Vlna z alpaky - prečo má prívlastok materiál bohov?

Vlna z alpaky - prečo má prívlastok materiál bohov?

Autorom blogu je Terézia Fančovičová

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Keď sa povie Peru, mnoho ľudí si predstaví v prvom rade jeden zo siedmich divov sveta - Machu Picchu. Ak sa človek zamyslí ešte trošku hlbšie, z podvedomia naňho začne civieť čudné huňaté zvieratko s dlhým krkom a s obrovskými čiernymi hypnotizujúcimi očami. Áno, ide o alpaku. Vedeli ste, že jej vlna bola pre Inkov priam posvätná a ide o jeden z najzaujímavejších materiálov sveta?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Pre upresnenie faktov, existujú štyri druhy kameloidov žijúcich v Peru: lamy, alpaky, vikune a guanacos. Lama je domestikovanou verziou guanaca a alpaka zase domestikovanou verziou vikune.

Zaujímavosti o alpakách:

  • Existuje až 22 prírodných odtieňov alpačej vlny, od bielej po čiernu, hoci čierne alpaky sú veľmi ojedinelé.
  • Členovia stád kakajú vždy iba na jednom mieste, aby chránili zásoby vody a potravy od znečistenia.
  • Mäso z alpaky sa považuje za jednu z mnohých pochúťok peruánskej kuchyne.
  • Trus z alpaky je nesmierne výživné hnojivo a používa sa dokonca aj ako palivo na oheň vysoko v Andách, kde je palivové drevo vzácne.

Alpaky sú neodmysliteľnou súčasťou histórie a kultúry Peru, o ktorej si hovoríme na zájazdoch s BUBO v malých skupinách. Už pred viac ako 5 000 rokmi začali ľudia z juhoamerických Ánd domestikovať toto zviera a využívať jeho potenciál.

Okrem zdroja potravy predstavovala vlna z alpaky aj materiál na výrobu oblečenia pre jej ohromné vlastnosti, považujúc ju za luxusný tovar vyhradený pre šľachtu a kráľov, čím bola zdrojom nielen tepla, ale aj znakom statusu a moci. Preto si vyslúžila prívlastok materiál bohov.

Vrchol slávy #

Okrem toho, že alpaky boli znakom postavenia, pre-inkské civilizácie ich využívali ako obety pre svoje božstvá. Archeológovia napríklad našli nenarodené plody lám a alpák pochované pod domami a dôležitými budovami z čias kultúry Chiribaya. Mali znázorňovať obetu Matke Zemi a požehnanie na ochranu stavieb postavenými nad nimi.

Vrchol svojej slávy dosiahol tento materiál počas inkskej kultúry. Aj keď bolo inkské impérium známe svojimi bohatými zdrojmi a výrobkami zo zlata a striebra, najcennejšími boli textílie. Práve tie vyrobené z alpaky boli mnoho ráz používané ako platidlo či odmeny pre najzaslúžilejších bojovníkov.

Kvôli silnému sociálnemu a náboženskému postaveniu tohto materiálu s ním mohli pracovať len tí najkvalifikovanejší a najzručnejší výrobcovia.

Zájazdy do Peru, kde si kúpite výrobky z tejto vlny:

V Peru sme ako doma už od roku 1999. Spoznajte krajinu s najcestovanejšími Slovákmi.

Ako vlna z alpaky vstala z mŕtvych #

Počas dobýjania Južnej Ameriky Španielmi populácia alpák takmer vyhynula. Conquistadori nedokázali pochopiť hodnotu a užitočnosť týchto zvierat a využívali ich hlavne ako zdroj potravy alebo na ťažkú prácu v baniach.

Mnohé skolili aj rôzne choroby, ktoré Španieli priniesli z Európy. Alpaky by zo sveta vymizli úplne, nebyť ľudí, ktorí sa pred španielskou okupáciou stiahli aj so svojimi zvieratami hlboko do hôr. Tým zachovali toto plemeno pri živote.

Popularita vlny z alpaky vzrástla začiatkom 19. storočia, kedy sa začala dovážať do Anglicka. Trvalo to síce niekoľko mesiacov experimentovania, no napokon muž menom Titus Salt prišiel na spôsob spracovania tejto vlny do mäkkej a lesklej podoby.

V roku 1836 predstavil kráľovnej Viktórií šaty vyrobené z alpačej vlny. Tá bola kvalitou odevov nadšená, čím sa rapídne zvýšil dopyt a záujem o toto špeciálne vlákno.

Tradičné postupy spracovania vlny #

Tradície minulosti sa v Andách ctia a udržiavajú dodnes, pričom remeselníci používajú techniky svojich inkských predkov na vytváranie vysokokvalitných a pestrofarebných odevov. Tie sú krásnym zrkadlom ich bohatého kultúrneho dedičstva. Dnes sa asi 90 % všetkých farmárov chovajúcich alpaky považuje za malých farmárov, ktorí chovajú 10 až 150 zvierat.

Vysokohorské komunity stále žijú tradičným spôsobom života, takže ich poľnohospodárske metódy sú založené na znalostiach ich predkov. A sú vo všeobecnosti udržateľnejšie ako väčšina moderných poľnohospodárskych postupov. Len 3 % chovateľov sú veľkochovatelia s viac ako 600-kusovými stádami.

Proces premeny vlny z alpaky na jedinečné a nadčasové oblečenie začína starostlivým a opatrným strihaním alpák. Následne prechádza zozbieraná vlna pedantným procesom čistenia, prečesávania, farbenia a pradenia. Dodnes sa mnohé z týchto procesov vykonávajú ručne, aby sa zachovala prirodzená kvalita a vlastnosti vlny.

Triedenie vlny podľa jemnosti, dĺžky a farby sa robí pomocou hmatu a zraku peruánskymi remeselníkmi, zväčša ženami, ktoré dokážu roztriediť vlnu veľakrát presnejšie ako stroje! Existuje asi 6 až 7 druhov vlny z alpaky, no na výrobu oblečenia sa používajú základné tri kategórie.

7 fotografií

Naše zábery lám a alpák

Cudzokrajných návštevníkov Peru vrátane klientov BUBO lákajú lokálni predajcovia suvenírov najčastejšie na oblečenie vyrobené z baby alpaky. Názov síce napovedá, že táto vlna pochádza z novo narodeného mláďatka, no našťastie tomu tak nie je, čo vám veľmi ochotne vysvetlí sprievodca školený v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

Tieto označenia naznačujú skôr miesto na zvierati, z ktorého bola vlna ostrihaná. Baby alpaka pochádza z krku a z hrudi alpaky. A je ešte jemnejšia ako klasická vlna.

Kde kúpiť vlnu z alpaky? Odporúčania BUBO:

  • Inca Market, Lima - tento trh v hlavnom meste sa nachádza v nákupnej štvrti Miraflores a návštevníci tu nakúpia rôzne ručne ušité andské textílie ako vlnené šály, pončá, rukavice či čiapky. Ale aj tradičnejšie suveníry a krásnu keramiku.
  • Dedinka Chinchero, Cusco - tu sa dodnes ručne tká vlna z alpaky (ale aj lamy alebo ovce) a následne ju prírodne zafarbia rastlinkami, lístkami, lupienkami, orechmi či chrobáčikmi.
  • Komunitné centrum Awana Kancha, Cusco - tu vám ukážku tradičného andského remesla sprostredkuje jedna z jedenástich miestnych komunít. Navyše si zblízka pofotíte všetky štyri druhy lám z čeľade ťavovitých: alpaky, lamy, guanako aj vikune.

Ako sa farbí vlna z alpaky #

Tradičnými v mnohých prípadoch ostali aj metódy farbenia. Napríklad červená a jej odtiene sú extrahované z hmyzu cochineal, ktorý parazituje na dužinatých listoch a plodoch kaktusov. Na farbenie textílií ho používali ľudia už pred viac ako 1 500 rokmi a ide o farbivo s asi najsýtejšou farbou, aká sa v prírode nachádza.

Rastlina Indigofera tinctoria zase dodáva materiálom rôzne odtiene modrej a navyše má antibakteriálne účinky, čím pomáha udržiavať oblečenie dlhšie čisté a svieže. Umenie tkania z alpaky je zložité a vyžaduje si zručnosť a hlboké znalosti o vlastnostiach vlny a technikách používaných na výrobu jednotnej, hustej tkaniny.

Tradičné techniky sa medzi andskými remeselníkmi dedia z generácie na generáciu a neustále sa zdokonaľujú. Byť súčasťou takéhoto procesu je preto obrovský ulovený zážitok.

Prečo je vlastne vlna z alpaky taká úžasná? #

Odpoveď je jednoduchá. Vlastnosti tohto materiálu sa vyvinuli na základe tisícročia trvajúceho chovu vo vysokých nadmorských výškach v pohorí Ánd. Toto prostredie si vyžadovalo vlákno, ktoré by dokázalo zvládnuť drastické zmeny teploty od mínusových až po horúčavy a vysoké slnečné žiarenie počas dňa.

Z toho dôvodu sa alpaky prirodzene prispôsobili prostrediu a obrnili sa vlnou, ktorá je vďaka mikroskopickým vzduchovým vačkom v jadre vlákien neuveriteľne ľahká. A vďaka hladkým šupinkám na povrchu vlákien je zase veľmi hebká a prirodzene odvádza vlhkosť od pokožky.

V porovnaní s luxusným kašmírom je alpaka oveľa odolnejšia a nachádza široké využitie vo výrobe outdoorového oblečenia. V tomto odvetví jej značne konkuruje merino, no vlna z alpaky je teplejšia, ľahšia, hebkejšia a trvácnejšia, čiže dá sa povedať, že ide o akýsi supermateriál.

Myslím si, že ak cestujete do Peru, je priam povinnosť priniesť si z potuliek po peruánskych Andách kúsok oblečenia vyrobeného z alpaky. V BUBO to robíme pravidelne, keďže týmto aj podporujeme miestne komunity, venujúce sa tomuto remeslu dlhé tisícročia. Pre mňa to znamená priniesť si domov zhmotnenú samotnú kultúru a tradície krajiny.

Hmm, tak to teda hej. Poklona autorovi. Neviem ako to v tom BUBO robia. Teda robíme, však ja som teraz už súčasťou BUBO a nahral som svojim neurálnym hlasom stovky blogov sprievodcov BUBO. Nikomu to nehovorte, ale tu v BUBO je to ťažké. Ťažká práca. Ten Fellner bazíruje, aby som mal dobré zafarbenie hlasu, aby som nerobil chyby vo výslovnosti. Kašlem na to, robím. Naschvál. No musím sa priznať, obdivujem ich všetkých. Neuveriteľná scestovanosť. Neuveriteľné skúsenosti a know how. A snaha o dokonalosť. Ja by som už na vašom mieste nič iné ako BUBO nečítal. Či nepočúval. Politika privádza depresie, BUBO blogy pocit šťastia. Vyberte si! Sľubujem, budem sa zlepšovať, lebo takto sa to tu u nás v BUBO vyžaduje. Do skorého počutia priatelia a šťastné cesty prajem.

Terézia Fančovičová

Terézia Fančovičová

Terézia Fančovičová

Po vyštudovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave a roku strávenom sediac v kancelárskej stoličke na pozicii účtovníčky si Terézia povedala, že čísla nie sú pre jej neposedného ducha to pravé orechové. Ako malá so zatajeným dychom počúvala rozprávania svojho strýka, ktorý každoročne navštevoval tie najexotickejšie kúty zeme a snívala, že aj ona bude raz môcť porozprávať svoju verziu týchto príbehov. Po troch mesiacoch strávených v USA, Taliansku, roku v Kanade a každou jednou návštevou zahraničia sa jej láska k spoznávaniu nových kultúr, prírodných krás a ľudí prehlbovala a neustále rozširovanie obzorov si predsavzala ako svoju životnú misiu. Na svet sa najradšej pozerá cez hľadáčik fotoaparátu, miluje dobré jedlo, prírodu, pohyb a jej mottom je “la dolce vita”.

Zo zájazdu:

Terézia Fančovičová

Posledná úprava článku | Prečítané: 19

Mohlo by Vás zaujímať

Cuzco - peruánsky pupok sveta
Cuzco

Cuzco Cuzco - peruánsky pupok sveta

Cuzco či Cusco. Vysoko v peruánskych Andách leží prekrásne mesto, kedysi slávne hlavné mesto ríše Inkov. Dnes je jednou z najobľúbenejších…

Ivana Tomášová 34 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Nebezpečenstvo džungle
Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia
Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Machu Picchu - Stratené mesto Inkov
Machu Picchu

Machu Picchu Machu Picchu - Stratené mesto Inkov

Div sveta, ktorý je snom mnohých cestovateľov. Také je inkské stratené mesto Machu Picchu, jedno z najzáhadnejších a najkrajších archeologických…

Natália Kapinová 59 min. čítania
Vlna z alpaky - prečo má prívlastok materiál bohov?
Blog

Blog Vlna z alpaky - prečo má prívlastok materiál bohov?

Keď sa povie Peru, mnoho ľudí si predstaví v prvom rade jeden zo siedmich divov sveta - Machu Picchu. Ak sa človek zamyslí ešte trošku hlbšie, z…

Terézia Fančovičová 8 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

17 dní

Trvanie

4619 5190€
E

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Chile, Bolívia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4467 5255€
E

Amerika  

Južná Amerika, Uruguaj, Peru, Paraguaj, Chile, Brazília, Bolívia, Argentína


náročnosť

29 dní

Trvanie

5145 7350€
K

Amerika  

Južná Amerika, Peru, Bolívia


náročnosť

14 dní

Trvanie

3996 4490€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.