Na hviezdnych potulkách v Los Angeles

Na hviezdnych potulkách v Los Angeles

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Ruku na srdce, kto by sa nechcel aspoň na okamih ocitnúť v jeho nablýskaných uliciach, slávnych bulvároch, miestach, ktoré zažili tie najhviezdnejšie okamihy histórie šoubiznisu a filmu? Chodiť po stopách idolov strieborného plátna, dýchať ten istý vzduch, vidieť hriešne drahé výklady, kde nakupujú, prejsť sa po tých dokonalých plážach...

Los Angeles je mesto, ako žiadne iné. Tu sa naozaj píše história, tu sa deje to všetko, čo potom čítame vo farebných časopisoch, vidíme v kine. Byť aspoň chvíľu v meste anjelov a zomrieť. Aké je však „El EJ“ naozaj? Je to jeho každodenná realita? Čo okrem lákavého hviezdneho prachu a nepredstaviteľného luxusu ešte návštevníkom ponúka? Má aj iné tváre? My v BUBO sme presvedčení, že áno, a všetky jeho zaujímavé zákutia sme radi pre vás preskúmali. Vyberte sa s nami na autentickú prehliadku ´Svätých vŕškov´ so všetkým, čo k tomuto mestu patrí.

Prehliadku Los Angeles začíname trochu netypicky, o deviatej. Na rozdiel od výletov v iných mestách sme si mierne ´prispali´, chceme sa totiž vyhnúť tunajším zápcham, ktoré sú na ranných cestách  L. A. naozaj kritické./Niet divu, veď ide o druhé najväčšie americké mesto s vyše 4 miliónmi obyvateľov/.  Aj o tomto čase je premávka ešte riadne hustá, no aspoň o čosi znesiteľnejšia. Našu prehliadku začíname priamo v srdci Los Angeles,na námestí Old Plaza a priľahlej ulici Olvera Street, teda častiach, z ktorých sa dnešné L. A. postupne rozrastalo do súčasnej podoby. Dýcha to tu vznešenou históriou, ktorú dokresľujú budovy tunajšieho kostola, či hasičskej zbrojnice. „Plaza“, ako už názov napovedá, je silno poznačená južanským dotykom mexických spoluobyvateľov mesta, ktorí neodmysliteľne patria ku koloritu „EL EJ“. Presvedčiť sa o tom môžeme hneď na tunajšom pestrom, čulom mexickom trhu.

Pokračujeme peši po Main Street, jednom z hlavných bulvárov mesta,dlhým úctyhodných 21 míľ, posiatym budovami kín, butikov, hotelov. Nájdete tu aj pozoruhodné Triforium – 60-tonové umelecké dielo z benátskeho skla, večer svietiace do širokého okolia desiatkami žiaroviek, ktoré sú súčasťou tejto zvláštne futuristickej modernej veže. Na Main Street nájdeme aj losangeleskú mestskú radnicu. Ikonická 27-poschodová budova v štýle art deco bola až do roku 1964 najvyššou v meste, a je upravená tak, aby vydržala zemetrasenia /v L.A. bežný jav/ so silou 8,2 Richterovej stupnice. Z veže radnice sa vám poskytne neopakovateľný výhľad na slávny nápis Hollywood, či koncertnú halu Disney, a ak sa vám zdá táto budova povedomá - áno, presne jej známa silueta si zahralamnohých slávnych filmoch! Radnica je od r. 1976 zapísaná medzi historicko-kultúrne pamiatky mesta.

Kúsok za ňou nájdeme nové priestory policajného oddelenia v LA. S viac ako 10 000 členmi je to tretie najväčšie oddelenie v celom USA (po Chicagu a New Yorku). Budovu polície necháme za sebou, a kráčame po chodníku smerom ku koncertnej sále Walta Disneyho. Sídlo los angeleskej filharmónie, otvorené v r. 2003 zaujme nielen svojím moderným dizajnomzvláštneho aerodynamického tvaru, ale aj vysokou, poriadne hviezdnoucenou stavby, ktorá prekročila všetky plánované rozpočty. K sume určite prispeli aj náklady na interiér, slúžiaci k naozaj dokonalej, takmer nadpozemskej akustike tejto koncertnej siene. A prečo nesie meno známeho autora rozprávok? Nie, nenájdete tu ani jednu z jeho postavičiek, no Waltova manželka Lillian po jeho smrti zanechala mestu 50 miliónov dolárov na výstavbu filharmónie, s jedinou podmienkou: Aby sa sieň volala po jej mužovi a zachovala tak jeho pamiatku.

Od koncertnej haly sa popri budove losangeleského súdu vraciame späť k autu.  Keďže je Los Angeles mesto roztiahnuté na všetky smery /z východu na západ zaberá 47 km a od severu na juh až 71 km!/, bez auta je pohyb v meste anjelov veľmi obmedzený a sťažený. Preto sa aj k ďalšej našej zastávke presúvame autom. Za pol hodinu dorazíme na vrch hôr San Gabriel, na ktorom sa týči Griffithovo observatórium a planetárium – ikonická budova v štýle art deco, v ktorej útrobách sa dozviete plno zaujímavostí. Môžete sa tu pozrieť ďalekohľadom na slnko v aktuálnom čase, ale aj zistiť,koľko by ste vážili na inej planéte. A hoci je interiér planetária zážitok sám o sebe, to, čo vás čaká vonku, vám vyrazí dych ešte raz. Pred vami sa totiž rozprestiera úchvatný panoramatický výhľad na celé Los Angeles, centrum mesta s výškovými budovami, aj jeho históriu máte ako na dlani. Určite odtiaľto neprehliadnete ani najtypickejší symbol mesta, známy po celom svete - obrovský nápis Hollywood na ´svätom kopci´. Nezameniteľné písmená, ktoré sa objavujú snáď v každom z filmov, situovaných v Los Angeles...

Návšteva mesta anjelov by, samozrejme, nebola úplná bez prechádzky po chodníku slávy. A tak si to zaparkujeme rovno na Hollywood Boulvard,  a postopách hviezd, roztrúsených po chodníku, si to s výnimočným celebritným pocitom v hrudi čítajúc všetky tie veľké mená, prejdeme k divadlu Dolby. Práve pred ním sa na začiatku každého roka /už od r. 1929/ pri príležitosti slávnej oskarovej noci rozprestrie legendárny červený koberec. Nás tam však dnes čakajú len davy turistov, medzi ktorých sa zamiešame aj my, a nadšene sa fotíme s hviezdami Michale Jacksona , či Kevina Costnera. Obzrieme si ešte Graumanovo čínske divadlo, dnes slúžiace ako miesto najväčších svetových kino-premiér, pred ktorým nájdete odtlačených takmer 200 chodidiel, dlaní a autogramov rôznych celebrít, dáme si ľahký obed /ČO? KDE?odporučiť!/ a vyrážame na nákupy na bájne Rodeo Drive. Časť Beverly Hills, známa najluxusnejšími butikmi a filmom Pretty Woman, je aj skvelou ukážkou tých najdrahších áut na kalifornských uliciach, za ktorými sa nestačíte obzerať. Ťažko opísať podrobne, čo všetko môžete nájsť v obchodoch najdrahšej a najslávnejšej nákupnej štvrti sveta, tak len v skratke a pre zaujímavosť – na dve míle dlhom bulvári dnes nájdete viac ako stovku butikov. Príjemný shopping!

Po obdivovaní výkladov prejdeme časťou, známou ako Golden triangle, inšpirujeme sa najnovšou módnou sezónou a deň v LA ideme zakončiť na známe mólo Santa Monica. Prichádzame tak, aby sme ešte stihli krásny západ slnka nad oceánom a mali aj dostatok času na užitie si všetkéhoatraktívneho, čo Santa Monica ponúka. Nielen, že tu končí slávna Route 66/hlavná ulica Ameriky, alebo „matka ulíc“, vedúca od Chicaga z východu až na západ, práve do L.A./, ale natáčali tu tiež legendárnu Pobrežnú hliadku, čiForresta Gumpa. Samozrejme, treba to využiť, odskočiť si na pláž a odfotiť si nejakú tú plavčíčku v červených plavkách!

Okrem filmových lokácíi je Santa Monica predovšetkým centrom zábavy. Do detských rokov sa tu prenesiete na fantastických kolotočoch s výhľadom na pláž, podnikavcov naláka klasická americká herňa, môžete sa vyblázniť v desiatkach pestrých suvenírových obchodoch. My sa navečeriame v tematickej reštaurácii Bubba Gump Shrimp company s množstvom morských dobrôt, inšpirovanej práve filmom Forrest Gump. No ak máte chuť napríklad na ´obyčajný´ klasický americký hot dog zo stánku, je ich tuvýborných na výber hneď niekoľko. Jednoznačne sa však treba zastaviť aj pri sladkom Funnel Cake stánku, a ochutnať z tejto Američanmi obľubovanej kalorickej bomby s vanilkou a pomarančovou kôrou, ktorú do USA doniesli už holandskí a nemeckí prisťahovalci. Pozor, ideálne je podeliť sa o ňu, lebo s ´normálnou´ americkou porciou si len ťažko poradíte sami, a hrozí predávkovanie cukrom!

Po sladkej bodke na záver potuliek čarovným Los Angeles sa unavení vraciame na hotel. Plní dojmov z mesta, kde na vás na každom rohu dýcha nezabudnuteľná filmová a hviezdna história, luxus a moderna sa mieša s južanským koloritom neďalekého Mexika, a kde neprestáva platiť, že si sem stovky Američanov aj cudzincov prichádzajú každodenne plniť svoje najväčšie životné sny... Veľa šťastia!

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Neutíchajúca chuť poznávať svet vedie Moniku vždy ďalej. Fascinuje ju všetko - rušný život vo veľkomestách, ale tiež ticho a pokoj prírody. Najradšej však na cestách stretáva nových ľudí a spoznáva ich spôsob života. Podľa nej nie je nič neriešiteľné a všetko závisí len od uhla pohľadu.  Pre klientov je ideálny sprievodca do divočiny aj luxusnej reštaurácie. K srdcu jej prirástla nedotknutá príroda Aljašky a Kanady, ruch v mestách USA aj dobrosrdečnosť ľudí v Rusku. Ak nie je v zahraničí, určite ju stretnete v slovenských horách alebo na výlete na motorke. Nikdy nepokazí zábavu a neodmietne šálku dobrej kávy.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Aljaška, Yukon - volanie divočiny

Posledná úprava článku | Prečítané: 188x

SERIÁL BLOGOV ĽUBOŠA FELLNERA

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

USA


náročnosť

15 dní

Trvanie

3150
K

Austrália a Oceánia   Amerika  

Havaj, Havajské ostrovy, USA


náročnosť

14 dní

Trvanie

3100
K

Austrália a Oceánia   Amerika  

Havaj, Havajské ostrovy, USA


náročnosť

14 dní

Trvanie

3150
K

Amerika  

USA, Kanada


náročnosť

10 dní

Trvanie

2010

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva