Antarktída je, technicky vzaté, najväčšia púšť na svete, s priemerom 166 mm zrážok ročne. Na väčšine častí kontinentu sa sneh zriedkakedy rozpustí a je následne stlačený tak, aby sa stal ľadovcom, ktorý tvorí ľadovú čiapočku.

V kempe, na pobreží Zemi kráľovnej Maud, sa teplota okolia zvyčajne pohybuje medzi -5 °C do -8 °C (23 °F do 17 °F). Hlavný faktor ovplyvňujúci pohodlie je vietor. Vysoké vetry môžu dramaticky znížiť teplotu, ide o tzv. „chlad vetra“. Sprievodcovia vám budú vždy k dispozícii a poradia vám, ako sa vhodne obliecť a čo robiť, aby ste zostali v teple. Katabatické vetry (pravidelné vetry riadené dennými zmenami teploty) znamenajú, že poobedia v kempe môžu byť často pokojné so zdvíhajúcim sa vetrom navečer.

Počasie v Antarktíde sa môže dostať až do extrémneho bodu, kedy bude zakázané organizovať akékoľvek činnosti mimo kempu. Napriek tomu, že ide o zriedkavý jav, v akomkoľvek prípade vám bude personál k dispozícii, aby sa uistil, že ste vždy v bezpečí a pohodlí.

Keď cestujete na Južný pól, vystúpite na High Polar Plateau (Vysokú polárnu plošinu), kde teplota prostredia prudko klesá. Zažijete teplotu od -25 °C do -35 °C (od -13 °F do -31 °F), ale často je tu menej veterno ako v Base Campe. Podrobnejšie si preberieme ďalšie informácie o tom, ako zvládnuť tieto teploty, ďalej v príručke a pred vaším odletom do Antarktídy.

Vo všeobecnosti platí, že počasie je v Antarktíde veľmi premenlivé a podmienky sa môžu rýchlo meniť. To znamená, že sa aktivity a lety môžu oneskoriť alebo preplánovať v poslednej chvíli, a preto vás prosíme o trpezlivosť a dodržiavanie pokynov našich vysoko kvalifikovaných sprievodcov.

Teploty budú kolísať so zemepisnou šírkou aj počas dňa. Raz bude príjemný jarný vzduch, ideálne počasie na poznávanie krajiny, inokedy ozajstná zima, dážď/sneh a vietor.

Antarktídu navštívite v období, kedy je na južnej pologuli leto. V novembri a decembri prichádza do Antarktídy jar a rozmach fytoplanktónu, ktorý zabezpečuje obživu zooplanktónu, vrátane morských kôrovcov, ktoré zasa predstavujú základ obživy pre ryby a následne pre morské vtáky, tulene a veľryby.

Teploty počas dňa budú od – 5 ºC do + 5 ºC. Počas dňa môže svietiť slnko, o chvíľu môže začať pršať, snežiť či fúkať studený vietor. Pri silnom vetre je pocitová teplota nižšia ako ukazuje teplomer a tak zažijete určite aj mrazivé dni. Vaša cesta sa bude prispôsobovať jednak počasiu, jednak možnostiam vidieť miestnu faunu. Je teda zbytočne sa pýtať aké bude zajtra počasie. Zmeniť sa to môže kedykoľvek a najskôr dostanete aj tak neurčitú odpoveď. Určite sa dobre oblečte a oblečenie vrstvíte. Takto budete pripravený na každú variantu. Výhodou je teplá parka, ktorá sa dá odzipsovať na fleece bundu-spodná vrstva, ak by Vám bolo teplo...

Do polárnych regiónov sa nedá vycestovať celoročne. Cestovanie je limitované na krátku jar a leto, kedy denný svit trvá od 18 do 24 hodín.

Od októbra až do začiatku decembra je tento kontinent pokrytý snehom až po pobrežie. Tučniaky si budujú cestičky a vyšliapavajú trasy medzi hniezdami a vstupom do vody. V tomto období sa tučniaky pária a vodné vtáctvo si dvorí a kladie vajcia.

Počasie na mori

Počasie a podmienky na mori zohrávajú v expedičných plavbách dôležitú úlohu. Všetky plánované činnosti sa môžu meniť alebo rušiť v dôsledku meniacich sa poveternostných alebo morských podmienok. Myslíte na to, že ste na expedícii. 

← Počasie (zoznam krajín)

=========== ========
B

Polárne oblasti  

Juhoafrická republika, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

25880
B

Polárne oblasti  

Južný pól, Antarktída

26.12. → 07.01. +1 termín

náročnosť

13 dní

Trvanie

109800
E

Polárne oblasti  

Južná Amerika, Chile, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

18880
E

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Južné Shetlandské ostrovy, Argentína, Antarktída


náročnosť

11 dní

Trvanie

10545
Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha Prémiový blog

Prémiový blog Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 24 min. čítania
Pyramiden – ruské mesto duchov Pyramiden

Pyramiden Pyramiden – ruské mesto duchov

Územie Špicbergov sa podpísaním svalbardskej dohody z roku 1920 dostalo pod správu Nórskeho kráľovstva. Všetky krajiny, ktoré túto dohodu s Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania