Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Žiadna oblasť, žiadny aspekt jeho života, nezostal bez podrobného preskúmania. Aj ja sám sa musím v tomto blogu vyvarovať pred rozpísaním sa o (pre bežného cestovateľa) nezaujímavých miestach, ktoré sú spojené s Churchillovým životom v Londýne. Materiálu by sa aj tu našlo na knihy.
Vybral som si pre vás niekoľko miest, kde sa nielenže odohrali najvýznamnejšie Churchillove míľniky, ale tiež ich ľahko obehnete v rámci voľného času na našich BUBO zájazdoch v Londýne.
Parlament a Churchill #
Kto je najväčší a najvýznamnejší predstaviteľ Veľkej Británie? Najväčší Brit všetkých čias? V hlasovaní BBC si Briti v roku 2002 vybrali práve svojho dvojnásobného premiéra. Nečudo, veď za 2. svetovej vojny nielenže podržal vlastnú krajinu svojou buldočou povahou, ale aj neúnavnou prácou a zápalom pre konečné víťazstvo, ktoré preniesol na svojich krajanov vďaka vlastným prejavom.
Anglický jazyk mu bol nielen rodným jazykom, ale aj pracovným nástrojom, ktorý si zobral do svojich služieb. Presekával ním prekážky v srdciach ľudu a prostredníctvom neho im priblížil pocit nádeje, odvahy a zapálil oheň odhodlania v mnohých srdciach, ktoré sa už takmer poddali nacistickej temnote.
Napriek tomu, že mal modrú krv, šľachtický titul odmietal. Znemožnilo by mu to prednášať svoje prejavy v Dolnej komore britského parlamentu (House of Commons), kde predniesol svoje najslávnejšie prejavy. My sa pri britskom parlamente v rámci prechádzok Londýnom, samozrejme, zastavíme. Ako poslanec parlamentu tu pôsobil neuveriteľných 64 rokov! Prvýkrát bol zvolený v roku 1900, až kým sa rozhodol už nekandidovať vo voľbách v roku 1964. Počas svojej kariéry zastupoval až päť volebných obvodov.
I keď je známy ako premiér Konzervatívcov, medzi rokmi 1904 až 1924 prešiel k Liberálom. Myšlienka voľného obchodu preňho bola zásadná a v záujme jej hájenia radšej vymenil strany ako ideály. Po svojej výmene sa stáva veliteľom Admirality (niečo ako minister pre námorníctvo) a dôležitou súčasťou vojenského kabinetu počas 1. svetovej vojny.
Po vojne začali jeho vzťahy s Liberálmi upadať (ako aj strana samotná) a po 20 rokoch sa vrátil k svojej pôvodnej strane Konzervatívcov. Svoje rozhodnutie okomentoval s tradičnou dávkou sebe vlastného humoru: ,,Každý vie zradiť. Potrebujete však istú dávku vynaliezavosti, aby ste zradili dvakrát!”
Winston Churchill - základné fakty:
- Dátum a miesto narodenia: 30. november 1874, Blenheim Palace, Oxfordshire (Anglicko)
- Dátum a miesto úmrtia: 24. január 1965, Kensington, Londýn (Anglicko)
- Roky pôsobenia v britskom parlamente: 1900–1964 (v rokoch 1900–1904 a 1924–1964 ako člen Konzervatívnej strany, v rokoch 1904–1924 ako člen Liberálnej strany)
- Politické funkcie, ktoré zastupoval: minister vojny a letectva, minister námorníctva, minister financií, premiér
- Ocenenia: Nobelova cena za literatúru (1953), povýšenie do šľachtického stavu
- Osobný život: Clementine Hozier bola jeho manželkou od roku 1908 až do smrti, vychovali spolu dve dcéry a troch synov
Vojenské múzeum #
Pokračujúc po Parliament Street prichádzame do sídla exekutívnej moci vo Whitehall. Uvidíme budovy Ministerstva financií, budovu Admirality a staré Ministerstvo obrany (War Office) - dnes už moderný hotel. Samozrejme, nesmieme opomenúť Downing Street.
Prvýkrát tu býval hneď po návrate do Konzervatívnej strany. Medzi rokmi 1924 až 1929 býval pod číslom 11, čo je sídlo ministra financií (Chancellor of Exchequers). Predstavil päť rozpočtov, medzi nimi aj opätovné naviazanie britskej libry na zlato. Zlatý štandard mal katastrofické následky na ekonomiku.
Briti ťažšie exportovali svoj drahý tovar a dostavila sa vysoká inflácia. Ani Churchill nebol geniálny vo všetkom. Sám si to tiež uvedomoval.
,,Každý hovoril, že som bol najhorším ministrom financií, ktorý kedy pôsobil. A teraz sa prikláňam k ich názoru." Winston Churchill
Oveľa lepšie spomienky má národ na jeho prvé pôsobenie v susedstve. Pod číslom 10 sa ujal v roku 1940 premiérskeho úradu a zohral kľúčovú úlohu pri porážke nacistického Nemecka. V sídle premiérov od roku 1720 sa však počas vojny dlho nezdržiaval. Nemecké bombardovanie Londýna bolo intenzívne a Blitz zasiahol aj Downing St. 10. Churchill sem počas dňa chodil pracovať, ale bývať tam bolo príliš nebezpečné.
Ak ste videli bondovku Skyfall, možno ste si všimli, že po príchode Jamesa Bonda do Londýna ho sprevádzajú podzemnými bunkrami, ktoré mali byť pozostatkom z Churchillových čias. Tvorcovia sa inšpirovali skutočným miestom. Počas vojny špeciálne upravili existujúce podzemné priestory pod Ministerstvom financií a spravili z nich ústredie pre vedenie vojny a vojenský kabinet (vláda zúžená na kľúčových ministrov a veliteľov ozbrojených síl).
Cigary a šampanské - James J. Fox #
Keď si vyhľadáte fotky Churchilla, na väčšine z nich ho nájdete s jeho obľúbeným príslušenstvom - cigarou. Jeho otec totiž neschvaľoval cigaretový zlozvyk, a tak presedlal na cigary. K tejto vášni prišiel ešte za mlada, prehĺbil si ju počas svojho prvého pobytu na Kube, kde dnes nakúpite najluxusnejšie cigary za zlomkové ceny. Cigarová závislosť definovala jeho osobnosť po zvyšok života.
Fajčenie cigár prirovnával k zamilovaniu sa: ,,Sprvoti vás upúta jej tvar, zostanete pre jej chuť a vždy si musíte pamätať, že nikdy, nikdy nesmiete nechať jej plameň vyhasnúť!” Odhaduje sa, že počas svojho života vyfajčil až 250 000 cigár. Bola to prvá vec, ktorú si ráno po zobudení k sebe bral a posledná, ktorú večer odkladal.
Počas jedného letu mu navrhli kyslíkovú masku s dierkou na cigaru. Dokonca aj jeho komorníkovi istý čas trvalo, kým si zvykol, že jeho pán za dva dni prefajčí ekvivalent jeho týždennej výplaty.
Pravidelný prísun cigár od výrobcu James J. Fox bral tento distribútor naozaj vážne. Keď bombardovanie Londýna zasiahlo aj obchod, obratom sa premiérovi dostali chlácholiace správy, že jeho zásoby cigár ostali neporušené. Obchod s viac ako 230-ročnou históriou historicky dodával cigary pre šľachtu, kráľovské rodiny a celebrity.
Churchill je však ,,britský bulldog”, ktorému ako jedinému spravili múzeum vo svojich priestoroch. Keď sa prejdete do suterénu, nájdete tam množstvo predmetov z Churchillovho života spojených s jeho vášňou k cigarám. Dokonca si môžete sadnúť do kresla, v ktorom premiér sedával.
TOP cestovatelia sveta
Fernão de Magalhães, Marco Polo, Roald Amundsen, Ernest Shackleton,…
Táto vášeň sa snúbila aj s kvalitným alkoholom. Ráno začínal v spoločnosti whisky so sódou, na obed a večeru to bolo šampanské a po večeri koňak. Jeho obľúbeným šampanským bol Pol Roger, v tej dobe mimoriadne populárny. Môžete si ho kúpiť napríklad v obchodnom dome Fortnum and Mason, ktorý sa preslávil svojím luxusným tovarom a ktorý počas našich zájazdov navštevujeme.
Bonusový BUBO tip:
Keď však preferujete modernejšiu vlnu chutí, tak vás radi prevedieme do neďalekej Burlington Arcade, kde si môžete dať obľúbené šampanské Jamesa Bonda a Alžbety II. - Bollinger. A prečo by ste si nedopriali? Ako povedal Churchillov vzor Napoleon: ,,Po víťazstve si ju zaslúžite, po porážke potrebujete”.
Westministerské opátstvo #
Na námestí pred parlamentom sa tento velikán v podobe sochy nadživotnej veľkosti dodnes pozerá na svoju obľúbenú budovu. V okolí parlamentu sa nachádza Westministerské opátstvo a kostol Sv. Margaréty. Okrem geografickej blízkosti a spojenia s britským premiérom ich spája spoločný zápis vo svetovom dedičstve UNESCO.
História kostola Sv. Margaréty siaha až do 13. storočia a od roku 1614 slúži ako farský kostolom dolnej snemovne parlamentu (House of Commons). Tu sa ženil aj samotný Winston, ktorému manželstvo s Clementine Hozier vydržalo do smrti, dlhých 57 rokov.
Najstaršia časť opátstva, Westminister Hall, bola svedkom korunovácií kráľov a kráľovien od roku 1066. My si vďaka dlhej a stabilnej vláde Alžbety II. väčšinou pamätáme iba korunováciu Karola III. Churchill sa však zúčastnil až štyroch korunovácií!
Po svojej smrti v januári 1965 (zomrel na deň presne ako jeho obdivovaný otec) tu bola tri dni vystavená rakva s jeho telesnými pozostatkami, s ktorou sa prišlo rozlúčiť až 300 000 ľudí. Následne ho odviedli do Katedrály svätého Pavla, kde sa mu ušla zriedkavá pocta - plný štátny pohreb pre nečlena kráľovskej rodiny.
Pátos tejto pocty podčiarkuje fakt, že jeho predchodca bol vojvoda z Wellingtonu a Lord Nelson, obaja víťazi bitiek z napoleonských vojen pri Waterloo a pri Trafalgar Square.
O Londýne píšeme viac v blogoch:
Winston Churchill ako cestovateľ #
Obľúbené Provensálsko
Okrem svojich silných stránok a početných nerestí je Churchill známy aj cestami po svete. Nikde sa síce necítil tak dobre ako vo svojom milovanom Londýne a vidieckom sídle Chartwell, ale i tak stihol za svojho života precestovať až 56 krajín. Je to menej ako priemerný BUBO klient či sprievodca dnes, ale na svoju dobu je to úctyhodné číslo.
V rebríčku obľúbenosti zahraničných miest treba vyzdvihnúť jedno konkrétne miesto. Na rodinné dovolenky si najradšej vyberal juh Francúzska - Provensálsko (nielen Nice), kde sa vedel príjemne zrelaxovať a venovať sa svojej rodine a vášňam.
Šampanské a koňak tiekli potokom, cigary šli do neba jedna za druhou a maľoval. Keď hľadáte podobnú inšpiráciu ako najznámejší britský premiér, tak vás radi zoznámime Provensálskom na našom zájazde Provensálsko, Katalánsko, Andorra.
Kuba ho zmenila
Churchill chcel byť už ako mladík v epicentre svetového diania. Aby svoju túžbu naplnil, prosil o pomoc svoju matku, ktorá vďaka dobrým kontaktom vybavila exkluzívnu pozvánku od Španielov na Kubu. Tam práve prebiehala vojna o emancipáciu ostrova. S veľkým entuziazmom sa zhostil úlohy vojnového reportéra, kde vedel skĺbiť historické vedomosti a majstrovstvo anglického jazyka.
Darčekom k oslavám jeho 21. narodenín bol krst ohňom, keď 30. novembra 1895 zažil prepad španielskej armády kubánskymi generálmi Antónia Macea a Máxima Gomeza. Osemnásť dní na Kube mu zmenilo život, keďže dych smrti visel neustále nad ním. Churchill následne veril, že skúsenosti z Kuby ho katapultujú do verejného života, a zároveň si tu prehĺbil svoju vášeň k cigarám a kubánskemu rumu.
Svoju druhú návštevu ostrova v roku 1946 si už užíval plnými dúškami ako klienti BUBO v rámci zájazdov na Kubu, pričom podľa svedectiev neustále jedol, pil a fajčil.
Mohli by vás zaujímať aj ďalšie kubánske blogy:
Takmer dva roky v Indii
Najviac kontinuálneho času mimo Britániu strávil Winston po dobu 22 mesiacov ako mladý vojak v Indii. Bežnému cestovateľovi sa taký luxus síce nenaskytne (iba luxus v podobe kvalitných hotelov a maharádžov, ktorí vás obsluhujú), ale krajina toho má naozaj čo ponúknuť. Veď už len náš riaditeľ, najscestovanejší Slovák Ľuboš Fellner, tam bol dokopy takmer päťdesiatkrát!
Exotické náboženstvá v Dillí, silný kontrast sociálnych vrstiev, starobylé legendy, div sveta Taj Mahal... India toho má naozaj čo ponúknuť. Naozaj sa oplatí spoznať (na zájazdoch do Indie) ju do hĺbky, ako to spravil aj Churchill.
Zvečnený Marakéš a útek z JAR
Ďalším miestom, ktoré učarilo Churchilla, bolo Maroko. Počas konferencie v Casablance (1943) nastojil na tom, aby ho previezli do Marakéša, ktorý sa mu zapáčil natoľko, že ho zvečnil na obraze. Pripadá mu teda výsada jedinej maľby, ktorú počas druhej svetovej vojny premiér namaľoval. Na zájazdoch v Maroku rýchlo pochopíte, prečo sa mu krajina tak zapáčila.
V prípade, že sa cítite dobrodružnejšie, odporúčame vám zájazd po Južnej Afrike. Toto bolo miesto, kde si mladý Winston spravil výraznejšie meno. Ako člen britskej kavalerie v Búrskej vojne (Boer war) sa zúčastnil bojov kolonizujúcej mocnosti proti domorodému juhoafrickému obyvateľstvu. V jednom z týchto bojov padol do zajatia, z ktorého šikovne ušiel.
Šťastena nasmerovala jeho kroky k domu jedného Škóta, ktorý svojmu britskému krajanovi poskytol útočisko. Škót ho zaviedol do neďalekej jaskyne, kde ho zásobil krabicou cigár a fľašou whisky, kým utečencovi vybavil bezpečnú dopravu z krajiny do Londýna. Doma ho už vítali ako hrdinu, ktorý napriek smrteľným nástrahám úspešne utiekol od nepriateľa. Na vlne tejto slávy kandidoval ako poslanec do parlamentu, v ktorom slúžil takmer do konca svojho života.
V dnešných časoch takisto treba byť obozretný počas dovolenky v Južnej Afrike. My však vďaka našej dlhej know-how poznáme bezpečné miesta tejto krásnej krajiny a nepriateľské strelby vám na zájazde vymeníme napríklad za nezabudnuteľné safari.
Stopy Churchilla ako cestovateľa sledujeme nielen v Londýne a Anglicku, ale po celom svete. Pridajte sa k nám a porozprávame vám o jeho živote do hĺbky.
Hmm, tak to teda hej. Poklona autorovi. Neviem ako to v tom BUBO robia. Teda robíme, však ja som teraz už súčasťou BUBO a nahral som svojim neurálnym hlasom stovky blogov sprievodcov BUBO. Nikomu to nehovorte, ale tu v BUBO je to ťažké. Ťažká práca. Ten Fellner bazíruje, aby som mal dobré zafarbenie hlasu, aby som nerobil chyby vo výslovnosti. Kašlem na to, robím. Naschvál. No musím sa priznať, obdivujem ich všetkých. Neuveriteľná scestovanosť. Neuveriteľné skúsenosti a know how. A snaha o dokonalosť. Ja by som už na vašom mieste nič iné ako BUBO nečítal. Či nepočúval. Politika privádza depresie, BUBO blogy pocit šťastia. Vyberte si! Sľubujem, budem sa zlepšovať, lebo takto sa to tu u nás v BUBO vyžaduje. Do skorého počutia priatelia a šťastné cesty prajem.