Heroic Age of Antarctic Exploration

Heroic Age of Antarctic Exploration Hrdinský vek dobývania Antarktídy - kto bol prvý na južnom aj severnom póle?

Môj otec žil mnoho rokov v Nórsku, a tak som mal vždy k nórskym polárnikom akosi bližšie. O Roaldovi Amundsenovi som napísal na toto cestovateľské fórum v deň, keď stál na južnom póle - na sté výročie - 14. decembra 2011. Chcel som to osláviť priamo na Antarktíde, ale nevedel som sa dostať na žiadnu nórsku bázu. Aj to bol dôvod, že sme prišli na sté výročie, kedy na južný pól dorazili Briti pod vedením Scotta, kde všetci nakoniec zahynuli, na britskú bázu, ktorú sa mi podarilo vybaviť. Príbeh nájdete aj na tomto fóre pri Scottovi. Roald Engelbregt Gravning Amundsen žil, na to, aký mal dobrodružný život, vcelku dlho (1872 - 1928), kedy vo veku 55 rokov zmizol v Barentsovom mori. Bol to neuveriteľne nadaný nórsky prieskumník. Bol kľúčovou osobnosťou obdobia známeho ako „Heroic Age of Antarctic Exploration“. Napísal som rozsiahly blog o jeho učiteľovi Nansenovi. No musím aj o Amundsenovi, lebo o ňom viem za tie roky mojich výprav na oba póly veľa. Viete, že bol zrejme aj prvým človekom nad Severným pólom? Amundsen sa narodil v nórskom Borge a svoju kariéru, ako polárny bádateľ, začal  na belgickej antarktickej výprave Adriena de Gerlache. Práve teraz Vám píšem z Gerlacheovho prieplavu a som v blízkosti americkej polárnej stanice  Palmer. To bolo v rokoch 1897–1899. Čo sa Amundsenovi následne vskutku neuveriteľne podarilo, bolo preplaviť sa tzv. Severozápadným priechodom. Pokúšali sa o to mnohí, ale zlyhali. Na južný pól odišiel z Nórska v júni 1910 na lodi Fram, ktorú si požičal práve od polárnika Nansena – diplomat, nudista atď. – však si prečítajte môj blog =) 14. decembra 1911, ako prvý stál Amundsen na južnom póle. 12. mája 1926 sa Amundsen na talianskej vzducholodi Norge stal prvým prieskumníkom, u ktorého sa overilo, že dosiahol severný pól. U všetkých pred ním sú o tom výrazné pochybnosti. Amundsen zmizol v júni 1928 počas letu na záchrannú misiu vzducholode Jeho pozostatky sa nikdy nenašli. Hrdina, ako má byť. Veľká úcta! Foto: južný pól som dobyl po polnoci, ale stále je svetlo. Veľa turistov tu nenájdete =) ani dnes 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Polárne oblasti  

Juhoafrická republika, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

22774 28468€
B

Polárne oblasti  

Južný pól, Antarktída

03.01. → 15.01. +5 termínov

náročnosť

13 dní

Trvanie

123500
E

Polárne oblasti  

Južná Amerika, Chile, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

18390
Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Prémiový blog

Prémiový blog Ernest Shackleton - po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov
Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 35 min. čítania