Každoročne sa 25. apríla oslavuje Svetový deň tučniakov. Stáva sa tak pri príležitosti migrácie tučniakov Adélie (tučniak okatý) smerom na sever Antarktídy kvôli…
Antarktída
Najjužnejší bod planéty Zem obklopený kráľovstvom ľadu. Mnohým chýba práve táto zastávka na cestovateľskej mape sveta. Antarktída je zážitok, ktorý nemá na svojom konte len tak hocikto. Ak Vás doteraz nič dostatočne neočarilo, tak Antarktída Vám vyrazí dych. Mohli ste o nej prečítať kvantum kníh alebo vidieť kvantum dokumentov. Naživo je ešte lepšia! Výprava na Južný pól alebo plavba expedičnou loďou okolo Antarktického polostrova je dostupná aj pre Vás.
Zaujímavosti o Antarktíde
Antarktída je „opak Arktídy“, resp. „protiľahlá voči Arktíde“. Jedná sa o najjužnejší svetadiel nachádzajúci sa okolo južného pólu Zeme. Je takmer celá trvalo zaľadnená a zaberá plochu 13,2 mil. km². Obklopujú ju okrajové moria Atlantického oceánu, Tichého oceánu a Indického oceánu. Je to najchladnejší svetadiel, má spomedzi všetkých svetadielov najväčšiu priemernú nadmorskú výšku (2 280 m n. m.) a najnižšiu priemernú vlhkosť vzduchu. Nemá žiadne stále obyvateľstvo. Antarktída je medzinárodnou oblasťou, iba na ostrovoch majú niektoré štáty meteorologické alebo rybárske základne. Antarktída je zároveň najsuchším kontinentom na celom svete z dôvodu že sa tu na povrchu nenachádza žiadna kvapalná voda.
Naprieč Antarktídou sa tiahne Transantarktické pohorie, ktoré ju rozdeľuje na západnú a východnú časť. Východná Antarktída je prevažne na východnej pologuli. Zahŕňa Zem kráľovnej Maud, Nové Švábsko, Enderbyho zem, Mac Robertsonovu zem, Americkú vysočinu, Sovietsku plošinu, Wilkesovu zem a Viktóriinu zem. Skalný podklad východnej Antarktídy leží prevažne nad hladinou mora. Západná Antarktída je výlučne na západnej pologuli. Zahŕňa Zem Márie Byrdovej, Polostrov Eduarda VII., Pohorie výkonného výboru, Thurstonov polostrov, Ellsworthovu zem, Palmerovu zem a Antarktický polostrov.
Najvyšším vrchom Antarktídy je Vinson Massif, ktorý je vysoký 4 892 m n. m. Taktiež sa tu nachádza niekoľko činných, ale momentálne spiacich sopiek, z ktorých najznámejšia sa nazýva Mt. Erebus (vysoká 3 795 m n. m.).
95 % povrchu zaberá pevninský ľadovec, ktorý je miestami hrubý až 4 km. Ľad v Antarktíde tvorí až 90 % objemu všetkého ľadu na Zemi. Tento ľad vznikol postupným vrstvením snehových zrážok, ktoré sa pod vplyvom tlaku vyšších vrstiev postupne premieňali na ľadovec. Nachádza sa tu približne 145 podľadovcových jazier, z ktorých najväčšie je jazero Vostok Ľadová pokrývka izoluje jazero 400 000 rokov, ale voda v jazere môže byť izolovaná od 15 do 25 miliónov rokov. Jazero je pomenované podľa korvety Vostok, ruského moreplavca Bellinsgauzena.
Podnebie tohto kontinentu je veľmi suché (150 – 200 mm zrážok ročne), čiže drvivú väčšinu územia tvorí polárna púšť. Taktiež tu bola nameraná aj najnižšia teplota na Zemi, konkrétne −89,2 °C, ktorú namerali na ruskej (vtedy sovietskej) výskumnej stanici Vostok. Sú tu dve ročné obdobia, dlhá a studená zima a krátke (max. 1 mesiac), studené (max. denné teploty do 7 °C) leto.
V minulosti sa Antarktídu snažilo kolonizovať 7 štátov (Čile, Argentína, Austrália, Nový Zéland, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Nórsko). Po podpísaní Zmluvy o mierovom a nekomerčnom využití Antarktídy v roku 1959 sa ale toto územie stalo medzinárodným (Antarktický zmluvný systém).
V súčasnosti sú jedinými stálymi obyvateľmi Antarktídy iba vedci (asi 5 000), ktorí pracujú približne na 70 výskumných staniciach. Najväčšou z nich je americká antarktická stanica McMurdo Station a najchladnejšou stanicou je Vostok.
Prvým človekom, ktorý dosiahol južný pól bol nórsky bádateľ Roald Amundsen dosiahol ho 14. Januára 1911.
Všetko čo potrebujete vedieť o Antarktíde si prečítate v blogu tu: Antarktída - biely kontinent
Video
Polárne oblasti (00:11:18) - Video
Ľuboš Fellner o tom najlepšom, čo sa dá zažiť v polárnom svete.
Prémiový blog Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…
Blog Antarktída - biely kontinent
Biely kontinent je väčší ako Austrália či Európa a priemerná nadmorská výška kontinentu je 2500 m.n.m. Moja prvá návšteva Antarktídy mi vyrazila…
Ushuaia Ushuaia - Andský diamant na prahu Antarktídy
Hlavné mesto pôvabného súostrovia Ohňová Zem sa pre Vás stane nekonečným zoznamom superlatívov. V tomto utešenom a trochu atypickom argentínskom…
Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ
Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…
Južný pólExpedícia najscestovanejšieho Slováka
(00:02:41)
Pozrite si nádherný dokument z expedície Slovákov a Čechov v roku 2019.
Hoci je mnoho druhov monogamných, s rozvodovosťou sa stretávame aj u tučniakov. Možno rozmýšľate, od čoho to môže závisieť. Odpoveď je jednoduchá, od splodenia potomstva…
Tučniaky sú úžasnými potápačmi. Čím je tučniak väčší, tým sa dokáže ponoriť hlbšie. Najväčší, tučniak cisársky) sa dokáže ponoriť až do neuveriteľných 550 - 600 metrov.…
Amundsenovo more je pomenované podľa Roalda Amundsena. Je to okrajové more Južného oceánu. Nachádza sa južne od Austrálie. Amundsenovo more susedí s Rossovym a…
Najnovšie tipy a zážitky - Antarktída
- Rozvodovosť tučniakov
- 10 zaujímavostí zo života tučniakov
- Najväčšie preteky sveta
- Endurance, našli legendárnu loď
- Endurance22 dnes vyrazil na ľadoborci SA Agulhas II hľadať loď Endurance
- Kto objavil južný pól?
- Najvzdialenejší smerovník, návestie Slovenska
- Ako pitím whisky podporiť ekológiu?
- Cestovateľka – prvá Slovenka na najväčšej expedícii
- Nový, Južný oceán
- Tučniaky cisárske - naj
- Krajina kráľovnej Maud
- Weddellove more
- Ruská polárna báza - Novolazarevskaja
- Pól Nedostupnosti a najnižšia teplota na zemi
- Pristátie privat jetu na snehu
- Južný pól – triky a tipy Slovákov
- Tučniak bieloškvrnný - Gentoo penguin
- Tuleň leopardí napadol človeka
- Tučniak okatý - Adélie penguin
- Heroic Age of Antarctic Exploration
- Drakeov prieliv a Antarktická konvergencia
- Južné Shetlandské ostrovy
- Vráskavec dlhoplutvý naživo
- Robert Falcon Scott – polárnik
- Bygdoy, múzeá v Oslo
- Nordenskjöldov ostrov a pozorovanie vyliahnutých tučniakov
- Najluxusnejší hotel sveta?
- Expedičný Basler
- Najkrajšie ľadovce
- Pozorovanie veľrýb, najlepšie čo som zažil
- Safari či kúpanie na Antarktíde
- Ako vyzerá medzinárodný deň na BUBO Antarktíde
- Palmer a Amundsen–Scott Station--základne USA
- Port Lockroy – južný pól
- Najkrajší cestovateľský deň môjho života
- 100 rokov od dobytia južného póla
- Brown, polárna báza na Antarktíde
- Plavba na Antarktídu