Povolená hmotnosť batožiny do lietadla na medzinárodnom lete býva 20 kg/osoba. Radíme však zobrať si max. 15 kg veľkej batožiny na osobu a 5 kg príručnej batožiny kvôli miestnemu preletu do/z Punta Arenas-Ostrov kráľa Juraja resp. Buenos Aires - Ushuaia a späť, kde sú nižšie váhové limity. Stačí Vám jedna veľká batožina (cestovná taška, kufor, príp. ruksak) a malý ruksak s nepremokavým obalom, s ktorým sa budete môcť aj vylodiť, príp. prejsť po meste. Skladnejší je látkový kufor s pevnou konštrukciou, oproti tvrdým (tzv. „škrupinovým“) má výhodu poddajnosti a pokiaľ sa poškodí, nie je to fatálne ako pri prasknutí tvrdého kufra.

Nepotrebnú batožinu si môžete nechať vo Vašom poslednom hoteli v Punta Arenas alebo Ushuaia podľa možností recepcie. Ak si chcete zobrať viac batožiny na Antarktídu, neplánujte to radšej, neexistujú poplatky za nadváhu, viac ako 15 kg/osoba Vám jednoducho napr. na charter lete Punta Arenas-Ostrov kráľa Juraja ani neprepravia. Skontrolujte si informačný leták lodnej spoločnosti, s ktorou budete cestovať.

Dôležité lieky, cestovné dokumenty/pas a nenahraditeľná súčasť výbavy (kamery, statívy, batérie, powerbanka..) by mala byť zbalená v príručnej batožine. Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebook, tablet) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky a powerbanky.

Ak by ste niečo zabudli, nemusíte úplne panikáriť, v Punta Arenas/Ushuaia /niekedy aj priamo na lodi/ dostanete kúpiť pár potrebných vecí čo sa týka oblečenia a drobnej kozmetiky. Nemusia byť však zásoby, preto myslíte na to vopred. Vezmite si fotoaparát, dostatok pamäťových kariet, výmenné objektívy, náhradné batérie, nabíjačky. Odporúčame vziať so sebou teplú nepremokavú bundu na cestu (parku), športové košele, dlhé nohavice, tričká, veci na spanie. Nezabudnite si čiapku a rukavice.

Niektoré lodné spoločnosti majú parku a čižmy v cene a dostanete ich na mieste. Po plavbe čižmy vrátite a párku si ju vezmete domov ako darček.

Odporúčame menovku na kufor.

ČO SI ZBALIŤ

Neformálne oblečenie je základ pre pobyt na lodi. Dôležité je, aby ste sa cítili príjemne. Pre vonkajšie aktivity je nevyhnutná výbava viacerých vrstiev kvalitného oblečenia proti vetru i dažďu. Neodporúčame príliš obtiahnuté oblečenie, keďže toto znižuje priestor pre izolačnú vrstvu vzduchu. Vlna, hodváb a kvalitné oblečenie z mikrovlákien, ako napr. fleece dobre udržiavajú teplo (na rozdiel od bavlny).

Oblečenie by malo byť pohodlné a so schopnosťou prispôsobiť sa na rôzne typy počasia a teplôt. Na cestu sa vydávate počas antarktického leta, kedy sú poveternostné podmienky síce mierne, ale premenlivé (viac v časti POČASIE). Krásne slnečné dni môžu rýchlo vystriedať studené veterné búrky s návalmi snehu. Obliekať sa preto budete vo vrstvách, aby sme sa takýmto zmenám vedeli ľahko prispôsobiť, kým budeme vonku. Počas vylodenia budete mať vždy obuté čižmy a nepremokavé nohavice. Po palube sa môžete pohybovať v uzatvorenej obuvi a neformálnom oblečení. 

NEVYHNUTNÁ VÝBAVA

Spodná vrstva: Hodváb, merino alebo polypropylén sú ideálne materiály na spodné pradlo, keďže sú to ľahké materiály príjemné na telo a s dobrými izolačnými vlastnosťami. 

Odporúčame aj komplet termo pradlo s dlhým rukávom. 

Ponožky: Pre maximálny pocit tepla sú dobré ponožky základ. Odporúčame v dvoch vrstvách. Na tenké hodvábne, alebo bavlnené ponožky si obujete teplé dlhé vlnené a to by mala byť dobrá izolačná vrstva do topánok. Postačia 3-4 ks. 

Nohavice: Nepremokavé nohavice sú povinná výbava pri vylodeniach a výjazdoch na zodiakoch. Obliekajú sa ako vrchná vrstva na teplé outdoorové nohavice. Sucho a teplo je dôležité. Na nohaviciach si dajte preto záležať. Vyberte si tie, ktoré majú od kolien širší strih (ľudia si často zvolia napr. tie lyžiarske). Hlavne je, aby ste ich natiahli na gumáky. Nohavice teda nebudete zastrkávať do gumákov, lebo takto by sa Vám voda, pri kontakte s nohami, dostala priamo do gumákov, a to nechceme. 

Stredná vrstva: Vezmite si zopár vlnených, alebo fleecových svetrov či búnd. Je lepšie mať bundu, ktorá chráni aj krk. Takáto stredná teplá vrstva môže byť podľa okolností oblečená pod parkou alebo ako vrchná vrstva pri pobyte na lodi.

Rukavice: Ruky takisto chcete udržať v suchu. Keď budete fotografovať, je dobré mať spodné tenučké rukavice (prípadne s úpravou pre dotykové displeje) a na tieto si nasadíte hrubé vonkajšie rukavice, ktoré Vás ochránia proti mrazu. Rukavice odporúčame zbaliť si dva páry, keďže rukavica je najčastejšie strácaný alebo namočený kus oblečenia.

Čiapka a šatka: Teplá vlnená zimná čiapka je nevyhnutná. Mala by chrániť aj uši. Prípadne využite šatku na ochranu uší a krku. Niektorí ľudia zvolia kuklu. Šiltovka chráni proti slnku, avšak musíte si ju nasadiť pevne tak, aby ju neodfúklo. Ak môžete, vyberte si radšej teplú čiapku.

Obuv: Vezmite si obuv s protišmykovou podrážkou pre bezpečný pohyb po kajute a na lodi. Žabky, topánky na opätku, papuče a našuchovacie sandále neodporúčame. 

Batoh: Batoh na denné nosenie je lepší ako taška cez plece, keďže umožňuje, aby ste mali voľné ruky. Taška cez plece sa zbytočne hompáľa a môžete stratiť rovnováhu pri nastupovaní do zodiaku. Pri nastupovaní do zodiaku potrebujete stabilitu. Dbajte o to, aby bol Váš batoh nepremokavý alebo si zabezpečte nepremokavý obal naň. Takýto ochranný obal dostanete v takmer každom outdoor obchode. Pri jazde v zodiaku, môže vyšpliechnuť voda na Vás alebo na ruksak. Určite chcete, aby bol Váš fotoaparát, extra ponožky, rukavice atď. v ňom ochránené.

Plavky: Ak lodná spoločnosť avizuje realizovanie Polar Plunge, vezmite si aj plavky.  Ak nechcete do vody skákať v plavkách, môžete mať tričko/legíny. Teplejšie Vám však nebude.

Posledná záchrana je outdoorový obchod v Punta Arenas/Ushuaia, kde sa dá dokúpiť časť vybavenia, ak na čosi zabudnete. Nespoliehajte sa však na to, pretože skladové zásoby jednotlivých veľkostí môžu byť obmedzené. Prípadne môže meškať Váš prílet do Punta Arenas/Ushuaia a dostanete sa do časovej tiesne. Potom na nákupy už neostane čas. Príďte teda zbalený už z domu.

Iné: Nezabudnite si opaľovací krém, takisto balzam na pery s vysokým UV faktorom. Ako je všeobecne známe, nad Antarktídou je tenšia ozónová vrstva.

Pohodlné oblečenie na lodi (nohavice alebo džínsy, športové/turistické oblečenie), ľahké tričká (na lodi naozaj môže niekomu byť aj teplo) a mikina/sveter (niekomu býva zima viac). Nemusíte si brať saká, večerné šaty, kravaty...dresscode je voľnejší, ale určite každý na Vás ocení decentné, čisté oblečenie. Ak chcete, jeden pekný kúsok si nechajte na koktail - privítanie kapitánom v úvode a záverečná rozlúčka.

Vezmite si so sebou ďalekohľad na pozorovacej palube sa Vám zíde. Pre lepší spánok či už na palube letu do Chile, alebo na palube lode (kde deň trvá dlhšie), niekomu pomôžu štuple do uší a škraboška na oči na spanie. Pozor však, aby ste neprepočuli vyhlásenie, že okolo lode plávajú veľryby alebo nebodaj poplach. Zoznam odporúčaných liekov nájdete v časti BEZPEČNOSŤ A HYGIENA.  Ak nosíte dioptrické okuliare, vezmite si jedny do zálohy. Ak sa Vám poškodia, náhradné na lodi nezoženiete. Zvážte zbalenie malého notebooku alebo databanky na zálohovanie fotografií a vezmite si dostatok záložných pamäťových kariet.

Ak je na palube lode fitness centrum a myslíte si, že počas plavby navštívite aj to, pribaľte si adekvátne športové oblečenie s obuvou. 

Na špinavé/použité oblečenie majte eco-friendly vrecko. 

Na záver opäť pripomíname, že povinne je mať nepremokavé nohavice počas vylodenia a počas výletov na zodiaku!

Pred balením si všetky veci, ktoré nesiete na Antarktídu operte. Pred zbalením si skontrolujte na oblečení všetky vrecká či v nich nenájdete zbytočnosti, ktoré by ste nechceli zavliecť na Biely kontinent. Počas vylodenia budete mať na nohách zapožičané gumáky, ktoré sa pred nástupom a výstupom do zodiaku očistia na prístroji. Ak si beriete do batožiny ďalšiu obuv, očistite jej podrážky (nesmie na nich byť zaschnutá hlina a pod.). Skontrolujte si všetku fotografickú výstroj, ruksak, puzdrá či v nich nie je z poslednej dovolenky nečistota v podobe piesku atď...Príručnú aj veľkú batožinu môžete zbaviť prípadných nečistôt a smetí jednoduchým povysávaním. Je jednoduché na Antarktídu zavliecť semienka rastlín, traviny, dokonca pavúky či ovocné mušky a preto Vašu zodpovednosť a promptne zbalenie sa každý ocení. Pred odchodom na Antarktídu Vás lodná spoločnosť môže inštruovať k povysávaniu povrchovej časti ruksaku, nepremokavých nohavíc, rukavice a čiapka - čiže veci, ktoré budete najčastejšie nosiť počas opustenia paluby lode. Tieto veci si prinesiete na určité miesto, kde Vám s tým pomôžu. Nám sa toto dôsledne dodržiavanie pravidiel veľmi páči a vy uvidíte, že sa robí maximum pre ochranu životného prostredia. V konečnom dôsledku o to nám všetkým ide. 

 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

B

Polárne oblasti  

Juhoafrická republika, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

25880
B

Polárne oblasti  

Južný pól, Antarktída

26.12. → 07.01. +1 termín

náročnosť

13 dní

Trvanie

109800
E

Polárne oblasti  

Južná Amerika, Chile, Antarktída


náročnosť

8 dní

Trvanie

18880
E

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Južné Shetlandské ostrovy, Argentína, Antarktída


náročnosť

11 dní

Trvanie

11340
Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha Prémiový blog

Prémiový blog Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 24 min. čítania
Pyramiden – ruské mesto duchov Pyramiden

Pyramiden Pyramiden – ruské mesto duchov

Územie Špicbergov sa podpísaním svalbardskej dohody z roku 1920 dostalo pod správu Nórskeho kráľovstva. Všetky krajiny, ktoré túto dohodu s Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania