Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami... Všetci máme radi rozprávky o dobrom, múdrom a peknom kráľovi. Predstavte si, že aj dnes existujú vo svete kráľovstvá a aj dobrí králi, ktorí svojim poddaným doprajú dobrý život. A tí ich za to doslova milujú. Pozrime sa spolu na najzaujímavejšie svetové kráľovstvá.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Opäť prebehneme celý svet, dostaneme sa za sedem hôr a sedem dolín až k protinožcom a opakovane až na južnú pologuľu. Všetky tieto kráľovstvá som pre vás navštívil, s niektorými kráľmi som sa dokonca osobne stretol, a tak sú moje informácie z prvej ruky. Aj keď týchto TOP 10 sú krátke blogy, verím, že sa niečo nové, zaujímavé a, hlavne, zmysluplné, dozviete.

Obsah

    10. miesto: Králi uzamknutých štátov Eswatini a Lesoto

    10. miesto: Eswatini a Lesotho – africké minikráľovstvá #

    Kde ešte môžu existovať pôvodné kráľovstvá ako z rozprávok, kde vládne kráľ a žiaden parlament (ľud) mu do toho nemôže kecať? Je to napríklad v Afrike. V Afrike som sa stretol s tuctom kráľov, sultánov. Nehovorím o náčelníkoch, ale o mužoch v obrovských luxusných róbach, so služobníctvom, ochrankou, ktorí tvoria doslova paralelnú moc v krajine.

    Bolo to napríklad v Kamerune, Nigérii, Nigeri, Mali, Burkine Faso, Čade, Kongu... V Nigérii som stretol asi desať kráľov a táto krajina má tisíce vládcov (či už obov, emírov alebo sultánov). Oficiálne moc nemajú, krajina je však navonok demokratická a je tu parlament, v skutočnosti však títo lokálni králi majú veľkú moc.

    Na staršej foto tance s domácimi kmeňmi Svazijska, dnes už Eswatini.
    Foto: archív Ľuboša Fellnera — BUBO

    Na desiate miesto som však dal jasné kráľovstvá. Spomínam ich hneď na začiatku blogu exklávy. Ide o Lesotho – krajinu v oblakoch a Eswatini na juhu veľkého afrického kontinentu.

    Lesotho je jediná krajina sveta, ktorá leží celá vo výške nad 1 000 m n. m. Najnižší bod Nepálu je napríklad 60 m n. m .a najnižší bod Lesotha dokonca 1 400 m n. m.  Naši klienti si tu často dávajú pivko Maluti v najvyššej krčme Afriky, ktorá je položená vyššie než Gerlach.

    Usmievavé deti na škole v Lesothe.
    Foto: Robert Taraba — BUBO

    Ale jedno z najsilnejších absolutistických kráľovstiev sveta je Eswatini. Kráľovi sa zdalo, že Svazijsko sa v názve podobá na Švajčiarsko, a tak krajinu premenoval. Kráľ Eswatini je absolutistickým monarchom (parlament je tu naozaj iba na okrasu – moc má v rukách kráľ). Žije v luxuse, lieta private jetom a vládne spolu s matkou, ktorá je považovaná za duchovného vodcu svojho ľudu. Kráľ má 15, niektorí hovoria, že 20 manželiek, a každý rok sa usporadúva tanec mladých dievčat, kde si môže vybrať ďalšiu.

    Pri vstupe do krajiny mi okrem vzácnej pečiatky do pasu dali aj prezervatívy – je tu totižto najväčšia prevalencia AIDS na svete  – HIV pozitívnych je až 27 % dospelej populácie.

    8 fotografií

    Momentky z Lesotha a Eswatini

    Poznámka BUBO:

    Obidve tieto kráľovstvá, Lesotho aj Eswatini, navštevujeme roky na našich zájazdoch Juhoafrickou republikou. Odporúčame zájazd JAR, Lesotho, Eswatini a Madagaskar, prípadne Južná Afrika Total.

    9. miesto: Najtučnejší vládca sveta

    9. miesto: Kráľovstvo Tonga #

    Okrem Afriky si pôvodných kráľov vieme predstaviť aj niekde na druhej strane sveta, na vzdialených ostrovoch v Oceánii, v obrovskej oblasti izolovaných ostrovov.

    Prešiel som všetky krajiny Tichého oceánu a o mojich poznatkoch som pre vás napísal encyklopedický blog. Počas týchto ciest som sa dozvedel mnoho z histórie a vypočul som si neskutočné množstvo historiek o kráľoch a kráľovnách.

    Silní králi vládli Havajským ostrovom, známi sú králi Samoy a Veľkonočného ostrova. Hovorí sa, že Francúzi kúpili Tahiti od kráľa Pomaré za fľašku rumu. Kedysi králi na extrémne izolovaných ostrovoch skutočne vládli.

    Cesty na Tongu sme realizovali už dávno. Dôkazom je aj toto archívne foto so starším BUBO logom na mojich nohaviciach.
    Foto: archív Ľuboša Fellnera — BUBO

    Dnes ostalo v celom obrovskom Pacifiku jediné kráľovstvo - Tonga. V hlavnom meste Nuku'alofa som navštívil kráľovský palác, aby som doniesol kráľovi mincu s Milanom Rastislavom Štefánikom, ktorý tu pobýval. Stretnutie mi vybavoval Miroslav Musil, ktorý v danej dobe pracoval na ministerstve zahraničných vecí.

    Aj v Tonge som bol trošku pred masovým turizmom, išlo o vzácnu expedíciu. Milan Rastislav Štefánik navštívil kráľovstvo Tonga ako astronóm. Pamätník nášho hrdinu pravidelne v Papeete čistíme a udržiavame – realizujeme najviac ciest na Tahiti – Bora Bora, a tak je táto drobná pomoc z našej strany logická.

    Výhľad z môjho bungalovu na ostrovčeku oproti hlavnému mestu kráľovstva Tonga,Nuku'alofa
    Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

    Králi Tongy boli známi ako najtučnejší monarchovia sveta. Kráľ Tupou IV. mal vyše 200 kg a niektorí hovoria, že v určitých obdobiach aj 250 kg. Meral 196 cm a byť tučný na Tonge znamená byť krásny a mocný.

    Ak sa vám nechce chudnúť, nebaví vás vyhovárať sa na hormonálnu dysbalansiu – vyberte sa do kráľovstva Tonga, tam budete najkrajší a najobletovanejší. Na Tonge je čím tučnejšie, tým lepšie a krajšie.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Najkrajšie hrady sveta

    Pozývam vás pozrieť sa na môj blog o hradoch a zámkoch. Spomínam ich asi tridsať a budete veľmi prekvapení. Už prvý hrad Castel del Monte je unikátom. Taktiež na konci hovorím o mojich najobľúbenejších slovenských hradoch.

    3 fotografie

    Nafotil som pre vás čriepky z Tongy

    8. miesto: Kráľ, ktorý musí vedieť skákať na lyžiach

    8. miesto: Škandinávske kráľovstvá #

    Toto boli exotické kráľovstvá. Kráľov máme však aj v Európe a ja sa najprv vyberiem na sever nášho kontinentu. Mal som sa narodiť ako Nór, moja mama ma čakala a mali sme už v rukách aj letenky do Nórska. Môj otec pracoval a učil na univerzitách v Trondheime a Oslo a sedel v mnohých komisiách týchto univerzít desaťročia.

    Aj ako najväčší predajca zájazdov do Škandinávie na Slovensku (prvý zájazd sme zrealizovali v roku 1994) máme k tejto oblasti blízky vzťah. Škandinávski králi majú postavenie ako tí britskí. Škandinávske krajiny disponujú parlamentom a vládou a kráľ je akousi ozdobou.

    Avšak kráľovstvá tu majú naozaj dlhú tradíciu a najstaršou európskou dynastiou je tá Dánska. Na ostrove Bornholm som stretol kráľa Frederika, ktorý sem priplával na svojej krásne jachte. Taktiež vlajka Dánska je najstaršou stále používanou vlajkou na celom svete.

    Kráľovský palác v Štokholme za kráľovského počasia. Ak máte šťastie, stihnete aj výmenu stráží.
    Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

    Nórsky kráľ je bývalý olympionik a oženil sa s bežným dievčaťom. Môj otec mi hovoril, že základnou aprobáciou, čo musí vedieť nórsky kráľ, je skákať na lyžiach... Nóri zbožňujú svojho vládcu, aj keď má švédsky pôvod.

    Počas zimy roku 2025 som navštívil Štokholm a kráľovský palác najväčšej krajiny Škandinávie, pred ktorým sme zažili výmenu stráží. Tento palác je najväčší v Škandinávii so 600 izbami a je naozaj krásne a bohato zdobený. Aj švédsky kráľ je záletník, ako ten dánsky, milovník Porsche 911, ale ľud ho miluje taktiež. No ešte viac korunnú princeznú Viktóriu.

    7. miesto: Vládca Karibiku a Papuy zároveň

    7. miesto: Spojené kráľovstvo #

    Už sme spomenuli britských monarchov, asi najznámejších na našej planéte. Britskej kráľovskej rodiny sú plné médiá a historky o Princeznej Diane, Harrym a Meghan sa k nám dostávajú odvšadiaľ – pravdivé, polopravdivé a totálne vymyslené.

    Na britskú kráľovskú rodinu by som sa však rád pozrel z cestovateľského hľadiska. Karol III. vládne Kanade, Austrálii, Novému Zélandu, Jamajke...  Okrem Británie vládne Karol III. celkovo až 13 samostatným krajinám. (rozoberáme ich v blogu Britské zámorské územia)

    Mal som tú možnosť navštíviť všetky z nich (sú to napríklad aj Tuvalu, Papua-Nová Guinea, Svätá Lucia a podobne). Ale, čo je výnimočné, navštevujú ich aj naši klienti a BUBO je najväčším predajcom zájazdov na Papuu (nielen), ale aj do značne turisticky navštevovanej Kanady, Austrálie a aj na Nový Zéland.

    Kráľovská stráž v Londýne sa pripravuje na svoje povinnosti.
    Foto: Katarína Líšková — BUBO

    Cestovateľskou zaujímavosťou z Británie je, že bývalú kráľovnú Alžbetu II. prezývali „Kráľovnou milióna míľ“. Rovnako tak sa môže hrdiť označením „najscestovanejší monarcha“. Exkráľovná nalietala údajne vyše 1,6 milióna kilometrov a za celý svoj život precestovala 117 krajín. Z politických a osobných dôvodov však nikdy nenavštívila Grécko či Izrael. Najčastejšie sa vracala do USA či Kanady.

    Európske kráľovstvá

    Čo sa týka Európy, konštitučné monarchie nájdeme v dvanástich krajinách. Spomenul by som Španielske kráľovstvo, Belgické kráľovstvo a Holandské kráľovstvo. Mnoho turistov prichádza oslavovať narodeniny kráľov – v Holandsku sa na Deň kráľa oblečú do oranžovej farby a zaplavia ulice Amsterdamu. Niektorí si však mylne myslia, že ide o narodeniny kráľovnej.

    Najbulvárnejším monarchom je, nepochybne, monacké knieža, no napriek prvotnému zdaniu nie je najbohatším. Tento titul patrí kniežaťu Lichtenštajnska, ktorého rodina vlastní rozsiahle majetky a umelecké zbierky. Konkurovať mu však pohodlne môže aj kráľ Luxemburska.

    Okrem toho je zaujímavé, že Dánske kráľovstvo je najstaršou nepretržite existujúcou monarchiou na svete a že v Nórsku kráľovský titul nezískate dedičstvom, ale korunováciou v historickej katedrále Nidaros.

    Kráľovstvami sú okrem spomenutých krajín ešte aj Švédsko a Vatikán. Ten sa síce neoznačuje ako kráľovstvo, pápež je absolútnym panovníkom mestského štátu.

    11 fotografií

    Britské zámorské územia - foto z kútov sveta patriacich Spojenému kráľovstvu

    6. miesto: Kráľ meniaci uzavretú krajinu na najmodernejšiu

    6. miesto: Saudská Arábia a arabské monarchie #

    Králi so silnou mocou sa nám určite spájajú s arabskými krajinami. Ktorá z nich je v tejto oblasti najväčšia a najsilnejšia? V dnešnej dobe je to úplne jednoznačne Saudská Arábia. Ide o kráľovstvo, ktoré vyváža najviac ropy na svete. Saudskoarabské kráľovstvo má silný vplyv v islamskom svete, ale aj v geopolitike. Saudská Arábia je jedinou krajinou sveta pomenovanou po svojich vládcoch – rodina sa vola Al Saud.

    Saudská Arábia ovláda sväté mestá Mekku a Medinu. Vplyv na moslimskú svetovú populáciu je veľký a počet moslimov je dnes bezmála 3x vyšší než počet kresťanov v EÚ a USA dokopy.

    Saudská Arábia je nedotknutým kráľovstvom so skvelými ľuďmi. Veľmi vás prekvapí.
    Foto: Ľuboš Fellner, archív — BUBO

    Korunný princ Mohamed Bin Salmán (MBS) je veľmi silnou figúrou a je ochotný zmeniť zaostalú krajinu na tú najprogresívnejšiu a najrozvinutejšiu v regióne.

    Keď som prišiel po prvý raz do Saudskej Arábie, boli tu zakázané kiná, nenašli ste žiadny obchod s alkoholom, ženy mali zakázané šoférovať, reštaurácie mali dva vstupy pre mužov a pre ženy s deťmi. Toto kráľovstvo sa naozaj rýchlo mení a ja vám odporúčam navštíviť ho hneď, aby ste sa nadýchali života spred stoviek rokov. O chvíľu sa totižto krajina zmení na druhý Dubaj.

    Arabských kráľovstiev je dnes 8 a všetky majú pre turistov otvorenú náruč. A sú absolútne bezpečné. Naozaj, keď hovorím o bezpečnosti, práve tieto krajiny končia na prvých priečkach v celosvetovom meradle. Ja sem beriem aj moju mamu, aj moje deti, a to pravidelne. Arabské kráľovstvá sú relatívne blízkym a dobrým tipom.

    Nájdete tu mnoho miest, ktoré vás zaručene prekvapia. Bez jediného turistu.
    Foto: Ľuboš Fellner, archív — BUBO

    Poznámka BUBO:

    Sme jednoznačne najväčší organizátori zájazdov aj do týchto krajín a prehliadku kráľovstva Saudská Arábia si viete spojiť s pobytom v luxusnom 6-hviezdičkovom hoteli v ďalších kráľovstvách. V Bahrajne na vás dozrie kráľ, v Katare a Abú Dhabí to bude emír.

    Navštívte však aj Jordánske kráľovstvo a jeho ružové mesto Petra. Jordánsku vládne múdry kráľ Abdullah II. s krásnou kráľovnou Raniou ako manželkou. Ale odporúčam aj voňavý Omán! Do roku 1970 táto krajina nemala ani diaľnice, ani hotely. Dnes sa zmenila, na rozdiel od susedov však nemá mrakodrapy a zachováva si autenticitu.

    Odporúčame zájazdy:

    5. miesto: Najmúdrejší vládca na planéte

    5. miesto: Marocké kráľovstvo #

    Emirát Dubaj a kráľovstvo Saudskej Arábie sú blízko a dajú sa ľahko navštíviť. Návšteva ktorého kráľovstva je však najvýhodnejšia – najlacnejšia? Okrem európskych monarchií to bude určite Maroko.

    Maroko je kráľovstvo známe tým, že mu vládne jeden z najmúdrejších kráľov na našej planéte. Nie v Oxforde či Bologni, ale v marockom Feze sa nachádza najstaršia univerzita sveta, ktorá je stále funkčná.

    Výhľady na kráľovské mesto Fez. Práve tu nájdeme najstaršiu univerzitu sveta.
    Foto: Robert Taraba — BUBO

    Marocký kráľ patrí medzi najsilnejších panovníkov sveta, pretože na rozdiel od európskych konštitučných monarchov má skutočnú politickú moc. Vládnuca dynastia Alawitov je na tróne už od 17. storočia a súčasný kráľ Mohamed VI. je potomkom proroka Mohameda. Kráľ je nielen politickým, ale aj duchovným lídrom krajiny, čo mu dáva výnimočné postavenie medzi obyvateľmi.

    Maroko je tiež známe svojimi honosnými kráľovskými palácmi. Najznámejším je Kráľovský palác v Rabate, kde sídli panovník, no podobné paláce nájdeme aj v Marrákeši, Feze či Casablance. Zaujímavosťou je, že hoci nie sú bežne prístupné verejnosti, vždy sa nachádzajú v historických centrách miest a ich nádherné brány sú obdivované turistami z celého sveta.

    Stráž v Rabate, hlavnom meste Marockého kráľovstva.
    Foto: Robert Taraba — BUBO

    Maroko ponúka exotickú atmosféru Orientu, no zároveň si zachováva vysokú úroveň služieb. Odporúčam ubytovanie v tradičných hoteloch zvaných rijády – historických domoch s vnútornými nádvoriami, ktoré poskytujú autentický zážitok. Ak túžite po dobrodružstve, Maroko je najdostupnejšou bránou na Saharu, kde môžete prespať v berberských stanoch a sledovať východ slnka nad piesočnými dunami Erg Chebbi.

    Ak máte radi hory, vyše 30 rokov organizujeme výstupy na Džabal Toubkal, najvyšší vrch pohoria Atlas, ktorý dosahuje 4 167 metrov nad morom. Po ceste stretnete miestnych Berberov, ktorí vás pohostia tradičným mätovým čajom. Na svoje si prídu aj milovníci histórie – v starovekom rímskom meste Volubilis nájdete zachovalé mozaiky a stĺpy, ktoré pripomínajú, že Maroko bolo kedysi súčasťou Rímskej ríše.

    Východ slnka nad duhami marockej Sahary je absolútna topka.
    Foto: Michal Repta — BUBO

    4. miesto: Hlava, ktorú nemôžete uraziť

    4. miesto: Thajské kráľovstvo #

    Turisticky najnavštevovanejšie kráľovstvo sveta je Thajsko. Dlhodobá stratégia krajiny byť sama sebou a staviť na úsmev a pohostinnosť Thajsku vychádza. Aj medzi našimi klientmi ide o jednu z najpopulárnejších destinácií.

    Možno vás to prekvapí, no Thajské kráľovstvo je jednou z posledných skutočných monarchií v Ázii, kde má panovník stále obrovský vplyv na spoločnosť. Súčasný kráľ Maha Vajiralongkorn (Ráma X.) pochádza z dynastie Chakri, ktorá vládne krajine už od roku 1782. Kráľovská rodina je v Thajsku uctievaná s takmer posvätnou úctou. Akákoľvek neúcta voči nej môže byť prísne trestaná – platia tu totiž prísne zákony proti urážke monarchie (tzv. lese-majesté).

    Kráľovský palác je najdôležitejšou historickou aj kultúrnou pamiatkou v Bangkoku.
    Foto: Adam Záhorský — BUBO

    Bangkok je ako hlavné mesto Thajska domovom jedného z najhonosnejších kráľovských palácov na svete – Veľkého (či Kráľovského) paláca. Tento rozsiahly komplex bol kedysi sídlom kráľa, ten dnes sídli oficiálne v paláci Dusit. Dodnes sa tu ale nachádza posvätný Chrám smaragdového Budhu (Wat Phra Kaew), ktorý je jedným z najvýznamnejších budhistických miest v krajine. Vzácny Budha je prikrytý rúchom vždy inej farby, podľa ročného obdobia a prezliekať ho môže výlučne iba kráľ.

    Thajsko je známe aj svojimi nádhernými kráľovskými letnými sídlami. Jedným z najkrajších je palác Mrigadayavan pri meste Hua Hin, ktorý dal postaviť kráľ Ráma VI. na oddych od horúčav Bangkoku. Hua Hin je dodnes obľúbenou destináciou thajskej aristokracie kvôli krásnym plážam, luxusným rezortom a vynikajúcej thajskej kuchyni.

    Kráľovská stráž v palácovom komplexe.
    Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

    Kráľovský hotel

    BUBO klienti spia v Bangkoku v absolútnom centre, v hoteli Royal patriacemu kráľovskej rodine, konkrétne kráľovi. Kedysi to bol prvý päťhviezdičkový hotel Bangkoku s vlastným bazénom, čo bolo prevratné. Dnes, uznávam, to nie je topka, ale je najbližšie ku Kráľovskému palácu. Možno z neho uvidíte aj kráľovský Rolls-Royce zlatej farby, ako sa to podarilo opakovane aj mne.

    Samozrejme, náročnejším klientom ponúkame aj najlepšie hotely Bangkoku (napr. Kempinski). Pokiaľ si vyberiete jeden z našich najpopulárnejších zájazdov Thajsko, Malajzia, Singapur, na ktorom navštevujeme aj bývalé kráľovské mesto Ayutthaya, môžete na záver veľkej cesty spať aj v známom hoteli Marina Bay Sands.

    3. miesto: Vládca, ktorý vie po česky či kráľ so 7 000 autami

    3. miesto: Kráľovstvá juhovýchodnej Ázie #

    Okrem Thajska v juhovýchodnej Ázii existujú aj iné kráľovstvá. Malajziu som už spomínal – tá sa skladá z deviatich sultanátov a jej panovník, nazývaný Yang di-Pertuan Agong, sa volí spomedzi sultánov na obdobie piatich rokov. Tento systém je vo svete unikátny, pretože (na rozdiel od dedičných monarchií) sa hlava štátu mení pravidelne podľa rotačného princípu.

    Malajský kráľ má predovšetkým ceremoniálnu úlohu, skutočnú politickú moc má predseda vlády. Kráľ sa však zúčastňuje dôležitých štátnych udalostí a náboženských obradov. Považujú ho tiež za hlavného ochrancu islamu. Jednou z hlavných rezidencií malajského kráľa je už od roku 2011 Istana Negara v Kuala Lumpure.

    Pýcha Malajského kráľovstva, svetoznáme Petronas Towers.
    Foto: Martin Ferenčík — BUBO

    Malajziu navštevujeme taktiež každý jeden týždeň 365 dní v roku a vždy so slovenským sprievodcom – profesionálom, ktorý z vášho dňa na cestách urobí ten najzmysluplnejší a vy uvidíte 2x viac a zažijete 3x viac, než keby ste išli po vlastnej trase.

    Kambodža s prekrásnym Angkor Watom (a celkovo Angkorom) je snom mnohých. Je známa bláznivým režimom marxistických Červených Khmérov, ale je to zároveň aj kráľovstvo. Kambodžský kráľ študoval na Akadémii múzických umení v Prahe a vie plynule po česky. Ide o veľmi skromného a vzdelaného človeka.

    Kráľovský palác v Phnom Penhe je nádherný komplex.
    Foto: Adrián Drugda — BUBO

    Brunejský sultán patrí medzi najbohatších monarchov sveta a je známy svojou zbierkou lietadiel. Do jedného z nich si dal namontovať jacuzzi. Má zbierku jácht a 7 000 luxusných automobilov. Jeho rodinná dynastia vládne Bruneju na severe ostrova Borneo vyše 600 rokov.

    Brunejský sultán je jediným kráľom sveta, ktorý je zároveň aj hlavou štátu a je naozaj absolutistickým monarchom. Aj také exotické kráľovstvo ako Brunej som navštívil už v roku 1997 a odvtedy sem bezmála 30 rokov každoročne vypravujeme úspešné zájazdy. (viď zájazdy Brunej)

    Mešita 28. sultána Omara Ali Saifuddiena III. patrí jednoznačne k najväčším skvostom v meste. Okrúhle jazierko mu dodáva ten pravý šmrnc.
    Foto: Marek Melúch — BUBO

    2. miesto: Panovník najšťastnejšieho kráľovstva sveta

    2. miesto: Bhutánske kráľovstvo #

    Musím povedať, že mnohí králi sú moji obľúbení a zdá sa mi, že osvietený monarcha je pre krajinu často lepší než populistický ľudový politik Západu. Monarchovia sú vzdelanejší, vychovaní vládnuť, nekradnú, veď by lúpili zo svojho. Nemusia tráviť roky ohováraním protivníkov a ich ciele sú oveľa dlhodobejšie než politikov Západu.

    No bhutánsky kráľ je mojím najpopulárnejším. Tento kráľ oficiálne hovorí nielen o meraní HDP, ale meria aj HDS, teda Hrubé domáce šťastie obyvateľov. Bol to on, kto ma nasmeroval k tomu, že meriam šťastie svojich zamestnancov. Je to ťažké – aj on, aj my v BUBO zvádzame tvrdý boj s konkurenciou.

    A do toho sa snažíme o to, aby sme neuleteli iba do sveta peňazí, ale akosi to balansovali. Aby BUBO robilo zmysluplné veci, zmysluplné zájazdy a aby ste vy robili dobré veci. Bhutánu sa to určite darí. To, či sa darí mne, sa musíte spýtať našich ľudí či pozrieť si LinkedIn... Čo sa týka kvality zájazdov nájdite si prosím referencie na Googli, ktoré nám píšu naši ctení klienti.

    Bhután konkuruje Tibetu a Nepálu a vybral sa cestou väčšieho luxusu – drahšieho turizmu.

    3 fotografie

    Ako vyzerá Bhután

    Ja som bol v Bhutáne už v roku 2002 a odvtedy sem organizujeme zájazdy pravidelne – vždy ide o malé skupiny zanietených cestovateľov (viď zájazdy Bhután). Bhután je stále bojom proti overtourizmu, ale je to bezpečná a kvalitná destinácia a môžem iba odporučiť.

    Postoj múdreho kráľa a krásnej kráľovnej (možno ide o najkrajších monarchov na našej planéte) je taktiež inšpiratívny. Sú pritom skromní a kráľ si u mňa šplhol, keď sa vykúpal na tom istom mieste, ako ja na Sangame počas festivalu Kumbh Mela.

    5 fotografií

    Najznámejšie miesta Bhutánu

    1. miesto: Najdlhšie vládnuca cisárska rodina

    1. miesto: Japonské cisárstvo #

    Na prvé miesto sa dostala najstaršia kráľovská dynastia. Áno, najstaršou nepretržite vládnucou kráľovskou (respektíve cisárskou) dynastiou je tá v Japonsku. Vládnu nepretržite 1 500 rokov, čo je unikátne.

    Japonsko celkovo je špeciálne a ja som tu navštívil najstaršiu čajovňu sveta, ktorá patrí medzi najstaršie spoločnosti planéty a aj tú najstaršiu firmu sveta, ktorá stále funguje nájdete tu v Japonsku. Je to Kongu Gumi a ich činnosťou bolo staviteľstvo. Firma je rovnako stará ako Japonská cisárska rodina, čiže 1 400 až 1 500 rokov.

    Japonsko je budhistickou krajinou plnou tradícií a vy si tu viete vyskúšať boj so sumo bojovníkom, tradičné japonské hotely s onsenmi (kúpeľmi) a jedlom kaiseki. Zároveň je Japonsko aj modernou krajinou EXPO a moderných excentrických múzeí.

    3 fotografie

    Tokijské cisárske záhrady

    Do Japonska vypravujeme vyše 90 % všetkých zájazdov na slovenskom trhu, 365 dní so slovenským sprievodcom. Tým, že veci opakujeme, sa v rámci filozofie Kaizen neustále zlepšujeme, až po japonskú dokonalosť. Naozaj sa snažíme. (viď zájazdy do Japonska)

    Ja osobne som navštívil Japonsko 10-krát, prešiel som všetky veľké ostrovy, vyšiel som na vrchol hory Fudži, ale navštívil som aj ostrovy ako Išigaki, Okinawa, ale aj nedostupné Ogasawara.

    Aj v Japonsku sme „zavŕtaní“ viac a vieme tu zorganizovať to, čo iní nie - večera s gejšou? Obed so zen budhistickými mníchmi? Kobe steak priamo v Kobe?

    Japonsko je úžasnou krajinou, fascinujúcou monarchiou, kde cisárska rodina stáročia udáva trend a ukazuje smer. Pokora, slušnosť, tvrdá práca a nebáť sa byť najlepším.

    Japonci sú iní. Vo všetkom. Neboja sa ukázať, že sú najlepší.
    Foto: Martin Šimko — BUBO

    Kráľovské cesty #

    Králi majú to najlepšie vzdelanie, sú elegantní a kultivovaní a vo veľkej väčšine dnes vedú svojich poddaných k prosperite. Často rýchlejšie než demokraticky zvolení populistickí lídri z ľudu. Cesta kráľovstvami je doslova rozprávkovou dovolenkou.

    Spoločne s mojím tímom vás pozývam loviť zážitky – sľubujem, že sa o vás budeme starať viac a vy sa budete cítiť ak nie ako kráľovná a kráľ, tak aspoň ako princezná a princ.

    Šťastné cesty prajem.

    Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Alebo si web bubo.sk lomené blog dajte do svojho výberu. Ide totižto o cestovateľský denník s minútovými správami z celého sveta a už dnes tu nájdete zážitky z každej jednej krajiny sveta. Politika vraj spôsobuje depresie, čítanie o cestovaní vyplavuje do krvi viac dopamínu a serotonínu. Naše blogy sú originálne vo všetkých smeroch a v tejto kvalite sú jediné svojho druhu. Dajte mi lajk a zdielajte blog! Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.

    Ľuboš Fellner

    Ľuboš Fellner

    Ľuboš Fellner

    Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

    Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

    Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

    Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
    Posledný raj (expedícia)

    Zo zájazdu:

    Ľuboš Fellner

    Posledná úprava článku | Prečítané: 185

    Odporúčame tieto zájazdy

    E

    Ázia  

    India


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    2643 4405€
    E

    Ázia  

    Tibet, Nepál, India, Čína


    náročnosť

    25 dní

    Trvanie

    4455 7425€
    K

    Ázia  

    Vietnam, Kambodža


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    3095 5159€
    K

    Amerika  

    Karibik, Mexiko


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    2744 4499€

    Získajte prístup
    k exkluzívnym ponukám
    a informáciám.