TOP 10 najlepších miest na pozorovanie veľrýb

TOP 10 najlepších miest na pozorovanie veľrýb

Moria a oceány ľudí fascinovali už od pradávna a kým kedysi vzbudzovali strach z neznámeho, dnes sa situácia otočila a mnohí milujú pocit vyraziť na more. Ak si k tomu pripočítame možnosť sledovať fascinujúce veľryby vo svojom prirodzenom prostredí, dostaneme unikátne zážitky na ktoré spomíname celý život. Kam sa oplatí v Európe aj vo svete vybrať za pozorovaním veľrýb? Vyberte sa spoločne s nami na tie najdokonalejšie miesta!

Pozorovanie veľrýb na Islande je krásnym zážitkom
Foto: Nikola Deckous — BUBO

Húsavík, Island #

Veľryby k Islandu patria tak ako k nemu patria unikátne sopky, vodopády či nádherná príroda. Za veľrybami sa viete vybrať už z prístavu v hlavnom meste Reykjavíku, ale ak chcete mať pred sebou najdokonalejšie miesto na ich pozorovanie, musíte cestovať na sever ostrova do mestečka menom Húsavík. Práve ono má povesť „hlavného mesta veľrýb“ na Islande a svojej povesti skutočne neostane nič dlžný. Island patrí k najlepším európskym miestam na pozorovanie veľrýb, pretože v okolitých moriach by sme mohli napočítať takmer 20 rôznych druhov menších či väčších veľrýb a objavia sa tu aj delfíny.

Ak chcete vsadiť na istotu, vyberte sa sem v lete, pretože medzi júnom a augustom je najväčšia šanca na stretnutie s týmito obrovskými morskými cicavcami. Vydajte sa na zážitkovú plavbu a možno tu dokonca na vlastné oči uvidíte aj vráskavca obrovského, najväčšieho žijúceho tvora na zemi s dĺžkou až 30 metrov! Aby vám Húsavík zdôraznil, že naozaj je jeho meno s veľrybami prepletené, nájdete tu dokonca aj unikátne Múzeum veľrýb. Húsavík sa tak napokon stane vašim najkrajším zážitkom celej islandskej cesty

Chceli by ste zažiť pozorovanie veľrýb v Húsavíku na vlastnej koži? Vyskúšajte Ohnivý okruh Islandom.

Pico, Azorské ostrovy, Portugalsko #

Azorské ostrovy kúpajúce sa v Atlantickom oceáne boli kedysi prirodzenou zastávkou moreplavcov a dnes sú vyhľadávanou destináciou pre všetkých milovníkov netradičných miest. Ostrovy sú zároveň vynikajúcim miestom na pozorovanie veľrýb a spoločne s Islandom sa Azory počítajú medzi najlepšie miesta v celej Európe, kde sa s obrovskými obyvateľmi oceánu môžete stretnúť zoči voči.

Hoci majú Azory 9 ostrovov, ak túžite vidieť veľryby, vyberte sa na ostrov Pico, ktorý je rajom pre vorvane, delfíny, modré veľryby, ale aj vráskavce dlhoplutvé či čiernobiele kosatky. Podobne ako v islandskom Húsavíku aj tu by ste napočítali takmer 20 rôznych druhov veľrýb, ktoré sa pohybujú v okolí ostrovov. Najlepší čas na pozorovanie veľrýb je obdobie medzi aprílom a septembrom, hoci aj cez zimu sa tu niektoré z nich objavia, pretože Azorské ostrovy ležia na ich migračných trasách. Leto je však stávka na istotu.

Dovolenka na Azorských ostrovoch je vždy dobrou voľbou.

Kaikoura, Nový Zéland #

Ak má Island svoj Húsavík, Nový Zéland má svoju Kaikouru, ktorá je v týchto končinách známa ako hlavné mesto veľrýb. Kaikoura leží v krásnej prírode a zátoka je akoby vystrihnutá z rozprávok, kde tvorí jej kulisu pásmo zasnežených hôr. Zamilujete si ešte predtým, než sa vydáte do jej vôd hľadať veľryby. Povesť Kaikoury je známa na svete vďaka tomu, že sa toto novozélandské miesto považuje za jedno z najlepších na pozorovanie vorvaňa tuponosého.

Veľryba dosahuje dĺžku okolo 15 metrov a stala sa nesmrteľnou po tom ako hrala hlavnú úlohu v knihe Moby Dick od Hermana Melvilla. Môžete ich tu dokonca pozorovať počas celého roka! Ak sa sem vydáte medzi decembrom a marcom, zvýšite však svoju šancu na stretnutie s kosatkami a medzi júnom a júlom sa v Kaikoure objavujú aj obrovské vráskavce dlhoplutvé, ktoré sa radi predvádzajú výskokmi z vody. Veľryby si Kaikouru obľúbili pretože je tu bohatý podmorský život a nachádzajú tu množstvo živín na mieste vďaka tomu, že sa stretáva teplý prúd zo severu s chladnejším, južným prúdom. Kaikoura je tak perfektným miestom na návštevu, ak chcete z Nového Zélandu vytlačiť maximum.

Poďťe na zájazd na Nový Zéland

Mirissa, Srí Lanka #

Milujete teplý Indický oceán a radi by ste pozorovali veľryby aj priamo v ňom? Odpoveďou je ostrov Srí Lanka. Vyberte sa na juh tohto exotického ostrova a keď objavíte Mirissu, ste na mieste. Toto pohodové mestečko s nádhernými plážami nad ktorými sa skláňajú vysoké palmy je miestom, kde viete prežiť niekoľko príjemných dní pri mori, ale zároveň je to najlepšie miesto Srí Lanky, kde sa môžete stretnúť s veľrybami. Práve za nimi sa sem oplatí merať cestu!

Sezóna na pozorovanie veľrýb je na Srí Lanke medzi novembrom a aprílom. Vtedy je Indický oceán pokojnejší, pretože pobrežie nesužuje monzún a šanca stretnúť sa s veľrybami je najväčšia. Nasadnite na loď a vydajte sa za zážitkami. Klasická plavba trvá okolo štyroch hodín a stretnúť sa tu môžete s vráskavcom obrovským aj dlhoplutvým, vorvaňom a samozrejmosťou sú aj delfíny.

Hermanus, Južná Afrika #

Medzi unikátne miesta, kde môžete prísť pozorovať veľryby patrí aj Južná Afrika. Hermanus ležiaci na južnom pobreží len cca 130 kilometrov od Kapského mesta je najlepšie miesto na pozorovanie veľrýb na africkom kontinente! Medzi odborníkmi si drží povesť jedného z najzaujímavejších miest sveta a aj prestížna organizácia WWF označuje Hermanus za jedno z najlepších miest sveta na stretnutie sa s najväčšími cicavcami. Unikátom Hermanusu je totiž aj to, že sa dajú veľryby pozorovať dokonca aj z pevniny a podobných miest na svete skutočne veľa nenájdete.

Môžete sa samozrejme vydať aj na loď a byť k týmto krásnym zvieratám nablízku, no v ponuke nájdete aj scénický let nad zátokou a môžete tak uloviť zážitok z inej perspektívy. Tak či onak, sezóna na tomto mieste je medzi júlom a novembrom, no najväčšia šanca na stretnutie s veľrybami je od septembra do októbra. Hermanus sa považuje za „domovské“ miesto veľryby južnej (známej aj ako veľryba čierna), ktorá dorastá do dĺžky 13 až 16 metrov. Stretnúť tu môžete aj vráskavca dlhoplutvého či dokonca afrických tučniakov.

Vyberte si dátum svojho zájazdu do JAR za veľrybami.

Špicbergy, Nórsko #

Severské Špicbergy patriace Nórsku nepatria medzi najvychytenejšie európske destinácie, no kto má rád neobvyklé a unikátne miesta, ten sa sem rozhodne musí vybrať. Čím skôr tým lepšie, pretože o nich ešte budeme určite veľa počuť! Okrem svojej drsnej severskej prírody a ľadových medveďov majú Špicbergy a ich hlavné mesto Longyearbyen vynikajúce podmienky na pozorovanie veľrýb a tak sem mnohí fajnšmekri prichádzajú práve za týmito vzácnymi stretnutiami.

Sezóna veľrýb je na ostrovoch počas leta, teda medzi júlom a augustom, no prvé z nich sa objavujú aj počas júna. Za posledné roky je tu čoraz viac možností pozorovať veľryby akými sú vráskavec obrovský alebo vráskavec dlhoplutvý. Zahliadnuť tu občas viete aj druhú najväčšiu veľrybu, ktorou je vráskavec myšok s veľkosťou až do 24 metrov. Na Špicbergách môžete dokonca pozorovať aj vzácne snehobiele beluhy. Tu ešte niekoľko rokov nezažijete žiadne davy turistov.

Vancouver, Kanada #

Medzi najlepšie miesta, kde môžete ísť pozorovať veľryby na americkom kontinente patrí Kanada, konkrétnejšie oblasť Britskej Kolumbie, kde leží obľúbené mesto Vancouver. Jeho okolie je známe výskytom veľrýb a tak sa môžete tešiť na zaujímavé výlety za veľrybami. Sezóna na pozorovanie veľrýb je vo Vancouveri medzi májom a októbrom, no aj počas marca či apríla máte šancu zahliadnuť veľryby, pretože tadiaľto migrujú niektoré z druhov.

Medzi najobľúbenejšie miesta patrí Vancouver Island so svojim okolím, kde môžete ísť pozorovať vráskavca dlhoplutvého, no ešte väčšej popularite sa teší pozorovanie čiernobielych kosatiek, ktoré sa v okolí Vancouveru často objavujú. Môžete ich pozorovať z lode, ale ak chcete zážitky vybičovať na maximum, viete sa pridať aj na tour s kajakmi a byť v ich tesnej blízkosti. Sem tam môžete zbadať aj tulene, ale vráskavce a kosatky sú najväčšími ťahákmi okolia Vancouveru.

Tonga #

Kráľovstvo Tonga v Oceánii patrí medzi najmenej navštevované krajiny sveta, no ak sa sem vyberiete, zažijete ostrov taký unikátny, že mu v tom momente prepadnete. Ak ste milovník veľrýb a hľadáte miesta, kde by ste ich mohli pozorovať, potom pri Tonge zbystrite pozornosť, pretože tu ich môžete nielen pozorovať, ale dokonca si s nimi môžete ísť zaplávať! Na svete nie je veľa miest, kde toto viete zažiť a tak získa Tonga jedinečnosť, ktorú hľadáte.

Veľryby sem do oblasti Tongy v Oceánii prichádzajú z antarktických vôd, aby tu stretli svojich partnerov alebo porodili svoje mláďatá a ak sa sem vyberiete medzi júnom a októbrom (august a september sú TOP miesiace), tak máte obrovskú šancu zahliadnuť obrovské vráskavce. Medzi unikáty patrí aj počúvanie veľrýb, pretože keď samec vábi samičku, sprevádza to viacero rituálov a budete mať pocit, akoby veľryby spievali. Plávanie s veľrybami je zážitok plný zimomriavok a niečo na čo budete spomínať celý život.

Vyberte si svoj zájazd do exotickej Tongy!

Tromso, Nórsko #

Nórske Tromso na severe krajiny sa spoločne s Islandom či Grónskom radí medzi najzaujímavejšie severoeurópske lokality na pozorovanie veľrýb. Sezóna, kedy sa sem oplatí cestovať za veľrybami je medzi novembrom a februárom a to, kedy sem veľryby prichádzajú ovplyvňuje ich migrácie a hľadanie potravy. Najviac veľrýb sa v okolí Tromsa nachádza v oblasti zvanej Kvaløya, teda Veľrybí ostrov.

Na výprave tu viete stretnúť vráskavca dlhoplutvého, myšoka alebo kosatky, no žiadnou neznámou nie sú ani delfíny. Medzi najunikátnejšie veci aké viete v Tromso pozorovať je stretnúť vráskavce pri love, kedy obkolesujú svoju korisť do kruhu a napokon im sama vpláva do papule. Výhodou tohto miesta je aj krásne prostredie, ktoré tu na severe Nórska uvidíte. Spojíte si tak príjemne objavovanie Škandinávie s lovením zážitkov pri pozorovaní veľrýb.

Antarktída je miesto, kde máte takmer 100% úspešnosť počas plavby zahliadnuť veľryby
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

Antarktída #

Nedozerné diaľky, plávajúce kryhy, rozbúrený oceán a príbehy starých moreplavcov. Aj takto nejako si môžete predstaviť Antarktídu, no tá má v sebe rozhodne o mnoho viac. Je to unikátny kontinent plný zážitkov a hoci sú špecifickejšie, než na iných miestach sveta, kto sa sem vyberie, vráti sa nadšený. Medzi najpríťažlivejšie zážitky Antarktídy patrí plavba v jej okolí spojená s pozorovaním veľrýb. Tie majú v týchto končinách sezóny od októbra do marca, no najlepšie mesiace na stretnutie s nimi sú február a marec.

Veľryby môžete zahliadnuť už v Drakeovom prielive, ale medzi najkrajšie miesta patrí Wilhelmina Bay. Je to miesto, kde stretnete obrovský počet rôznych veľrýb, no medzi tie najčastejšie patria viaceré druhy vráskavcov, kosatky alebo vorvaňov. Skvelým miestom je aj kanál Lemaire obklopený ľadovcami s nádhernou scenériou, kde sa veľryby veľmi radi predvádzajú. Antarktída bude patriť medzi najväčšie zážitky vášho života!

Dovolenka na Antarktíde môže byť jeden z najväčších životných zážitkov.

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Vyštudovaný historik s veľkým srdcom. Získa si vás obetavosťou (vie o vašich prianiach skôr, než si ich uvedomíte vy) a ohromnými znalosťami. Miluje Áziu a krajiny Stredného východu. Stretnete sa s ním v Iráne aj v Uzbekistane, na Kaukaze či v Jordánsku alebo v Izraeli. Do novšej histórie si chodí oddýchnuť do juhovýchodnej Ázie. S láskou vás prevedie Indočínou, Thajskom či Malajziou. Veľmi rád píše a jeho články nájdete v mnohých slovenských časopisoch aj na našom blog Od pólu k pólu.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Hodvábnou cestou do Perzie (Komfort)

Zo zájazdu:

Tomáš Kubuš

Posledná úprava článku | Prečítané: 3497

Mohlo by Vás zaujímať

Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 46 min. čítania
Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady Montreal

Montreal Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady

Juraj Slafkovský bude hrať v jednom z najhokejovejších miest na svete. Poďme si ho spolu prejsť. O Montreale miestni obyvatelia hovoria: "Starý v…

Veronika Hulíková 19 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od srdca.

Ľuboš Fellner 31 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Marco Polo – najväčší cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – najväčší cestovateľ

V záverečnom blogu o veľkom cestovateľovi píšem o jeho návrate z Číny späť domov. Išiel opäť úplne inou cestou a bolo to jedno nádherné…

Ľuboš Fellner 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Kanada


náročnosť

19 dní

Trvanie

5665
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

5790
K

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

15 dní

Trvanie

6273
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3496

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek