Maličká západoafrická krajina je ľahko dostupná letmi z Európy a to hlavne Air France a Brussels airlines.

Takmer všetky lety majú jedno krátke medzipristátie počas ktorého nevystupujete z lietadla. Conakry, Monrovia, Dakar všetky letiská sú exotické takisto ako Sierra Leone. Ak máte na výber tak letisko v Bruseli je menšie, kompaktnejšie a hlavne väčšina letov do Afriky odlieta z jedného spoločného terminálu. Ako bonus sa v Bruseli vyhnete bezpečnostnej kontrole napriek tomu, že tranzitujete. Ak idete z terminálu A na T tak absolvujete len pasovú kontrolu. Bonusom je business class lóža, ktorá je len pár metrov od odletových brán. Lety z Bruselu aj Paríža letia cez deň ponad celú Európu, lemujú pláže Biskajského zálivu, vyprahnutú Kastíliu a potom sa vynorí na Gibraltarom a ponad Maroko a Mauretániu letí na juh. Výhľady sú fantastické a Atlantik máte stále po pravej ruke. Odporúčam sedieť na pravej strane lietadla, v business class sú to sedadlá K.

Business class servis je na vysokej úrovni aj na letoch do Západnej Afriky.  Produkt Air France aj Brussels airlines je porovnateľný.

Premium economy nájdete iba na palube Air France.

Letisko Freetown:

Po prílete do Freetownu zosadnete na malom medzinárodnom letisku. Z lietadla sa presuniete peši cez letisko až do príletovej haly. Hneď prvá kontrola sú víza. Ak ich máte zabezpečené vopred ( odporúčame) tak idete okamžite na imigračnú kontrolu. Ak nie tak doľava a najprv si ich musíte kúpiť. Ak máte víza vybavené už vopred tak si ich nezabudnite vytlačiť a mať spolu s nimi aj doklad o zaplatení víz. Stačia fotokópie. Pred imigračnou kontrou Vám zoberú zdravotný formulár, ktorý ste vyplnili v lietadle ( dostanete ho od posádky). Na Imigračnom podáte víza a ďalší príletový papier, ktorý ste takisto dostali v lietadle, odtlačky prstov, najprv 4 na pravej, potom 4 na ľavej ruke a oba palce, fotka a ste tam! Vyzdvihnete si batožinu, prejdete cez colnú kontrolu kde je väčšinou len otázka či neprinášate hotovosť vyššiu než 10.000 dolárov a s úsmevom Vás privítajú v krajine. Poslednou kontrolou je batožinový lístok. Skontrolujú Vám či ste náhodou nezobrali cudziu batožinu a musí sedieť batožinový lístok na palubenke s tým, čo máte nalepené na taške. Welcome to Sierra Leone! Ste tu! Príletová hala je maličká a hneď ako výdete von uvidíte veľkú budovu lodnej kancelárie Seacoach. Letisko vo Freetowne patrí medzi unikáty. Do Freetownu sa dostanete len dvoma spôsobmi. Autom cca 3-5 hodín podľa stavu ciest a počasia alebo veľmi jednoducho loďou cez ústie rieky Sierra Leone, ktorá sa hneď za letiskom vlieva do oceánu. Z letiska sa najprv musíte dostať do prístavu, ktorý je vzdialený cca 6 minút jazdy autom. Kúpite si lístok a zoberiete taxi alebo počkáte na autobus lodnej spoločnosti, ktorý čaká na všetkých klientov, ktorí priletia a zoberie ich do prístavu. Je to už v cene lístka. Spoľahlivé sú dve spoločnosti Seabird a Seacoach. Seacoachu dávame prednosť, keďže ich linka ide priamo do Aberdeenu, kde je väčšina hotelov. Prístav je veľmi jednoduchý. Zopár stoličiek, drevené mólo a toť vše. Lode pojmú cca 60 cestujúcich. Batožinu Vám naložia zamestnanci lodnej spoločnosti a vyzdvihnete si ju v prístave na druhej strane. Loď Seacoach expressu je pohodlná a zoberie cca 60 ľudí. Interiér je klimatizovaný. Plavba trvá približne 35-45 minút podľa počasia. Lode idú aj po zotmení. Počítajte s tým, že celý proces od pristátia až po príchod do hotela v Aberdeene trvá cca 3 hodiny. 

Pri odlete z letiska Freetown si dajte vždy dostatočnú časovú rezervu, aby ste stihli loď a kontroly.

← Letenky a let (zoznam krajín)

E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

20.05. → 13.06. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

10050
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek