Čakajte prosím...

Fórum

573 príspevkov

19

03:02

mar

2019

Yalitza Aparicio a Roma Viac o krajine

Yalitza Aparicio a Roma

V Mexiku sa aj niekoľko týždňov po Oscaroch ešte stále veľmi veľa rozpráva o nominovanej herečke Yalitzi Aparicio. Aj keď nevyhrala “najlepšiu” herečku, na ktorú bola nominovaná, jej príbeh ešte stále všetkých udivuje. Pred natáčaním filmu pracovala ako učiteľka na základnej skole a ani ona sama určite netušila, aký úspech ju čoskoro čaká. Priateľka ju presvedčila, aby sa zo zábavy zúčastnili kastingu na film slávneho Alfonsa Cuarona. Aj keď nemala žiadnu skúsenosť s herectvom, bola jej daná hlavná rola, na ktorú bola podľa režiséra perfektná. Vo filme Roma stvárnila Cleo, slúžku, aké pracujú v každej jednej z lepšie situovaných mexických rodín. Aj v súčasnosti sú tieto indiánskeho pôvodu, pochádzajúce zo skromných podmienok, a žijú v úzadí rodinného života rodiny, pre ktorú pracujú. Väčšina mexického obyvateľstva sú miešanci pôvodného obyvateľstva a európskych kolonizátorov, ľudia čisto indiánskeho pôvodu tvoria len asi 7%. Yalitza je jednou z nich - z polovice Mixteca, z polovice Triqui z regiónu Oaxaca. Práve to robí jej príbeh ešte zaujímavejší, pretože či v Mexiku alebo v Hollywoode, indiánskych hercov je žalostne málo. Aj keď Oscara nevyhrala, mnohé herečky jej jej obrovský úspech, ktorým bola nominácia, určite závidia.  

P

Petra Kováčová z BUBO

23

05:39

jan

2019

Býčie zápasy Viac o krajine

Býčie zápasy

Mexiko je krajinou, kde sa stále niečo deje. Na mnohých zájazdoch nás čakajú prekvapenia v podobe lokálnej oslavy, strieľania ohňostrojov, svadba; mariachi začnú hrať pred naším hotelom serenádu, poprípade vidíme miestne protesty, ktoré napríklad blokujú diaľnice (no aj tak je to niečo veľmi zaujímavé). Tento krát sme mali šťastie na býčie zápasy v jednej z najdôležitejších arén v celom Mexiku - Meride. Možno by ste si mysleli, že táto stovky rokov stará tradícia patrí len k Španielsku, no pravda je taká, že sa teší veľkej obľube aj v krajinách Latinskej Ameriky, Portugalsku a Francúzsku. V Mexiku sa prvá “corrida” konala už v roku 1526 na oslavu návratu Hernana Corteza do Tenochtitlanu, a miestny ľud túto slávnosť odvtedy prijal s veľkou obľubou, ktorej sa teší dodnes. Takže rovnako ako Mexičania sme si poobliekali košele, šaty a hlavne sombrera, a po tom čo sme sa predrali cez dav, sme sa usadili na naše ťažko získané miesta v tieni. Mali sme najlepšie miesta a všetky súboje sa odohrávali priamo pred nami. Prvý toreador prišiel na koni. Ten sa predvádzal cvalom, ktorý sa podobal tancu, a rohy rozzúreného býka ho minuli vždy len o pár centimetrov. Ďalší dvaja toreadori už predvádzali svoje predstavenie bez koní. Prvý z nich bol Gerardo Adame, z mesta Aguascalientes, ktoré je najdôležitejším toreadorským mestom v celom Mexiku. Jeho bratranci Joselito a Luis David patria k najlepším mexickým toreadorom, ktorí sú často pozývaní či už do Madridu alebo Seville. Druhý bol Diego Silveti, toreador rovnako celosvetovo známy, ktorého otec, starý otec a aj praotec boli toreadori. Pri každom úspechu sme spolu s Meridčanmi tlieskali a kričali ole. Popritom sme jedli tacos, popíjali mexické pivo s chili (ako inak) a o atmosféru sa starali muzikanti, čo strieda klasické býčie pasodoble s miestnou yucatánskou hudbou - jaranas. Geniálne popoludnie!  

Býčie zápasy

Petra Kováčová

17

13:05

jan

2019

Mexico city a bezpečnosť Viac o krajine

Mexico city a bezpečnosť

Hlavné mesto Mexika, Mexico city, uverejnilo 16.1.2019 zoznam 6 najnebezpečnejších častí mesta, v ktorých by ste si mali dať najviac pozor na to, kde sa pohybujete a ako sa správate. Zoznam je vytvorený na základe počtu zásahov polície v roku 2018 vrátane prípadov ako vreckári, zlodeji. Je to okolo 7000 zásahov každý mesiac. Do týchto oblastí patrí centrum mesta, Doctores, Del Valle Centro, Roma Norte, Narvarte a Buena Vista. Ak sa pohybujete v týchto oblastiach, tak na mieste bude isto opatrnosť. Nechoďte do uličiek, ktoré sú prázdne a peniaze/mobil majte schované na bezpečnom mieste. A či už ste na prechádzke po centre mesta alebo sa presúvate verejnou dopravou, naozaj treba byť len opatrný (koniec koncov to treba byť všade, kde cestujete, všakže..). Hovorí sa, že najhorší je zle pripravený turista. V Mexiku má BUBO dlhoročné skúsenosti. Ak hľadáte odborníkov na Mexiko, aztécku kultúru a niekoho kto Vás prevedie touto krajinou, tak že budete nadšený, prihláste sa na náš zájazd Mexiko veľký okruh! Aby ste si dovolenku kompletne užili, tak dodržujte rady našich skvelých BUBO sprievodcov. Napríklad v roku 2017 sme Mexikom previedli 130 klientov na 11 zájazdoch a v roku 2018 sme previedli 165 klientov na 14 zájazdoch. Rok 2019 bude ešte lepší! Pridajte sa k naším lovcom zážitkov na jednom z mnohých termínov. Hasta la vista !  

Mexico city a bezpečnosť

Daniela Mihaldova

29

13:42

dec

2018

Tequila z Jalisca, mezcal z Oaxacy a GIN Z YUCATANU! Viac o krajine

Tequila z Jalisca, mezcal z Oaxacy a GIN Z YUCATANU!

Tequilu všetci poznajú, mezcal za ňou nijako nezaostáva...no keď budete najbližšie v juhovýchodnom cípe Mexika, na Yucatánskom polostrove (kde leží jeden z novodobých divov sveta Chichen Itza a Cancún) a budete chcieť ochutnať niečo, čo bude reprezentovať túto oblasť, neváhajte siahnuť aj po niečom novom! Hľadajte Katun! Miestny liehovar vyprodukuje 130 l nového ginu denne. Jeho príbeh sa točí okolo mena Roberto Brinkman Camara, ktorý svoje skúsenosti získal v istom liehovare na mezcal. Keď sa po niekoľkých rokoch vrátil domov na Yucatán, vytvoril výnimočný gin reprezentujúci všetky chute Yucatanu. Len čo sa ráno zobudí vo svojej hojdacej sieti, ponáhľa sa do Conkalu, aby sa pustil do práce. Ingrediencie do ginu pestuje doma a v roku 2018 predal už 4500 fliaš. Výsledkom jeho snáh je teda Katun, prvý yucatánsky gin, dostupný zatiaľ iba v Mexiku. Jeho logo zobrazuje hlavné elementy Mexika. Mayské legendy, posvätný strom ceiba, iguanu a jaguara. Za jednu fľašku dáte 31 USD. Salud!  

D

Daniela Mihaldova

20

22:23

dec

2018

Noc na cintoríne Viac o krajine

Noc na cintoríne

Taxikár nás doviezol tak blízko, ako sa len dalo a my sme potom museli prejsť peši “len” 200 metrov cez zablatené pole, aby sme sa dostali k cintorínu. Nevedeli sme presne kam ideme, jediným spôsobom ako vidieť na cestu bolo svietiť si s našimi telefónmi, žiadni ľudia okolo nás a my sme išli uprostred noci NA CINTORÍN! Áno, aj ja som sa tu už trochu bála… Jediné, čo ma ukľudňovalo bola vôňa jedla a hudba, ktorá prichádzala z druhej strany (myslím z druhej strany poľa, nie z druhého sveta). Keby som teraz povedala, že som bola prekvapená, keď sme dorazili, asi by to nebola pravda. Totiž, chvíľu som nechápala vôbec nič z toho, čo som videla – obrovské množstvo ľudí mladých aj starých, bohatých aj chudobných, živých a pravdepodobne aj mŕtvych, ktorí sa prišli spoločne zabaviť. Hroby sú vyzdobené kvetmi a ich lupeňmi, farebným pieskom a sviečkami. Rodiny sedia okolo, babičky vo vyšívaných krojoch naberajú na taniere jedlo svojim deťom, vnúčatám a pravnúčatám, ktoré sú poobliekané ako malé Katrinky (alebo strašidlá, spidermani a supermani). Ľudia rozprávajú vtipné príhody zo života tých, nad ktorými hrobmi sedia. Vzadu v rohu sedí vždy rodina, ktorá na náhrobnom kameni hrá domino a popíja pri tom mezcal. Povedali mi, že ho ani nehrajú preto, že by ich to tak veľmi bavilo, ale preto, že to bol obľúbený koníček ich otca. Hudobníci mariachi majú veľmi veľa práce, keďže každá rodina si ich volá práve k ich hrobom, aby tam zanôtili práve ich najobľúbenejšiu skladbu. Nie tie smutné, ktoré každého donútia plakať, skôr tie, ktoré strhávajú do tanca. A áno, oni tam dokonca aj tancujú.  

