Aktuality zo sveta pre cestovateľov

Aktuálne informácie zo sveta cestovania od skúsených cestovateľov.

17.05.2024 16:36 -

Nórsko

17. máj je určite najväčším národným sviatkom v Nórsku. Čo sa vlastne 17. mája 1814 v Nórsku stalo, ako k tomu došlo, čo to Nóri oslavujú a prečo je pre nich tento deň taký dôležitý? Spísali sme v blogu

17. máj v Nórsku
17.05.2024 14:37 -

Abrahám, Mojžiš, Ježiš či Mohamed. Viete, kde sa narodili najznámejší proroci, kam putovali počas svojho života či kde sú pochovaní? Prvý muž Adam má hrobku až na troch miestach. Noe so svojou archou pristál v dnešnom Turecku. Na všetky miesta, kadiaľ putovali známi proroci, v BUBO pravidelne chodíme a prinášame unikátny blog

Po stopách prorokov
15.05.2024 14:38 -

Tadžikistan zrušil vízovú povinnosť pre SR

Slováci cestujúci do Tadžikistanu nepotrebujú od 1. mája víza. Krajina ich vylúčila z vízovej povinnosti a ako turisti môžu tak navštíviť čarovný svet Strednej Ázie po dobu celých 30 dní. Neplatí to však na celé územie.

Čo zažiť v Tadžikistane
15.05.2024 09:22 -

Navštívili sme najlepšie letisko sveta

Ako je možné, že letisko v Dohe predbehlo aj to v Singapure? Luxus, kam sa len pozriete, futuristická záhrada The Ochrid, najjednoduchšia možná orientácia či michelinské reštaurácie. A ešte oveľa viac pre tých, ktorí letia business class. Zážitok z dovolenky je už letisko samotné a nebudete sa tu nudiť ani na minútu. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži.

Letisko v Dohe
13.05.2024 13:04 -

Mount Everest

sa pýši dvomi novými rekordmi. Nepálsky šerpa Kami Rita zdolal Mount Everest 29-krát, čím vylepšil svoj vlastný rekord - najvyššiu horu sveta pokoril najviac ráz v histórii. Brit Kenton Cool zase zdolal daný vrch po 18. raz a dokázal to tak najviackrát spomedzi zahraničných horolezcov. Na Mount Everest v ten istý deň úspešne vystúpila aj Lucia Janičová ako vôbec prvá Slovenka. Gratulujeme!

Dva rekordy Mt. Everestu
13.05.2024 11:30 -

Malorka

zakáže pitie alkoholu na verejnosti v niektorých oblastiach. K rovnakému kroku sa podujala aj susedná Ibiza. Dôvodom je nevhodné správanie sa turistov v nimi zaťažených oblastiach. Vo večerných hodinách sa tu alkohol nebude môcť vôbec predávať. Tým, čo porušia vyhlášku, hrozí vysoká pokuta. Zákon má obmedzenú platnosť.

Kde Malorka a Ibiza zakázali pitie alkoholu?
06.05.2024 17:51 -

Voľby v Čade

Dnes v púštnej africkej krajine prebiehajú voľby. Prečítajte si, o čo ide a kto je to „mladý“ Idriss Déby. Čad BUBO prekrižovalo už v roku 2010 včítane Čadského jazera. Pozývame vás pokochať sa fotografiami v našej galérii k zájazdu.

Zájazd do Čadu
06.05.2024 16:03 -

Etiópski veriaci oslávili veľkonočné sviatky

Etiópski pravoslávni kresťania, ktorí tvoria najväčšiu pravoslávnu komunitu v Afrike, zavŕšili počas posledného víkendu prísny 55-dňový vegánsky pôst veľkonočnými oslavami. Odetí v tradičnej bielej farbe sa veriaci zúčastnili na dlhých bohoslužbách, pripomínajúc si Ježišovo vzkriesenie. "Oslavujeme Kristovo vzkriesenie a veríme aj vo svoje vlastné," povedal cirkevný predstaviteľ. Veľká noc spája rodiny po celej Etiópii a riadi sa odlišným kalendárom ako západné cirkvi.

BUBO zájazdy do Etiópie
03.05.2024 09:36 -

Víza pre digitálnych nomádov do Turecka

Turecko od mája začalo vydávať víza pre digitálnych nomádov. Občania 36 krajín sveta vrátane Slovenska a Česka môže o tieto víza žiadať. Tí čo pracujú na diaľku, majú vysokoškolské vzdelanie a oficiálnu prácu alebo firmu mimo Turecka, môžu získať víza platné na 1 rok. Môžu tak pracovať v nádhernej krajine, vybrať si miesto, odkiaľ budú pracovať. Inšpirovať sa môžu aj miestami, ktoré navštevuje BUBO na svojich zájazdoch do Turecka.

Zájazdy do Turecka
25.04.2024 17:11 -

Svetový deň tučniakov

Každoročne sa 25. apríla oslavuje Svetový deň tučniakov. Stáva sa tak pri príležitosti migrácie tučniakov Adélie (tučniak okatý) smerom na sever Antarktídy kvôli hľadaniu potravy. Na južnej pologuli sa už totiž nezadržateľne blížia zimné mesiace, a teda aj nekonečná noc práve na Antarktíde.

Zaujímavosti o tučniakoch
25.04.2024 14:46 -

Benátky

sa oficiálne stali prvým európskym mestom, ktoré spoplatnilo vstup turistov do mesta. Týkať sa to bude len však len jednodňových turistov a dokonca len 29 dní v tomto roku. Tým, čo nebudú mať lístok, však hrozí pokuta až 300 eur.

Spoplatnenie Benátok
24.04.2024 14:41 -

Atény

sa zahalili dooranžova. Podnebie nad hlavným mestom Grécka takto sfarbil prach zo Sahary postupujúci smerom na sever sfarbil Atény dooranžova. Od roku 2018 išlo o najintenzívnejší takýto jav, ktorý sme však už v tomto roku pozorovali vo viacerých kútoch Európy.

Atény zahalené dooranžova