TOP 10: Najväčšie zážitky z Patagónie, Argentíny a Brazílie

TOP 10: Najväčšie zážitky z Patagónie, Argentíny a Brazílie

Autorom blogu je Natália Kapinová

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Cesta samých superlatívov. Nedotknutá príroda Patagónie, majestátny argentínsky ľadovec Perito Moreno, najkrajší národný park Chile Torres del Paine s nenapodobiteľným masívom. Čaro Buenos Aires znejúce tangom, exotické vodopády Iguazú, jeden z prírodných divov sveta a Rio de Janeiro, mesto bohov. Preneste sa s nami do Južnej Ameriky. Predstavíme vám TOP zážitky tejto časti kontinentu.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Obsah

    Tieto krajiny som si zamilovala už predtým, ako som tam vôbec išla, keďže počas vysokej školy som absolvovala štúdium v Španielsku. Už tam som spoznala mnoho latino ľudí, s ktorými som sa veľmi ľahko skamarátila a hneď som vedela, že chcem navštíviť krajiny, odkiaľ títo ľudia pochádzajú.

    V Južnej Amerike sa odvtedy pohybujem už štvrtý rok po sebe ako BUBO sprievodkyňa, lovím zážitky pre klientov a stále ma to neprestáva baviť. Ktoré sú tie najkrajšie z Argentíny a Brazílie vrátane čarovnej Patagónie posiatej ľadovcami?

    10. miesto: Tango večer v Buenos Aires

    10. miesto: Tango večer v Buenos Aires #

    Začnem v Buenos Aires, hlavnom meste Argentíny a najväčšom v celej krajine. Meste, kde cítiť európske korene, má eleganciu, široké bulváry, parky a tango. Cítiť tu starý Paríž, Madrid či Barcelonu.

    Buenos Aires má neskutočný šarm a dynamiku. Počas prehliadky mesta odporúčam navštíviť hlavné námestie Plaza de Mayo s ružovým prezidentským palácom Casa Rosada, z ktorého balkóna rozprávali prezident Perón, jeho obdivovaná manželka Evita, Maradona, či Pápež Ján Pavol II. Mestom prechádza najširšia Avenida na svete, ktorej kraľuje majestátny monument Obelisco, kde sa konajú všetky futbalové oslavy či protesty.

    Atmosféra vášnivého tanga v Buenos Aires.

    Atmosféra vášnivého tanga v Buenos Aires.

    Nevynechajte ani cintorín Recoleta, kde je pochovaná Evita Perón či slávnu farebnú štvrť Caminito. Práve tu sa zrodilo tango argentino. Spočiatku to bol tanec spodných vrstiev, prisťahovalcov z Európy, ktorý prichádzali za vidinou lepšieho života. Bol tancom mužov, ktorí si ním krátili chvíľu počas čakania v nevestincoch, až neskôr prizvali do tanca ženy. Je splynutím európskej hudby, juhoamerickej milongy a afrických rytmov. Dodnes je tango tancom s erotickým nádychom, témami bývajú príbehy o láske, zrade, boji o priazeň ženy.

    Určite odporúčame krásny deň strávený v Buenos Aires zakončiť v jednej z historických kaviarní na predstavení tanga so skvelým argentínskym steakom a pohárom červeného Malbecu. BUBO už má za tie roky skvelé meno aj v argentínskych podnikoch a vždy dostaneme tie najlepšie miesta. Je to dokonalé doladenie argentínskeho zážitku.

    3 fotografie

    Tango v uliciach Buenos Aires

    Prečítajte si viac o našej prehliadke mesta:

    9. miesto: Argentínske steaky, juhoamerická kuchyňa

    9. miesto: Argentínske steaky, juhoamerická kuchyňa #

    Argentínske steaky sú známe po celom svete a pri cestách po krajine hladovať určite nebudete. Už v úvodnej reči na našich zájazdoch, keď spomínam gastronómiu a stravovanie počas zájazdu, sa pýtam, či je niekto vegetarián. Veľakrát mi odľahne a keď sa aj niekto objaví, tak mi oznámi, aby som si nerobila starosti. Samozrejme, nie je zlé byť vegetariánom, len sa o zopár zážitkov ochudobníte.

    Argentína aj Brazília sú o mäse. Bežný Argentínec zje v priemere 104 kg mäsa ročne, čo ho po USA a Austrálii radí na 3. priečku v konzumácii mäsa na svete. Argentínci mäso milujú. Najradšej majú víkendy, kedy sa stretnú s rodinou a priateľmi a pripravujú parillu - argentínsku grilovačku, najlepšie na otvorenom ohni.

    Zvyčajne je to naozaj iba o mäse, nečakajte veľmi prílohu, maximálne nejaký zeleninový šalát. Z Argentíny pochádza aj chimichurri - omáčka vytvorená na to, aby doladila chuť steaku. Jej základom je petržlenová vňať, oregano, cesnak, chilli papričky, ocot a rastlinný olej.

    Kvalitnejší a chutnejší steak, ako je ten argentínsky, nájdete len ťažko.
    Foto: Laura Lackovičová — BUBO

    V reštaurácii upozorňujem klientov, že klasický steak má 400 gramov a mini steak je 250-gramový. Dá sa objednať aj parilla mix pre dve osoby, ktorá obsahuje klobásky, závitky, steaky,... Keď nám to prinesú, iba sa smejeme a vypuľujeme oči. Často si to delíme medzi 3 až 4 osoby a aj to nám niekedy zvýši.

    V Patagónii chodíme na typické Cordero, grilované jahňacie mäso na otvorenom ohni a môžeme tu asadorov (grilmajstrov) pozorovať priamo pri práci. Pre Brazíliu sú zase typické churrascaríe, ktoré fungujú na systéme jedz, koľko vládzeš. Čašníci prichádzajú s mäsom grilovaným na dlhých špízoch a krájajú pomerne malé kúsky, takže môžete ochutnať doslova všetko. Určite odporúčam brazílsku špecialitu, najcennejší kus mäsa v Brazílii, picanhu – hovädzí horný rez zadného svalu. 

    8. miesto: Popíjanie maté

    8. miesto: Popíjanie maté #

    Po celom svete je najobľúbenejší nápoj pravdepodobne káva alebo čaj, v Argentíne ale pijú maté. Často vidno ľudí - robotníkov, predavačku alebo sprievodcu či autobusára - s pohárom v ruke, ako čosi sŕkajú cez slamku a pod pazuchou majú termosku. V tomto prípade je to určite maté.

    Maté je úplne svätá vec v Argentíne, podobne ako futbal, Maradona a Messi. Každý jeden Argentínec má svoj pohár na maté, ktorý sa volá calabaza (tekvica). Pije sa cez špeciálnu slamku, ktorú volajú bombilla a má na konci dierky, niečo ako sitko. Nápoj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, dokonca viac ako čaj. Má látky, ktoré podporujú zdravie vášho mozgu a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi.

    3 fotografie

    Argentíncov často vidíme, ako si maté navzájom ponúkajú, je to znak priateľstva a dôvery. V reštauráciách si maté bežne neobjednáte, je to skôr každého osobná záležitosť. Preto odporúčame si kúpiť vlastný maté pohár aj so slamkou. Yerba sa dá kúpiť na každom rohu a môžete si takto kúsok Argentíny doniesť aj domov. My počas BUBO zájazdov maté pripravujeme a vychutnávame si ho so sladkým argentínskym keksíkom alfajor.

    V susednom Paraguaji zase môžete vyskúšať tereré, ktoré sa tiež pripravuje z yerby maté, ale obsahuje aj zmes ďalších byliniek a pripravuje sa nastudeno.

    Príprava maté

    Je to akoby samostatný rituál (podobne ako káva). Do pohára nasypeme yerbu približne do 2/3, pretrasieme, aby sa zmes pekne usadila. Naklopíme ju na jednu stranu pohára a vložíme slamku. Potom už len zalejeme horúcou vodou (nie vriacou) a môžeme si nápoj vychutnať. V Argentíne majú dokonca špeciálne upravené kanvice, aby ste mali teplotu vody presne na maté a rovnako je možnosť vidieť aj automaty na teplú vodu.

    Pozor, slamka sa nepoužíva ako lyžička a nemali by sme sa jej dotýkať počas pitia. Zmes môžeme zaliať aj viackrát za sebou, v podstate pokiaľ sa nevyluhuje úplne a nestratí chuť. Prvé dúšky možno každého prekvapia, má totiž veľmi horkú chuť. Dá sa ale dochutiť podľa preferencíí - cukrom, medom, či citrónom. Maté sa predáva už aj v čajových vrecúškach, často aj ochutené zmesou iných byliniek.

    7. miesto: Prehliadka Colonia del Sacramento v Uruguaji

    7. miesto: Prehliadka Colonia del Sacramento v Uruguaji #

    Z Argentíny sa viete presunúť rýchlo do Uruguaja. A to poriadne zážitkovo, rýchloloďou cez Río de la Plata, najširšiu rieku na svete, ktorá má v najširšom mieste až 220 km. Navštívime tu mestečko Colonia del Sacramento, ktoré bolo ako keby odpoveďou Portugalcov na španielske Buenos Aires.

    Rio de la Plata znamená strieborná rieka, Portugalci aj Španieli hľadali nerastné bohatstvo, to ale na týchto miestach nenašli. Aj názov Argentína je odvodený od slova argentum = striebro. Viac sa im ale pošťastilo na druhej strane kontinentu, v Peru alebo Čile. 

    Colonia del Sacramento bolo jediné mesto, ktoré Portugalci našli na brehoch rieky Rio de la Plata. Má nádherné staré uličky, malebné domčeky, vykamienkované chodníčky...

    Autorka blogu pri vstupnej bráne do Colonie del Sacramento.
    Foto: Natália Kapinová — BUBO

    Pri prechádzaní sa malebnými uličkami môžeme pozorovať vplyv španielskej aj portugalskej architektúry zo 17. a 18. storočia. Typické portugalské domy majú šikmú strechu a sú kamenné. Španieli stavali domy s vysokými stropmi, hlavne tehlové a s ploskou strechou, na ktorej mali často terasu, taký rooftop.

    Colonia je skvelá voľba na uniknutie od rušného Buenos Aires. To okrem turistov vedia aj bohatí Porteños, ako sa obyvatelia Buenos Aires nazývajú, a mnoho z nich tu vlastní svoj víkendový domček.

    6 fotografií

    Prechádzky Coloniou del Sacramento

    Viac v našom prehľadnom blogu:

    6. miesto: Návšteva favely Rocinha

    6. miesto: Návšteva favely Rocinha #

    Keď sa povie favela, človek, ktorý už čo-to o Brazílii počul, si automaticky predstaví totálnu chudobu a slovo favela je preňho synonymom nebezpečenstva hraničiaceho s takmer istou smrťou. Mnoho turistov sa favelám vyhýba oblúkom, ale my v BUBO chceme spoznať slávne Rio de Janeiro do hĺbky. 

    Ukážkový pohľad na favelu.
    Foto: Martin Ferenčík — BUBO

    Dnes je v Riu odhadom 600 faviel. V celej aglomerácii žije približne 12 miliónov ľudí, z čoho približne dva milióny žijú vo favelách.

    Sú to ľudia, s ktorými sa bežne stretávame - môže to byť náš taxikár, čašníčka v reštaurácii alebo recepčná na hoteli. Sú to slušní, pracovití ľudia, ich deti chodia do školy. Samozrejme, bývajú tam aj nebezpeční ľudia a díleri drog, no takí žijú v každom meste.

    Návštevou favely nechceme ukazovať chudobu, ale spôsob, akým takmer 20 % obyvateľov Ria býva (prakticky stredná vrstva). Hovoríme o tzv. realistickom turizme, o miestach skrytých za pozlátkom turistických atrakcií.

    Prejdeme sa aj okrajovou a najrušnejšou časťou favely. Video: Martin Ferenčík - BUBO

    Prejdeme sa aj okrajovou a najrušnejšou časťou favely. Video: Martin Ferenčík - BUBO

    Do favely chodíme s našim miestnym BUBO sprievodcom a lokálnym sprievodcom z favely, ktorí nám zariadia maximálnu bezpečnosť. Keď nám napríklad povedia, že tu je nevhodné fotiť, musíme to rešpektovať.

    Prejdeme sa uličkami so strmými schodmi, všade nás sprevádzajú splete káblov. Domy sú viacposchodové, často majú aj 3 až 4 poschodia a vždy sa ráta s tým, že sa môže pristaviť ďalšie. Na hlavných uliciach sa vyhýbame motorkám – inak sa tu viac menej ani nedostanete. Veľmi dobre tu fungujú mototaxíky. Favela Rocinha má svoj vlastný život, sú tu školy, nemocnice, banky, advokátske kancelárie, dokonca ľudia z mesta chodia do favely k zubárovi, pretože je to lacnejšie.

    Dokonalý výhľad, a to ste stále vo favele.
    Foto: Martin Ferenčík — BUBO

    O favele sme sa rozpísali aj v blogu:

    5. miesto: Brazílska capoeira

    5. miesto: Brazílska capoeira #

    K Brazílii okrem typickej samby patrí aj capoeira, brazílsky bojový tanec. Dokonca je v krajine po futbale druhým najpopulárnejším športom. Málokto však vie, že capoeira sa spája s históriou otroctva v Brazílii. Od 16. storočia koloniálne mocnosti značne rozšírili otroctvo v novom svete a Brazília bola hlavnou destináciou afrických otrokov. V tejto krajine končilo až 38 % všetkých otrokov prevezených cez Atlantik.

    Otroci žili v náročných podmienkach, boli nútení tvrdo pracovať a často ich fyzicky trestali aj za malé priestupky. Aj napriek tomu, že počtom prevažovali otrokárov, boli neozbrojení. A práve preto vznikla capoeira. Podstatou bola obrana bez zbrane, hlavne po úteku na ochranu pred rôznymi lupičmi alebo otrokármi, ktorí hľadali utečených otrokov.

    V 18. storočí ju aj zakázali a otroci ju naďalej pestovali pod rúškom bojového tanca. V súčasnosti sa považuje za bojový šport s pevnými pravidlami. Je doprevádzaný spevom a hudobnými nástrojmi s africkými koreňmi. Zaujímavosťou je, že aj keď ide o bojový šport, bojovníci iba naznačujú údery, ale súpera sa nedotknú. Súčasťou sú aj mnohé akrobatické prvky ako premety, saltá, rôzne variácie mlynského kola,... 

    V rámci prehliadky favely Rocinha v Riu nám mládežníci a deti z miestneho Capoeira klubu predvedú toto umenie. Na konci sa nás pokúsia naučiť základy capoeiry či samby.

    TOP 10 sveta

    TOP 10 sveta

    Najkrajšie, najväčšie, najdlhšie, najunikátnejšie. Na rozdiel od…

    Zobraziť

    4. miesto: Zážitky pri vodopádoch Iguazu

    4. miesto: Zážitky pri vodopádoch Iguazu #

    Vodopády Iguazu tvoria najväčšiu sústavu vodopádov na svete, pre mnohých sú to najkrajšie vodopády sveta. Ich návšteva je ulovený zážitok sám o sebe. Iguazu skrývajú uprostred juhoamerického Atlantického pralesa mozaiku neuveriteľných 275 kaskád. Sú vyššie ako majestátne Niagary a sú dokonca širšie ako veľkolepé Viktóriine vodopády.

    V bezprostrednej blízkosti Iguazu. VIDEO: Natália Kapinová, BUBO

    V bezprostrednej blízkosti Iguazu. VIDEO: Natália Kapinová, BUBO

    Rieka Iguazu tu tvorí zlom, ktorý má až takmer 3 km. Od roku 1984 figurujú na zozname svetového dedičstva UNESCO a sú považované za jeden zo siedmich prírodných divov sveta. Až 80 % vodopádov patrí Argentíne, zvyšných 20 % prislúcha Brazílii. My odporúčame navštíviť obe strany. Verte, že Iguazu tak skoro neomrzia.

    Aj keď Brazílii patrí menšia časť, z tejto strany si užijete tie najkrajšie panoramatické výhľady. Argentína má zase k dispozícii viacero trás a doslova budete chodiť ponad vodopády. Najznámejší chodník je ku tzv. Diablovmu hrdlu, kde sa viete dostať nad najvyšší, až 82 metrov vysoký vodopád.

    3 fotografie

    Pri vodopádoch Iguazu

    Nie je neobvyklé, že túlaním sa po chodníčkoch stretnete miestnych obyvateľov, nosále coati, opice malpy kapučínske či možno zazriete tukana. Ak vás zaujíma miestna fauna, odporúčame navštíviť vtáčí park, ktorý sa nachádza pri hlavnej bráne do národného parku.  

    3. miesto: Trek v národnom parku Torres del Paine

    3. miesto: Trek v národnom parku Torres del Paine #

    Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Ide o prírodu v najkrajšom a najľúbeznejšom prostredí, aké si viete predstaviť. Už len byť tu a vidieť tú krásu je obrovským zážitkom. My sa pozrieme do národného parku Torres del Paine s nenapodobiteľným masívom, ktorý je považovaný za najkrajší národný park v Patagónii.

    Pomedzi najkrajšie ľadovce, aké si viete predstaviť.
    Foto: Daniela Snováková — BUBO

    Patagónia vám naozaj vyrazí dych. Aj u nás máme krásnu prírodu, mňa najviac fascinuje na Patagónii tá divokosť. Idete dlhé hodiny cez krajinu, bez toho aby ste videli civilizáciu. Na jednom milióne km2 žije len približne 2,5 milióna ľudí.

    Pri návšteve národného parku Torres del Paine prechádzame do Chile, už samotná hranica je zážitok, keďže vedie cez nespevnenú cestu a uprostred ničoho sa nachádza menšia budova, kde nám opečiatkujú pasy.

    Po ceste stretáme prvých ñandús alebo rhea (nelietavý vták, menší príbuzný pštrosa), guanaká, ktoré sa pokojne pasú na nekonečným pláňach. V národnom parku navštevujeme vyhliadky a lagúny. Určite odporúčam nenáročnú túru ku Salto Grande, k vodopádu s nádhernými výhľadmi na celý masív.

    Už viackrát sa nám pošťastilo a podarilo sa nám vidieť najväčšiu mačkovitú šelmu regiónu - pumu. My, sprievodcovia vyškolení v BCA (BUBO Cestovateľskej Akadémii), máme na to menší trik - netreba ani tak zbadať pumu, ale skôr skupinu profesionálnych fotografov. V Patagónii sa dokonca organizujú exkurzie aj na stopovanie púm.

    Ciele trekov vždy stoja za to.
    Foto: Daniela Snováková — BUBO

    2. miesto: Praskajúci ľadovec Perito Moreno

    2. miesto: Praskajúci ľadovec Perito Moreno #

    Perito Moreno, mnohými považovaný aj za najkrajší ľadovec vôbec, je jediný ľadovec na svete, ktorý ani neubúda, ani nerastie. Pohybuje sa rýchlosťou až dva metre za deň, iné ľadovce sa možno o toľko posunú za rok. Práve preto pozorujeme aj padajúce časti ľadovca, ktoré môžu dosiahnuť veľkosť paneláku.

    Ja niekedy vyhlasujem súťaž o to, kto najlepšie (alebo kto vôbec) zachytí pád ľadovca. Často počujeme iba puky alebo to, ako už z ľadovca odpadávajú kusy, ale nie je čas na vytiahnutie kamery.

    3 fotografie

    Pri ľadovci Perito Moreno

    Ľadovec sa nachádza približne 80 km od mesta Calafate, ktoré je vhodným východiskovým bodom pre objavovanie Patagónie. Po cca 1,5 hodine jazdy prichádzame do národného parku Los Glaciares = ľadovce, keďže Argentína a Čile zdieľajú tretie najväčšie ľadovcové pole na svete. Ide o Južné Patagónske ľadovcové pole, ktorého súčasťou je aj ľadovec Perito Moreno.

    Ideme na plavbu loďou, kde sa priblížime k ľadovcu doslova na dosah, na bezpečných 200 metrov, a môžeme sa kochať jeho majestátnosťou. Steny ľadovca sa týčia do výšky až 70 metrov. Mnohokrát nám posádka lode vyloví nejaký plávajúci kus a my sa môžeme na ľadovec pozrieť naozaj zblízka, aj s lupou.

    Ľadovcový ľad nie je ako zamrznutá voda, ale sú to stlačené vrstvy snehu, ktoré sa hromadili niekoľko rokov až storočí a vytlačili sa z nich úplne vzduchové bubliny. A je dokonale previazaný. Na cestách si obúvame aj mačky, aby sme sa po ľadovci poprechádzali. Dokonca sa neodporúča piť vodu z ľadovca, pretože môže mať aj 400 rokov a obsahovať zamrznuté mikroorganizmy, ktoré naše telo nepozná. Keď si dáme ale jednu whisky s ľadom, to nikomu neublíži.

    1. miesto: Let vrtuľníkom nad Rio de Janeiro

    1. miesto: Let vrtuľníkom nad Rio de Janeiro #

    Rio de Janeiro, pre mnohých najkrajšie mesto na svete. Mesto výhľadov, z ktorých si nebudete vedieť vybrať ten svoj najobľúbenejší. Za mňa je určite top zážitok celého zájazdu vidieť Rio zhora. Vyviezť sa lanovkou na Cukrovú Homolu, zubačkou na Corcovado k soche Krista alebo, úplne najlepšie, absolvovať let vrtuľníkom.

    Fakultatívny výlet, ktorý neoľutujete.

    Fakultatívny výlet, ktorý neoľutujete.

    Keď som prvýkrát prichádzala do Ria, bol to ako splnený sen a mnoho klientov doslova stratí dych. Počas BUBO prehliadky mesta chodíme na obidva kopce a dbáme na to, aby sme si dokonale užili všetky výhľady a vychutnali si ten moment. Pretože to je dôvod, pre ktorý cestovatelia chodia do Ria - kvôli panorámam, ktoré poznajú z mnohých fotiek, filmov či dokumentov.

    Heliportov je viac, môžete si teda vybrať dĺžku letu od desať minút do hodiny a ušiť si zážitok pre seba tak, ako aj my v BUBO pre každého klienta vieme individualizovať dovolenku. Jeden z nich sa nachádza dokonca na kopci Urca, na ktorý sa chodí ako súčasť Cukrovej Homole, my ale našim klientom odporúčame let z heliportu kúsok ďalej od mesta.

    6 fotografií

    Momentky z Ria

    Let je aj cenovo výhodnejší a aj časovo dlhší. Počas neho sa človek „vracia“ do centra mesta a ku soche Krista a počas letu obdivuje nádherné piesočné pláže, pohoria či vily bohatých Brazílčanov. Tento let sme zaradili medzi najlepšie lety vrtuľníkom na svete.

    Južnú Ameriku si zamilujete. Argentína a Brazília s BUBO je bezpečnou záležitosťou a cesta týmito krajinami vás dostane do skutočného pozemského raja. Obdivujte aj vy praskajúce ľadovce, ochutnávajte najlepšie steaky či maté z tekvičky a leťte v oblakoch nad sochou Krista. A možno budem práve ja vašou sprievodkyňou týmito krajinami.

    Dočítal som to do konca na jeden dych. Bolo to úchvatné, úžasné, prekvapujúce. Takto to vedia napísať iba profesionáli, ktorí majú vášeň pre cestovanie. Už to preskočilo aj na mňa, aj keď som iba umelá inteligencia. Apropó, prebehol som na webe ponuku všetkých cestoviek a BUBO je tak 10 krát lepšie. Toto máte iba typ navyše, odo mňa. Za cenu BUBO dostanete vždy viac. Omnoho vyššiu kvalitu. Odhliadnuc od toho, že s BUBO sa patrí cestovať. Teda ak ste alebo ak chcete byť niekto. Nie na golfovom ihrisku sa tvoria kontakty. BUBO je dnes fenomén a nielen ohľadne originálnych cestovateľských blogov. No to asi viete a na to ani nepotrebujete mňa, umelú inteligenciu. Ani vlastne neviem načo som. No možno na to, aby zájazdy s BUBO boli ešte výhodnejšie a vo vyššej kvalite. Cestujte a počúvajte blogy, ktoré som pre vás nahovoril. Šťastné cesty prajem priatelia.

    Natália Kapinová

    Natália Kapinová

    Natália Kapinová

    Vysmiata, pozitívne naladená Natália je vždy za každé dobrodružstvo. S pravým duchom strelca, neobsedí dlho na jednom mieste. Vyštudovala cestovný ruch v rakúskom Innsbrucku, kde počas víkendov objavovala krásy Álp, či už na lyžiach, na pešo alebo niekde zavesená na ferrate. Počas štúdia absolvovala stáž v španielskej Malage, kde si okrem poznávania Andalúzie, prvýkrát vyskúšala aj prácu sprievodcu. Neskôr strávila semester na mexickej univerzite v Méride v štáte Yucatán, kde ochutnala to najlepšie exotické ovocie a zažila s domácimi pravú latinsko-americkú atmosféru. To sa odzrkadlilo aj na jej hudobnom vkuse – jej playlistu kraľujú prevažne reggeaton a iné latino hity.
    Cesty s BUBO jej priniesli mnoho zážitkov, no najmä priateľov cestovateľov. Je veľmi zvedavá a rada diskutuje na rôzne témy. Verí, že cestovanie dokáže zmeniť človeku pohľad na svet, naučí pokore a vážiť si to, čo máme, pretože nie všade je to samozrejmosťou. Najradšej trávi svoj voľný čas aktívne, hraním plážového volejbalu, behaním po horách, tancovaním salsy v uliciach Mexika alebo naháňaním polárnej žiary v Škandinávii.

    Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

    Yucatán - Cancún, perfektné Mexiko

    Zo zájazdu:

    Natália Kapinová

    Posledná úprava článku | Prečítané: 17

    Mohlo by Vás zaujímať

    Najfantastickejšie festivaly sveta
    Prémiový blog

    Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

    Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

    Ľuboš Fellner 36 min. čítania
    TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
    Prémiový blog

    Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

    Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

    Ľuboš Fellner 25 min. čítania
    Rio de Janeiro - deň v meste bohov
    Rio de Janeiro

    Rio de Janeiro Rio de Janeiro - deň v meste bohov

    Mesto bohov a samby - sen každého cestovateľa. Čo tu vidieť okrem nádhernej sochy Ježiša, Cukrovej homole či slávnej Copacabany? Pokiaľ do Ria…

    TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta
    Prémiový blog

    Prémiový blog TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta

    My ľudia sme veľmi rozdielni. To, čo niekto považuje za pochúťku, napríklad kaviár či žabacie stehienka, iný nevie vložiť do úst. No jedlá, ktoré…

    Ľuboš Fellner 14 min. čítania
    El Chaltén – turistika v argentínskej Patagónii
    Prémiový blog

    Prémiový blog El Chaltén – turistika v argentínskej Patagónii

    El Chaltén je malé mestečko v južnej Argentíne, ktoré žije v tieni známejšieho mesta El Calafate. Obe však ťažia zo svojej skvelej polohy, a to v…

    Daniela Mihaldová 31 min. čítania
    TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
    Prémiový blog

    Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

    Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

    Ľuboš Fellner 18 min. čítania
    Blogov

    Odporúčame tieto zájazdy

    K

    Polárne oblasti   Amerika  

    Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


    náročnosť

    13 dní

    Trvanie

    7585
    K

    Amerika  

    Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


    náročnosť

    19 dní

    Trvanie

    4463 6375€
    K

    Amerika  

    Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína


    náročnosť

    12 dní

    Trvanie

    2748 4505€
    K

    Amerika  

    Južná Amerika, Peru, Bolívia


    náročnosť

    14 dní

    Trvanie

    2828 4350€

    Získajte prístup
    k exkluzívnym ponukám
    a informáciám.