Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Päť dôvodov, prečo milujem Jeruzalem

Len deň pred ďalšou z mojich návštev Svätej zeme som sa rozprával s jednou z našich BUBO klientok, ktorá mimoriadne silný zájazd „Svätá zem-Jordánsko“ s nami už absolvovala. „Jeruzalem je pre mňa stále úplne top,“ spomenula si na svoj vlaňajší magický zážitok. Len som sa zoširoka usmial. Viem, o čom hovorí....

Vyhľadávaný BUBO zájazd do Izraela v sebe ukrýva návštevu a objavovanie viacerých unikátnych, priam neuveriteľných miest, či už z hľadiska histórie, náboženstva, alebo prírody... Dych vyrážajúcu Petru – jeden z divov sveta, skalné mesto vytesané do pieskovca, ktoré hádam ani netreba predstavovať. Pre mňa rovnako vzácnym historickým ´bonbónikom´ je aj zo starovekého Ríma zachované mesto Jerash na severe Jordánska. Z prírody nádherná púšť Wadi Rum, Mŕtve more... a ďalšie legendárne miesta, ktoré zdobia tento svetovými unikátmi nabitý zájazd.

Silnejšiu konkurenciu z hľadiska turistickej atraktívnosti si len ťažko predstaviť. No keby som si musel vybrať len jedno-jediné miesto z tejto exkluzívnej cesty, ktoré sa mi vrylo do spomienok najhlbšie, bol by to práve JERUZALEM.Prečo? Tento text ani tak nechce byť zoznamom všetkých významných rokov, pamiatok, faktov a stavieb mesta, ale skôr mojich niekoľko osobných, srdcových top dôvodov, prečo toto mesto tak milujem, a odporúčam každému aspoň raz za život navštíviť...

​Mesto, ktoré si podmaní veriaceho aj ateistu #

Pri Múre nárekov. Video: Ľ. Fellner

Pri Múre nárekov. Video: Ľ. Fellner

1. Atmosféra a duša mesta, s akou som sa nestretol nikde inde vo svete. Často ľudí upozorňujem, že vôbec nemusia byť veriaci, možno vkročili do kostola párkrát v živote, možno nikdy... no duša Jeruzalema si ich aj  tak podmaní a pohltí. Sila jednotlivých miest sa dá len ťažko opísať slovami. Je to určitá nevysvetliteľná mágia. Jednoducho cítite tú energiu, s ktorou sa vám konkrétne miesta akoby prihovárali. A zrazu chápete, ako už celé stáročia, vlastne tisícročia, privádza stretnutie s týmto mestom mnohých ľudí do zvláštnej spirituálnej extázy, šialenstva, niektorí po zážitku s Jeruzalemom dokonca hovoria o životnom obrátení...

2 minúty o Jeruzaleme

Dve minúty o hlavnom meste viery.

Hmatateľne sa vás tu dotýka sila viery, ktorá sem ťahá milióny ľudí po stopách Ježiša Krista. A o ktorej ste možno veľakrát predtým pochybovali, no tu - priamo na mieste, kde sa malo všetko udiať, to zrazu prežívate inak. Už len ten moment, keď stojíte pred hradbami, a aspoň letmo z kníh, či rozprávania viete, čo všetko sa za nimi odohrávalo, vás opantá zvláštnou triaškou a chvením, ktoré vás bude sprevádzať počas celej návštevy Jeruzalema...

Jeruzalem – najväčšie a hlavné mesto Izraela. Za svoje hlavné mesto ho však považuje aj Palestína, čo je v rozpore s plánmi OSN na rozdelenie Palestíny z roku 1947, podľa ktorých mal byť Jeruzalem pod medzinárodnou správou. Jeruzalem má rozlohu cca 125 km2, žije v ňom viac ako 900 tisíc obyvateľov. K veciam, ktoré v Jeruzaleme musíte vidieť, patrí Via Dolorosa – krížová cesta posledných krokov Ježiša, Chrám božieho hrobu – najsvätejšia kresťanská stavba v Jeruzaleme, či Herodova brána /jedna z ôsmich brán do mesta/ – miesto, kde do mesta prenikli križiaci, Izraelské múzeum so ´Zvitkami od Mŕtveho mora´, samozrejme legendárny Múr nárekov, a mnoho ďalších výnimočných pamiatok mesta.

​Po stopách veľkých dejín... #

2. História tohto mesta je nesmierne bohatá, unikátna, fascinujúca, zmes všetkých veľkých stôp, ktoré tu dejiny zanechali. A je jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva k neopísateľnej atmosfére Jeruzalema. Takú bohatú a dlhú minulosť, plnú zaujímavých a silných príbehov, vzniku mocných ríš, ich vzostupov i pádov, najväčších osobností ľudstva, ktoré tu písali svoje osudy, akú má Blízky východ, nemá podľa mňa žiadna iná oblasť na svete. A Jeruzalem uprostred toho nie je výnimkou, ba práve naopak. Mesto je akýmsi fascinujúcim svetovým múzeom v jednom. V rôznych dobách sa tu odohrávali najvýznamnejšie udalosti ľudstva. Kráčate po miestach, ktorými  prechádzali veľké národy, slávne vojská, vrátane falang Alexandra Veľkého, rímskych légií, križiakov, ktorých tu v meste vystriedal so svojím vojskom slávny Saladin... a ďalší, a ďalší. Prejdite sa miestami, ktoré sú súčasťou svetových dejín ľudstva a nechajte sa navždy opantať ich čarom...

Najstaršie dôkazy kontinuálneho osídlenia Jeruzalema pochádzajú z roku 3000 pred Kristom, no jeho existencia je doložená už biblickou knihou Genesis. Mesto vzniklo na dvoch výšinách, na východnej stál chrámový okrsok, na západnej posvätný pahorok Sión. O jeho výstavbu, dôležitosť a slávu sa zaslúžili králi Dávid, Šalamún, Ezechiáš, po nich ho vyplienil babylonský kráľ Nabukadnezar. Potom bolo opäť vybudované, dobyté Rimanmi, v tých časoch tu vznikla kresťanská cirkev. Kým sa v novoveku stalo hlavným mestom Izraela, bolo súčasťou perzskej, arabskej i osmanskej ríše. V srdci Jeruzalema sa dodnes nachádza hradbami ohradené Staré Mesto, impozantne ležiace vo výške 800 metrov nad morom. Výhľad z hradieb na mesto je neopakovateľný.

Od najposvätnejších miest na pivko #

3. Nové mesto. Áno, táto historická metropola má aj modernú časť, ktorá je oproti Starému Jeruzalemu celkom iný svet. A pravdu povediac - počas našich návštev Jeruzalema padne vždy celkom vhod v pravý čas aj vypnúť, na chvíľu si oddýchnuť od toho všetkého objavovania a stopovania veľkolepej histórie uprostred starovekých múrov. Práve nový Jeruzalem vie byť vtedy tým pravým osviežením a zmenou. Ak po usilovnom obchádzaní najposvätnejších miest sveta, obdivovaní krás historických uličiek a pamiatok dostanete chuť na posedenie pri dobrom pive, víne, hudbe, tanci, či sa utiahnuť na nejaké cool miesto pri miestnej šiši, neobávajte sa, v novom meste je takýchto možností viac než dostatok. Jeruzalem svojím moderným tepom mestského života len dokazuje, že poskytuje  mimoriadne atraktívny spôsob ako tráviť čas nielen milovníkom histórie a pamiatok.

Staré Mesto sa pýši rozhodne najväčším počtom pamiatok, východný Jeruzalem - prevažne arabský má tiež svoje čaro. Tretia časť - Nové Mesto, sa nazýva aj Západný Jeruzalem, a je mimoriadne dynamicky sa rozvíjajúcou časťou metropoly. Ako o najlepších baroch a kluboch sa hovorí o tých v okolí trhu Mahane Yehuda, námestia Zion Square, či v uliciach Rivlin, Ben Shatah. V Starom meste naopak bary nenájdete, vo východnom Jeruzaleme sú iba v hoteloch. Práve v Novom Meste nájdete tiež všetky významné inštitúcie štátu Izrael.

Kokteil, aký inde vo svete neochutnáte... #

4. Stretnúť celý svet v jednom meste dnes nie je problém ani v hociktorej metropole Európy, kde sa dnes bežne zlievajú ľudia, kultúry, mentality i kuchyne zo všetkých kútov Zeme. No Jeruzalem je aj v tomto predsa len ešte o čosi špecifickejší. Stretnúť len niekoľko krokov od seba tradičných etiópskych mníchov, ortodoxných koptských kresťanov, a rôzne ďalšie, naozaj unikátne skupiny ľudí so svojimi príbehmi, históriou, by ste sa mali problém aj v tých najviac multikulúrnych a najpestrejších mestách Európy. Ulice Jeruzalema však ponúkajú obrázky, výjavy a atmosféru, aká sa nedá ochutnať naozaj nikde inde... Skrátka, zmes celého sveta v jednom magickom kotle.

V tomto meste akoby sa spájali a križovali príbehy a osudy celého sveta. Je posvätným miestom kresťanov, židov aj moslimov, okrem toho je v Starom Meste aj štvrtá – arménska časť. Nie nadarmo sa hovorí – nič nie je svätejšie ako Jeruzalem! Okrem kresťanských a židovských kľúčových miest tu nájdete aj Mešitu Skalného dómu /odtiaľ mal údajne Mohammad vystúpiť do neba/ ako baštu tretieho z monoteistických náboženstiev sveta.

5. Skvelé jedlo je bez pochýb ďalším z dôvodov, prečo milujem nielen Jeruzalem, ale celý Blízky východ. Ja som napríklad vôbec nebol šalátový typ, kým som nespoznal miestne meze mištičky s ponukou rôznych extrémne chutných šalátov a predkrmov, ktoré sa zvyknú podávať pred hlavným jedlom. Takisto mi predtým nechutil ani falafel (vyprážané cícerové guľôčky), kým som ho neochutnal práve tu v Jeruzaleme pod Damašskou bránou. Nikdy ma u nás nelákal humus. Dnes ho tu jedávam aj niekoľkokrát za deň. Myslel som si, že jediné úžasné zákusky sú tie od mojej mamy a babky. Dnes k ním rátam aj miestne dezerty, ako kunefe či um ali, ktoré naozaj nikdy nevynechám. Takisto som za jediný dobrý chlieb dlho považoval ten slovenský, no arabský je mu viac než len silnou konkurenciou. A o tom, ako tu vedia na grile pripraviť mäso, ani nejdem hovoriť... Diéta mi tu skrátka nikdy nehrozí! Okrem domácich špecialít tu nájdete aj európsku, stredomorskú, etiópsku a blízkovýchodnú kuchyňu. Jednoducho, Blízky východ a samotný Jeruzalem celkom zmenili život mojich chuťových pohárikov! Rozšíril obzory o nové chute, jedlá, gastronomické miesta na mape svete. A za to som nesmierne vďačný!

V židovských štvrtiach mesta sú takmer všetky reštaurácie kóšer. Sú označené certifikátom Kashrut, ktorý vydáva rada rabínov a mal by visieť na stene reštaurácie.

Keď raz navštívite Jeruzalem, a necháte sa vtiahnuť jeho veľkolepými príbehmi, ktoré sú vlastne príbehmi celého sveta, vedzte, že na toto mesto už nikdy nezabudnete. Je tu to čosi, čo ho odlišuje od všetkého ostatného. Genius loci, duša, mágia... Mesto, kde sa vlastne položili základné kamene troch svetových náboženstiev:judaizmu, kresťanstva i islamu a kde nájdete ich najposvätnejšie miesta. Každý ´svoj´ Jeruzalem miluje, a každý po svojom. A mesto, magicky spájajúce svoju vznešenú starobylosť s dynamikou dneška,každému, kto sem vkročí a má uši a oči otvorené, vyrozpráva večné príbehy, dostávajúce sa až pod kožu...

Posledná úprava článku | Prečítané: 991

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.