Každoročne sa 25. apríla oslavuje Svetový deň tučniakov. Stáva sa tak pri príležitosti migrácie tučniakov Adélie (tučniak okatý) smerom na sever Antarktídy kvôli…
Zaujímavé miesta Antarktída
Keďže cestujete do odľahlého regiónu, expedičný tím, ktorý Vás ma na starosti a ste jeho hosť, musí starostlivo posúdiť vhodnosť počasia, stav ľadu a veľkosť vĺn na mieste, kde sa plánujú vylodiť. Cieom je, aby Vám mohli predviesť krásy Antarktídy bezpečnou cestou. Nasledujúce miesta sú iba príkladom, čo môžete počas plavby na Antarktickom polostrove uvidieť. Forma výletu (vylodenie, jazda zodiakom, pozorovanie z lode) sa môže meniť. Expedičný tím ma však v záujme predviesť Vám všetko, čo tento región ponúka. Ak sa na niektorom mieste nedá vylodiť, hľadá sa iná vhodnejšia možnosť. Finálne slovo má expedičný leader s kapitánom. Ráta sa viac menej vždy s 2 vyjazdmi počas dňa. Ide sa von aj či sneží, alebo prší. Využite každú príležitosť dostať sa na výlet a radšej sa pripravte, čo sa týka batožiny, na všetky možné podmienky. Ak môže niečo zabrániť vylodeniu, tak je to vietor.
Mikkelson Harbour
Mikkelson Harbour je zátoka v južnej časti ostrova Trinity. Ostrov Trinity je 24 km dlhý a 10 km široký. Patrí do súostrovia Palmer, ktoré leží na severozápad od Antarktického polostrova. Objavil ho v roku 1898 belgicky námorník Adrien de Gerlache a pomenoval ho po kapitánovi Nathaniel Palmerovi, ktorý ho vtedy navigoval. Miesto Mikkelson Harbour bolo následné objavené švédskou posádkou o 3 roky na to. Toto miesto používali veľrybári na kotvenie lodí a dnes sa tu nachádza chatka patriaca Argentíne a pobýva tu kolónia tučniakov bieloškvrnových (Gentoo).
Cierva Cove
Nachádza sa v južnej časti Cape Herschel, v zátoke Hughes. Miesto je pomenované podľa vynálezcu Juan de la Cierva, ktorý vynašiel autogíru resp. virník, predchodca vrtulníka. Chodieva sa sem za pozorovaním ľadovcov. Obrovské ľadovcové kusy plávajú vo vode s teplotou niečo nad nulou. Vedeli ste že sa otáčajú? Je to neskutočné prírodné divadlo. Uhádnete koľko z ľadovca vidíte plávať na povrchu a koľko sa skrýva pod hladinou vody? Prečo sú niektoré kusy ľadu priehľadné a niektoré modré či biele ? Na všetko dostanete odpoveď. Plavba na zodiaku pomedzi plávajúce kusy ľadu v najkrajšej prírode sveta. Ste blízko argentínskej výskumnej stanice (Primavera station).
Neko Harbour
Neko Harbour je pomenovaný podľa veľrybárskej lode z čias, keď tu ešte vládli Nóri a skôr, ako im začala tiecť ropa, žili z veľrybieho tuku. Hneď pri vylodení na pevninu sme boli priamo uprostred divadla. Tučniaky utekali o život z vody, lebo mali za sebou tuleňa leopardieho. Ten na breh však nevybehol (našťastie pre tučniaky), a tak tuleňovi cvakli zuby naprázdno a naše krvilačne fotoaparáty tiež. Drsná sila ľadovej krásy, v ktorej náručí prežívajú len najodolnejší. Neko je zároveň vyhlásené BirdLife International ako významné chránené územie hniezdiacich vtákov. Vylodenie v Neko Harbour je kontinentálne vylodenie.
Paradise Harbour
Paradise v preklade znamená Raj a tento názov dostal pre svoju polohu, kde je chránený z každej strany od oceána. Tak ho pomenovali velrybári na začiatku 20. rokov. Chodí sa sem za pozorovaním prírody, mohutných ľadovcov a zvierat a sú to teda ďalšie možnosti kde si uloviť skvelé fotografie alebo natočiť svoje videá na InstaStories.
Danco Island
Na ostrove Danco sa chodieva na malú prechádzku do mierneho kopca. Danco sa nachádza na juhu kanála Errera s krásnou scenériou a výhľadmi. Okrem nich tu je žije kolónia asi 1500 tučniakov bieloškvrnových. Kedysi tu bola anglická výskumná stanica zameraná na prieskum regiónu a geológiu.
Portal Point
Portal Point sa nachádza pri vstupe do zátoky Charlotte. V roku 1956 tu Briti postavili objekt, chatu, ktorá bola už premiestnená do Múzea na Falklandoch (1997). Celé prostredie je nádherné svojou scenériou.
Cuverville Island
Na ostrove Cuverville je skalnatá pláž, kde sa nachádza hniezdisko tučniakov bieloškvrnových. Podľa sezóny, kedy sem zavítate môžete vidieť stavanie hniezda alebo život mládať.
Petermann Island
Na ostrove Cuverville sa chodieva pozrieť na tučniakov bieloškvrnových, tučniakov okatých a už sme tu zazreli aj pomorníka juhopolárneho.
Deception Island
Toto miesto poznačil výbuch sopky. Ak by ste sa pozreli na Deception Island zvrchu uvidíte ako je jeho kaldera zaliata vodou. Nachádzajú sa tu opustené budovy veľrybárskej stanice a hangár na lietadlo. Na pobreží je možné spozorovať tučniakov aj tuleňov.
Prémiový blog Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…
Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?
Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…
Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov
Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…
Pyramiden Pyramiden – ruské mesto duchov
Územie Špicbergov sa podpísaním svalbardskej dohody z roku 1920 dostalo pod správu Nórskeho kráľovstva. Všetky krajiny, ktoré túto dohodu s Nórskom…
Hoci je mnoho druhov monogamných, s rozvodovosťou sa stretávame aj u tučniakov. Možno rozmýšľate, od čoho to môže závisieť. Odpoveď je jednoduchá, od splodenia potomstva…
Tučniaky sú úžasnými potápačmi. Čím je tučniak väčší, tým sa dokáže ponoriť hlbšie. Najväčší, tučniak cisársky) sa dokáže ponoriť až do neuveriteľných 550 - 600 metrov.…
Amundsenovo more je pomenované podľa Roalda Amundsena. Je to okrajové more Južného oceánu. Nachádza sa južne od Austrálie. Amundsenovo more susedí s Rossovym a…