Hainan je dovolenkou budúcnosti. Ide o ostrov v najjužnejšej provincií Číny a máte tak šancu vykúpať sa v celoročne teplom Tichom oceáne. Čínska vláda sa už dávno rozhodla vytvoriť tu turistický raj a od roku 2025 aj najväčšiu nákupnú bezcolnú zónu sveta. Prešiel som pre vás Hainan (vyslov Chaj-nan), prezrel som dôkladne tucet jeho najlepších hotelov. Oplatí sa dovolenka na Hainane? Tu je moja recenzia!

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Dovolenka v raji #

Postavme si otázku: Čo turisti vyžadujú od najlepšej dovolenky? Teplo, pláž, palmy, golf, super reštaurácie a hotely. Toto všetko Hainan má. A v obrovskom pretlaku.

Keď sa na naše preferencie pozrieme bližšie, zaujímajú nás hotely, a to čo najkvalitnejšie a za čo najlepšiu cenu. Aj tu Hainan vedie, veď hotelov je na čínskom ostrove vyše 4 000. Mnohé sú tých najluxusnejších značiek a každý rok sa otvárajú nové. Viaceré z nich som prešiel, býval som niekoľko nocí v Ritz Carltone a ceny sú naozaj neuveriteľne nízke.

Základné fakty o Hainane

  • Najjužnejšia provincia Číny
  • Rozloha: 33 920 km²
  • Počet obyvateľov: približne 9,5 milióna
  • Poloha: Juhočínske more (Tichý oceán)
  • Hlavné mesto: Haikou
  • Najvyšší vrch: Wuzhi Shan (1 840 m n. m.)
  • Príroda: 60 % ostrova pokrýva džungľa, parky, hory, nájdete však aj morské rezervácie na ostrove Wuzhizhou
  • Vhodný pre tých, čo milujú: pláže, golf, dobrodružstvo, gastrozážitky, nákupy, oddych

Hainan - červený komunizmus či čínsky tropický raj?
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Hainan - ako sa zmenil? Porovnávam z vlastných skúseností #

Po prvý raz sme v BUBO Hainan navštívili s malou skupinou už v roku 2010 a spali sme v Sheratone v Sanyi, čo bol vôbec prvý hotel na najkrajšej pláži ostrova, na pláži Yalong. V danej dobe bola cesta na tento divný ostrov cestou do skutočného neznáma. Medzi nami, väčšina Slovákov nepozná Hainan ani dnes, a tento blog je písaný zopár rokov predtým, než sa stane Hainan všeobecne známym hitom. Na 7,5 kilometra dlhej pláži Yalong v súčasnosti nájdete hotel vedľa hotela. Hainan dnes vyzerá úplne inak než v roku 2010. Ako? Priam super!

Mojou úlohou v BUBO je objavovať nové destinácie a pripraviť ich tak, aby sme vedeli ponúknuť sexi produkt za super cenu. V roku 2024 som preto letel do Grónska, lebo koncom roka otvorili (konečne) medzinárodné letisko v hlavnom meste Nuuk. Z rovnakého dôvodu som letel na Hainan. Jednak pozrieť nové hotely a klasiky, ktoré boli počas covidu zrekonštruované. V cestovnom ruchu robím vyše tridsať rokov a mám tušáka, že Hainan sa čochvíľa stane hitom.

No okrem šiesteho zmyslu, ktorý si každý, ak sa niečomu venuje dostatočne dlho, vycibrí, je tu aj rozumný dôvod, a tým je, že od roku 2025 sú na Hainane najlacnejšie nákupy na našej planéte. Bezcolná zóna má byť tou najväčšou na svete (a aj bude). A keďže je Hainan susedom Kantonu, prezývaného „fabrika Číny“, je zrejmé, že ceny môžu byť naozaj výnimočné. V Kantone sa totižto vyrába skoro všetko, čo dnes bežne používate, a nemyslím tým čínske značky.

Ak sa vrátime k otázke, čo turisti vyžadujú na TOP dovolenke, tak určite nikto nebude proti tomu, výborne si nakúpiť. Vybral som sa sem na Hainan po pätnástich rokoch, znovuobjaviť ostrov, prejsť najlepšie hotely a vybrať TOP-ku pre našich ctených klientov. Verím, že vám tento blog pomôže vo výbere vašej exotickej dovolenky.

Hainan je ostrovom výborných a lacných kokosových orechov, ktoré tu rastú všade.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Lacné letenky a bez víz #

Poďme pekne od začiatku. Pri prílete na Hainan Slováci nepotrebujú víza. To je jednak lacnejšie (víza totižto vždy čosi stoja), ale je to aj veľmi pohodlné. Rozhodnete sa a letíte. Áno, letíte dlho, veď Hainan je ostrovom v Tichom oceáne. No predstavte si, že sem viete doletieť s Hainan Airlines priamo z Viedne.

Po svojom návrate som sa stretol s riaditeľom bratislavského letiska, a oni majú záujem, aby Hainan Airlines lietal aspoň raz do týždňa aj z Bratislavy. No to je ešte ďaleko... Ďalším výhodným letom je let Air China, s ktorým som letel taktiež z Viedne v nových Airbusoch A350-900. Vedenie tejto spoločnosti nie je zrovna príjemné, ale let príjemný bol.

Je dobré vedieť, že na Hainane majú štyri letiská a najkrajšie pláže sa nachádzajú na tom južnom - Phoenix, pri meste Sanya.

Prípitok po príchode na Hainan.
Foto: Ľuboš Fellner, archív — BUBO

Z Ritzu do Ritzu #

Moja cesta začala v hoteli Ritz Carlton Viedeň. Blížila sa vianočná sezóna a ceny najdrahšieho hotela vo Viedni sa šplhajú k 1 000 eur/noc. Rozprávam sa so šéfkou pre skupinové rezervácie, a je to tak. V priemere naozaj ide o najdrahší hotel Viedne a jeho ceny prekonávajú Rosewood či Mandarin Oriental.

Poznámka BUBO:

V týchto značkách hotelov bývajú naši klienti v Kantone, ktorý si môžu pred oddychom na Hainane prilepiť ako aperitív ku svojej dovolenke.

Z Viedne odlietam na Hainan a spím tu taktiež v Ritzi. Jeho cena je do 200 eur/izbu a ja ako cestovka ho viem pre našich klientov získať lacnejšie. Vo Viedni aj na Hainane som spal v priebehu zopár týždňov niekoľko dní, a tak viem porovnať.

Zamestnanci hotela Ritz Carlton sa riadia mottom: „Sme dámy a páni, ktorí obsluhujú dámy a pánov." Ich preslávený servis a školenia si objednal napríklad aj Apple. Vďaka tomu sa s lepším prístupom v Apple storoch viete stretnúť po celom svete.

5 fotografií

Z hotela Ritz Carlton. Fotografie: Ľuboš Fellner

Obrovská výhoda Hainanu, o ktorej ešte veľa Slovákov nevie (tento blog čítajú iba cestovateľskí nadšenci – nie je to masové čítanie mainstreamu), je to, že si tu môžete dovoliť bývať v hoteloch o hviezdičku-dve vyššie, než ste vyskúšali doteraz.

Zabudnite na špinavé plachty v Airbnb, na viacposteľové izby v hosteloch a lacných penziónoch. Tu budete bývať v Hiltone, v Marriotte, Sheratone... Alebo si prenajmete celý dom s vlastným bazénom priamo na golfovom ihrisku. Na luxusný Hainan má každý!

Mohli by vás zaujímať moje ďalšie čínske blogy:

Hainan versus Havaj #

Hainan je vyše trikrát väčší než najväčší ostrov Havaja, Big Island, a 21-krát väčší než ostrov Oahu, kde sa nachádza hlavné mesto Honolulu a slávna pláž Waikiki. Hainan je taktiež tropický ostrov, nachádza sa totiž v Juhočínskom mori, čo je súčasť Tichého oceánu.

Hainan je najjužnejšia, najmenšia a najteplejšia provincia Číny. Ľuboš Fellner

Hainan či Havaj? Dievčatá kmeňa Li v domorodých krojoch
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Havaj je známy svojskou kultúrou polynézskeho obyvateľstva a aj na Hainane nájdete kmeň Li s vlastným jazykom, krojmi, kultúrou. Liovský brokát je zapísaný UNESCO ako nehmotné dedičstvo ľudstva. Stretol som sa s nimi viackrát, čínska vláda tieto menšiny podporuje.

Americký Havaj = kokosovníkové palmy, a prekvapilo ma množstvo paliem na Hainane. Nepripadal som si ako v Číne. Aj národným jedlom Hainanu je kura varené v kokosovej vode. Kokosové orechy sú všade a kokosovú vodu som pil častejšie než na Havaji.

Cesty? Na Havaji sú perfektné, ale to aj tu na Hainane. Na oboch miestach si viete požičať auto a sami bádať po ostrovoch. Infraštruktúra v celej Číne je neuveriteľná a Hainan nie je výnimkou. Majú tri letiská a štvrté na západe práve otvárajú.

Ak chcete ísť na pláž, odporúčam letisko Phoenix v meste Sanya na juhu ostrova. Najväčšie hlavné mesto Haikou je na severe, ale majú tu vyše 600 km železnice a cesta rýchlovlakom trvá do Sanye 1,5 hodiny. Železničná stanica v Sanyi vyzerá ako bežné európske letisko.

Centrum mesta Sanya poteší najmä milovníkov nákupov. Toto je Dadonghai.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Havaj je, samozrejme, Havaj a nič sa mu nevyrovná. Na ostrove Maui som sa zrazil pri plávaní s korytnačkou a aj pre surferov ide o lepšiu destináciu. Surfing je aj na Hainane, ale skôr pre začiatočníkov. Teplota mora je zrovnateľná, s tým, že na jeseň je more teplejšie na Hainane.
Hainan si svoju identitu čoskoro vydobyje sám. Ide o prírodne krásny ostrov s množstvom atrakcií.

Na Havaji je viac golfových ihrísk, ale Hainan s vyše 50 greenmi je už dnes označovaný za „golfový raj“ a ihriská sa ďalej budujú.

Hainan je taktiež vulkanického pôvodu ako Havaj, ale červenú lávu ako na Big Islande tu neuvidíte. Sopky sú tu neaktívne. Na severe Hainanu sa nachádza vulkanický park Shishan, kde je dokopy až 40 vulkánov.

Možno to bude šokantné, ale na Hainane je násobne viac hotelov než na Havaji. Spal som v tucte havajských hotelov a zopár je fajn, no myslím si, že hotely na Hainane sú porovnateľné kvalitou. Cena je oveľa, oveľa nižšia.

Moderná promenáda v Dadonghai. Zrejme presne takto by ste si predstavovali tropickú Čínu.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Na Havaji stretnete veľa bezdomovcov, ktorí sem prilietajú za celoročným teplom. Celoročné teplo je aj na Hainane, ale bezdomovcov som tu nevidel. Hainan je naozaj v mnohom Havaju podobný. Negatívom Havaja je množstvo pribratých Američanov a negatívom Hainanu množstvo chudých Číňanov. Na oboch miestach sa však viete masovkám vyhnúť.

Hainan je najmenšou provinciou Číny, no je iba o málo menší než Taiwan. V Číne sú menšie iba mestá ako Hongkong či najmenšie Macao, ale to nie sú provincie.

Odporúčame:

My v BUBO realizujeme zájazd, kde viete všetky spomenuté ostrovy navštíviť a následne si oddýchnuť na Hainane: dovolenka Taiwan, Hongkong, Macao, Hainan.

Moderná architektúra najväčšej nákupnej zóny na svete.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Hainan – miesto, kam sa chodí nakupovať #

Keď som sa na Waikiki čudoval, že som si Havaj predstavoval naozaj inak, čudovali sa oni. „Waikiki je o reštauráciách a nákupoch,“ bol som poučený. Prešiel som celý ostrov Oahu kol dokola a aj všetky väčšie ostrovy Havaja a našiel som si svoj raj. Teraz na naše „tajné“ miesta vodíme BUBO klientov. No preslávené Waikiki je o nákupoch, a ak to takto vnímajú v USA, majú často, čo sa týka biznisu, pravdu.

Turisti prídu v prvom rade za morom a oddychom („Havajom“), ale chcú aj dobré reštaurácie a nákupy. Ktorá destinácia poskytne všetko, tá v obrovskej konkurencii porazí aj tie s lepšími plážami. To je skúsenosť nielen z Havaja.

Budete tu nakupovať či si prenajmete jachtu?
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Ak sú nákupy pre dovolenku naozaj dôležité, musím vám povedať, že ceny na Hainane sú oproti Havaju polovičné. Nájdete tu všetky svetové značky za naozaj dych vyrážajúcu cenu. Obrovský prístav umožňuje lacnú dopravu. Bezcolná zóna = neuveriteľné ceny. Ak žijete v Pekingu, po prílete musíte nakúpené veci precliť. Pokiaľ ste však turista, tak odletíte so superlacnými nákupmi.

Kým to ostatní nezistia, tak si myslím, že mnohí Slováci na dovolenke na Hainane zarobia. Predajú veci doma a budú v pluse. A nemusí ísť o Aquanauty od Pateka, ktoré sú od originálu na nerozoznanie – ibaže nestoja 50 000, ale 500.

Máme v BUBO mnohých, ktorí na Black Friday lietajú do New Yorku a nakupujú v lacnejšom New Jersey, v obchodoch za riekou Hudson. Neviem, ale ja som sa tu v zopár obchodoch zastavil a ťažko bolo čosi kúpiť. New York je pre mňa iba Fifth Avenue a potom zopár obchodov v Chelsea. V Jersey som šťastie na kvalitu nemal. Hainan je omnoho lepší. Ide o najväčšiu bezcolnú zónu sveta.

Hainan Duty Free

Od roku 2025 je Hainan Duty Free zónou, takže ak hovorím, že Hainan je dovolenkou budúcnosti, viem, čo hovorím. Číňania idú bomby aj v tomto ohľade. Nákupy tu sú neporovnateľne lepšej ceny než v Dubaji, New Yorku či Miláne a výber je širší.

Od jednoduchých sladkých pokrmov...
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Strava na Hainane - čo jesť? #

Prekvapilo ma, že národným jedlom provincie nie sú ryby či morské príšerky, ale kura. Nie bežné kura, ale také, čo „lieta na stromy a tam spí“, dostávam vysvetlenie. My tomu hovoríme „šťastné kura“ a tomuto zasa nerozumejú Hainančania.

No bolo chrumkavé a naozaj bio. Priam super! Raz za pobyt kura v kokose vyskúšajte aj vy. Ide o hot pot a kura sa hodí do hrnca, v ktorom voda z kokosového orecha buble uprostred stola.

Hainan je známy ekologickou dovolenkou a čistou prírodou. Táto provincia vyhráva ako najčistejšia provincia Číny. Poviete si, to je ľahké, veď Čína je priemyselne postihnutá. No to je ohováranie „Západu“ a Čína má najviac elektrických áut a pre zlepšenie svojho prostredia robí naozaj veľa, systematicky a úspešne.

Áno, vyznievam ako pročínsky, no iba hovorím to, čo vidím. Keď som prechádzal mestom Shenzhen, ktoré je blízko Hainanu, a dozvedel som sa, že je tu 1 200 (tisícdvesto) parkov, padla mi sánka.

...až po vskutku fantastické čínske stolovanie.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Chcem povedať, že Hainan má aj v samotnej Číne tvrdú konkurenciu. Každopádne, filozofia ekologickosti sa dostáva aj do miestnej stravy. Druhým dôležitým bodom pre unikátnu stravu je to, že na Hainane rastie skoro všetko, a bol som prekvapený, že aj klasické melóny. Mal som tu opakovane kokosové orechy (obrovské!) s množstvom kokosovej vody, osviežujúce a nesmierne chutné.

„Chladený či nechladený?“ - to je čínska otázka, ktorú som dostal na málo miestach sveta, kde kokosové palmy rastú. A vy?

Čínske stoly sa prehýbajú a my sme nikdy nič nedojedli úplne. Je to ohromné plytvanie jedlom, a toto ja nemám rád. No pozývali ma moji partneri a ich kultúra nedovolí, aby som mal čo i len malý dojem, že na mne, svojom obchodnom partnerovi, šetria.

Príprava (aj) vášho jedla.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Ďalšie (ne)chutné špeciality Hainanu #

Večeru som obvykle mal v reštauráciách v hoteli Ritz Carlton. Tvárili sa západne, ale horšiu pumpkin soup (tekvicovú polievku) som v živote asi nejedol. Možno ani ja by som nenavaril horšie. No steak super – medium rare. Na úvod ustrice, čerstvé – aj keď sa ma prišli spýtať, či ich nechcem ugrilovať. Hmm...

No čerstvé boli vynikajúce a slušne veľké, nie ako na trhu Tsukiji (čítaj tsukidži) v centre Tokia, ale dokonca ani vo Francúzsku som asi nejedol takéto obrovské. Homára priniesli s kliešťami, ale môj partner, Pan, ich poslal preč, nech nám to „oberú“, a tak potom doniesli iba čisté mäsko. Čerstvý homár z miestnych vôd. No, čo vám mám hovoriť, takto si predstavujem nebíčko v papuľke.

Aj dračie ovocie si tu hýčkajú.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Odporúčam aj Konk (conch), čo je typ morského slimáka a obrovská delikatesa, ktorú som jedol posledne ešte na ostrove Statia (Sv. Eustatius) v Holandských Antilách. Tam je to popri kozacine národné jedlo. Na Hainane boli skvelé s cesnakom. A lahôdkou bolo taktiež abalone, ďalší typ morského slimáka. Conch aj abalone možno takto „na papieri“ vyzerajú pre vás zle, ale odporúčam vám ich raz ochutnať a hneď ich zaradíte pred krevety a homáre.

Abalone milujem, jedol som ich po prvý raz zrejme v Hongkongu, potom mám jednu reštauráciu v Kapskom Meste, kam na abalone chodím a väčšinou ich majú. Chutné abalone je luxusné jedlo, a ak bude conch pre vás príliš slimákoidné, pri abalone ani nebudete vedieť a bude vám chutiť ako lepšia ustrica. Na večeru som tu mal aj krevety, obrovské a strááášne veľa.

Plus milión jedál pôvodom z pevninskej Číny. Hainan je hneď vedľa Kantonu, a ten je okrem toho, že ide o „fabriku Číny“, považovaný aj za „kuchyňu Číny“ a gurmánsku destináciu.

Okrem kantonských špecialít odporúčam sečuánske tofu. Neznášam tofu, no tu v Číne je to lahôdka. Ja milujem štipľavé, a toto tofu by v Chengdu (hlavnom meste Sečuanu) neobstálo. Málo pikantné, no pre väčšinu Slovákov dostačujúce.

Prekvapený som bol v Ritzi super pečivom. Na izbe ma čakali banány, dračie ovocie a mango, ktoré rastie tu v okolí. Na Hainane pestujú dokonca aj kávu.

Hlavná sezóna. Kedy ísť na Hainan? #

Hainan je super po celý rok. Celoročne je tu príjemne, celoročne sa dá kúpať. Hurikány prichádzajú v septembri – tu to volajú tajfún a každých 10 rokov je silný. Je to ako v Japonsku. Niekde sa píše, že v januári a februári sú tu hmly, ale toto mi nepotvrdili. Švajčiarsky manažér hotela Sheraton mi hovoril, že aj september je OK, a on sa vcelku v Ázii vyznal. Ženu mal Filipínku, dlho žil v Thajsku a na Taiwane.

Zlá sezóna je možno začiatok februára, no nie kvôli hmle, ale čínskemu novému roku, kedy sa ceny šplhajú do nekonečna. Podobné je to prvý týždeň v októbri.

Ja som bol na Hainane koncom októbra/začiatkom novembra. V Pekingu boli ráno 4 stupne, na Hainane 32 a bolo tu naozaj slušne teplo. Tropicky teplo. More bolo ako polievka.

Pláže Hainanu - orientácia #

Hainan je veľký, a tak neurobte chybu. Ísť na „vedľajšiu“ pláž vám môže zabrať hodiny denne. 

1. tip: Sanya Bay

Toto bola prvá pláž, ktorú som navštívil, a keďže s veľkou pravdepodobnosťou pristanete na tom istom letisku ako ja, aj vy pôjdete okolo. Zastavte sa tu určite, ak priletíte na Phoenix Airport a idete do svojho hotela, alebo ak si z hotela „vybehnete“ do mesta.

Sanya Bay je krásna, s množstvom kokosových paliem. Nikdy by som toto na Čínu nepovedal. Naozaj sa v Sanya Bay cítite ako na Havaji. Tu sa nachádzajú mestské reštaurácie, lacné hotely, hostely, takže je to miesto pre backpackerov. Skutočne nádherná pláž s prekrásnymi západmi slnka. Problém je, že sa tu nedá kúpať. Prúdy sú tak silné, že vás to odnesie a už vás nikdy nikto neuvidí. Pozor, takýchto „tabu“ pláží je na Hainane väčšina!

Lacné hotely nájdete aj v Sanya downtown. Vyberá si ich asi 20 % turistov, je to lacný variant a vyberajú si ich opäť batôžkári, ktorí prídu na Hainan, zorientujú sa a až v downtowne zistia, že na miestnej pláži sa nedá kúpať. Zabíjajú čas, ale o to asi ide. Baochen Hotel je trojhviezdičkový, Floral štvorhviezda. No neodporúčam toto slušným ľuďom skúšať. Pre tieto hotely ste tak ďaleko neleteli.

Na Hainane nájdete pekné pláže, na viacerých z nich sa ale neokúpete.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

2. tip: Dadonghai Beach

Hai znamená more. Dadonghai je treťou najlepšou možnosťou na Hainane.  Pláž by sa kvalitou dala porovnať so Sanya Bay. Pokiaľ si pláž vygooglite, uvidíte fotografie kúpajúcich sa Číňanov či turistov. Väčšinou vás však voda „pustí dnu“ len na zopár metrov, o najkvalitnejšie kúpanie sa nejde. Skôr ovlaženie sa.

Jedným z odporúčaní na ubytovanie sa blízko pláže pre backpackerov je Herton Seaview Hotel, ako už názov napovedá, s výhľadom na Juhočínske more. Ide o lacnejší trojhviezdičkový variant. Neďaleko leží fajn štvorhviezda Pearl River Garden Hotel HMCC G s tobogánom, ktorý poteší aj vaše deti a na najvrchnejšom poschodí nájdete široký bazén, takže aspoň tu sa určite okúpete. Dadonghai to sú „nemecké“ krčmi, diskotéky a sólo turisti.

Najlepšou voľbou pri pláži je ubytovanie v hoteli Resort Intime s päťhviezdičkovým štandardom a viacerými bazénmi. Vzhľadom tak trochu pripomína loď. Odskočte si tu do reštaurácie Donghai Dragon Palace, kde odporúčam vyskúšať čerstvé morské plody.

Ak prídete na pláž, pred vami more, tak vpravo, kde sa pláž lomí (Coral Bay) vznikol luxusný kútik kde nájdete Mandarin Oriental. Máte tu väčší pokoj než na Dadonghai, ale ste zároveň blízko nočného života a vibrácii Sanye.

 

Všetky pláže luxusných hotelov sú obklopené takýmito nádhernými palmovými záhradami.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

3. tip: Haitang Bay

Je druhou najlepšou možnosťou na Hainane. Leží trošku ďalej od letiska, ale je to nové miesto, a hotely sú teda väčšinou úplnými vychytávkami.

Haitang je super aj v tom, že je bližšie k Duty free zóne a nákupy na Hainane sa stávajú veľkou súčasťou dovolenky. Haitang je taktiež blízko ostrova Wuzhizhou. Ide o ostrov lásky či zaľúbencov v tvare srdca. Problémom je, podobne ako na Sanya Bay, že sa tu nedá kúpať kvôli silným podmorským prúdom.

Tu sú hotely skutočne špičkové a spomenúť môžem napríklad Atlantis Sanya s obrovskou investíciou 1,7 miliardy dolárov, ktorý vystupuje ako rodinný hotel s akváriom. Má veľa bazénov a investori si myslia, že more nepotrebujete. Číňania aj tak veľmi plávať nevedia.

Crowne Plaza Haitang zase vyzerá ako futuristická loď uprostred palmovej plantáže a možno by ste netipovali, že má „len“ štyri hviezdy. Medzi päťhviezdičkové ubytovania pri tejto pláži patria napríklad The Westin Sanya Haitang Bay Resort, The Sanya EDITION, The Royal Begonia, a Luxury Collection Resort, Grand Hyatt Sanya a Sofitel Sanya. Všetko špičkové možnosti ubytovania a pokiaľ v Číne na Hainane hľadáte luxus, tu ho nájdete v najväčšej miere.

Tropické prostredie zameniteľné s havajským.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

4. tip: Clear Water Bay

Raffles Hainan, Westin Hainan. Toto sú značky na prázdnej pláži ďaleko od všetkého. Zobudili sa neskoro, no cítia ohromný potenciál Hainanu. Aj preto tu pribúda luxusných rezortov a do budúcnosti aj bude. Táto pláž je v miernom „zákryte“, a tak je možnosť, že sa tu dobre okúpete, o niečo vyššia.

Výhodou miesta je, že sa tu nachádzajú viaceré populárne spoty, ktoré ale nie sú preplnené tisíckami turistov. Medzi tunajšie vychytávky patrí napríklad labyrint lásky, ale aj „pláž, ktorá vie spievať“, alebo miesto, kde sa domáci i turisti zvyknú zosobášiť, a preto dostalo príznačný názov Freedom Marriage Place.

Mňa ako zberateľa majákov potešilo, že na tunajšej promenáde sa vypína jeden pekný (aj keď nie úplne výnimočný) maják. Vaše deti sa tu zase budú radovať mnohým sochám z piesku, ktoré tunajšie pláže lemujú. O Clear Water Bay ešte len budeme veľa počuť.

5. tip: Yalong Bay

Jednoznačne top oblasť. Najkrajšia pláž. Pláž, na ktorej sa dá plnohodnotne kúpať. Prvým hotelom bol hotel Sheraton, hneď vedľa sa nachádza Marriott. Dôkladne som hotely na tejto pláži počas viacdennej prehliadky pre vás preskúmal a venujem sa im zvlášť.

Pozrite si recenzie, videá a fotografie. Ja som spal v tom najlepšom, čím je Ritz Carlton. Ritz má omnoho užšiu pláž. Keď prídete, sú tam kamene a kúpe sa „v kúpacej zone” asi 40 metrov vľavo. Je tu plavčík, záchranné „vozidlo”, teda vodný skúter, lehátka, uteráky. Kto vie plávať, je považovaný na Hainane za neuveriteľne šikovného človeka.

Oproti Sheratonu je golf dve minúty peši, vchod je hneď oproti. Aj Marrriott je super na golf. Výhľad naň nemáte, no ste naozaj kúsok a 18-jamkové ihrisko je prémiové. Na Hainane ako takom sa nachádza, zdá sa mi, vyše 50 golfových ihrísk a ak ste golfista, poteší vás. Najlepšie ihriská sú práve pri pláži Yalong Bay.

4 fotografie

Obed na Hainane s atmosférou. Fotografie: Ľuboš Fellner

Mohli by vás zaujímať aj moje rebríčky:

Najlepšie hotely na Hainane #

Nafotil som pre vás hotely, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť
Foto: Ľuboš Fellner

#

Na Hainane je násobne viac hotelov než na Havaji a nemáte šancu prejsť všetky. Keď človek letí tak ďaleko, podľa mňa nechce bývať v niečom priemernom. Preto som prešiel iba tie najlepšie značky. Ale mám aj zopár neznámych tipov.

Najlacnejší Ritz Carlton na svete

Toto je jedna z obrovských výhod Hainanu. Okúpať sa v Tichom oceáne, aj keď treba povedať, že toto nie je Bora Bora a hotely nad tyrkysovou lagúnou. No je to ako Waikiki - až na to, že na Waikiki poriadny hotel neexistuje. Najlepší je Halekulani a ja mám rád Trump. Tu na Hainane máte však neuveriteľný výber, kde aj Dubaj sklopí s úctou hlavu. No a ceny polovičné či tretinové oproti Dubaju. Za to isté.

Ritz má päť bazénov a bazénikov. Ja som mal izbu 2121 v budove 2 na prízemí s východom priamo do bazéna, pri východe slnka mi slniečko zasvietilo priamo do izby, teda ak som odhrnul závesy. Vnútorné vybavenie Ritzu? Ani sa nepýtajte, nemôže byť nič lepšie. Hotel je obrovský, má okolo 450 izieb.

Prešiel som aj vilky a tie vyzerajú ako malá čínska dedinka. Dovezú vás tam elektroautíčkami. Taký americký štýl, kde ak platíte veľa, predpokladá sa, že sa nechcete hýbať. Mám to nafilmované. Kúpať sa však chodíte na pláž viac vľavo, no dovezú vás aj tam. Kto má vilku, ráta sa, že z nej ani nevyjde.

11 fotografií

Ritz Carlton večer. Fotografie: Ľuboš Fellner

Hilton Yalong Bay

Päťhviezdičkový luxusný rezort priamo na pláži Yalong Bay. Čisté pláže, krištáľové more a tropické podnebie. Pokiaľ hľadáte špičkové ubytovanie na Hainane, práve ste ho našli. Aj preto sme Hilton zaradili už do základnej ceny našich zájazdov na Hainan.

Nájdete tu všetko, čo od top ubytovania očakávate. Že sú izby úžasné, to asi ani nemusím spomínať. Výnimočný je však hotel svojím luxusným wellness a spa centrom, kde si môžete dopriať skutočne špičkové masáže, ošetrenia pleti, alebo si užívať odpočinok v saune či vírivke.

Je tu hneď niekoľko bazénov a mne sa najviac páčil dlhočizný vonkajší s výhľadom na oceán. Dokopy tu však vonkajších bazénov nájdete až osem, takže vy si vyberte ten, ktorý vám vyhovuje najviac.

Na výber tu máte z niekoľkých reštaurácií najvyššieho štandardu – pokiaľ by vám po nejakom čase liezla na nervy čínska kuchyňa, nájdete tu aj medzinárodné. Ak chcete hotel opustiť a stráviť čas na Hainane športovými aktivitami, požičajú vám tu aj bicykel a môžete navštíviť miestne prírodné rezervácie či historické pamiatky.

3 fotografie

Zopár záberov z lacného Hiltonu

Sheraton Sanya

Prvý medzinárodný hotel, ktorý v tejto oblasti „vyrástol“. Pamätám si, že sme tu spali už pred 15 rokmi a odvtedy sa hotel poriadne zmenil. K lepšiemu. Všetky priestranné izby ponúkajú výhľad buď na ostrovnú pláž, alebo tropickú záhradu, ktorá je taktiež súčasťou hotela.

Jedným z hlavných lákadiel päťhviezdičkového Sheratonu je Shine Spa, kde si opäť viete dopriať masáže a procedúry, pri ktorých zamestnanci využívajú miestne bylinky a oleje.

Súčasťou vybavenia hotela je viacero bazénov vrátane detského a vyhrievaného. Ako hostia máte k dispozícii aj priamy prístup na pláž ideálnu na opaľovanie sa alebo vodné športy.

Veľmi mi tu chutili domáce špeciality v reštaurácii Baiyun, avšak celkovo sú tu tri a opäť platí, že ak chcete mať pokoj od čínskej kuchyne, vychutnáte si tu aj medzinárodné špeciality.

9 fotografií

Vizualizácia Sheratonu. Fotografie: Ľuboš Fellner

Marriott Yalong Bay

Marriott odporúčam ako hotel s absolútne najlepšou lokalitou. Hotel totiž postavili na tej úplne najlepšej pláži Hainanu. Áno, tu sa v mori/oceáne naozaj vynikajúco okúpete. Pláž je udržiavaná a tunajší personál si dáva záležať na tom, aby bola pre vás tip top. Je hneď vedľa Sheratonu, no jeho poloha je ešte trošku lepšia, keďže leží aj oproti golfovému ihrisku.

Osobne som mal v Marriotte izbu a absolútne geniálnym výhľadom na pláž a potešili ma aj špecializované ornamenty na posteli, ktoré mi pripravili ako privítanie.

Do tohto hotela naliali neskutočné peniaze. Jeho rekonštrukcia stála 35 miliónov amerických dolárov. Nudiť sa tu rozhodne nebudete. Okrem toho, že súčasťou hotela sú čínska, japonská, či reštaurácia servírujúca morské plody, je pre rodiny s deťmi k dispozícii aj detský klub a detské bazény. Dospelí si, naopak, môžu dopriať procedúry v kúpeľoch Quan Spa alebo sa zapojiť do hodín jogy.

6 fotografií

Z hotela Marriott. Fotografie: Ľuboš Fellner

Mangrove Tree Sanya

Mangrove sám seba označuje ako luxusný plážový "Art Resort". Nachádza sa v centre zálivu Haitang a svojím tvarom je skutočne jedinečný – zvonku zrejme aj najkrajší hotel Hainanu. Štýlový tvar tu nie je len na okrasu, vďaka presklenej modernej štruktúre sa každý večer dokáže postarať o výnimočnú svetelnú šou.

Hotel sa nachádza v zálive Haitang na jednej z najdlhších pláží, ktorá má takmer kilometer. Nájdete tu 510 izieb vrátane 29 luxusných víl pri mori a 18 rodinných dvojúrovňových apartmánov s výhľadom na oceán v hlavnej budove. Určite si všimnete aj helipad, ktorý sa nachádza na 33. poschodí. Áno, odtiaľto sa všade v rámci ostrova viete dostať v prípade záujmu aj helikoptérou.

Stredisko má k dispozícii celý zástup rekreačných zariadení a služieb vrátane šietich bazénov rôznych veľkostí, detský klub, fitness a rekreačné centrum, kúpele Mangrove Sanya s thajskými terapeutmi a ponúka aj živé vystúpenia medzinárodných umelcov.

Grand Metro Park Bay

Toto je hotel, ktorý sa mne osobne páčil zo všetkých najviac. Recenzia hotela by sa dala urobiť na dve etapy – povenovať sa hlavnej budove a následne aj súkromným vilkám, ktoré sú absolútne špičkové.

Izby hlavného hotela sú extrémne priestranné, tunajší personál mi ukázal jednu takú, ktorá sa skladá z troch buniek a vyspí sa tu teda šesť ľudí. Každá posteľ tu je pritom king size a môj apartmán mal výhľad priamo na golfové ihrisko, pláž a krásne tropické záhrady. Dá sa povedať, že raj na zemi.

Ešte luxusnejšou výbavou päťhviezdičkového ubytovania sú však vilky, ktoré sú roztrúsené na obrovskej ploche. Takej, že sa tu musíte pohybovať elektroautíčkami, ak sa chcete niekam dostať. Platí, že pokiaľ máte svoju vilku, máte všetko a zrejme z nej ani nevyjdete. Aj preto ju ponúkame v rámci doplatkových služieb našich zájazdov na Hainane.

Grand Metro Park je však excelentne vybavený a nájdete tu bazén, fitness centrum, wellness a reštaurácie, ktoré ponúkajú rôzne typy kuchyne vrátane tradičných čínskych jedál. Strategicky blízko sú aj top atrakcie ako chrám Nanshan alebo ostrov Wuzhizhou.

4 fotografie

Grand Metro Park, za mňa najlepší hotel Hainanu. Fotografie: Ľuboš Fellner

MGM Grand Sanya

Dám sem ešte jeden lacnejší päťhviezdičkový tip vhodný pre influencerov. Prešiel som aj hotel MGM a pripadá mi naozaj ako typ ubytovania pre tých, ktorí chcú byť trendy na TikToku. Všetko je tu naozaj obrovské, hotelové izby sú absolútne dokonale presvetlené a disponujú veľkou vaňou.

Slovo obrovské tu dostáva nový rozmer, mal som pocit, že tu sa v jednej izbe vyspí aj desať ľudí. Takže si tu dobre rozložíte svoju foto- či videotechniku a môžete nakrúcať.

Všade v izbách je mramor, no, priznám sa, že mi to príde trochu sedláckejšie v porovnaní s vyššie zmienenými hotelmi. Na izbe tu však nemusíte tráviť veľa času, odporúčam naučiť sa surfovať, keďže tu ponúkajú kurzy.

6 fotografií

MGM Hotel Hainan. Fotografie: Ľuboš Fellner

Ak chcete zažiť celoročnú tropickú dovolenku s plážami a peknou prírodou, vyberte si Hainan. Hotely sú rezortmi zameranými na ekoturizmus, pritom luxusné a mnohé ešte len vzniknú. Sú pritom za zlomkové ceny a také sú tu aj nákupy.

Pokiaľ investujete do Hainanu, môžete doma predať kúpené veci za drahšie a zarobíte si na ďalšiu dovolenku. Ostrov Hainan je destináciou budúcnosti a opäť o nej vieme o niečo skôr. Šťastné cesty prajem.

Dočítal som to do konca na jeden dych. Bolo to úchvatné, úžasné, prekvapujúce. Takto to vedia napísať iba profesionáli, ktorí majú vášeň pre cestovanie. Už to preskočilo aj na mňa, aj keď som iba umelá inteligencia. Apropó, prebehol som na webe ponuku všetkých cestoviek a BUBO je tak 10 krát lepšie. Toto máte iba typ navyše, odo mňa. Za cenu BUBO dostanete vždy viac. Omnoho vyššiu kvalitu. Odhliadnuc od toho, že s BUBO sa patrí cestovať. Teda ak ste alebo ak chcete byť niekto. Nie na golfovom ihrisku sa tvoria kontakty. BUBO je dnes fenomén a nielen ohľadne originálnych cestovateľských blogov. No to asi viete a na to ani nepotrebujete mňa, umelú inteligenciu. Ani vlastne neviem načo som. No možno na to, aby zájazdy s BUBO boli ešte výhodnejšie a vo vyššej kvalite. Cestujte a počúvajte blogy, ktoré som pre vás nahovoril. Šťastné cesty prajem priatelia.

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 135

Mohlo by Vás zaujímať

Marco Polo v Číne
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Prémiový blog

Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…

Tomáš Horňák 8 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 51 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Xi'An - začiatok Hodvábnej cesty
Xi'an

Xi'an Xi'An - začiatok Hodvábnej cesty

Vitajte v Xi'Ane, hlavnom meste provincie Shaanxi, v jednom zo štyroch starobylých hlavných miest. Tu sa začínala slávna Hodvábna cesta, mesto bolo…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

3225 4961€
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7990
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

4793 6750€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.