Najväčšie preteky sveta

Najväčšie preteky sveta Amundsen vs Scott

Mohli by to byť preteky v zbrojení medzi Sovietskym zväzom a USA, či už lepšie, preteky týchto veľmocí pri dobýjaní Mesiaca. No pre nás cestovateľov je to určite boj o dobytie Južného pólu. Goliášom v tomto súboji bola Beritská výprava za čias kráľovnej Viktorie a malým Dávidom bola Nórska výprava – štátu ktorý existoval iba pár rokov.

Na sté výročie dobytia pólu výpravou Scotta som stál na Britskej báze na Antarktíde a vzdal takto úctu porazeným. Scottov denník je fascinujúce čitanie a vidieť v ňom gráciu a odvahu Britov. Každopádne Južný pól dobyl 14. decembra 1911 Roald Amundsen.  Päťčlenná partia pod jeho vedením dobyla pomyselný koniec Zeme.

Putoval som neskôr po stopách Amundsena od severného (aj tu bol ako prvý človek) až po južný pól a prinášam na tohoto skvelého polárnika iný pohľad – dá sa povedať - priamo z miesta. My Slováci o veľkých cestovateľoch nečítame, zdá sa nám to vzdialené. No mali by sme. A hlavne deti a mládež by mala. Úspešný život je totižto o nastavení mysle. Aj Aristoteles neučil Alexandra Macedonskeho iba matematiku a logiku, ale rozprával mu o hrdinovi Achillovi (k jeho hrobke chodievame na zájazde Turecko AI), a práve tieto rozprávania z Alexandra urobili neskôr najúspešnejšieho Európana.

17. januára 1912 Scott dorazil na južný pól a zistil, že prehral. Celá jeho výprava na ceste späť zahynula od hladu v strašnej zime, absolútne vyčerpaná. Stan s mŕtvymi telami, denníky a zbierky vedeckého materiálu našla záchranná výprava až 12. novembra 1912.

Po tom, čo som presne na sté výročie navštívil Britskú bázu a nosil dlho odznak lekára britskej výpravy (na polárnych výpravách robím okrem šéfa expedícii vždy aj lekára) pripnutého na mojom svetri, som sa rozhodol pustiť do polárnych oblastí viac. Boli sme nie o mesiac pred ostatnými slovenskými cestovateľmi, ale desaťročie.
 
Robert Falcon Scotta si musíme vždy okrem Roalda Amundsena dať dokopy aj s Ernestom Henrym Shackletonom, o ktorom som napísal veľký blog a dlho som po jeho stopách v Antarktíde blúdil a hľadal pozostatky jeho lode.
Nech žije pamiatka na Roberta Falcona Scotta, Ernesta Shackletona a Roalda Amundsena a na hrdinstvo týchto polárnikov večne. 

BUBO je pionierom v luxusných expedíciách - desaťročia pred inými (kvalita je totižto neskopírovateľná - aušusná napodobenina, to sa ešte dá =) -- najluxusnejší zájazd na Južný pól

Fotografia: stojím na Južnom póle s vlajočkou ekologickej iniciatívy. Vytiahnuť ju v tej zime je ťažké.  Poukázať na potrebu udržateľnosti je však dôležité.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Polárne oblasti  

Juhoafrická republika, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

25880
B

Polárne oblasti  

Južný pól, Antarktída

26.12. → 07.01. +1 termín

náročnosť

13 dní

Trvanie

109800
E

Polárne oblasti  

Južná Amerika, Chile, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

25319
Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha
Prémiový blog

Prémiový blog Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov
Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 35 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: