Každoročne sa 25. apríla oslavuje Svetový deň tučniakov. Stáva sa tak pri príležitosti migrácie tučniakov Adélie (tučniak okatý) smerom na sever Antarktídy kvôli…
Doprava Antarktída
Na Antarktídu je možné dopraviť sa loďou alebo letecky.
Lety z Punta Arenas trvajú cca 2 hodiny. Plavba loďou z Ushuaia trvá 2 dni.
Expedičné plavby na Antarktický polostrov realizuje vyše 50 spoločností. Sú to rôzne kategórie lodí s rôzličnou kapacitou. V cene býva plná penzia, prednášky odborníkov, vylodenia počas programu.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE K POBYTU NA LODI
Nasledujúce informácie sú zostavené tak, aby zodpovedali všetky Vaše otázky týkajúce sa lodi a života na palube.
Kabíny
Lodná spoločnosť Vám vopred zašle ponuku kabín, resp. vyberiete si online. Kabíny sú v rozličných kategóriach a odporúčame vyberať si privátnu kabínu s privátnou kúpeľňou. Počas expedičnej plavby bývajú možnosti doubytovať sa s cudzou osobou (záleží od spoločnosti, ktorú ste si zvolili).
Hlásenia
Všetky hlásenia sú hlásené cez verejný rozhlasový systém na palube lode aj v kajute. Mostík hlási zaujímavosti a výskyt divokých zvierat na obzore, pozýva na raňajky, obedy, večere a výlety so zodiakom. Taktiež vyhlasuje prípadný update programu, zmeny a podobne.
Internetové spojenie
Na palube lode môže/nemusí byť možné zakúpiť si prístup na internet. Buďte si vedomý, že ste v odľahlej destinácii a spojenie nemusí byť dokonalé. Na prečítanie správ, príspevok na Instagram, prečítanie e-mailov to môže stačiť. O týchto poplatkoch Vás informuje lodná spoločnosť. Na lodi môžete stratiť signál. Aby ste sa prípadne nenapojili na zahraničnú sieť a neboli Vám účtované poplatky, odporúčame mať zapnutý letiskový režim. Podľa možností, odporúčame odpojiť sa od online sveta a spojiť sa s prírodou. S wifi preto najskôr nerátajte a prácu nechajte doma.
Ochrana životného prostredia
Prosím berte na vedomie, že mnoho miest, ktoré navštívite počas cesty, je unikátnych. Odborní sprievodcovia Vás budú sprevádzať pri exkurziách na pevnine a poskytnú Vám rozsiahle informácie o regióne. Pomôžte udržiavať životné prostredie čisté! Ak nepotrebujete každý deň meniť uteráky, nechajte ich zavesene na držiakoch. Uteráky na zemi sú znamenie pre upratovačku, aby ich odniesla oprať. Nevyhadzujte nič cez palubu. Odpadky vhadzujte do koša. Dajte pozor pri výletoch na zodiakoch, pri vylodeniach, aj na prechádzke po vonkajšej palube - vietor býva niekedy veľmi silný a môže Vám z rúk odletieť to čo práve držíte (často papiere, vreckovky a podobne). Nedotýkajte sa živočíchov, ak by ste sa dostali do ich tesnej blízkosti. Nefoťte ich s bleskom. Fajčenie (aj elektronické cigarety) je povolené na vyznačených miestach lode. Zákaz fajčenia hocikde inde rešpektujte. Senzory dymu na palube sú veľmi citlivé a za prípadne škody budete zodpovedať. Počas vylodenia nikde nič nekreslite, nevyryte do kameňov napr. svoje meno, iniciálky a iné, nestávajte z kameňov postavy, tak ako ste to videli inde po svete, neberte na palubu žiadne kamene, piesok, perá zvierat, úlomky... a iné predmety ako pamiatku. Ostanú tam po nás naozaj iba stopy našich nôh, ktoré pôjdu po sprievodcom vyznačenej trase a nádherné fotografie.
Každodenný program
Každý deň Vám vedúci expedície odprezentuje program na ďalší deň obsahujúci všetky aktivity, časy vyloďovania, stravovania a prednášok. Tieto stretnutia vždy absolvujte. Buďte si vedomí, že sa jedná o expedičnú plavbu a môžu nastať zmeny denného programu z dôvodu nepriaznivého počasia a zlých podmienok na mori. Taktiež Váš kapitán s expedičným tímom má oprávnenie spraviť rozhodnutie o zmene programu. Dôvodom zmeny môže byť pozorovanie divokej zvery, podmienky na mori alebo iné miestne úkazy. Rešpektujte čas vylodenia a návratu, nezdržiavajte skupinu. Návšteva Antarktídy sa realizuje pod prísnym dohľadom vyššej organizácie a posádka/sprievodcovia musia rešpektovať čas daný na vylodenie. Nemusíte sa obávať, určite si dosýta vychutnáte krásy, ktoré Vám táto zem ponúka.
Oblečenie
Na cestu odporúčame pohodlné, univerzálne oblečenie (expedičný štýl). Detailný zoznam odporúčaní čo si zbaliť nájdete v časti batožina. Pohodlné oblečenie na voľný čas v expedičnom duchu sa tak isto odporúča pri exkurziách na pevnine.
Expedičná posádka
Vašu cestu bude riadiť kapitán expedície v spolupráci s asistentmi, sprievodcami, posádkou riadiacou nafukovacie člny a tímom lektorov.
Jazyk
Na palube lode sa hovorí mnohými jazykmi. Anglicky a španielsky hovoria všetci dôstojníci a posádka (niektorí členovia posádky však hovoria iba španielsky). Prednášky sú v angličtine a španielčine.
Záchranná vesta
Dostanete ľahkú nafukovaciu záchrannú vestu, ktorá sa automaticky nafúkne potiahnutím za trhací kábel alebo pádom do vody. Tieto záchranné vesty sa musia nosiť vždy počas plavby v zodiakoch. Dávajte si pozor na svoju záchrannú vestu. Vestu vrátite na konci plavby. Okrem toho je v kabíne veľká „ťažká“ záchranná vesta, ktorá sa má používať v prípade núdzovej situácie na lodi a pri cvičeniach na záchranných člnoch.
Fotografická výbava
Pri fotografovaní sa nepribližujte k divokej zvery do takej miery, ktorá je pre ne stresujúca a donúti ich utiecť. Extra priestor doprajte zvieratám s mláďatami. V niektorých oblastiach je fotografovanie vojenských zariadení, letísk a iných citlivých objektov obmedzené. Váš expedičný tím Vás bude informovať o miestnych predpisoch.
Informácie
Expedičný tím každý deň sumarizuje skúsenosti z pevniny a informuje Vás o plánoch na nasledujúci deň. Tieto neformálne stretnutia sa zvyčajne konajú počas kokteilovej hodiny. Odporúčame Vám ich vždy navštevovať.
Gumené čižmy a parka
Či Vám zapožičajú čižmy a parku záleží od spoločnosti, ktorú ste si vybrali. Ak Vám zabezpečujú tieto veci, tak ešte pred plavbou im nahlasujete veľkosť nohy a veľkosť bundy. Potom to obdržíte na mieste v darčekovej taške. V Punta Arenas napr. môžete priniesť na palubu lietadla túto tašku s parkou a čižmami ako druhú príručnú batožinu. Odporúčame priniesť si svoje čižmy iba v prípade ak potrebujete špeciálnu veľkosť.
Bezpečnosť na mori
Našou najvyššou prioritou počas vašej plavby je bezpečnosť všetkých cestujúcich a posádky. Naše plavidlo spĺňa všetky medzinárodné požiadavky. Dôstojníci a posádka sú dobre vyškolení a pravidelne precvičujú núdzové postupy, aby sa zaistilo vaše pohodlie a bezpečnosť. Do 24 hodín od nalodenia sa uskutoční núdzové cvičenie, na ktorom sa musia všetci cestujúci zúčastniť. Prostredníctvom tohto cvičenia sa oboznámite s postupmi, ktoré je potrebné dodržiavať v nepravdepodobnom stave núdze.
Iné upozornenia:
Vždy venujte zvýšenú pozornosť bezpečnostným hláseniam kapitána, dôstojníkov alebo expedičného tímu.
Kvôli vašej bezpečnosti a bezpečnosti vašich spolucestujúcich nenechávajte na vonkajších palubách žiadny porcelán alebo sklo.
Vonkajšie paluby môžu byť mokré, preto dajte pozor, aby ste nebežali, ale chodili pomaly a držali sa zábradlia lode. V ranných hodinách môže byť v niektorých častiach lode námraza a môžu byť doobeda zapáskované.
Všetkým dámam odporúčame nosiť topánky iba s nízkym podpätkom.
Pri rozbúrenom mori sa držte zábradlia a pevných častí. Nechytajte zárubne dverí. Očakávajte kývanie lode a náhle trhnutia, zvlášť v oblastiach s výskytom ľadových krýh. Ruky majte vždy voľné, aby ste sa v prípade kývania lode mohli ihneď chytiť zábradlia.
Nezabudnite na vysoké schody v mnohých vonkajších dverách, nepotknite sa o ne.
Exkurzie na pobrežie
Exkurzie na pobrežie budú načrtnuté počas rekapitulácie a briefingu deň predtým. Pred vylodením Vám budú oznámené informácie o dĺžke času na súši a type pristátia („mokré“ alebo „suché“). Expedičný tím vás bude sprevádzať pri každodenných výletoch po pobreží a poskytne vám rozsiahle informácie. Dôsledne sa riaďte ich pokynmi a radami.
Trezor
Či bude mať Vaša kajuta trezor záleží od spoločnosti, s ktorou sa vyberiete. Ak ho nemá, pravdepodobne bude možnosť nechať si odložený cestovný pas napr. v trezore na recepcii. Pre osobný pokoj si na expedíciu nenoste drahé šperky. Majte minimum drahých vecí.
Divoko žijúce zvieratá
V oblastiach s možnosťou pozorovania voľne žijúcich živočíchov, sú lodní dôstojníci a personál neustále na pozore. Neváhajte informovať mostík a personál v prípade, ak niečo sami spozorujete. Ak budeme mať šťastie a spozorujeme divokú zver, oznámime to z mostíka, bez ohľadu na hodinu. Ak sa chcete vrátiť spať, nič Vám v tom nebráni. Nekričte, aby ste zviera neodplašili.
Nafukovacie člny Zodiac
Počas cesty sa dostanete na miesta, ktoré sú dostupné len nafukovacími člnmi typu Zodiac. Iba takto sa dostaneme Antarktíde na dotyk. Tieto veľké nafukovacie člny sú bezpečné a sú špeciálne vyrobené na drsné podmienky polárnych vôd. Na Zodiakoch sa budete vyloďovať na pevninu a poplavíte sa okolo ľadovcov a snáď aj veľrýb či kŕdľov vtákov. Oddelené vzduchové vankúše zabezpečujú dostatočné nadnášanie na vode aj v prípade poškodenia. Rovné dno umožňuje pristáť priamo na kamenistom i zaľadnenom brehu. Týmto špeciálnym plavidlám bude venovaná zvlášť prednáška pred prvým vylodením, aby ste si rýchlo zvykli na nastupovanie a vystupovanie do Zodiaku. Počítajte s vystupovaním do plytkej vody - nepremokavá obuv a nepremokavé nohavice budú nevyhnutné. Zodiaky majú kapacitu do 15 pasažierov.
Pre účasť na exkurziách na Zodiakoch je potrebné zúčastniť sa na úvodných brífingoch. Pri vylodení je nevyhnutné byť správne oblečený. Oblečený vo vrstvách s vonkajším zvrškom - polárnou bundou parka. Povinné sú nepremokavé nohavice. Zároveň majte teplé rukavice a čiapku. Nepremokavé nohavice si prineste také, ktoré sú od kolien nadol voľnejšie, aby ste ich natiahli na obutú čižmu.
Dobrý základ do nepremokavých topánok sú aspoň dvoje teplé ponožky. Každý musí mať cez parku počas plavby oblečenú ešte záchrannú vestu. Svoje osobné veci je najlepšie mať teda v malom ruksaku. Taška cez plece nie je ideálna, lebo sa zbytočne hompáľa a môže narušiť Vašu stabilitu. Ruky budete potrebovať mať voľné pri nastupovaní aj vystupovaní, aby ste sa mohli pridŕžať zábradlia. Všetka elektronika by mala byť zbalená v nepremokavom obale. Po nastúpení do zodiaku si ihneď sadnite, ruksak snímete z chrbta a ponesiete ho medzi nohami, kde budete mať ľahko dostupný celý jeho obsah. K bezpečnostným lanám po obvode Zodiaku nič napevno neprichytávajte (napr. Ruksak karabínou). Na Zodiakoch (rovnako ako na pevnine) je zakázané fajčiť. Pri nastupovaní a vystupovaní Vám posádka bude pomáhať. Túto pomoc povinne každý využije. Táto pomoc nie je len pre seniorov, je to pre bezpečnosť všetkých – prijať pomocnú ruku je súčasť bezpečnostných postupov. Všetko si tam nacvičíte, nemajte obavy. Ak sa chcete premiesť na zodiaku na iné miesto, opýtajte sa sprievodcu či môžete vstať, aby nechtiac v tom momente nenaštartoval motor (!) Prípadne sa premiestňujte po sediačky - šuchnutím sa po okraji zodiaku. Na Zodiakoch počas plavby nie je dovolené vstávať, ale sedí sa s oboma nohami pevne na podlahe. Ak sa chcete postaviť, najprv sa opýtajte sprievodcu - ten vie či to je v tom momente bezpečné. Pokiaľ to sprievodca umožní a dá Vám pokyn, môžete sa postaviť. Ak sa chcete zastabilizovať kvôli fotografovaniu, kľaknite si a lakťami sa oprite o vonkajší obvodový vzduchový vankúš Zodiaku. Myslite však vždy na to, že nie ste jediný, kto si chce fotografovať a tak uvoľnite aj pre ostatných pasažierov miesto, pokiaľ sa zrovna na Vašej strane deje čosi zaujímavé. Spravidla sa však dodržiava to, že ak sa na Vašej strane niečo deje, tak Vy si kľaknete. Vypnú sa motory a ľudia z druhej strany zodiaku sa vtedy môžu postaviť. Takto uvidia všetci všetko v rovnakom čase. Pri vyloďovaní Vás sprievodca vždy vyzve, kedy je bezpečné sa postaviť a začať vystupovať. Vystupuje sa po jednom, kedy ostatní povinne sedia a čakajú na pokyn, aby sa zodiak nerozkýval.
Na palube bude viacero pasažierov z celého sveta a členovia posádky. Na palube býva úradným jazykom angličtina.
Všetky pokyny, filmy aj prednášky bývajú v angličtine a prípadne v iných jazykoch podľa aktuálneho zloženia posádky.
Na záver plavby býáva možné zdieľať nasnímané fotografie či videá v spoločnom počítači. Majte preto USB, ak by ste si chceli niektoré fotky stiahnúť. Ak do priečinkoch vložíte aj svoje zábery, označte ich svojím menom a miestom, kde ste snímku spravili.
ŽIVOT NA MORI
Aké to je na takejto námornej expedícii? Alebo ako budete tráviť dni?
Počas dní na mori si užijete prednášky a workshopy organizované posádkou lode. Počas dní na mori si užijete výhľady z paluby, budete pozorovať vtáctvo a veľryby. V iné dni sa budete vyloďovať na pevninu alebo plaviť popri ľadovcoch na nafukovacích člnoch (Zodiac). Denný program je uvádzaný v hlavnej lobby, ale nepredvídateľné objavenie sa veľrýb a podobne ho môžu pozmeniť. S takýmito zmenami musíte počítať. Odporúčame Vám tráviť čo najviac času vonku, na palube, choďte na všetky organizované prednášky, výlety, aby ste videli čo najviac. Na vylodenie sa chodí aj keď sneží alebo prší. Problém býva iba vietor, ktorý zmení plány. Nepríďte o šancu ísť na vylodenie a preto sa radšej zabezpečte kvalitným outdoor oblečením, aby Vám nebola zima (viď časť batožina).
DENNÝ PROGRAM
Aktivity počas dňa sú plánované posádkou a lídrom expedície. Obvykle deň pozostáva z času na prezentácie a tematické filmy a jedlo, pričom sa podriaďujete vylodeniam. Konkrétny program sa oznamuje na informačnej tabuli vždy deň vopred. Ako ale neustále prízvukujeme, zmeny sa môžu udiať počas toho kým spíte a plánované aktivity sa tak upravia. Počas plavby neustále kapitán kontroluje počasie a stav ľadu, aby ste si mohli všetky vylodenia bezstarostne užívať v ideálnych časoch a podmienkach.
PREZENTÁCIE A BESEDY
Zloženie tímu na každej plavbe je zvolené s prihliadnutím na odborné vedomosti jednotlivých členov tak, aby bola možnosť ponúknuť rôznorodý program. Náš tím sa vyzná v ornitológii, morskej biológii, glaciológii, geografii, geológii, histórii a v témach o životnom prostredí. Prednášky sú neformálne a pripravované pre laickú verejnosť. Pravidelne budete v rozhovoroch rekapitulovať spoločne ulovené zážitky. Niekto sa zaujíma o prednášku viac, niekto nemá žiadne otázky. Ak máte nejaké otázky k veci alebo ak ste nejakej časti neporozumeli, určite sa opýtajte ešte raz, lektori Vám veľmi radi veci dovysvetľujú či už do mikrofónu alebo osobne.
FOTOGRAFOVANIE
Fotografovanie v polárnych oblastiach je špecifickou výzvou najmä kvôli svetelným podmienkam a premenlivému a chladnému počasiu. Ďalšia výzva, s ktorou sa musí fotograf popasovať, je balenie a správna výbava. Nezabudnite si náhradné batérie resp. nabíjačky, pred odchodom z domu si skontrolujte či máte celé toto príslušenstvo.
Nie je problém, pokiaľ si chcete vziať statív alebo inú profesionálnu výbavu. Jediné, na čo treba dbať je váhový limit na miestnych letoch. Radšej si vezmite menej oblečenia ako by Vám mal chýbať konkrétny objektív či statív. Drony sú zakázané - môžu zraziť vtáctvo. Nezabudnite fotiť bez blesku! Turistické paličky brať nemusíte, ak samotná lodná spoločnosť na to neprizvukuje. Ak však pri chôdzi tieto paličky chcete využívať stále, majte so sebou radšej vlastné, aby sa Vám nestalo, že sa Vám neujdú.
Táto cesta ale rozhodne nie je iba pre vášnivých fotografov. Stačí, ak máte akýkoľvek fotoaparát. Určite nafotíte viac záberov ako na ktorejkoľvek dovolenke doteraz. Všetko bude jedinečné a mnohé momenty neopakovateľné. Vezmite si preto dvojnásobok pamäťových kariet ako brávate na cesty obvykle.
Môžete si vziať laptop alebo iné úložné médium, kam si budete po jednotlivých dňoch fotografie zálohovať. Prípadne ich operatívne zdieľať s inými pasažiermi na spoločnom počítači. Na lodi sú aj počítače k dispozícii pre každého, no obvykle sa dlho čaká na to kedy budú voľné. Nezabudnite si vziať náradie na čistenie fototechniky a odporúčame ochranné obaly proti vode. Pri nízkych teplotách sa batérie vybíjajú rýchlejšie a preto odporúčame mať náhradné (na lodi ich nezoženiete). Batérie noste blízko na tele, aby ich hriala vaša telesná teplota a vydržali dlhšie nabité. Oblečení budete väčšinou v polárnej bunde (parka), na ktorú si pri plavbe na Zodiakoch povinne nasadzujete záchrannú vestu a preto je potrebné si uvedomiť, že fotovesta sa na bunde nosiť nedá. Fototechniku budete mať buď v ruke, na krku alebo v nepremokavom batohu.
EKOLOGICKÉ AKTIVITY
Určite Vás napadne otázka ako môžete ešte práve Vy pomôcť k ochrane Antarktídy. Mnoho krokov sme si povedali vyššie, ale je toho ešte stále veľa, čo môžete vlastnou aktivitou a úprimným záujmom spraviť. Všetky veci, s ktorými prídete, si odneste aj naspäť domov. Po finálnom zbalení sa, odvážte kufor či nepresiahol limit 15 kg a posúďte ešte raz a naposledy či v ňom nie sú zbytočnosti. V Punta Arenas/Ushuaia je veľa obchodov s potravinami, veľa dobrých reštaurácii a na palube bude tiež skvelé jedlo, čiže nepotrebujete priniesť žiadne veľké zásoby jedla v jednorazovom obale. Ak pri balení používate mikroténové vrecká, aby ste si nezašpinili veci, vyberte si radšej eco-friendly vrecká. Pri cestovaní nepoužívajte jednorazové poháre, slamky, fľašky, nevhadzujte do toalety nič okrem toaletného papiera. Neprinášajte zbytočnú kozmetiku na sprchovanie, ak lodná spoločnosť vopred informuje, že na palube budete mať k dispozícii dostatok týchto produktov v dávkovačoch vo svojej kúpeľni. Ak si budete chcieť v kajute oprať niektoré menšie kusy oblečenia v rukách, vyberte si prací prostriedok označený ako eco-friendly. Počas vylodenia s vysokou pravdepodobnosťou neuvidíte na zemi žiadne odpadky. Nech Vás to však neláka sadnúť si alebo ľahnúť si, lebo sa Vám hocičo môže takto dostať na oblečenie, a to nechceme. Ak by ste natrafili na odpad, vezmite ho na palubu do koša. Sprievodcovia často nosia pri sebe vrecká na odpadky (môžete ich skúsiť osloviť). Ak ste niečo našli, čo niekomu mohlo vypadnúť alebo to stratil, odneste to sprievodcovi. Ak ste niečo stratili Vy, opýtajte sa na recepcii lode, kde sa nachádzajú Straty a nálezy (Lost & Found) a možno to nájdete. Dávajte pozor na vietor. Býva silný a nechtiac Vám môže z rúk čokoľvek uletieť. Je známe, že keď cestujete do vzdialenejšej destinácie, tým bude Vaša uhlíková stopa väčšia. IAATO je členom kampane United Nations Clean Seas, kde sa systematicky pracuje na udržiavaní životného prostredia. V Antarktíde uvidíte, že lodná spoločnosť, posádka a sprievodcovia úprimne pracujú na tom, aby bola táto stopa čo najmenšia a budú Vás viesť k zodpovednému cestovaniu. Pre viac informácii môžete navštíviť potom stránku www.iaato.org. Počas vylodenia kráčajte iba po vyznačenom chodníku a odolajte pokušeniu prekročiť značky ukončujúce trasu. Nemusíte vidieť všetko, doprajte prírode odpočinok. Ak je čokoľvek nejasne, oslovte sprievodcu. Určite sa dozviete zopár ďalších rád a tipov ako byť ešte viac zodpovednejším cestovateľom. V neposlednom rade tieto vedomosti šírte ďalej. Viac informácii o ekologickom zbalení sa nájdete aj časti o batožine.
Prémiový blog Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…
Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?
Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…
Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov
Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…
Pyramiden Pyramiden – ruské mesto duchov
Územie Špicbergov sa podpísaním svalbardskej dohody z roku 1920 dostalo pod správu Nórskeho kráľovstva. Všetky krajiny, ktoré túto dohodu s Nórskom…
Hoci je mnoho druhov monogamných, s rozvodovosťou sa stretávame aj u tučniakov. Možno rozmýšľate, od čoho to môže závisieť. Odpoveď je jednoduchá, od splodenia potomstva…
Tučniaky sú úžasnými potápačmi. Čím je tučniak väčší, tým sa dokáže ponoriť hlbšie. Najväčší, tučniak cisársky) sa dokáže ponoriť až do neuveriteľných 550 - 600 metrov.…
Amundsenovo more je pomenované podľa Roalda Amundsena. Je to okrajové more Južného oceánu. Nachádza sa južne od Austrálie. Amundsenovo more susedí s Rossovym a…