Cestovateľka – prvá Slovenka na najväčšej expedícii

Cestovateľka – prvá Slovenka na najväčšej expedícii najväčšia slovenská cestovateľka - žena čo prišla najďalej ako prvá

Dnes si pripomíname tretie výročie kedy prvá slovenská žena stála najďalej ako len ide. Teploty sa zrazu pohybovali okolo -32 °C čo bolo omnoho menej než v Arktíde kam som prvú výpravu viedol už v roku 1994.

Arktída je pohodička oproti kontinentu Antarktída.  Psy aj keď sa k sebe túlili nemohli zaspať. Teploty však stále klesali a polnoc sa blížila. Na druhý deň ráno museli prechladnutým, vyčerpaným a zraneným psom (ich labky boli doráňané od ostrého vetrom vytvarovaného snehu -sastrugi) pomáhať na nohy. Túto stratu čiastočne kompenzovalo dvadsaťdva šteniatok, ktoré teraz pobehovali po tábore.


Ako šéf polárnych expedícii musíte byť až fanatický plánovač a všetko musíte mať vopred pripravené včítane zásob, výstroja a back up plánu, kde treba mať všetko perfektne označené. Keď príde hmla „fučák“ tak úkryt, ktorý by ste bežne ľahko našli miniete aj keď je od vás iba pár metrov.  Mať akúkoľvek istotu v ťažkých podmienkach je extrémne dôležité. Od apríla do konca augusta nevidieť v týchto zemepisných šírkach slnko, je polárna noc. Treba čakať.


Aj pre drsných chlapov je cesta na úplný juh nášho glóbusu ohromnou psychickou a fyzickou záťažou. A čo ženy? Tých je v drsných podmienkach stále menej než mužov, ale čo je dobré rapídne ich pribúda. Na Arktíde so mnou stála žena v roku 1994 a na  Antarktíde už so mnou osobne stála žena v roku 2012 - dokonca sme sa kúpali s tučniakmi. No na pól to je ešte strašne ďaleko, a to je tá pravá vnútrozemská Antarktída. Priplávať k Antarktickému polostrovu je vcelku ľahké -až na tie obrovské vlny. No pokoriť Južný pól, to je naozaj aj v dnešnej dobe výzva.  Prvá slovenská žena so mnou stála na severnom póle a teraz 20. januára je výročie kedy stála prvá Slovenka aj na póle južnom.  Bolo to v roku 2019.

Veľká poklona a výzva pre Vás ostatné!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Polárne oblasti  

Juhoafrická republika, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

24198 28468€
B

Polárne oblasti  

Južný pól, Antarktída

16.01. → 28.01.

náročnosť

13 dní

Trvanie

123530
E

Polárne oblasti  

Južná Amerika, Chile, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

17471 18390€
Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Prémiový blog

Prémiový blog Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov
Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 35 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: