Etiópsky Ježiš je o 7 rokov mladší než náš

Etiópsky Ježiš je o 7 rokov mladší než náš

Najbližšie mesiace nemusia pre cestovateľov patriť len roku 2019. Na cestách tento rok môžete zažiť rok 109, 1941, 2012 ale aj 4717. Stačí si vybrať správne destinácie. Tu vám ponúkame pár tipov. Šťastné cesty do minulosti aj budúcnosti!

Píše sa rok 109 #

Najnižší letopočet v našom rebríčku majú v KĽDR. V Severnej Kórei sa kalendár menil v roku 1997 na tretie výročie úmrtia Kim Ir Sena. Deň jeho narodenia sa stal dňom slnka a rok narodenia rokom Juche 1 severokórejského kalendára. A tak sa v KĽDR aktuálne píše rok 109. Takéto počítanie používajú noviny, rozhlasové stanice, verejná doprava a uvádza sa aj na rodných listoch. V Južnej Kórei sú pritom poriadne popredu. Tradične (nie oficiálne) tu používajú kalendár dangun podľa legendárneho založenia Kórey a píšu už rok 4353. 

Zažiť rok 109 aj 4353 na jednej ceste môžete tu

Píše sa rok 992 #

Tibeťania menili svoj systém počítania rokov niekoľkokrát aj v súvislosti s tým, ktorá veľmoc ich v danom čase ovládala, či ktorý náboženský smer prevládol. A tak sa pre nich vo februári začne rok 2147, 1766 ale aj 994. Tibetský astronomický systém totiž vychádza z tantry kalačakra, ktorá bola preložená do tibetčiny zo sanskritu v roku 1027. 

Zažiť rok 994 môžete na našich poznávacích zájazdoch do Tibetu

Píše sa rok 1440 #

Pre takmer dve miliardy moslimov sa kalendár začína hidžrou, teda útekom Mohammeda z Mekky do Mediny. V súčasnosti sa tu píše rok 1440 a potrvá do 30. augusta. Kalendár má tiež 12 mesiacov a 354 dní. Je teda kratší ako gregoriánsky a dobieha nás rýchlosťou približne rok raz za 33 rokov.

Zažiť rok 1440 môžete napríklad na našich poznávacích zájazdoch do Iránu

Píše sa rok 1941 #

Aj miliardová India má svoj vlastný kalendár, ktorý získal oficiálny status v roku 1957 (nášho počítania, v Indii rok 1879). Začína sa sedemdesiatosem rokov po narodení Ježiša Krista, takže Indovia zaostávajú presne toľko rokov za gregoriánskym kalendárom. Tradične sa nezačína prvého januára ale na jar. Označuje nástup na trón troch indických kráľov - Salivahanu, Kanisku alebo Chashtanu (historici sa nevedia zhodnúť, ktorého z nich). Začala ho používa dynastia Guptov a rozšíril sa s hinduistickou kultúrou do mnohých častí juhovýchodnej Ázie (najmä do Nepálu, Indonézie a Malajzie).

Zažiť rok 1941 môžete na našich poznávacích zájazdoch do Indie

Píše sa rok 2012 #

Etiópčania používajú solárny kalendár, má dvanásť tridsaťdňových mesiacov plus päť dní, ktoré tvoria najkratší trinásty mesiac s názvom pagumiene medzi augustom a septembrom. Etiópia tak ako jediná krajina sveta môže ponúknuť návštevníkom trinásť mesiacov slnka. Nový rok sa v Etiópii začína jedenásteho septembra gregoriánskeho kalendára (podľa tradície záplavy prinášali do údolia Nílu životudarnú vlahu). Výnimočné je aj to, že etiópsky kalendár je vždy sedem až osem rokov za gregoriánskym kalendárom. Keď sa rímska kresťanská cirkev rozhodla okolo roku 500 prepočítať rok narodenia Ježiša Krista a posunúť ho o pár rokov, izolovaná a konzervatívna Etiópia túto zmenu ignorovala. A tak sa Etiópčania v januári zobudili do roku 2012.

Zažiť rok 2012 môžete na našich poznávacích zájazdoch do Etiópie.

Píše sa rok 2563 #

Buddhisti v Kambodži, v Laose, v Barme a v Thajsku používajú buddhistický kalendár vychádzajúci z roka narodenia Buddhu. Nový rok však oslavujú v rôzne dni v polovici apríla a tak pri jednej ceste juhovýchodnou Áziou môžete zažiť príchod nového roka v niekoľkých krajinách. V Thajsku sa píše rok 2563.

Zažiť rok 2563 môžete napríklad na našich poznávacích zájazdoch do Thajska

Píše sa rok 4717  #

Aj najľudnatejšia krajina sveta, miliardová Čína naše silvestrovské oslavy vníma skôr ako zábavu než skutočnú zmenu. Nový rok budú Číňania na celom svete slávili 5. februára a začal sa tým písať rok 4717 čínskeho letopočtu. Čínsky kalendár sa dokázateľne používal už v 15. storočí pred naším letopočtom. Podľa legendy ho založil bájny cisár Huangdi. Bežne sa používal v Číne až do roku 1949, keď Ma Ce-Tung po víťazstve komunistov nariadil prechod ku gregoriánskemu kalendáru na znak modernizácie krajiny.

Zažiť rok 4717 môžete na našich poznávacích zájazdoch do Číny

Píše sa rok 5778 #

V židovskom kalendári sú ešte ďalej. Od 9. septembra 2018 sa tu píše rok 5779 od stvorenia sveta (Adama a Evy, 3760 rokov pred narodením Ježiša Krista). Všetky mesiace sa tu začínajú novom, v staroveku bol nový mesiac vyhlasovaný na základe svedectva o jeho pozorovaní. Presné výpočty sa začali používať až v 4. storočí a dnešný kalendár sa nezmenil od 10. storočia. Rok môže mať 353, 354 ale aj 385 dní, keď ide o rok prestupný. Rok sa začína sviatkom Rosh Hashanah.

Zažiť rok 5779 môžete na našich poznávacích zájazdoch do Izraela

Píše sa rok Heisei 31 #

Japonci si to komplikujú ešte viac. Od roku 1873 sa tu oficiálne používa gregoriánsky kalendár, ale japonské tradície sú silné a žijú paralelne s moderným svetom. Rok 2019 tak bude rokom Heisei 31 podľa roku panovania v apríli abdikujúceho japonského cisára Akihita, aj rokom Reiwa 1, novej éry cisára Naruhita. Aj každý mesiac má v Japonsku svoje vlastné pomenovanie s vlastným významom. Január je tak mesiacom harmónie a lásky. Užite si ho!

Zažiť tento zvláštny rok môžete na našich poznávacích zájazdoch do Japonska

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Už 25 rokov sprievodca BUBO, pravý svetobežník a vynikajúci prekladateľ zo škandinávskych jazykov. Čítali ste Stiega Larssona, alebo Jo Nesba? Vyštudoval nórčinu a švédčinu, miluje Berlín a Buenos Aires (a našu kanceláriu), no jeho srdcovou záležitosťou sa stala oblasť východnej Ázie, ktorú od roku 2001 navštívil nespočetnekrát. Viedol slovenské prvoexpedície do Bangladéša, Guyan a Surinamu aj Severnej Kórey, prvú našu cestu na Antarktídu. Jozef je top manažér a okrem bezproblémového riadenia zájazdov má na starosti marketing. Obdivuhodne rozhľadený, vľúdny a skúsený cestovateľ s vášňou pre gastronómiu.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba (Komfort)

Zo zájazdu:

Jozef Zelizňák

Posledná úprava článku | Prečítané: 226

Mohlo by Vás zaujímať

Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Šanghaj - Perla Orientu Shanghai

Shanghai Šanghaj - Perla Orientu

Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko, Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

3850
K

Ázia  

Čína


náročnosť

12 dní

Trvanie

3960
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek