Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Inkská cesta - úvod do dejín Chile #
Ešte predtým, ako sa vyberieme na prehliadku mesta, musíme si povedať niečo o dejinách. Prvé zmienky o civilizácii v údolí rieky Maipo, kde Santiago de Chile leží, siahajú do 10. tisícročia pred naším letopočtom. O tejto civilizácii vieme však len minimum. Oveľa viac nám je známe o Inkoch.
Áno, je to tak, táto obrovská ríša, Tawantinsuyu, ako ju Inkovia nazývali, siahala aj na územie dnešného Santiaga de Čile. Ich prítomnosť na tomto území sa datuje do 15. storočia. Inkská ríša bola prepojená sieťou cestičiek celkovej dĺžky približne 16 000 kilometrov. Slúžili na obchodovanie a posielanie správ.
Inkovia chceli prepojiť jednotlivé body svojej ríše čo najkratšou možnou vzdialenosťou, a preto neváhali tesať schody do hôr, budovať tunely či visuté mosty. Pozdĺž cestičiek postavili budovy „tambo“, ktoré slúžili ako sklady či na prenocovanie. Dôkazy o takejto stavbe, a rovnako o prítomnosti cestičiek, sa našli i na území dnešného hlavného mesta.
Inkská cesta ležala na mieste, kde sa v súčasnosti nachádza Ulica nezávislosti (Avenida Independencia), smerom k rieke Mapocho, a takisto prechádzala až k Plaza de Armas (hlavné námestie), kde nájdeme inkskú stavbu „tambo“.
Etnikum Mapuche a založenie Santiago de Chile #
Ďalšou historicky veľmi významnou etnickou skupinou sú Mapuche. Pochádzajú zo stredného Čile, no časť ich územia zasahovala do severozápadnej Argentíny. História tohto etnika siaha až do roku 500 pred naším letopočtom.
Mapuche sa tradične živili poľnohospodárstvom. Nikdy však neboli technologicky pokročilí, využívali tradičnú formu poľnohospodárstva, a preto často žili chudobnejšie. Inkovia si ich nikdy nepodmanili, a teda územie Mapuche tvorilo južnú hranicu Inkskej ríše.
Santiago de Chile tak, ako ho poznáme my, založili v roku 1541. Postaral sa o to Španiel Pedro de Valdivia po tom, čo prišiel z Cusca. Španieli si chceli podmaniť domáce obyvateľstvo Mapuche, avšak tí sa usilovne bránili. To sa im darilo vďaka ich národnému hrdinovi Lautarovi.
Lautaro bol ako malý 11-ročný chlapček zajatý Španielmi pod vedením Valdiviu. Roky žil po boku Pedra de Valdiviu a naučil sa o koňoch a španielskych bojových taktikách. Pre Mapuche boli Španieli na koňoch niečo ako bohovia a predstavovali hrôzu. Lautaro zistil, že nešlo o žiadnych nadľudí a naučil sa o týchto zvieratách.
Po rokoch sa mu podarilo utiecť zo zajatia a rozhodol sa využiť nadobudnuté vedomosti na obranu svojich ľudí Mapuche. Lautaro bol zvolený ako „vice toqui“, teda druhý najvyšší šéf vojska Mapuche. Pod jeho vedením sa im podarilo dobyť pevnosť Tucapel a španielske mestá založené na územiach Mapuche Angol a Concepción.
V roku 1557 sa vydali dobyť aj Santiago, Lautaro však zomiera v bitke Mataquito. Bitky medzi Španielmi a Mapuche trvali spolu okolo 350 rokov, a teda po celé obdobie španielskej kolonizácie.
Cesta Čile k nezávislosti #
Mapuche sú dnes v Čile najväčšou skupinou domorodého obyvateľstva, s celkovým zastúpením až 80 % spomedzi všetkých. Predstavuje to asi 1,5 milióna obyvateľov. V susednej Argentíne je ich iba okolo 200 000. Mnohí sa vzdali tradičného spôsobu života a presťahovali sa do Santiago de Chile za novými možnosťami.
Po stáročiach španielskej nadvlády sa kolónie začali snažiť o autonómiu. Poslednou kvapkou bol príchod Napoleona do Španielska a porazenie kráľa Ferdinanda VII. Kolónie v celej Južnej Amerike využili oslabenie Španielska na začatie boja o nezávislosť.
18. septembra 1810 sa uskutočnili prvé diskusie o nezávislosti Čile v Santiago de Chile. Dnes je tento deň štátnym sviatkom a Čiľania ho veľkolepo oslavujú. Konajú sa vojenské prehliadky, spieva sa a tancujú sa národné tance, čo je ulovený zážitok aj na našich BUBO zájazdoch v Čile.
Prvá etapa boja o nezávislosť
S prvou etapou boja o nezávislosť v rokoch 1810 až 1814, tiež nazývanou ako stará republika, sa spája rodák zo hlavného mesta menom José Miguel Carrera. Pochádzal z bohatšej rodiny, bol členom španielskej armády, dokonca bojoval proti Napoleonovi v Španielsku. Keď sa dopočul o stretnutí z 18. septembra, rozhodol sa vrátiť do vlasti.
Carrera sa v roku 1811 menoval za prvého diktátora Čile. Viedol čilskú armádu pri prvých bitkách proti Španielom. Po prehratom boji v mestečku Chillán v roku 1813 bol Carrera nahradený Bernardom O'Higginsom. Obaja mali svojich podporovateľov, a teda spoločnosť bola rozdelená.
Druhá etapa boja o nezávislosť
Druhou etapou nezávislosti je španielska reconquista, teda znovu dobývanie (1814 až 1817). Tu sa Španieli pokúsili dobyť späť územia, ktoré sa začali osamostatňovať. Veľmi temnou etapou bola bitka pri Rancagua, asi 80 kilometrov južne od Santiaga. Čilská armáda na čele s O'Higginsom bola porazená a ten utiekol do Argentíny.
V Argentíne spojil sily s Josém San Martínom a v roku 1817 prekračujú Andy, aby oslobodili Čile. 12. februára 1817 vojsko na čele so San Martínom zvíťazilo nad Španielmi v bitke pri Chacabuco. San Martín mohol byť vládcom Čile, avšak titul posunul O'Higginsovi. Bernardo O'Higgins sa stal prvým vodcom nezávislého Čile, no v skutočnosti bol diktátorom.
Posledná bitka o nezávislosť sa odohrala 5. apríla 1818 pri Maipú. Tu armáda so San Martínom opäť zvíťazila a definitívne sa Čile stalo nezávislé od Španielska. José San Martín sa považuje za otca Argentíny, Čile a Peru, nakoľko jeho armáda oslobodila všetky tri krajiny a je jednou z najdôležitejších osobností histórie týchto krajín.
Dnešné hlavné mesto Čile #
Dnes je Santiago de Chile jedným z veľkých metropolitných centier Južnej Ameriky. Má približne osem miliónov obyvateľov, teda vyše tretina občanov z 20-miliónovej krajiny býva práve v hlavnom meste a jeho okolí.
Ide o jedno z najmodernejších miest Južnej Ameriky, ak nie aj najmodernejšie. Svedčí o tom aj prepracovaný systém mestskej hromadnej dopravy. Hlavné mesto sa pýši metrom uvedeným do prevádzky v roku 1975, s celkovou dĺžkou tratí 140 kilometrov a siedmimi linkami.
Okrem metra disponuje Santiago de Chile 2 480 elektrickými autobusmi. Je to najviac z celej Južnej a Strednej Ameriky, až polovica elektrických autobusov tohto regiónu patrí práve Čile, ktoré sa vybralo cestou ekológie.
Odporúčané ubytovanie v Santiago de Chile
V BUBO odporúčame komfortný a luxusný štvorhviezdičkový hotel Almacruz Hotel y Centro de Convenciones. Nachádza sa blízko centra mesta, do 10 minút peši od hlavného námestia Plaza de Armas. Odskúšaný ho majú aj BUBO klienti. Zaujímavosťou hotela je, že na recepciu sa musíte dostať výťahom, keďže je až na šiestom poschodí. Okrem komfortných izieb tu na vás čakajú aj super bufetové raňajky s bohatým výberom chutného jedla.
Dvestoročný park a najvyššia budova Južnej Ameriky #
Našou prvou zastávkou je Parque Bicentenario, teda 200-ročný park. Tento park založili práve na oslavu 200 rokov nezávislosti, aj keď ho otvorili už v roku 2007, a teda o niečo skôr. V parku sa nachádza umelá lagúna. Všimnite si zaujímavé labute s čiernym krkom.
Ak máte pri sebe drobné čilské pesos, môžete si v automate zakúpiť krmivo a nakŕmiť vtáky. Park je naozaj nádherný. Pokiaľ máte čas, prejdite si ho aj celý.
Spomedzi stromov vyrastá ikonická budova a pýcha Santiaga. Ide o najvyššiu stavbu Južnej Ameriky - Costanera Center. Budova má výšku 300 metrov a celkovo 63 poschodí.
Na najvyššom poschodí je vybudovaná vyhliadka pre turistov. Odporúčame ju navštíviť počas západu slnka. Lístok pre dospelého stojí okolo 18 eur (cena platná k začiatku roka 2025).
Dávajte si pozor na čas, posledný vstup na večer býva okolo 20.00 h. Z parku tiež vidieť kopec Cerro San Cristóbal, čo je naša ďalšia zastávka.
BUBO zájazdy, na ktorých vám ukážeme Santiago de Chile:
Lanovka Santiago #
Presúvame sa našou dopravou asi 10 minút k stanici lanovky Oasis, respektíve vstupu do parku s názvom Pedro de Valdivia v mestskej časti Providencia. Teleférico Santiago, teda lanovka Santiago, je podľa cestovateľského portálu Tripadvisor jednou z troch najlepších atrakcií v celej Južnej Amerike.
Tvorí top trojku spolu s vodopádmi Iguazú na hranici Argentíny a Brazílie a sochou Krista v Rio de Janeiro. Všetky tieto miesta navštevujeme spolu na zájazde Južná Amerika raz za život.
Nenechajte si ani vy ujsť dych berúce výhľady z lanovky na metropolu Čile s najdlhším pohorím sveta v pozadí. Kúpte si kombinovaný lístok (ticket combinado) a vyvezte sa hore lanovkou a dole do centra sa zveziete zubačkou.
Lístok stojí približne 5 eur. Samotný kopec, na ktorom sa lanovka nachádza, je už spomenutý Cerro San Cristóbal, ktorý je zároveň aj metropolitným parkom.
Niektoré zdroje uvádzajú, že práve toto je najväčší mestský park v Latinskej Amerike. Jeho súčasťou je botanická záhrada, zoo, letné kúpalisko a mnoho cestičiek, kde miestni chodia športovať. Keď budete sedieť v lanovke, určite si všimnite rozdiel medzi jednou a druhou stranou mesta.
V smere jazdy vľavo uvidíte bohatšiu mestskú štvrť Providencia s modernými domami a množstvom zelene a napravo za kopcom budú skromnejšie štvrte. Vyvezte sa až na poslednú zastávku „cumbre“. Tu sa nachádza Svätyňa nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Ide o amfiteáter patriaci Čilskej katolíckej cirkvi, nad ktorým dominuje 14-metrová socha Panny Márie na osemmetrovom podstavci. V podstavci sa nachádza malá kaplnka. Sme vo výške 863 metrov nad morom a vychutnávame si úžasné výhľady na mesto. Je to krásny ulovený zážitok.
BUBO odporúčanie na gastronomický zážitok
V miestnom bufete vyskúšajte lokálny osviežujúci nápoj „mote con huesillo“. Ide o sladký nápoj so zaváranými broskyňami a pšenicou, to sú tie biele kúsky na spodku pohára. Dostanete k tomu aj lyžičku a dokonca vás aj na chvíľu zasýti.
Z futbalového štadióna mučiareň #
Predtým, ako nasadnete do zubačky na cestu dole, všimnite si v diaľke červeno-biely futbalový štadión. Je to národný futbalový štadión, kde sa v roku 1962 konali majstrovstvá sveta vo futbale. Československo sa vtedy dostalo do finále a Brazília nás porazila 3:1.
O desaťročie neskôr, v roku 1973, keď prišlo k prišlo k štátnemu prevratu a vojenskej vláde Pinocheta, sa tento štadión využíval ako politické väzenie. Bolo to centrum mučenia. Mnohí politickí väzni boli zavraždení priamo tu, iných presunuli na neznáme miesta. Predpokladá sa, že celkovo Pinochetov režim zajal 40 000 politických väzňov.
Ďalšie BUBO blogy z veľkomiest Južnej Ameriky:
Pablo Neruda a vzácny kameň #
Zubačkou sa odvezieme dolu k druhému hlavnému vchodu do parku Pío Nono. Tu sa nachádza aj už spomenutá zoologická záhrada. Sme s našou malou skupinou vo veľmi peknej mestskej časti Bellavista. Prejdeme zopár krokov a ocitneme sa pred zaujímavým modrým domčekom La Chascona. Ide o bývalý dom Pabla Nerudu, ktorý dnes slúži ako jeho múzeum.
Pablo Neruda bol jedným z najvýznamnejších čilských básnikov. V roku 1971 získal Nobelovu cenu za literatúru. Málokto vie, že Pablo Neruda je umelecké meno, ktorým sa inšpiroval od českého básnika Jána Nerudu.
Prejdeme päť minút k Patio Bellavista, ide o veľmi príjemné nádvorie s kaviarňami, reštauráciami a suvenírovými obchodmi. Ak vás dobehol hlad, tu sa môžete naobedovať, prípadne sa sem vrátiť na večeru.
V suvenírových obchodoch nájdete typické suveníry vyrobené z kameňa lapis lazuli. Ide o pomerne vzácny kameň, ktorý nájdete iba na niekoľkých miestach na planéte. Takisto tu uvidíte ručne vyrobené šperky zo striebra, často v kombinácii s kameňom lapis lazuli.
Hlavná tržnica mesta #
Túžite vidieť históriu Santiaga? Z Patio Bellavista sa presunieme 20 minút peši do historického centra mesta. Prvou historickou zastávkou je Mercado Central, centrálna tržnica. Pôvodná stavba pochádza z roku 1872, pričom budovu viackrát prestavali.
Dnes je tržnica národnou historickou pamiatkou Čile. Nachádza sa tu až 241 stánkov so zeleninou, ovocím, čerstvými rybami či reštauráciami. Je to vstupná brána pre čerstvo chytené úlovky z oceánu do hlavného mesta.
Gurmánom odporúčame navštíviť reštauráciu El Galeón, kde vám pripravia čerstvého pavúčieho kraba „centolla“. Spravia z toho hotovú šou. V reštaurácii uvidíte ešte živých krabov v akváriách. Sú naozaj obrovské.
Keď si ich objednáte, donesú vám ich v jednom kuse. A akonáhle si všetko vyfotíte, čašníci vám kraba elegantne naporciujú.
Plaza de Armas - hlavné námestie Santiago de Chile #
Prejdeme k hlavnému námestiu, Plaza de Armas de Santiago. V celej Južnej Amerike (napríklad aj v Lime či La Paze) nájdeme hlavné námestia s týmto názvom. Preložili by sme to doslova ako námestie zbraní.
Názov pochádza práve z toho, že námestie malo slúžiť na distribúciu zbraní, keď sa očakával nejaký konflikt. Nachádzajú sa tu viaceré národné kultúrne pamiatky: budova pošty, katedrála, radnica a Palacio de la Real Audiencia de Santiago (možno preložiť ako palác súdneho dvora).
Už keď Pedro de Valdivia prišiel na územie Santiaga, určil, kde bude stáť kostol. Prvý skromný kostolík postavili v roku 1541, teda v rovnakom roku, v ktorom založili mesto. Krátko na to ho zničilo domorodé obyvateľstvo, ktoré nevítalo Španielov s nadšením. Nasledujúce kostoly stojace na rovnakom mieste postihol podobný osud.
To už bolo v dôsledku rôznych prírodných javov ako požiar, zemetrasenie či vyliatie rieky Mapocho zo svojho koryta. So stavbou súčasnej katedrály sa začalo v roku 1745. Odvtedy ju viackrát prestavali, naposledy v roku 2005, kedy sa urobili vykopávky a boli sprístupnené krypty. Katedrála je dnes tým najdôležitejším miestom katolíckej cirkvi v krajine.
Tri vedľa seba stojace budovy: pošta, Palacio de la Real Audiencia de Santiago a radnica kedysi tvorili jednu budovu. Keď prišli španielski kolonizátori, Pedro de Valdivia tu mal svoje sídlo. Po jeho smrti v roku 1553 sa budova rozdelila na tri časti. Pochopiteľne, odvtedy boli budovy viackrát prestavané až do súčasnej podoby.
Budova pošty bola kedysi sídlom vládcu Čile a neskôr prezidentským palácom, keď sa z Čile stala republika. Potom čo sa prezidentský palác presťahoval do slávnej budovy La Moneda, z tejto budovy sa stala pošta. Súčasná podoba budovy pochádza z roku 1908.
Palacio de la Real Audiencia de Santiago plnil rôzne funkcie počas histórie. Za čias kolonizácie tu sídlil španielsky najvyšší súd, odtiaľ pochádza i meno budovy. Neskôr v budove sídlil prvý čilský kongres, vláda Bernarda O'Higginsa, radnica či štátna spoločnosť komunikácie a telegramov. Dnes tu nájdeme Múzeum dejín Čile.
Najlepšie múzeum a kongres #
Ak máte záujem navštíviť nejaké múzeum, odporúčame Museo de Arte Precolombino, teda múzeum kultúr z obdobia pred Krištofom Kolumbom. V múzeu nájdete keramiku a rôzne artefakty od asi 20 rôznych kultúr Južnej a Strednej Ameriky.
Okrem najznámejších Inkov, Aztékov a Mayov tu nájdete aj menej známe kultúry ako Arica, Aconcagua, či lokálnu Mapuche kultúru. Na prejdenie múzea si vyhraďte jednu až dve hodiny času. Celá expozícia je dvojjazyčná, v španielčine a angličtine. Múzeum sa nachádza hneď pri Plaza de Armas.
Hneď vedľa prechádzame okolo starej budovy kongresu z roku 1876. Vďaka francúzskemu architektovi Claudovi Françoisovi Brunetovi určite patrí k najkrajším budovám v Santiagu. Kongres bol miestom práce poslancov a senátorov, až kým Pinochet v roku 1973 kongres nezrušil.
Potom sa sem presídlilo ministerstvo zahraničných vecí. Od roku 2006 budova opäť slúži kongresu, avšak hlavné sídlo kongresu sa nachádza v mestečku Valparaíso. Mimochodom, ak máte viac dní v Santiago, určite choďte na výlet aj do Valparaísa. Nebudete ľutovať!
Kde sídli vláda Čile? #
Palacio de La Moneda je prezidentský palác a sídlo vlády Čile. Samotná budova bola postavená v roku 1805 a jej názov znamená palác mince alebo meny. Skonštruovali ju totiž ako minciareň a skutočne tu vyrábali mince. V roku 1846 sa sem presunulo sídlo prezidenta a je ním dodnes.
Toto miesto sa spája s veľmi pochmúrnymi udalosťami - štátnym prevratom z roku 1973. Vojenskí povstalci, prívrženci Pinocheta, napadli prezidentský palác. Vo vnútri vtedy bol prezident Salvador Allende spolu so svojimi spolupracovníkmi.
Palác bombardovali a ostreľovali, avšak 37 ľuďom sa podarilo uniknúť osudu bočným vchodom. Dnes si na chodníku oproti tým dverám môžete všimnúť pamätník so všetkými menami tých, ktorí tadiaľ unikli. Z druhej strany paláca, na Námestí ľudu (Plaza de la Ciudadanía) uvidíte najväčšiu vlajku Čile v krajine.
Najstaršia budova Santiago de Chile
Prejdeme sa po rušnej ulici Alameda Libertador Bernardo O'Higgins k najstaršiemu kostolu Santiaga. Kostol svätého Františka z roku 1618 sa považuje za nielen najstarší kostol v meste, ale aj za najstaršiu budovu Santiago de Chile.
Čo treba vidieť v 337 mestách sveta.
Zakončenie prehliadky #
Prehliadku ukončujeme v malebnom mestskom parku Cerro Santa Lucía, teda kopec sv. Lucie. Takto ho pomenovali Španieli keď založili Santiago. V 16. storočí tu postavili dve vily, ktorých pozostatky môžete obdivovať dnes v parku. Ak vyjdete na samý vrch, opäť sa vám naskytne krásny pohľad na mesto.
Ako zaslúžený oddych po celodennej prehliadke mesta odporúčame návštevu neďalekej kaviarne Wonderland Café. Budete sa cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Prejdite sa po celej kaviarni, každá miestnosť je iný svet. Fotky zámerne nepridávame, aby ste si svoju návštevu naplno užili.
Na večeru môžete zájsť do už spomínaného Patio Bellavista, alebo ostať priamo v štvrti Lastarria, kde sa nachádza kopec svätej Lucie. Nájdete tu skvelé reštaurácie.
Santiago de Chile na vás naozaj zapôsobí ako najeurópskejšie mesto Južnej Ameriky. A jedno z najmodernejších veľkomiest možno aj na svete. Objavte ho spolu s najscestovanejšími Slovákmi – sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii a spoznáte tento juhoamerický mestský klenot na maximum.
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!