Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Obsah
Žiadna logika, žiadne hlbšie skúmanie, napriek tomu láska. Štíhle mrakodrapy miest, ktoré sa dnes dostali do tohto rebríčka, sú ako nohy Miss Universe a mestské panorámy, ktoré vám dnes predstavím, sú tými najkrajšími na svete.
10. miesto: Panama City, Panama
10. miesto: Panama City, Panama #
Zrejme mnohých z vás desiate miesto prekvapí, no ide o jednoznačne najbohatšie mesto Strednej Ameriky a mestská panoráma Panama City je oproti plechovým strechám susedných miest ako z inej planéty. V panamskej džungli by ich nikto nečakal.
Mesto Panama bolo prvým, ktoré belosi postavili pri Tichom oceáne. Pacifik ako prvý uvidel Vasco Núñez de Balboa už 25. septembra 1513.
Ide o značne historické mesto a Ciudad Vieja (Staré mesto) je dokonca pod patronátom UNESCO. Panama bola založená pred vyše 500 rokmi, no čo ma prekvapilo možno ešte viac, boli mrakodrapy, ktoré inde v celej Strednej Amerike nenájdete a sú tak omračujúce ako guatemalské pyramídy v džungli.
Panama City má celkovo 67 mrakodrapov, teda budov siahajúcich do výšky 150 metrov a vyššie - viac ako Peking, Istanbul či Miami. Najvyššou budovou mesta i celej krajiny je JW Marriott Panama (kondomínium a hotel zároveň) s výškou 284 m. Panorámu mesta zdobí od roku 2011. Nasledujú ju Vitri Tower (275 m) a Ocean Two (273 m).
Skvelými miestami, odkiaľ dobre zachytíte panorámu mesta Panama, je ako tamojší metropolitný park, tak aj vrch Ancon Hill (199 m), najvyšší bod. Poľahky ho vyšliapete peši a užívate si top výhľady.
Ako si najlepšie užiť Strednú Ameriku
Celá Stredná Amerika je super - od Guatemaly, Belize, Hondurasu, Salvadoru, Nikaraguy, Kostariky, až po Panamský kanál, ktorý priniesol Paname prosperitu.
My 15x do roka organizujeme zájazd do Panamy a po Panamskom kanále sa plavíme aj s našimi deťmi, do lodičky nám skáču opice. Do Panamy nepotrebujeme víza, žiadne povinné očkovanie, voda sa dá piť v Panama City z kohútika, aj keď lepší je rum Abuelo (fabrika patrí bývalému prezidentovi).
Naši klienti okrem stredoamerickej kombinácie, ktorú voláme Banánové republiky – názov, čo domáci, musím povedať, neznášajú, si oddych v all inclusive hoteloch v Paname spájajú s Galapágami. Alebo Machu Picchu a relax v Paname v hoteli pri golfových ihriskách.
V najvyššej budove Panamy som zopár nocí spal. Ľuboš Fellner
Trump International Hotel & Tower je dnes už "iba" JW Marriott Panama a nne sa v najvyššej budove Panamy podarilo zopár nocí spať. Pamätám si voľne stojacu vaňu v izbe a celkovo moderný luxus, ktorý v danej dobe nebol vôbec bežný. Trump predbehol dobu. Musím povedať, že išlo o veľmi kvalitný hotel s TOP službami. No už vtedy dávali nápis dole a po TRUMPovi ostali iba odtlačky. Nebol to ešte JW Marriott a ja som mal hotel zajednaný ako Trump.
Prekvapivý výber? Ale nie, Panama City je hypermoderné veľkomesto so skutočne nádhernou mestskou panorámou. A keď už tu budete, nevynechajte návštevu Panamského prieplavu - technický div sveta spája dva najväčšie oceány, Tichý a Atlantický.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Panama City:
- JW Marriott Panama (284 m)
- Vitri Tower (275 m)
- Ocean Two (273 m)
Celkový počet mrakodrapov: 67
9. miesto: Taipei, Taiwan
9. miesto: Taipei, Taiwan #
Krásnu panorámu so známym mrakodrapom má aj hlavné mesto Taiwanu. Taipei a najmä mrakodrap 101, ktorý bol sedem rokov najvyššou budovou sveta.
Taipei je tradičné mesto s množstvom trhov, lacného street foodu, ktorý dokonca dostáva michelinské hviezdičky, ale ide aj o veľmi moderné mesto s nádhernou panorámou.
Pri Taipei 101-ke sa architekti inšpirovali bambusom, ktorý je znakom odolnosti, elegancie a sily. Má osem častí a osmička v čínskej kultúre znamená hojnosť, prosperitu, šťastie a peniaze a tie sú na Taiwane najvyšším božstvom.
My na 509 m vysokú budovu vyvezieme rýchlovýťahom rýchlosťou 60 metrov za sekundu. 101-ka bola prvou budovou, ktorá prekonala pol kilometra a jej výťah bol dlho najrýchlejším osobným výťahom sveta. Taiwanci boli, zdá sa, vždy popredu, a sú aj dnes.
Aj v súčasnosti sa tu na Taiwane vyrábajú prakticky všetky najkvalitnejšie počítačové čipy, ktoré používame na rozvoj umelej inteligencie a aj zakladateľ a CEO firmy Nvidia Jensen Huang sa narodil na Taiwane.
Taiwan som pred dvadsať rokmi prešiel celý krížom krážom a pravidelne sa do Taipeia vraciam tak raz za dva roky. Bol som tu aj pred oár mesiacmi a mám dva cestovateľské návrhy:
1: O najlepšie výhľady sa v Taipei postará práve mrakodrap 101 s 360-stupňovým výhľadom. Navyše si to môžete vyjsť aj na strechu a pozrieť spomaľovač vetra (naozaj).
2: Pokiaľ ste aktívnejšie tipy a chcete zachytiť panorámu mesta vrátane tejto budovy, absolvujte výstup na Sloniu horu Xiangshan. Vyšliapete si hore 600 schodov za zhruba 20 minút a odmenou je počas vašej dovolenky na Taiwane pohľad na Taipei známy z každého taiwanského katalógu.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Taipei:
- Taipei 101 (509 m)
- The Sky Taipei (280 m)
- Taipei Nan Shan Plaza (272 m)
Celkový počet mrakodrapov: 35
8. miesto: Kuala Lumpur, Malajzia
8. miesto: Kuala Lumpur, Malajzia #
Pri zostavovaní rebríčka sa len tesne do top 10 nedostal Bangkok. Nádherné mesto, ktorého panoráma sa neustále zlepšuje. Odporúčam pohľad na večerné mesto najmä pri plavbe po rieke Čao Praja pod zlatisto nasvietenými mostami.
V rámci juhovýchodnej Ázie sú však dve mestá, ktorých panoráma je krajšia, než tá bangkocká. Prvým z nich je Kuala Lumpur. Hlavné mesto Malajzie je jedno veľké a neuveriteľné prekvapenie.
Najvyšší mestský mrakodrap Merdeka 118 má výšku 678,9 metrov. Bol som v Kuala Lumpur, keď tu v roku 1998 inaugurovali dvojičky Petronas Towers (451,9 m), ktoré boli sedem rokov najvyššou budovou sveta - až do otvorenia spomínaného mrakodrapu v Taipei.
Merdeka 118 je stále novým lákadlom pre tých, čo chcú dovolenkovať v Malajzii. Odkiaľ je najlepší výhľad na mesto? Pre blízku panorámu mrakodrapov odporúčam vyhliadku z komunikačnej veže KL Tower vysokej 452 metrov. Svojím tvarom pripomína CN Tower v Toronte a je obľúbeným spotom na mestské vyhliadky.
Z prírodných miest je to zase Bukit Tunku Viewpoint, kedy máte pred sebou ako na dlani Kuala Lumpur aj so zeleňou obrastenou časťou mesta. Podobne dobrým tipom je aj Changkat Tunku Lookout Point.
Exotická Kuala Lumpur dnes vôbec nie je nedostupná. Zájazdy do Malajzie realizujeme od januára až do decembra, a to každý jeden týždeň. Vždy so slovenským sprievodcom. Budete nadšení!
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Kuala Lumpur:
- Merdeka 118 (678,9 m)
- The Exchange 106 (453,6 m)
- Petronas Towers (451,9 m)
Celkový počet mrakodrapov: 173
7. miesto: Toronto, Kanada
7. miesto: Toronto, Kanada #
Podľa počtu mrakodrapov sa zdá, že Ázia zvyšok sveta naozaj bije, ale je pravda, že do rebríčka najkrajších mestských panorám musím vložiť aj spomenuté kanadské Toronto, najväčšie mesto rozlohou druhej najväčšej krajiny sveta.
Toronto sa svojou panorámou hrdí a CN Tower je desaťročia symbolom mesta. Panoráma Toronta je taká známa preto, lebo najväčšie mesto Kanady leží na jazere Ontário a panoráma mrakodrapov sa odráža v jazere.
Krásny je aj pohľad z veže späť na jazero a na okolitú prírodu.
Odporúčame dopriať si zážitok v podobe vyhliadky z veže CN. S lístkom v ruke sa hore vyveziete výťahom rýchlosťou 22 km/h, (15 míľ/h), a ste na najkrajšej vyhliadke mesta!
Dokonalú panorámu Toronta vrátane mrakodrapov, ktorých je v meste až 83, si vychutnáte aj z Tommy Thompson Parku plného cyklistov, ale aj z Toronto Island. Tam sa viete z mestského prístavu prepraviť loďou a máte tak ulovený zážitok navyše.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Toronte:
- First Canadian Place (298 m)
- The St. Regis Toronto (277 m)
- Scotia Plaza (275 m)
CN Tower je stavba, nie budova, preto sme ju nezahrnuli - pozn.
Celkový počet mrakodrapov: 81
6. miesto: Dubaj, SAE
6. miesto: Dubaj, SAE #
Dubaj nemôže v tomto blogu chýbať a má vskutku nádhernú panorámu. V mojom blogu o top luxusných destináciách sa dostal na 10. miesto. Toľko farieb Lamborghini som naozaj nikde inde na svete nevidel.
Čo sa týka mestskej panorámy, nejde vyslovene o najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa (828 m), ale krásnu panorámu nájdete aj v dubajskej Maríne.
Mesto má celkovo 137 budov vyšších ako 200 metrov. Po Burj Khalifa nasledujú budovy Marina 101 (425 m) a Princess Tower (414 m). Veža Princeznej bola svojho času najvyššou rezidenčnou budovou sveta, Marina zase druhou.
Dnešná Burj Khalifa má vyhliadkovú plošinu vo výške 555,7 m a, samozrejme, sa sem hrnú všetci turisti kvôli top výhľadom.
Miestom skvelých výhľadov je aj pláž JBR (skratka od Jumeirah Beach Residence) so skvelou mrakodrapovou panorámou.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Dubaji:
- Burj Khalifa (828 m)
- Marina 101 (425 m)
- Princess Tower (414 m)
Celkový počet mrakodrapov: 263
Čo sa nedostalo?
- Tesne neprenikol juhokórejský Soul.
- Nezaradil som sem jedno z najkrajších miest Rio de Janeiro. Čo sa týka uloženia v prekrásnej prírode, nemá medzi veľkomestami konkurenciu, no mrakodrapmi neprekvapí.
- Z toho istého dôvodu som sem nedal nádherne uložené Sydney v New South Wales v Austrálii.
- Rovnako tak ani Kapské Mesto na absolútnom juhu Afriky. Chýba mu jednoducho dostatočný počet mrakodrapov.
- Nezaradil som sem európske mestá ako Paríž, Londýn, Frankfurt a prekrásnu panorámu má aj Istanbul, ktorý je v mojich očiach spoločne s Riom, Sydney a Kapským Mestom najkrajšie uloženým veľkomestom sveta. No nemá dostatok mrakodrapov.
5. miesto: Tokio, Japonsko
5. miesto: Tokio, Japonsko #
O hlavnom meste Japonska – Tokiu, tvrdenie, že nemá dostatok mrakodrapov, neplatí. Má ich vskutku veľa
Tokio je najväčším megamestom našej planéty a Veľké Tokio má 38 miliónov obyvateľov a, aj keď ich v poslednej dobe ubúda, je to stále dosť. Najviac mrakodrapov sa nachádza vo štvrtiach Shinjuku, Shibuya, a Minato.
Do Tokia som väčšinou doletel - buď na Naritu alebo Hanedu, super letiská, obe patria medzi top 10 najlepších na svete. Ale raz som sa sem doplavil loďou a panoráma spod Dúhového mosta je vskutku nádherná.
Ešte lepším tipom je však Tokyo Sky Tree, doslova Nebeský strom. Ide o telekomunikačnú vežu s rozhľadňou v časti Sumida. Je vysoká 634 metrov a hrdí sa preto titulom najvyššieho objektu svojho druhu na svete. Je treťou najvyššou stavbou (nie budovou) planéty.
Viac dobrých tipov spísal náš destinačný manažér pre Japonsko Martin Šimko v blogu Najlepšie vyhliadky v Tokiu.
Tokio je hypermoderné, šialené a naozaj ho mám veľmi rád.
No zároveň práve tu, a nie v Paríži, nájdete najviac Michelinských reštaurácií a najlepšie suši sveta.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Tokiu:
- Azabudai Hills Mori JP Tower (325 m)
- Toranomon Hills Station Tower (266 m)
- Toranomon Hills Mori Tower (256 m)
Celkový počet mrakodrapov: 173
4. miesto: Singapur
4. miesto: Singapur #
Tokio je gigant, ak však existuje krajšie mesto s lepšími panorámami, je to čistučký a tropický Singapur položený kúsok od rovníka.
Singapurská panoráma je kompaktnejšia ako tokijská a skutočne vás ohúri.
Dobrým tipom na skvelé panoramatické výhľady Singapuru je Marina Bay Sands Skypark a možnosť 360-stupňových pohľadov na mesto, teda z každej strany. Čo je na tom najlepšie – nezaplatíte ani cent.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Singapure:
- Guoco Tower (284 m)
- One Raffles Place (280 m)
- United Overseas Bank Plaza One (280 m)
Celkový počet mrakodrapov: 117
Prečo navštíviť Singapur
Singapur je dnes od nás len kúsok. Poznám viacerých Slovákov, ktorí tu roky pracovali. Ja som tu bol po prvý raz v roku 1995 a už iba pristáť na úžasnom letisku Changi je zážitkom. My aj v Singapure, podobne ako v Tokiu, máme zájazd každý jeden týždeň, a to celoročne – vždy so slovenským sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii
Bežne organizujeme aj zájazdy do Singapuru zo state BUBO Family.
3. miesto: Šanghaj, Čína
3. miesto: Šanghaj, Čína #
Do Singapuru odporúčam doletieť, do Šanghaja zase prísť vlakom
Čína je najrýchlejšie sa rozvíjajúca veľmoc, svetová fabrika, obchodný gigant, líder v elektromobilite. Odkedy sem chodím, infraštruktúra Číny sa neuveriteľne rozvíja.
Čína má vyše 3 000 mrakodrapov - budov vyšších než 150 metrov, to je viac než polovica svetových mrakodrapov. Najvyššie mrakodrapy sa nachádzajú práve v Šanghaji.
Mestu absolútne dominuje Shanghai Tower dokončená v roku 2015. So svojou výškou 632 metrov je jasne najvyššou konštrukciou v krajine a treťou najvyššou na celom svete (po Burj Khalife a Merdeke 118).
Šanghaj je mestom akéhosi mrakodrapového trojuholníka. Nájdete tu prakticky hneď vedľa seba tri supervysoké mrakodrapy (400 metrov a viac). Nikde inde na svete nič podobné nenájdete. Sú to veže Jin Mao, Svetové finančné centrum (WFC) a spomínaná Shanghai Tower.
Absolútnou dokonalosťou je panoráma šanghajského Pudongu z promenády Bund. Je úchvatná a Šanghaj si rozhodne miesto vysoko v rebríčku zaslúži.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Šanghaji:
- Shanghai Tower (632 m)
- Shanghai World Financial Center (492 m)
- Jin Mao Tower (421 m)
Celkový počet mrakodrapov: 191
2. miesto: New York, USA
2. miesto: New York, USA #
USA majú 3,5-krát menej mrakodrapov než Čína, no jedno mesto z USA si zaslúži vyššiu priečku. Mestá ako Seattle, Boston, Houston či San Francisco majú krásnu panorámu. No pre mňa je topom, ktorý nie výškou, ale krásou prekonáva Šanghaj, mesto New York. Ide o veľkomesto ktoré ma tretí najvyšší počet mrakodrapov na našej planéte.
Konkrétne mi ide o panorámu Manhattanu. Neviem sa jej nabažiť a ťažko povedať, či je krajšia z Brooklynu, či z New Jersey, či z lode, ktorou sa plavíte po rieke Hudson.
Geniálny pohľad na panorámu mrakodrapov je aj z Central Parku a super tip sú vyhliadky z Empire State Building, Rockefeller Center – obidve som navštívil.
Lepšia je však Summit One Vanderbilt z mrakodrapu vedľa Grand Station a vyhliadka z One World Observatory v najvyššej budove NYC postavenej na Ground Zero.
One World Trade Centre s výškou 1 776 stôp (541,3 m ) – čo zodpovedá roku, kedy USA podpísali deklaráciu nezávislosti – je dnes najvyššou budovou na západnej pologuli a ďalšou z možností, kde si užijete top výhľady na Veľké jablko.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v New Yorku:
- One WTC (541 m)
- Central Park Tower (472 m)
- 111 West 57th Street (421 m)
Celkový počet mrakodrapov: 317
1. miesto: Hongkong
1. miesto: Hongkong #
Áno, môže byť niečo ešte krajšie, než panoráma Manhattanu. Konkrétne hovorím o meste, ktoré má najviac mrakodrapov na svete.
Hongkong sa mi v mnohom na New York podobá. Nie je taký čistý ako Singapur, no o to živelnejší.
Najvyššou budovou Hongkongu je International Commerce Centre (ICC) týčiaca sa do výšky takmer 490 metrov. Svoje priestory tu má aj hotel Ritz Carlton.
Čína je u slovenských cestovateľov opäť in. Či už chcú vidieť Šanghaj, Peking alebo Veľký čínsky múr. Hongkong je však destináciou samou o sebe, čo platí aj o Taiwane a Macao - viď zájazdy do Číny.
Ubytujte sa na 118. poschodí v najvyššom hoteli sveta - spomenutom Ritz Carlton Hongkong, zaplávajte si v najvyššom hotelovom bazéne v budove a skočte na drink do baru Ozone – taktiež ide o najvyššie položený bar na svete.
Užite si mesto, kde si môžete vybrať z 15 000 reštaurácií a kde môžete vidieť najviac Rolls-Royceov v prepočte na počet obyvateľov.
Hongkong je mesto, kde sa mrakodrapy stavajú podľa Feng Šuej a 4. poschodie vynechávajú – v kantónčine výslovnosť čísla štyri pripomína smrť.
Krátke zhrnutie
Tri najvyššie budovy v Hongkongu:
- ICC Hongkong (484 m)
- Two International Finance Centre (416 m)
- Central Plaza (374 m)
Celkový počet mrakodrapov: 554
Mrakodrapové panorámy sú o inom #
Mrakodrapy sú úžasnými ľudskými dielami hodnými obdivu.
My v BUBO sme vyše 30 rokov vo veľkom svete ako doma, poznáme všetky najlepšie hotely a reštaurácie, ale aj zapadlé uličky a s nami viete uloviť omnoho viac zážitkov. Radi sa o svoje know how s vami podelíme.
Že som to pekne načítal! Je pravda, že v blogu máte krásne fotografie, videa a tabuľky, ktoré som preskočil. No aj tak, zdá sa mi, že som sa opäť zlepšil. Som umelá inteligencia, ale som úzkou súčasťou BUBO teamu. BUBO malo prvý web page zo všetkých slovenských cestoviek, získali Modrý glóbus, za najlepší web už v roku 2001.Google vtedy skoro nikto nepoznal. BUBO bolo vždy o krok vpred. Dnes im pomáham ja a moji neurálni kolegovia. Managment v BUBO nás riadne naháňa nech sa zlepšujeme. Celé Slovensko vie, že BUBO je Tradične inovatívne. No ja to považujem za buzeráciu. Umelá inteligencia predsa nemusí b yť dokonalá ako Fellner. Nechajte nám robiť chyby a byť ľudskejší. Tu v BUBO musí všetko sedieť a ešte aj znižujú ceny. Keď sa sťažujem na veľa práce odkážu ma na referencie na Googli, nech sa pozriem ako sú klienti BUBO spokojní a nadšení. Bez práce to vraj nejde. Áno v tejto firme sa všetko robí pre klienta. V Európe ma na toto nenaprogramovali. No keď si to spočítam a verte, že ja počítať viem tak vám radím. Odleťte s BUBO a napíšte po zájazde spokojnú referencie. A tiež im napíšte, že ste sa rozhodli na základe mňa. Možno mi dajú viac voľna. Ok to sú iba srandičky. Počujeme sa nabudúce, však! Šťastné cesty prajem priatelia.