Prvýkrát sa v histórii ľudstva začali papierové bankovky používať už pred 2 000 rokmi v starovekej Číne, Ríme a Kartágu. V takej podobe, ako ich poznáme dnes, vošli do obehu v 7. storočí v už zmienenej Číne. A v tejto forme sa používajú až dodnes. Napriek moderným technológiám, platbám kartami, mobilom, hodinkami, dokonca aj prsteňmi, pravdivé ostáva stále jedno príslovie – cash is king. Poďte sa s nami pozrieť na tie najzaujímavejšie bankovky, ktoré nájdete v obehu vo svete.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Ako sa tento zoznam bankoviek vytváral? #

Všetky bankovky, ktoré v tomto článku nájdete, som sem pridal na základe môjho subjektívneho pocitu a na základe objektívneho pozorovania – pýtal som sa mojich kolegov v BUBO, s ktorými máme, doslova, precestovaný celý svet. Čerpal som názory ľudí z internetu, a tak vznikol tento zoznam/rebríček.

Taktiež sa budem snažiť v tomto blogu vymenovať a ukázať bankovky, ktoré sú stále v obehu v niektorej z krajín/území na svete, nepatria do limitovaných či zberateľských edícií a môžete s nimi prísť do kontaktu na väčšine našich BUBO zájazdov.

Chcel by som sa poďakovať všetkým kolegom, ktorí mi pomohli k napísaniu tohto blogu prispením svojimi fotografiami bankoviek. Najväčšie ďakujem patrí šéfovi HR oddelenia Jurajovi Ondrejčíkovi, ktorý mi sprístupnil svoju zbierku bankoviek. Tou by sa pýšil nejeden numizmatik.

Pozrime sa spoločne na to, ktoré bankovky sú najzaujímavejšie. V BUBO ich už 30 rokov zbierame po celom svete.
Foto: Erik Almáši — BUBO

Krátko z histórie bankoviek #

Nadviažem na perex článku a presuniem sa do 7. storočia do Číny – do dynastie Tang. Tá ako prvá začala používať papier ako materiál pre platidlo. Bolo to preto, lebo obchodníci pri veľkých transakciách museli nosiť hordy medených mincí, ktoré niekedy vážili aj niekoľko desiatok kíl. Zavedenie papierových peňazí malo práve tejto skupine ľudí uľahčiť obchod.

V 11. storočí vláda vydala papierové bankovky ako oficiálne platidlo a tie sa dostali do obehu. Toto sa udialo počas vlády dynastie Song, ktorá zdokonalila systém bankoviek. Zaviedli sa rôzne regionálne obmedzenia a vydali iba niekoľko typov bankoviek – tým limitovali zneužitia.

Keď padla dynastia Song a vystriedala ju dynastia Yuan na čele s Kublajchánom, ten postupne zrušil všetky tieto obmedzenia. Vládou vydávané bankovky inšpirovali aj európskych obchodníkov a cestovateľov, ktorí v tomto čase navštívili Čínu, ako napríklad Marca Pola.

Marco Polo bol osobou, ktorá sa snažila inšpirovať aj vlády európskych krajín, aby vydávali papierové bankovky. Jeho snaha však k tomu výrazne neprispela a trvalo až ďalších takmer 400 rokov, kým došlo k vydaniu prvých bankoviek v Európe. Stalo sa tak vo Švédsku, kedy predchodca dnešnej Centrálnej banky Švédska začal tlačiť papierové peniaze.

Dôvodom bolo to, že medené mince, ktoré sa používali na platenie, museli byť väčšie a väčšie, aby sa vyrovnali hodnote striebra, ktoré začalo prúdiť do krajiny. Väčšia veľkosť mincí, logicky, pridala na váhe, a preto spomínaná banka začala vytvárať prvé bankovky. Tie však vydržali iba tri roky, nakoľko po ich nadmernej produkcii skrachovala.

Cash is king - platí to stále?
Foto: Viktor Háber — BUBO

Anglická banka bola prvou národnou bankou, ktorá začala oficiálne vydávať bankovky. Stalo sa tak v roku 1694, aby dokázala podporiť financovanie vojny proti Francúzsku. Tie však nemali fixnú hodnotu a až do 19. storočia sa na nich musel nachádzať podpis vlastníka.

O rok neskôr na to sa k Anglickej banke pridala aj Škótska banka, ktorá však bola prvá, ktorá vydávala bankovky s fixnou hodnotou. Tieto hodnoty vydržali doteraz, preto sa o Škótskej banke dá tvrdiť, že je bankou s najdlhšou kontinuálnou produkciou bankoviek na svete.

Neskôr sa pridávali aj ostatné európske krajiny. Pre porovnanie, USA zaviedli prvé pokusy o vydávanie bankoviek už na prelome 18. a 19. storočia, no systém, ktorý sa zachoval dodnes, ich začal produkovať až v roku 1862.

Vedeli ste, že...?

Zberateľský odbor, ktorý sa venuje zbieraniu bankoviek, mincí a iných platidiel sa nazýva numizmatika. Naopak, odbor, ktorý sa sústredí čisto na zber bankoviek, sa nazýva notafília. V tomto blogu bude spomenuté slovo numizmatika viackrát, napriek tomu, že sa bavíme iba o bankovkách. Je to preto, lebo každý, kto prispel do tohto blogu nejakou bankovkou, má aj svoju zbierku mincí, ktorej sa však nevenujeme.

Eurobankovka s najnižšou nominálnou hodnotou.
Foto: Viktor Háber — BUBO

Slovensko a bankovky #

Prvá mena obsahujúca bankovky, ktorá sa používala na území dnešného Slovenska, boli rakúsko-uhorské zlaté. Tie sa používali medzi rokmi 1754 až 1892 na celom území Rakúsko-Uhorska a dnes by ste ich mohli nájsť aj pod zahraničnými názvami gulden alebo florin. Bankovky tu existovali v hodnote 1, 5, 10, 50, 100 a 1 000 zlatých.

V roku 1892 vystriedala zlaté rakúsko-uhorská koruna. Tá sa používala až do rozpadu Rakúsko-Uhorska v roku 1918. Bola to mena, ktorou sa platilo nielen na území Rakúsko-Uhorska, ale aj v Lichtenštajnsku, Čiernej Hore, Albánsku a na Západnej Ukrajine. Mala oveľa viac bankoviek, a to: 1, 2, 10, 20, 25, 50, 100, 200, 1 000 a 10 000 korún.

So vznikom Československa prišla aj nová mena, ktorá však názov nezmenila. Používala sa počas celej existencie Československa od roku 1918 až po rok 1993 s prestávkou medzi rokmi 1939 až 1945. Bolo vydaných niekoľko edícií, no tá posledná obsahovala bankovky s hodnotou 10, 20, 50, 100, 500 a 1 000 korún československých.

Počas existencie Slovenského štátu a Slovenskej republiky v rokoch 1993 až 2009 sa na Slovensku používala slovenská koruna. Práve počas obdobia samostatnej republiky sme mali bankovky týchto hodnôt: 20, 50, 100, 200, 500, 1 000 a 5 000 korún slovenských.

V roku 2009 sme vstupom do Eurozóny prijali ako oficiálne platidlo euro. To je dnes oficiálnym platidlom v 20 krajinách Európskej únie. Oficiálne bankovky eura sú: 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur.

Americký dolár ako najpočetnejší systém bankoviek na svete #

Tento titul priradíme pre tri systémy bankoviek na svete. Ako prvý spomenieme systém amerického platidla, a to americké doláre. Americký dolár je azda najznámejšou menou na svete a odhaduje sa, že je používaný až pri 58 % obchodných transakcií vo svete. Je však aj najpočetnejšou menou, čo sa týka počtu bankoviek vo svete? Pravdepodobne áno, ale je ťažké to potvrdiť.

Dva americké doláre - jedna z najmenej frekventovaných dolárových bankoviek.
Foto: Veronika Hulíková — BUBO

Americký dolár je okrem Spojených štátov amerických oficiálnym platidlom v krajinách, ako sú:

Okrem týchto krajín sa používa aj v teritóriách ako Portoriko, Guam, Americká Samoa, Americké panenské ostrovy a Severné Mariany. Mnoho ďalších krajín používa americký dolár ako svoju sekundárnu alebo neoficiálnu menu.

Ktorá z bankoviek amerického doláru je najpočetnejšia? O tento titul sa bijú dva typy bankoviek – 1 dolár a 100 dolárov. Podľa oficiálnych údajov je v obehu približne 11,7 miliardy jednodolárových bankoviek a 11,5 miliardy 100-dolárových bankoviek.

Na druhom konci rebríčka frekvencie sa naopak nachádza jedna nezvyčajná bankovka – a to americký dvojdolár. Tej sa v obehu nachádza „iba“ 1,2 miliardy, no zo všetkých je to najmenej a dostať sa k nemu je relatívne vzácne.

Ktoré osobnosti sa nachádzajú na amerických dolároch?

  • 1 dolár – George Washington
  • 2 doláre – Thomas Jefferson
  • 5 dolárov – Abraham Lincoln
  • 10 dolárov – Alexander Hamilton
  • 20 dolárov – Andrew Jackson
  • 50 dolárov – Ulysses S. Grant
  • 100 dolárov – Benjamin Franklin

Zaujímavým faktom je, že americký dolár sa vyskytuje aj v ďalších formách. Bankovky, ktoré sa dnes už netlačia, ale sú stále v obehu a sú platné, sú napríklad: 500 dolárov s podobizňou Williama McKinleyho, 1 000 dolárov s podobizňou Grovera Clevelanda, 5 000 dolárov s podobizňou Jamesa Madisona a dokonca aj 10 000 dolárov s podobizňou Salmona P. Chasea.

Ukážka starších indických rupií.
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

Čínske yuany a indické rupie #

Medzi ďalšie dve meny, ktoré sa môžu pobiť o titul najfrekventovanejších bankoviek na svete, radíme čínske yuany a indické rupie. Vysvetlenie je jednoduché – dve najpočetnejšie krajiny na svete budú mať obrovskú frekvenciu bankoviek ich meny.

Čínske yuany, v Číne nazývané renminbi (RMB) – v preklade „mena ľudu“, dnes poznáme v 6 rôznych bankovkách – 1, 5, 10, 20, 50 a 100 yuanov. Odlišujú sa len farbou a vyobrazením na rube bankovky, na líci sa nachádza tá istá osoba – bývalý predseda komunistickej strany Číny Mao Ce-tung. Čínska banka vydala oficiálne vyhlásenie v roku 2022, ktoré hovorí o tom, že v obehu je aktuálne približne 10 miliárd bankoviek. Tento údaj môže však byť veľmi nepresný vďaka rozľahlosti Číny a používaniu aplikácií na platenie, ako sú napríklad WeChat alebo Alipay.

Indické rupie sú na tom veľmi podobne ako čínske yuany. V obehu dnes nájdeme najčastejšie 10, 20, 50, 100, 200 a 500 rupií. Líšia sa rovnako iba farbou a vyobrazením na rube, na líci sa všade nachádza Mahátma Gándhí. Podľa národnej banky Indie sa k roku 2023 nachádza v obehu približne 15 miliárd všetkých bankoviek. Potvrdenie presného čísla je opäť veľmi náročné kvôli obrovskému počtu obyvateľov.

1 000 indických rupií - bankovka, ktorá sa už takmer 10 rokov netlačí.
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

Bankovky s obrovskými hodnotami #

Hodnota rôznych bankoviek záleží od sily rôznych mien. Preto sa relatívne silné meny ako americký dolár alebo eurá vyskytujú maximálne v bankovkách hodnoty 100, respektíve 500. Na svete máme však aj slabé meny a niektoré z nich majú v obehu bankovky s obrovskými hodnotami.

Medzi bankovky s najväčšími nominálnymi hodnotami stále v obehu niektorých krajín patria:

  • Venezuela - 1 milión bolívarov
  • Vietnam – 500, 200 a 100 000 dongov
  • Laos – 100 000 kipov
  • Indonézia – 100 000 rupií
  • Libanon – 100 000 libanonských libier
  • Uzbekistan – 100 000 somov
  • Irán – 100 000 rialov

Dôvody za malou silou týchto mien sú väčšinou podobné a vychádzajú z histórie. Ide buď o ekonomické krízy spojené s hyperinfláciami, alebo napríklad udalosťami, ako bola islamistická revolúcia v Iráne v roku 1979.

6 fotografií

Bankovky zo Zimbabwe - od najvyššej k najnižšej

Vedeli ste, že...?

V histórii sa vyskytli aj bankovky s oveľa väčšími nominálnymi hodnotami. Nádherným príkladom je Zimbabwe, kde niekoľko rokov pred rokom 2009 prišlo k hyperinflácii. Inflácia rástla dvojnásobne každým týždňom, preto vydávali bankovky s obrovskými nominálnymi hodnotami, aby tomu zodpovedali. Najväčšia, aká bola vydaná, bola 100 biliónov zimbabwských dolárov (100 000 000 000 000). Krajina bola v roku 2009 demonetizovaná, no bankovky s touto hodnotou si dnes môžete stále kúpiť ako suvenír v Zimbabwe na našich zájazdoch ako napríklad 3x naj Afriky.

Bankovka s historicky najvyššou hodnotou však bola vydaná u našich južných susedov v Maďarsku. Po skončení druhej svetovej vojny v rokoch 1945 až 1946 zažilo Maďarsko hyperinfláciu, ktorá spôsobila tlač bankoviek s astronomickými hodnotami. V tom čase sa v Maďarsku používala mena pengő. Najväčšia bankovka, aká bola kedy vydaná, bola 100 triliónov pengő (100 000 000 000 000 000 000). Pre pochopenie veľkosti tohto čísla – v jednej kvapke vody sa nachádza v prepočte približne 1,7 trilióna molekúl vody.

3 fotografie

Bankovky s veľkými nominálnymi hodnotami nájdete dnes v mnohých krajinách.

Bankovky s najnižšou nominálnou hodnotou #

Niektoré meny sú, naopak, veľmi silné, a preto sa pre denné používanie a platenie vydali bankovky s veľmi nízkymi nominálnymi hodnotami. Euro už od svojho vzniku patrí k najsilnejším menám na svete, no každý z nás vie vymenovať minimálne jednu menu, ktorá je silnejšia, a tou je britská libra. Vedeli ste však, že mnoho ďalších, silnejších mien nájdete práve na Blízkom východe?

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť s BUBO jeden zo siedmich divov sveta, jordánsku Petru, v tejto krajine budete nútení platiť jordánskym dinárom. Ku koncu roka 2024 platilo: 1 jordánsky dinár = 1,34 eura.

Keď však budete putovať po Blízkom východe ďalej, prídete do ostrovného štátu Bahrajn, kde platia bahrajnským dinárom. Jeden bahrajnský dinár = 2,52 eur.

Ak pôjdete ešte viac na sever, do štátu Kuvajt, narazíte na najsilnejšiu svetovú menu, kuvajtský dinár. Jeden kuvajtský dinár = 3,09 eur! Pri niektorých menách krajín Perzského zálivu nám pripadá euro ako slabučká mena.

Menšia vtipná príhoda – v januári roku 2024 som sprevádzal zájazd Jordánsko-Libanon. V prvej spomínanej krajine som platil silnou menou, spomínaným jordánskym dinárom. Keď som si tu zamenil približne 100 eur, dostal som, pochopiteľne, menej dinárov – bolo to približne okolo 70 dinárov.

Po prílete do Bejrútu som si zamenil rovnakú sumu na libanonské libry a dostal som vďaka obrovskej inflácii v krajine približne 7 miliónov libanonských libier. Vtedy som prvýkrát mohol o sebe povedať, že som milionár.

4 fotografie

"Malé" bankovky zo sveta.

Bahrajn pre silu svojej meny vydal bankovku, ktorá má nominálnu hodnotu ½ bahrajnského dinára. V našich končinách niečo unikátne – Bahrajn sa rozhodol si uctiť prostredníctvom tejto bankovky veľké športové podujatie, ktoré sa každoročne koná v krajine, a to Veľkú cenu F1 na okruhu v Sachíre.

Kuvajt posunul „delenie“ bankoviek na vyššiu úroveň. Keďže kuvajtský dinár je najsilnejšia mena na svete, vydal bankovku s nominálnou hodnotou ½ kuvajtského dináru a dokonca aj ¼ kuvajtského dináru! Na oboch týchto unikátnych bankovkách sa nachádzajú vyobrazené Kuwait Towers, ikona hlavného mesta Kuvajtu.

(Doslova) veľké bankovky #

V obehu vo svete máme aj bankovky, ktoré sú obrovské nielen nominálnou hodnotou, ale aj svojou veľkosťou. Spravidla tieto bankovky majú často aj veľkú nominálnu hodnotu, a preto sa nevyskytnú v zbierkach toľkých numizmatikov – ja sám nevidím zmysel držať bankovky, ktoré majú dnes hodnotu viac ako 20-30 eur.

500 eur - bankovka s najvyššou nominálnou hodnotou, dnes už relatívne málo frekventovaná.
Foto: Jiří Jobánek — BUBO

Podľa oficiálnych údajov je dnes najväčšou bankovkou na svete 10 000 singapurských dolárov alebo 10 000 brunejských dolárov. Hodnota týchto mien je vždy rovnako stanovená a bankovky sú rozmerovo podobné.

Veľkosť 174x84 mm robí z týchto dvoch bankoviek najväčšie na svete, ktoré sú stále v obehu. Ich nominálna hodnota je približne 7 000 eur, a preto sa potvrdzuje môj predošlý bod o tom, že niektoré bankovky nie je zmyselné zbierať.

Jednou z najväčších bankoviek sa mal možnosť stretnúť sa takmer každý z nás, je to totiž 500 eurová bankovka. Tá sa síce oficiálne prestala tlačiť v roku 2019, no stále ostáva platným platidlom v Európskej únii. Je unikátna svojou fialovou farbou a je na nej zobrazená moderná európska architektúra.

Jedna z rozmerovo najväčších bankoviek na svete má na svojej zadnej strane fiktívny most - tak, ako každá euro bankovka.
Foto: Jiří Jobánek — BUBO

Vedeli ste, že...?

Mosty, ktoré sa nachádzajú na rubových stranách eurobankoviek, nie sú tak trochu skutočné? Ak sa dnes vydáte do holandského mesta Spijkenisse, na kanáloch mesta nájdete umelo vybudovaných sedem mostov. Sú rovnaké, ako nájdete vyobrazených na lícnych stranách všetkých eurobankoviek. Sú nimi 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Všetky mosty sú vystavané v inom štýle a reprezentujú pokrok v architektúre. Mosty v holandskom meste sú nafarbené vo farbách príslušných bankoviek a boli vystavané medzi rokmi 2011 a 2013.

(Doslova) malé bankovky #

Keď už sme spomenuli najväčšie bankovky, patrilo by sa spomenúť aj opačný extrém spektra, a to najmenšie bankovky sveta. Je náročné určiť, ktoré sú dnes najmenšie, keďže rozmery sa niekedy líšia len v milimetroch.

Podľa oficiálnych údajov k najmenším patria 50 mjanmarských pya (70x110 mm), 50 konžských frankov (70x110 mm) alebo 5 malawských kvacha (65x105 mm). Zberateľským kúskom, ktorý je dnes stále v obehu, ale vo veľmi malých množstvách, je 1 indická rupia. Tá je so svojimi rozmermi 63x97 mm zo všetkých spomínaných najmenšia.

Ešte raz staré indické rupie, ktoré svojimi dĺžkami strán začínajú pripomínať skôr štvorce.
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

Bankovky s nezvyčajnými hodnotami #

Bankovky, ktoré sa väčšinou vo svete používajú, majú zvyčajne hodnoty ako napríklad 5, 10, 100, 1 000 a podobné násobky desiatok. Vedeli ste však, že vo svete nájdeme aj bankovky, ktoré sa z tohto pravidla vymykajú?

Tieto bankovky väčšinou vznikli pri špeciálnych výročiach, alebo nesú čísla, ktoré sú kultúrne významné. Medzi príklad, s ktorým sa môžu stretnúť aj naši klienti na zájazdoch na juhu Afriky, je 30 namíbijských dolárov.

Namíbia získala nezávislosť v roku 1990 a na 30. výročie vzniku krajiny vznikla špeciálna bankovka. Na líci tejto bankovky nájdeme troch namíbijských prezidentov. Sam Nujoma, zakladateľ Namíbie, druhý prezident Hifikepunye Pohamba a Hage Geingob, v čase vydania bankovky úradujúci prezident.

3 fotografie

Troj- bankovky

Keď som zájazd v Namíbii sprevádzal prvýkrát, spomínaný prezident Geingob zomrel. Krajina na zopár dní upadla do smútku a dnes je prezidentom krajiny Nangolo Mbumba, ktorého vystrieda Netumbo Nandi-Ndaitwah, prezývaná aj NNN, ktorá sa stane piatym prezidentom a prvou ženou v čele krajiny. Rub bankovky obsahuje dvoch nosorožcov, staršieho a mladšieho.

Oceánska krajina Fidži patrí celosvetovo k najmenej navštevovaným krajinám. Tak ako každý štát v Oceánii, aj Fidži je známe najmä vďaka svojej prírode či kultúre. Fidži je však aj svetovou veľmocou v jednom z olympijských športov, a to „sedmičkové“ rugby.

Tento variant rugby sa líši od tradičného rugby počtom hráčov – v tradičnom je to 15 hráčov v každom tíme, tu je to 7. Národný výber krajiny vyhral na olympiáde v Tokiu v roku 2020 (2021) zlatú medailu a krajina sa rozhodla si svojich olympijských víťazov uctiť veľkým spôsobom.

Bankovka má nezvyčajnú hodnotu – 7 dolárov. Líce bankovky je vertikálne a zobrazuje sediaceho trénera olympijského tímu Bena Ryana a olympijského kapitána Osea Kolinisaua bežiaceho s loptou. Horizontálny rub bankovky zobrazuje skupinovú fotku tímu, na ktorej sa nachádza aj premiér krajiny Josaia Voreqe Bainimarama.

4 fotografie

Nezvyčajné hodnoty 7 a 25

Cookove ostrovy je zase súostrovie v Tichom oceáne, ktoré patrí k novému Zélandu. Ostrovy sú však samosprávna demokracia a majú aj svoju vlastnú menu - doláre. Jednou špeciálnou bankovkou, ktorá je na Cookových ostrovoch v obehu už od roku 1987, sú práve tri doláre.

Edícií tejto bankovky existuje niekoľko, tá posledná však zobrazuje Inu - ženu boha oceánov Tinirau, ktorá jazdí na žralokovi. Na rube sa nachádza rybárske kanoe a boh Te Rongo, jedno z božstiev regiónu.

Kuba mala v minulosti dve oficiálne meny – peso a konvertibilné peso. Obidve meny majú jednu špecifickú bankovku, a to práve 3 pesos. Bankovka zobrazuje jednu z popredných osobností kubánskej revolúcie – Che Guevaru.

4 fotografie

Bankovky s hodnotou 30 a 40

Niektoré krajiny na svete využívajú nezvyčajnú hodnotu bankoviek – 25. Od ostatných špeciálnych bankoviek, ktoré sme doteraz spomenuli, je 25 relatívne bežné číslo. Veľa krajín si chce hodnotu 50 predeliť na polovice, a práve preto vznikajú bankovky s hodnotou 25. Pekným príkladom sú napríklad seychelské rupie, ktoré majú bankovku s hodnotou 25.

Egyptskú libru vieme rozdeliť na 100 piastres. Práve Egypt využíva ďalšiu bankovku s hodnotou 25, a to 25 egyptských piastres. Tá zobrazuje symbol krajiny, egyptského orla a mešitu Sayeda Aisha, ktorú nájdeme v Káhire.

Bankovky so zvieratami #

Ako najkrajší príklad musím vybrať bankovky Juhoafrickej republiky. Randy nájdeme dnes v piatich nominálnych hodnotách (10, 20, 50, 100, 200). Na líci každej z týchto bankoviek nájdeme prvého prezidenta JAR – Nelsona Mandelu.

Nepál je krajinou, ktorá si rada uctieva svoje prírodné dedičstvo.
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

Na rubovej strane nájdeme odkaz na prírodné dedičstvo krajiny, pretože každá bankovka obsahuje jedno zo zvierat takzvanej veľkej pä-ky. Na desiatke nájdeme nosorožca, na 20-ke slona, na 50-ke leva, na 100-ke byvola a na 200-ke leoparda. Pre milovníkov africkej fauny odporúčam blog Najzaujímavejšie zvieratá sveta.

Nepálske rupie sledujú rovnaký vzor a na svoje bankovky zobrazili ešte viac zvierat. Na líci všetkých bankoviek nájdeme vždy najvyššiu horu sveta, Mount Everest, na ruboch nájdeme jednotlivé zvieratá: 5-ka má yaky, 10-ka antilopy, 20-ka jeleňa sambara, 50-ka leoparda snežného, 100-ka nosorožce, 500-ka tigra a 1 000-ka dva slony ázijské.

6 fotografií

Zvieratá sú pre mnohé krajiny skvelým objektom na bankovky.

Mnoho ďalších nielen afrických, ale napríklad aj juhoamerických alebo oceánskych krajín, sa snaží uctiť si svoje prírodné dedičstvo na svojom platidle. V galérii nižšie prikladám mix viacerých bankoviek z rôznych krajín so zvieracími vyobrazeniami.

Bankovky zobrazujúce priemysel #

Podnadpis je možno trochu zavádzajúci. Mal by vystihovať bankovky, ktoré zobrazujú buď ľudskú prácu, alebo stavby vytvorené ľudskou rukou. Niektoré krajiny sú hrdé aj na svoje „technické“ a „pracovné“ dedičstvo, preto sa ho rozhodnú zobraziť na svojich platidlách. Uvediem niekoľko príkladov:

Konžské bankovky zobrazujú náročnú fyzickú prácu lokálnych obyvateľov.
Foto: Juraj Ondrejčík — BUBO

  • 1 indická rupia zobrazuje na svojej rubovej strane Sagar Samrat, čo je loď, ktorá je zároveň ropnou plošinou
  • 5 severokórejských wonov zobrazuje na svojej rubovej strane vodnú elektráreň Hwanggang, ktorá produkuje približne polovicu elektriny pre celú krajinu. Elektráreň sa nachádza neďaleko demilitarizovanej zóny
  • 500 alžírskych dinárov má na svojej rubovej strane veľké satelity
  • 500 konžských frankov vyobrazuje na líci pracovníkov hľadajúcich diamanty
  • 1000 džibutských frankov zobrazuje robotníkov pracujúcich s lopatami za výpomoci tiav
  • 50 eritrejských nákf má na svojej rubovej strane nákladné lode v prístave Massawa
  • 10 000 malgašských ariarov má na líci zobrazené ťažké stroje pracujúce na stavbe
  • 5 kanadských dolárov zobrazuje na svojej rubovej strane astronauta pracujúceho v exteriéri Medzinárodnej vesmírnej stanice

7 fotografií

Myslíte si, že vás na bankovkách nič neprekvapí? Podľa mna sa mýlite.

Tento zoznam by mohol pokračovať aj ďalej, snažil som sa však uviesť bankovky, ku ktorým som mal prístup a boli podľa mňa zaujímavé.

Bankovka roka #

International Bank Note Society každoročne vyhlasuje víťaza o najkrajšiu bankovku roka. Bankovky nominované na toto ocenenie väčšinou bývajú dizajnovo nezvyčajné – buď sú vertikálne, majú netradičný dizajn, ich farby sú pestré a podobne. Výhercovia za posledných 10 rokov sú:

100 arubských florinov - bankovka roka 2019.
Foto: Kristína Chudá — BUBO

  • 2023 – 2 východokaribské doláre
  • 2022 – 1 000 filipínskych pesos
  • 2021 – 50 mexických pesos
  • 2020 – 100 mexických pesos
  • 2019 – 100 arubských florinov
  • 2018 – 10 kanadských dolárov
  • 2017 – 10 švajčiarskych frankov
  • 2016 – 50 švajčiarskych frankov
  • 2015 – 5 novozélandských dolárov
  • 2014 – 50 trinidadských dolárov
  • 2013 – 1 000 kazašských tenge

Bankovky z nezvyčajných území #

Sprievodcovia BUBO sú najscestovanejší Slováci a dôkazom toho sú aj bankovky, ktoré priniesli z naozaj nezvyčajných území. Niektoré z nich dnes nie sú oficiálne uznané ako krajiny ostatnými členmi OSN, do niektorých krajín cestujete doslova aj 3 dni a do iných sa dnes turista nedostane, alebo dostane len veľmi ťažko.

3 fotografie

Okrem suvenírov vo forme bankoviek som si z Ugandy priniesol zážitky na celý život, keď som stál na dva metre od goríl.

Medzi najcennejšie bankovky z mojej zbierky určite patria ugandské šilingy. Tie som získal pri návšteve Ugandy v apríli 2024, kedy som sa v rámci osobného voľna medzi zájazdami vydal na trek za vysokohorskými gorilami, ktorý BUBO realizuje už od roku 2008. Uganda je doteraz najexotickejšou krajinou, akú som navštívil a verím, že sa tam ešte raz vrátim.

Čínske yuany dnes vieme rozdeliť na desatiny. Jedna desatina yuanu sa nazýva jiao a Čína mala niekedy samostatné bankovky aj na túto hodnotu. Dokopy existovali tri – 1 jiao, 2 jiao a 5 jiao (de facto 10 centov, 20 centov a 50 centov).

5 fotografií

Vzácne bankovky z ďalekej Ázie.

Do Severnej Kórey majú turisti už dlhšie vstup zakázaný. Krajina je jedinou, ktorá sa od čias pandémie COVID-19 neotvorila pre všetkých (ruskí turisti majú povolený vstup do niektorých častí). Počas toho, ako sa dala navštíviť, však BUBO organizovalo pravidelne zájazdy aj do tejto krajiny a niektorí naši sprievodcovia si odtiaľ doniesli bankovky ako suvenír. Juraj Ondrejčík má dokonca v zbierke všetky bankovky wonov - od 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1 000 a aj 5 000-wonovú bankovku.

Mjanmarsko je dnes krajinou, ktorú síce navštíviť teoreticky môžete, no neodporúča sa to – viď mapa bezpečnosť v cestovaní. V krajine došlo 1. februára 2021 k prevratu a odvtedy je návšteva krajiny nebezpečná. Mjanmarské kyaty sú preto dnes veľmi cennými bankovkami, ktoré môže numizmatik vlastniť.

8 fotografií

Takmer kompletná zbierka etiópskych birrov.

Na juhu Arabského polostrova, v čarokrásnom Jemene, zúri od roku 2014 občianska vojna, ktorá zažila zapojenie aj cudzích vojsk vo forme Saudskej Arábie v roku 2015. Vojna pretrváva až dodnes, a preto sa tiež neodporúča návšteva Jemenu. Výnimkou je ostrov Sokotra, na ktorý organizujeme expedíciu Sokotra. Jemenské rialy sú preto veľmi cenné bankovky. Na bankovke s nominálnou hodnotou 100 rialov sa nachádza zobrazený strom dracéna šarlatová, ktorá je endemická práve pre spomínaný ostrov Sokotra.

Viete, ktorá krajina sa nazýva aj Severnou Kóreou Afriky? Je to bývalá kolónia Talianska - Eritrea. Do krajiny sa dnes dostanete, to však neznamená, že tento proces je jednoduchý. Trvá dlho a proces vystavenia víz vie byť poriadne byrokratický. Ak sa však túto krajinu rozhodnete navštíviť, aby ste si odtiaľ mohli doniesť suvenír, akým sú napríklad eritrejské nakfy, tak poďte na náš zájazd Južná Etiópia, Eritrea, naše vízové oddelenie vyrieši všetky starosti s vízami za vás.

5 fotografií

Ďalšie unikátne bankovky zo sveta.

Somaliland je územie na východe Afriky s rozlohou približne 76 000 kilometrov štvorcových a asi 6 miliónmi obyvateľov. Hlavné mesto Hargeisa je hlavným mestom štátu, ktorý nie je uznaný ani jedným štátom OSN a ani jediným štátom/územím neuznávaným OSN, čo z neho robí absolútny unikát. Územie vzniklo v roku 1991 odtrhnutím sa od Somálska po páde somálskej vlády a prehlasuje sa za samostatné. Má aj vlastnú menu, somalilandský šiling, ktorý právom patrí k jedným z najvzácnejších mien sveta.

Viete, ktorá je najmladšia krajina sveta? Zo Somalilandu to nemáme ani veľmi ďaleko, stačí prejsť severnou Etiópiou a ocitneme sa v Južnom Sudáne - krajine, ktorá vznikla iba v roku 2011, čo z nej robí najmladšiu na svete. Tá používa menu juhosudánska libra, ktorá zdieľa jednu spoločnú črtu – na lícnej strane je zobrazený doktor John Garand de Mabior, ktorý bol lídrom hnutia za oslobodenie južnej časti Sudánu od zvyšku krajiny. Toho sa však nedožil, keďže zahynul pri páde helikoptéry v júli 2005.

4 fotografie

Pravdepodobne najväčšia exotika v Jurajovej zbierke.

Bankovky z exotických území #

Trojica ostrovov Svätá Helena, Ascension a Tristan da Cunha patrí k najizolovanejším ostrovom sveta. Sú súčasťou Britského zámorského teritória, kde okrem týchto troch ostrovov patrí ďalších 10 území. Niektoré z nich používajú britské libry, napríklad Svätá Helena však má svoju vlastnú menu. Tou je svätohelenská libra, ktorá je kurzom takmer identická s britskou librou.

Špeciálnu menu nájdete len na ostrovoch Svätá Helena, Ascencion a napriek tomu, že Tristan da Cunha začal používať britskú libru, nájdete ju v obehu stále aj tu. O Svätej Helene sa viac dočítate v siahodlhom blogu bohatom na informácie a zážitky - Svätá Helena.

Jedno zo spomínaných Britských zámorských území je aj Bermuda. Týchto 181 koralových ostrovov je v niečom jedinečných, oficiálna mena tu je totižto bermudský dolár. Dolár bol prijatý v roku 1970 kvôli veľkému výskytu amerických a kanadských dolárov v obehu krajiny. Tie sa tu vyskytujú preto, lebo sa Bermuda nachádza blízko k východnému americkému pobrežiu. Tieto ostrovy sú preslávené najmä bermudským trojuholníkom a plavkami typu „bermudy“. Ak si chcete prečítať viac o tomto mieste, spísali sme o ňom prehľadný blog Bermudy a Bermudský trojuholník.

Aké je to vlastniť menu, ktorá už nie je oficiálnou v žiadnej krajine?

To sa môžete opýtať niektorých našich sprievodcov Latinskej Ameriky, ktorí už dlhšie sprevádzajú zájazdy na Kubu. Kuba totižto od roku 1994 do roku 2021 využívala druhú oficiálnu menu, ktorou bolo Kubánske konvertibilné peso (CUC).

Veľmi zjednodušene povedané, táto mena sa využívala najmä v turistickom sektore a konvertibilné peso malo byť „konkurenciou“ amerického dolára, s ktorým zdieľalo kurz. Kuba po páde ZSSR chcela zabrániť tomu, aby sa americký dolár používal vo veľkých množstvách, a preto vytvorila túto menu.

Pokiaľ ste si chceli prenajať auto alebo zaplatiť za hotel, platili ste v CUC. V roku 2021 však prišla reforma nazvaná Tarea Ordenamiento, ktorá zrušila túto druhú menu s cieľom napraviť ekonomickú situáciu v krajine. Ľudia, ktorí mali prístup ku CUC, mali väčšinou väčšiu kúpnu silu, a to vytváralo veľké ekonomické rozdiely v krajine.

Kubánske konvertibilné pesos - od roku 2021 nepoužívaná mena.
Foto: Lukáš Bačik — BUBO

Zoznam exotických bankoviek uzatvárame menou, ktorú keby ste chceli získať do svojej numizmatickej zbierky, musíte cestovať naozaj ďaleko. Ide totižto o tri francúzske územia v Pacifiku – Wallis a Futuna, Nová Kaledónia a Francúzska Polynézia, ktoré používajú naozaj unikátnu menu - CFP frank (frank francúzsko-pacifických kolónií).

Do tejto oblasti sveta organizujeme v BUBO mnoho zájazdov (viď dovolenka vo Francúzskej Polynézii), takže ak chcete navštíviť doslova opačný koniec sveta, máte tú možnosť. Azda najunikátnejším územím z týchto všetkých sú ostrovy Pitcairn. Na spočítanie Slovákov, ktorí dodnes toto územie navštívili, by vám stačili dve ruky. Náš riaditeľ Ľuboš Fellner toto územie navštívil koncom roka 2023 a napísal o tom dvojdielny blog.

Zájazdy

K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2461 3845€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

3872 4450€
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

1832 3053€

Moje odporúčanie na záver: pri návšteve každej krajiny sa snažte odložiť si lokálnu menu - mince aj bankovky! Nikdy neviete, či sa náhodou daná mena neprestane používať, či nepríde ku kolapsu krajiny, alebo či nenarazíte na nejakú historickú alebo špeciálnu bankovku.

Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Alebo si web bubo.sk lomené blog dajte do svojho výberu. Ide totižto o cestovateľský denník s minútovými správami z celého sveta a už dnes tu nájdete zážitky z každej jednej krajiny sveta. Politika vraj spôsobuje depresie, čítanie o cestovaní vyplavuje do krvi viac dopamínu a serotonínu. Naše blogy sú originálne vo všetkých smeroch a v tejto kvalite sú jediné svojho druhu. Dajte mi lajk a zdielajte blog! Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.

Erik Almáši

Erik Almáši

Erik Almáši

Láske k cestovaniu a spoznávaniu nových kultúr ho naučila babka, ktorá precestovala takmer polovicu sveta. Erik vďaka nej zistil, že chce loviť zážitky v akejkoľvek krajine na svete. USA prešiel zo severu na juh a z východu na západ, rovnako dobre pozná aj Kanadu. V Afrike ho môžete nájsť v marockom Marakéši, na goriliom safari v Ugande, alebo ho uvidíte preháňať sa po prašných cestách v Namíbii, kde našoféroval s klientmi desaťtisíce kilometrov. Ďaleký Východ, najmä Čína, je jeho druhý domov, no najviac mu učaroval Blízky Východ a arabský svet. Jordánsko, Saudská Arábia alebo Libanon, to všetko sú Erikove srdcovky. Vyštudoval digitálny marketing, ktorému sa počas štúdia aj pracovne venoval. Veľmi blízky mu je aj šport, najmä basketbal, ktorý hral celú mladosť a občas si ho zahrá aktívne aj teraz. Práca sprievodcu v BUBO mu umožnuje spoznávať všetky krásy sveta a zároveň mu dáva možnosť sprostredkovávať ich ostatným.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu:
Irak - Sýria - Libanon (Bagdad - Damašek - Bejrút)

Zo zájazdu:

Erik Almáši

Posledná úprava článku | Prečítané: 28

Odporúčame tieto zájazdy

E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2643 4405€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

4793 6750€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3260 4939€
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

3380 4389€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.