One WTC:
- Výška: 541 m, z toho strecha 417 m, najvyššie poschodie a vyhliadka 386 m
- Počet poschodí: 94 + 5 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 3. novembra 2014
- Cena stavby: 3,9 miliardy USD (viac než prvé miesto v rebríčku)
Kryštalická forma efektne zachytáva neustále sa vyvíjajúce zobrazenie lámaného svetla. Keď sa slnko "presúva" po oblohe alebo sa chodci pohybujú okolo veže, povrchy vyzerajú ako kaleidoskop a farby sa menia počas dňa, kedy sa menia aj svetelné a poveternostné podmienky. Takže počas každej etapy dňa vyzerá veža inak.
Veža Slobody, ako sa mrakodrapu hovorí, je symbolom odolnosti a nezlomnosti amerického ľudu. Keď prídete na dané miesto, Ground Zero, musíte Spojené štáty naozaj obdivovať.
6. miesto: Lotte World Tower, Soul (Južná Kórea) - 555 m #
Lotte World Tower v Soule navrhli na základe prastarej keramickej nádoby. Súčasťou veže so 123 poschodiami sú galérie, kaviarne a luxusný hotel, ako aj chodník a vyhliadková plošina. Je to jedno z najlepších miest, kde môžete oceniť úchvatný výhľad na živé svetlá Soulu.
Stavba v tvare štíhleho kužeľa s jemne zaoblenými stranami a pútavo farebnými oknami, inšpirovanými kórejskou keramikou, bola verejnosti otvorená v roku 2017. Na jej otvorenie čakali domáci desať rokov a veža vie odolať zemetraseniu deviateho stupňa.
Prvých šesť poschodí zapĺňajú obchody, ďalších viac ako päťdesiat poschodí obsadili kancelárie. Nad nimi sú súkromné byty, ešte vyššie luxusný hotel, ktorý má až 7 hviezdičiek (!!!) a na posledných troch poschodiach sa nachádzajú verejnosti prístupné vyhliadkové plošiny s famóznym výhľadom na celé hlavné mesto.
Základné fakty o Lotte World Tower:
- Výška: 555 m
- Počet poschodí: 123 + 6 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 3. apríla 2017
- Cena stavby: 3,4 miliardy USD
„Južná Kórea, to je prastará kultúra a budhistické chrámy, výmena stráží, línia DMZ medzi Južnou a Severnou Kóreou, K-Pop, živé chobotničky či kura so ženšenom, farebné lampióny, romantické západy slnka. No je to aj mrakodrap Lotte, prekrásna stavba s krásnou výškou 555 metrov. Architekti ho nadizajnovali podľa prastarej keramickej nádoby, sú tu michelinské reštaurácie, výborné hotely a mnoho našich klientov si Kóreu spája s Japonskom a hovoria, že práve tu sú jedny z najlepších nákupov na svete – hlavne, čo sa týka kozmetiky,“ zhrnul Ľuboš Fellner.
Čo sa týka samotného výhľadu na Soul, BUBO však má iný tip, ktorý je favoritom našich sprievodcov a klientov.
Aj tak sa ale veľa mladých ľudí a romantikov chodí pozerať na západ slnka radšej na rozhľadňu s názvom N Soul Tower. Martin Šimko, BUBO
Tri najvyššie budovy východnej pologule mimo Ázie
Európa
- Lakhta Center (Moskva, Rusko) - 462 m
- Federation - východná veža (Moskva, Rusko) - 374 m
- OKO - južná veža (Moskva, Rusko) - 354 m
Afrika
- Iconic Tower (Káhira, Egypt) - 394 m
- Veža Mohammeda IV. (Rabat, Maroko) - 250 m
- Leonardo (Johannesburg, JAR) - 234 m
Austrália
- Q1 (Gold Coast) - 322,5 m
- Australia 108 (Melbourne) - 317 m
- Eureka Tower (Melbourne) - 297 m
5. miesto: Ping An International Finance Centre, Šenzen (Čína) - 599 m #
Ping An mal pôvodne mať výšku 660 metrov. V Číne vláda zakázala stavať vysoké mrakodrapy, podnikatelia a firmy sa totižto predbiehali v tom, kto postaví vyššiu a bolo to nelogické, finančne náročné, dostávali sa do obrovských dlhov, iba aby predbehli toho druhého.
Ide o vežu symbolizujúcu mesto, ktoré za takmer štyri desaťročia, odkedy sa stalo prvou špeciálnou ekonomickou zónou v Číne, zaznamenalo inde nevídaný mestský rast. Populácia tu narástla skokom z (30 000 ľudí) malej rybárskej dedinky na už vyše 18 miliónov .
„Na kopčeku nad mestom sa vypína socha Teng Siao-pchinga, ktorý práve tu ustanovil prvú ekonomicky slobodnú zónu voľného obchodu a dnes sa chodia k soche klaňať deti aj tímy pracovníkov. Je to dojemné, keď sa chodia Číňania klaňať k soche kapitalistu. Mesto samotné má 1 200 parkov a neuveriteľné obchody, lacné aj kvalitné. Šenzenské metro je väčšie než väčšina letiskových hál. Ide o veľkomesto, ktoré je od ruky, a preto som sa sem dostal až neskôr,“ dodáva Ľuboš.
Základné fakty o Ping An IFC:
- Výška: 599 m, z toho strecha a najvyššie poschodie 555 m, vyhliadka 562 m
- Počet poschodí: 118 + 5 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 28. marec 2017
- Cena stavby: 1,5 miliardy USD
Tvar veže je akoby silné oceľové lano, ktoré ťahá smerom k sebe nebo i zem v rovnakom momente. V hornej časti veže sa fasády zužujú do pyramídy, a to je naozaj pôsobivý prvok estetiky. Jedným z najdôležitejších prvkov budovy je však jej fasáda - doteraz najväčšia z nehrdzavejúcej ocele na svete.
Celkovo použili 1 700 ton nehrdzavejúcej ocele, a to špeciálne pre Ping An, odolnú voči korózii a vetru zároveň. Nebyť tohto materiálu, vežu by zmenil prímorský vánok na nepoznanie prakticky okamžite.
Vedeli ste, že?... alebo Rekord dlhý 3 800 rokov!
Dnešný svet je rýchly a dynamický a platí to aj v architektúre, pretože najznámejšie svetové metropoly neustále medzi sebou súperia o to, kde budú stáť najvyššie budovy sveta. Vedeli ste však, že kontinuálne najdlhším rekordérom s titulom „najvyššia budova sveta“ bola Cheopsova pyramída v Gíze? Nechal ju postaviť faraón Cheops v priebehu 26. storočia pred Kr. a jej špička sa zastavila vo výške 146,5 metra.
Pyramída patrila spoločne s Lomenou a Červenou pyramídou v Dáhšhure medzi prvé budovy sveta, ktoré vôbec preťali 100-metrovú hranicu. Cheopsova pyramída v Gíze niesla titul „najvyššej stavby sveta“ nepredstaviteľných 3 800 rokov! Až v roku 1311 ju z trónu zosadila so svojimi 160 metrami katedrála v britskom meste Lincoln (tá bola najvyššou budovou sveta do roku 1549, kedy ju vystriedal Kostol sv. Olafa v estónskom Tallinne).
4. miesto: Hodinová veža Abraj Al-Bait, Mekka (Saudská Arábia) - 601 m #
Veža Abrāj al-Bayt, teda Kráľovská hodinová veža, je symbolom Mekky. Ide o viacvežový komplex mrakodrapov susediaci priamo s Veľkou mešitou v Mekke, teda posvätnom mieste, kam každý moslim musí dokráčať aspoň raz v živote.
Dokončili ju v roku 2012. Centrálna hodinová veža sa týči do výšky 601 metrov a má približne 16 miliónov štvorcových stôp podlahovej plochy - takmer rovnako ako plocha terminálu 3 medzinárodného letiska v Dubaji (mimochodom, najväčšej budovy na svete podľa podlahovej plochy).
Komplex pozostáva zo siedmich veží - 95-poschodovej centrálnej veže obklopenej šiestimi ďalšími vežami. Veľká časť priestoru je venovaná luxusným hotelom na ubytovanie čoraz väčšieho počtu návštevníkov Mekky.
Základné fakty o Abraj Al-Bait:
- Výška: 601 m, z toho strecha 530 m, najvyššie poschodie 494 m, vyhliadka 484 m
- Počet poschodí: 120
- Kompletne zhotovená: v roku 2012
- Cena stavby: 15 miliárd USD (najdrahší mrakodrap sveta)
„Mrakodrap sa nachádza vedľa svätej Kaaby, najsvätejšieho miesta všetkých moslimov. Podarilo sa mi dostať do Mekky tri razy a mám s týmto mrakodrapom fotografie cez deň, ale aj v noci. Napísal som aj blog o belochoch v zakázanom meste – od stredoveku Kaabu navštívilo vraj len 9 belochov,“ prezradil Ľuboš.
V tomto gigantickom komplexe sa nachádzajú hotely, nákupné centrá, rezidenčné byty a modlitebňa schopná pojať tisíce veriacich. Celý projekt, ktorý navrhla a skonštruovala skupina Saudi Binladin Group spolu s množstvom ďalších saudských a medzinárodných firiem, stál údajne až tri miliardy dolárov.
Najvýznamnejším architektonickým prvkom veže Abrāj al-Bayt sú hodiny na vrchole centrálnej veže. Ciferníky majú priemer 43 metrov, čo je viac ako päťnásobok veľkosti ciferníka Big Ben v Londýne a v čase výstavby bol najväčším na svete. Hodiny boli vlastne až neskorým doplnkom k návrhu, pretože budova už bola vo výstavbe. Aktivovali ich v auguste 2010, teda v prvý deň ramadánu.
Keď som uvidel Hodinovú vežu, rozbúšilo sa mi srdce. Ľuboš Fellner
3. miesto: Shanghai Tower, Šanghaj (Čína) - 632 m #
Šanghaj je mrakodrapovým unikátom a nájdete tu na malom priestore niečo, čo sa nikde inde vo svete nevyskytne. Ide o tri supervysoké mrakodrapy na jednom mieste (presahujúce 400 m). Konkrétne sú to Jin Mao, Svetové finančné centrum (WFC) a Shanghai Tower - tretia najvyššia budova sveta.
Dodnes však drží zlatú priečku vo viacerých štatistikách. Disponuje najvyššou vyhliadkou na svete na 118. poschodí, konkrétne vo výške 562 metrov. BUBO sa pri Shanghai Tower môže pochváliť unikátnou štatistikou. S našimi turistickými skupinami sme tu boli prvý raz v čase, keď ešte ani nebola otvorená pre širokú verejnosť v 2016. Ide o jednu z najlepších vyhliadok kdekoľvek na našej planéte.
Základné fakty o Shanghai Tower:
- Výška: 632 m, z toho strecha 587 m, vyhliadka 562 m
- Počet poschodí: 128 + 5 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 2. februára 2015
- Cena stavby: 2,4 miliardy USD
„Najvyšší mrakodrap Číny je v najľudnatejšom meste krajiny, v Šanghaji, a je krásny. Akoby ho niekto skrútil, no je elegantný a ukazuje jasnú ambíciu tejto krajiny dostať sa na čelo ekonomického pelotónu sveta. Shanghai Tower je považovaná za najekologickejší mrakodrap využívajúci napríklad dažďovú vodu na splachovanie a zalievanie rastlín. Veterné turbíny vyrábajú elektrinu,“ dopĺňa šéf BUBO.
Hore sa tu vyveziete najrýchlejším výťahom na svete, ktorý vás rýchlosťou 18 m/s dovezie na vyhliadku, ktorá je veľká a priestranná a zaberá až dve poschodia. Výťah vás touto rýchlosťou vyvezie hore len za 55 sekúnd. A cez okno potom uvidíte najkrajší výhľad na Šanghaj - moderné susedné mrakodrapy, historickú štvrť Bund či deltu slávnej rieky Yangtze vzdialenú 40 kilometrov.
2. miesto: Merdeka 118, Kuala Lumpur (Malajzia) - 679 m #
Malajzia ešte menej ako 20 rokov dozadu držala svetové prvenstvo. Menara Berkembar Petronas boli so svojimi 452 metrami najvyššími budovami sveta - od roku 1998 až do 2004. Malajské "dvojičky" teraz nie sú ani v top 10, no krajina sa s tým tak ľahko nezmierila a konkurovala mrakodrapom, ktorý sa rovno dostal na druhú priečku - Merdeka 118.
Budova je už na pohľad gigantická - 679 metrov má aj vďaka dlhej veži na streche mrakodrapu. Tá má až 160 metrov a svojím dizajnom nápadne pripomína vysielačku. Vežu dokončili už 30. novembra 2021 a malajský kráľ ju oficiálne inauguroval 10. januára 2024.
Základné fakty o Merdeka 118:
- Výška: 679 m, z toho strecha 547 m, najvyššie poschodie 502 m a vyhliadka 566 m
- Počet poschodí: 118 + 5 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 2023 (na oficiálne otvorenie sa ešte čaká)
- Cena stavby: 1,2 miliardy USD
S projektom sa začalo počas februára 2016 - ceremóniou, ktorú viedol Datuk Seri Najib Razak, vtedajší malajzijský premiér. Skonštruovanie budovy bolo náročné. Do mimoriadneho projektu sa zapojili tisíce robotníkov a v trópoch museli bojovať s prívalovými dažďami, dusnom a silnými búrkami s bleskami.
Trojuholníkové sklenené plochy na fasáde budovy predstavujú „bohatú kultúrnu zmes, ktorá definuje malajský ľud“. Výraz Merdeka označuje aj hlavné námestie Kuala Lumpur a v preklade toto slovo znamená „slobodný“ alebo „nezávislosť“. Slovo je odvodené zo sanskritského maharddhika (महर्द्धिक), teda „bohatý, prosperujúci a mocný“. Budova stála vyše miliardu USD.
Čo vidieť v Kuala Lumpur - tipy sme spísali v našom BUBO blogu a aj vežu Merdeka 118, druhú najvyššiu budovu sveta, si budete môcť pozrieť na našich populárnych zájazdoch:
„Malajzia rozvíja turizmus a robí to dobre. My v BUBO poriadame zájazdy do Malajzie so slovenským sprievodcom, a to každý jeden týždeň počas 365 dní v roku. Malajzia je extrémne exotická tropická krajina, ale, ako dokazuje tento mrakodrap, dokáže byť aj značne rozvinutá,“ uzatvára Ľuboš.
1. miesto: Burj Khalifa, Dubaj (SAE) - 828 m #
Zatiaľ stále neporazený gigant v blízkom a exotickom Dubaji. Budova mnohých naj sa začala stavať v roku 2004, dokončili ju o šesť rokov neskôr a až dodnes drží svetový primát. Valcová budova, ktorá sa postupne zužuje do čoraz väčších pilierov, je technickým zázrakom, aký zatiaľ nemá obdobu a je prioritným cieľom návštevníkov Dubaja.
Že takúto budovu nemohlo byť ľahké postaviť? Máte pravdu. Podložie pre budovu je v týchto končinách piesočnaté a treba tomu prispôsobiť základy. Aby sa o toto stavbári postarali, museli navŕtať 192 pilotov do hĺbky viac ako 50 metrov. Základová doska je tiež hrubá 3,5 m a použili na ňu 12 500 m3 betónu. Odolný základ by teda bol. Určite si tiež všimnete, že základná konštrukcia budovy pripomína písmeno Y.
Základné fakty o Burj Khalifa:
- Výška: 828 m, z toho strecha 739 m, najvyššie poschodie 585 m a vyhliadka 555 m
- Počet poschodí: 154 + 9 pod zemou
- Kompletne zhotovená: 4. januára 2010
- Cena stavby: 1,5 miliardy USD
Rekordne vysoká budova má 200 poschodí, obývaných je 160. Pokiaľ chcete ísť na vyhliadku v Burj Khalifa, tá leží na 124. a 125. poschodí vo výške 456 metrov. Vstupenka na toto poschodie stojí zhruba 45 eur a užijete si krásne výhľady na Dubaj a jeho známe i obdivované konštrukcie ako The Frame, Burj Al-Arab, Palmový ostrov, Ain Dubai a staré mesto Bur Dubai - skrátka všetko, čo chcete vidieť počas prehliadky Dubaja.
Na vyhliadku sa dostanete buď vďaka aplikácii Dubai Mall (v tomto gigantickom nákupnom centre nájdete aj 1 200 obchodov, pozn.) či navigáciou pomocou tabuliek s nápisom AT THE TOP. Keď sa dostanete k jednému z 57 výťahov, vyvezie vás hore za rekordný čas - 60 sekúnd.
Zaujímavosťou pri tejto budove je aj to, že umytie jej všetkých okien trvá zamestnancom tri mesiace - taká je obrovská a unikátna najvyššia budova sveta. Viac zaujímavostí o nej i meste samotnom sme zhrnuli v dvoch blogoch:
Medzi najvyššie konštrukcie (nie budovy) by sa dostali aj:
- Warsaw Radio Mast vo Varšave - 646 m
- Tokyo Skytree v Tokiu - 634 m
- KRDK-TV mast v Severnej Dakote, USA - 627 m
- KXTV/KOVR tower v Kalifornii, USA - 624,5 m
- KATV tower v Arkansase, USA - 609 m
Ide najmä o televízne veže, ktoré dosahujú gigantické výšky. Samozrejme, nedisponujú vyhliadkovou plošinou a medzi najvyššie budovy ich zaradiť nemôžeme, hoci do rebríčka najvyšších konštrukcií by sa dostali.
Nové výškové budovy pribúdajú ako huby po daždi a rebríček sa rokmi určite bude meniť viackrát a veľmi výrazne. Navštívte preto dané miesta, kým figurujú v zozname top 10. Aby ste si mohli povedať, že ste stáli pri jednej z desiatich najvyšších budov sveta!
Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.