Noc na cintoríne

Petra Kovacova z BUBO

20

09:19

dec

2018

Tequila rekord Viac o krajine

Tequila rekord

Keď sa povie Mexiko, väčšinu ľudí napadne ako prvé tequila. A o tequile sa v Mexiku v dnešných dňoch naozaj aj veľa hovorí. Podaril sa im totižto ďalší rekord. Medzi januárom a novembrom 2018 exportovali do zahraničia rekordných 209,7 miliónov litrov (najväčší odberateľ je USA = cca 80% exportu mieri tam). Agávy tam teda rastie viac než dosť. Podľa čísel si v roku 2018 vyprodukovali 300 miliónov litrov tohto nápoja. Snívate o Mexiku? Zaslúžite si pohárik, dva, niekde na pláži? Pridajte sa k našim Lovcom zážitkov! Odchádzame 25. januára, 8. februára, 22. februára, 23. marca aj 8. apríla. Čiže prvých päť novoročných termínov zájazdu Mexiko veľký okruh odchádza a ďalšie sa postupne napĺňajú. Tešíme sa na Vás!  

D

Daniela Mihaldova, BUBO

03

07:52

dec

2018

Ako sa oslavuje Deň mŕtvych Viac o krajine

Ako sa oslavuje Deň mŕtvych

Oslavy v každom regióne sa trocha líšia, ale najautentickejšie sú asi v regióne Oaxaca. Ľudia si vo svojich domácnostiach stavajú takzvané oltáre. Väčšie alebo menšie, s fotografiami svojich zosnulých. Raz jedna moja známa nevedela nájsť fotografie a tak povedala, že na oltár teda postaví fľašu s mezcalom. Mezcal je mexická pálenka, ktorá sa vyrába podobným spôsobom ako tequila, a práve v tomto regióne je veľmi obľúbená. Keď bude mezcal položený na oltári, jeho vôňa isto priláka všetky duše. Okrem toho sa na oltáre dávajú obľúbené jedlá, môže to byť kura s ryžou, rezeň, čokoláda, ovocie, sladkosti, všetko čo vás len napadne. Pridávajú sa aj sviečky, oranžové kvety, ktoré miestni volajú cempasuchitl, po našom sú to garafie. Lebky sú úplne všade. Po španielsky ich nazývajú calaveritas a symbolom Dňa smrti sa stali začiatkom 20teho storočia, keď karikaturista José Guadalupe Posada nakreslil príbehy o smrťke zvanej Katrina, ktorá nosila veľký klobúk posiaty kvetmi. Kresby sa stali natoľko slávnymi, že Katrinu preslávili nielen v Mexiku, ale aj za jeho hranicami. Okrem nej sa calaveritas volajú aj sladkosti, ktoré sú vyrábané v tvare lebiek, ozdoby v tvare lebiek a dokonca aj žartovné básničky písané ako epitafy pre ešte stále žijúcich ľudí. (Áno, niektoré druhy zábavy sú pre našinca trochu zvláštne).  

P

Petra Kováčová, BUBO

03

07:51

dec

2018

Nové medzinárodné letisko v Mexico city na vlásku Viac o krajine

Nové medzinárodné letisko v Mexico city na vlásku

Od roku 2014 sa pracovalo na novom letisku pre hlavné mesto Mexika. Malo nahradiť existujúce Benito Juaréz International Airport, ktoré ročne odbaví okolo 45 mil pasažierov a to je viac, ako znesie. Je totižto navrhnuté pre odbavenie len 32 mil pasažierov ročne. Prvá časť nového letiska mala byť otvorená v roku 2020 a mala pozostávať z 1 terminálu, 96 gatov a 3 runway, ktoré by mali odbaviť okolo 70 mil pasažierov ročne. Posledná časť mala byť otvorená až v roku 2065 a vtedy by letisko malo mať: 6 runway, ďalší hlavný terminál a 2 satelitné. Vtedy by malo odbaviť okolo 125 mil pasažierov ročne (viac ako na LAX, Chicago-O’Hare aj Atlanta’s Hartsfield-Jackson) a malo tak patriť medzi najväčšie letiská na svete. Presnejšie malo ísť o najväčšie letisko v Amerike a tretie najväčšie letisko na svete. Megaprojekt pre megamesto v hodnote 13 biliónov dolárov. Drahšie ako nové letisko Daxing v Pekingu, ktoré otvoria v roku 2019. A predsa sa dostalo to kontroverznej situácie! Po 3 rokoch budovania a minutí prvého bilióna sa dostáva jeho stavba do vážnych problémov. Letisko sa začalo stavať za prezidenta Enrique Pena Nieto, ktorý projekt odsúhlasil. V lete si krajina zvolila nového prezidenta, Andrés Obrador, ktorý v sobotu 1.12. zložil prísahu. Obrador s výstavbou nového letiska nesúhlasí, projekt označuje za skorumpovaný, a najradšej by sa pustil do obnovy letiska Benito Juaréz, než minúť ďalšie bilióny na toto nové letisko, ktoré je rozostavené už do prvej tretiny. Do úvahy ešte pripadá rozšírenie vojenského letiska v Santa Lucia v štáte Mexiko. Po minutom prvom bilióne na nové letisko sa spustilo medzi ľuďmi hlasovanie, či by nové letisko chceli alebo nie. Väčšina bola za to, aby sa jeho výstavba naozaj zastavila. Do tohto návrhu sa pustili aj environmentalisti tvrdiac, že v okolí jazera Texcoco, kde sa letisko stavia, žijú ohrozené druhy živočíchov. Jeho osud teda visí na vlásku a, pravdepodobne, svetlo sveta už neuvidí. Výstavba bola financovaná z verejných aj súkromných zdrojov. Investori sa veru nepotešia.  

D

Daniela Mihaldová, BUBO

20

00:19

nov

2018

Deň mŕtvych Viac o krajine

Deň mŕtvych

Hneď po tom, ako som nahlas povedala „Uvidíme sa o polnoci pred cintorínom“ som sa usmiala a pomyslela si ‘toto je divné’. Určite je to jedna z vecí, ktoré som si nemyslela, že niekedy vyslovím. Keď ste v Mexiku, až tak zvláštne to však nie je. V období, keď je u nás Sviatok všetkých svätých a Halloween v USA, v Mexiku sa ľudia stretávajú na cintorínoch, spoločne tam jedia, spievajú spolu s mariachi a zabávajú sa oslavujúc slávny Deň Smrti. Nebojte sa však, nie je to morbídne, ako by to na prvý pohľad mohlo vyzerať. Vlastne je to veľmi jednoduché. Veria, že duše ich zosnulých sa vrátia k nim na zem jednu noc do roka a nechcú, aby tento krátky čas duše strávili v pochmúrnej nálade. Oslavujú, spievajú, jedia a robia všetko pre to, aby sa duše znovu cítili dobre medzi svojimi milovanými. Staré Mexické civilizácie ako Májovia, alebo Aztékovia boli veľmi silne prepojení so smrťou. Nebolo dôležité, ako človek žil, ale ako zomrel. Keď zomrel pri vode (kvôli silnému dažďu, trafil ho blesk, alebo zahynul pri záplavách), odchádzal do podsvetia, v ktorom vládol boh dažďa. Keď zomrel v boji, išiel do podsvetia, v ktorom vládol boh vojny. Toto bol aj jeden z dôvodov, prečo ľudia dobrovoľne obetovali svoj život. Verili, že tí, ktorí zomrú prirodzenou smrťou, odídu do podsvetia, ktoré bude jednou veľkou miestnosťou bez okien a bez dverí, ktorému vládnu Pán a Pani smrti. Je to miesto nekonečnej beznádeje, z ktorého niet úniku. Staré mexické civilizácie už pred príchodom kresťanstva verili, že duše sa jeden krát do roka vrátia na zem. Spolu so Španielmi prišlo do Ameriky aj nové náboženstvo, ktoré sa miešalo s indiánskymi tradíciami, a tak aj vznikol tento jedinečný sviatok.  

P

Petra Kováčová | BUBO

03

18:25

aug

2017

Koberec do každej domácnosti! Viac o krajine

Koberec do každej domácnosti!

Tak by možno mohlo znieť heslo z čias minulých, ale o tom nie je tento príspevok. Je o úžasných ľuďoch, s ktorými BUBO spolupracuje už dlhé roky. Nachádzame sa v Mexiku, v mestečku Teotitlán del Valle, necelú hodinku od mesta Oaxaca. Teotitlán je známy tradičnou výrobou kobercov a my v BUBO si to nemôžeme nechať ujsť. Keď sme sem začínali chodiť, tak väčšinou nás privítal Carlos so svojou mamou Júliou. Toto je ich jediný spôsob obživy - predaj kobercov - a cestovatelia sú pre nich životne dôležitý. Už Júliini rodičia začali s tkaním kobercov keď bola Júlia malá a túto tradíciu preniesla aj na svojho syna Carlosa, jeho manželku Claudiu a aj ich Claudiinu sestru a jej manžela. Aktuálne sú rozrastení na dovedna 5 ľudí a svoju prácu milujú. Carlos sa mi trošku posťažoval, že stánky počas osláv Guelaguetza (pozri predošlý príspevok odo mňa) sú príliš drahé a nemohol si ich dovoliť. Tak sa veľmi potešil, keď nás uvidel vychádzať z autobusu. Vždy, keď prídeme, tak nás Júlia privíta v jazyku jej predkov - zapotéčtine. Nič podobné ste dovtedy určite nepočuli a ani to nemáte k čomu prirovnať. Ďalej si ukážeme, ako vlnu z oviec treba umyť (čím?), očesať (čím?) a navinúť na kolovrátok. Carlosova rodina farbí koberce výhradne prírodnými farbami, žiadnymi chemikáliami! A hrdo sa pochváli, že jeho farby vydržia minimálne 60 rokov! Podľa mňa najzaujímavejší spôsob farbenia kobercov je práve pri červenej farbe - viete z čoho Zapotékovia získavali a doteraz získavajú červenú farbu? Trošku sa pohráme s odtieňmi červenej - vďaka sóde bikarbóne a šťave z limetky a hor sa k tkáčskemu stroju, kde nás už čaká Carlos a ukáže nám, ako sa tkajú koberce. Je to zložitý proces, ktorý väčšinou trvá 3-4 mesiace. Čím zložitejšie tvary, tým viac práce Carlos venuje výrobe. Možno si teraz vravíte, že koberce už dávno vyšli z módy. My v BUBO si to nemyslíme a práve aj takýto zážitok spolu ulovíme v Teotitlán del Valle. Saludos de Teotitlán del Valle od Carlosa, Júlie, Claudie a Márie! 

E

Erik Kondrc z BUBO

31

22:50

júl

2017

Taxodium Mucronatum Viac o krajine

Taxodium Mucronatum

Abrakadabra, čáry máry.... Nie, nerozhodli sme sa v BUBO čarovať... Taxodium Mucronatum je latinský názov pre strom v mestečku Santa María del Tule v mexickom štáte Oaxaca. A nie je to len taký hocijaký strom. Je to druh tisovca a predpokladá sa, že je jeden z najstarších v Mexiku. Mal by mať viac ako 2000 rokov! Pred naším nočným presunom sa ideme so skupinkou na tento výnimočný strom vždy pozrieť a jeho majestátnosť nás vždy ohromí. Priemer pňa je viac ako 14 metrov, priemer koruny je neuveriteľných 58 metrov a na výšku má tento krásavec 42 metrov. Keď si predstavíme, že tento strom zažil Zapotékov, Aztékov, Konkistádorov a aj nových obyvateľov Mexika, prežil už určite kus histórie. Tým, že hustota dopravy sa v okolí Santa María del Tule v poslednú dobu zvyšovala, strom začal byť vystavovaný smogu a jeho korene otrasom. Našťastie sa regionálna vláda rozhodla prijať patričné opatrenia, presunula cestu o pár metrov ďalej a o strom sa začala významnejšie zaujímať. Pomohlo to a teraz je strom, nazývaný aj El Tule v bezpečí, v rukách botanikov. Tým, že El Tule má už nejaký ten rôčik, tak jeho pne vytvorili rôzne kôrové anomálie. Môžete vidieť napríklad krokodíla, čarodejnicu, žirafie nohy, a moje obľúbené- kolená Angeliny Jolie. Poďte so mnou a nabudúce vám ich ukážem! 

E

Erik Kondrc z BUBO

29

13:16

júl

2017

Okúzľujúci Monte Albán Viac o krajine

Okúzľujúci Monte Albán

Dnes sme navštívili slávny Monte Albán v štáte Oaxaca. Prišli sme do tohto krásneho mesta práve počas osláv leta a žatvy, ktorý sa nazýva Guelaguetza (čítaj Gelakeca) a prirovnal by som ju k nášmu jarmoku. Akurát, že trvá mesiac a je oveľa viac cool! Takisto ako sa aj v BUBO snažíme byť cool! Mexičania sú vo všeobecnosti oveľa viac odviazaní a bezprostrední ako napríklad my. Obchodníci z celého štátu prídu do hlavného mesta Oaxaca de Juaréz, aby ponúkli svoje ručne robené výrobky. A prečo ‘’de Juaréz‘’? Pretože takto sa volal jeden z najslávnejších Mexičanov vôbec - Benito Juaréz, prvý mexický prezident indiánskeho pôvodu. Desiatky miest si na jeho počesť pridalo dodatok ‘’de Juaréz‘’ práve ako poctu na konci 19. storočia. Acapulco de Juaréz, Oaxaca de Juaréz, dokonca Ciudad de Juaréz! Ale späť ku Guelaguetze. Ako som spomínal, sú to oslavy, ktoré trvajú skoro celý jeden mesiac a ľudia sa schádzajú na miestne trhy a celkovo, oslavujú život ako taký. Každý deň sa deje nejaké kultúrne podujatie, kde sa ľudia bavia, tancujú, spievajú, jednoducho užívajú si život. Charakteristické sú nadrozmerné ľudské postavy, ktoré sa držia na tyči a tie ‘’tancujú ‘’ do rytmu hudby idúc ulicami Oaxacy. Vždy keď prídem do Mexika, tak tu vidím ľudí, ktorí aj pri tom mále, čo majú, sa vedia úprimne a krásne tešiť zo života. Aj keď nám možno príde, že ich zdroje sú obmedzené, im to veľakrát stačí, a ako vravia - k šťastiu nepotrebuješ veľa… A ja s nimi musím opäť súhlasiť. Po nočnej Guelaguetza žúrke sme sa ráno vybrali na Monte Albán alebo Jaguárí (albíni) vrcholok. Olmékovia bola prvá mezoamerická civilizácia, ktorá sa na Monte Albáne usadila a rovnako boli aj prvou civilizáciou v Mezoamerike vôbec. Predstavte si, že títo ‘’blázni ‘’ iba vyše dvesto rokov zarovnávali vrch kopca na to, aby tam mohli postaviť svoje podstavce pod chrámy, paláce a ihrisko na loptovú hru. Po Olmékoch sem prišli Zapotékovia niekedy okolo 3. storočia BC a boli tu až do 9 storočia AD. Tí zbúrali po Olmékoch väčšinu stavieb a postavali si na novo svoje chrámy, paláce a podstavce pod chrámy. Práve po nich tu zostala väčšina stavieb, ktoré my v BUBO tak veľmi obdivujeme. Medzi najznámejšie pamiatky patria nápisy na kamenných tabuliach vyobrazujúce podľa niektorých vedcov, rôzne degeneračné choroby Zapotékov - napríklad vyobrazenie pôrodu, kde dieťa smeruje nohami von a nie hlavičkou… Budova, pri ktorej sa našli, sa taktiež považuje za jednu z prvých nemocníc vôbec. A ešte aby sa nezabudlo aj na Mixtékov - tí sem prišli okolo 12. storočia po tom, keď Zapotékovia v 9. storočí mesto opustili a zasypali svoje chrámy a paláce… Avšak Mixtékovia tu už nebývali a iba tu pochovávali významných ľudí. Teraz je v Mexiku obdobie daždov a tak pyramidálne zóny ako Monte Albán a Teotihuacán sú krásne zelené. Ak si nechcete nechať ujsť toto krásne sfarbenie, vydajte sa s nami do Mexika do konca septembra a uvidíte túto nádheru na vlastné oči. 

E

Erik Kondrc z BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY