Sierra Leone patrí medzi usmiate  a prívetívé africké krajiny. Turisti sú vítaní a krajina ich má rada.

Hlavným komunikačným jazykom, okrem miestnych jazykov je angličtina.

V hlavnom meste si treba dať pozor na bežnú kriminalitu podobne ako v európskych mestách Berlín, Paríž či Barcelona. Nenoste vyzývavo drahé veci a neprovokujte. Vždy dodržiavajte pokyny Vášho sprievodcu. Na obľúbených a populárnych plážach sa vyhnite konzumácii drog ako aj nadmerného pitia alkoholu a nenoste sem so sebou veľa peňazí ( podobne ako v Brazílii).

V diamantovej oblasti Kenema - Bo - Koidu dodržiavajte pokyny sprievodcu, neprovokujte a nič nikdy nezdvíhajte zo zeme bez toho aby Vám to niekto dovolil. Na mieste pochopíte prečo. 

K vstupu do krajiny je povinné očkovanie proti žltej zimnici t.j. žltý očkovací preukaz s potvrdením o očkovaní. Očkovanie proti žltej zimnici má doživotnú platnosť a aktuálne je povinné do vyše 50tich krajín sveta.

Z ostatných očkovaní odporúčame žltačku typu A a skontrolovať si očkovanie proti tetanu u svojho všeobecného lekára. Žltačku odporúčame pre celý svet keďže riziko, že ju chytíte v Revúcej je rovnaké ako v Makeni. Zoberte si základnú lekárničku s liekmi, ktoré máte odskúšané.  

Sierra Leone patrí medzi krajiny s výskytom malárie. Ideálnou prevenciou je Malarone, 1 tabletka denne. Užívať ju začnite 2 dni pred cestou a pokračujte ešte týždeň po návrate. Poraďte sa so svojim lekárom. Malarone sa používa aj na liečbu malárie a preto aj ak ste náhodou odporcom užívania liekov tak si malarone zabezpečte a majte ho poruke. Maláriu chytí absolútne minimum turistov ale ak by k tomu náhodou prišlo tak nevýhajte a okamžite si nasaďte liečebnú dávku podľa užívateľského letáku. Malária sa prenáša bodnutím komára. Ideálnou prevenciou je mať repelent a dlhý rukáv pri západe slnka keď sú komáre najaktívnejšie a brať prevenciu proti malárii. Prejavy malárie sú individuálne ale sumárne sa dá povedať, že začína ako chrípka. Horúčka, bolesť hlavy  a tela. Ak niečo takéto cítite a ste v Afrike tak si kúpte jednoduchý rýchlotest v lekárni. Ak ste sa už vrátli domov tak oznámte svojmu lekárovi kde ste boli a ten zvolí postup. Nikdy nepanikárte pretože hlavne po prílete do Európy veľa ľudí prechladne z dôvodu zmeny počasia teplo/zima a hned majú pocit, že majú maláriu. Na 99% ste len prechladli. Inkubačná doba je okolo 12 dní. BUBO za vyše 30 rokov existencie eviduje 2 prípady malárie na svojich zájazdoch. Malária určite nie je strašiak a dá sa proti nej veľmi účinne brániť. 

Odporúčame piť balenú vodu, dostať jú kúpiť všade. Ľadu sa radšej vyhnite.

Ak cestujete na úrovni a dbáte na hygienu tak Vám už nič iné nehrozí.

Hlavné cesty sú v dobrom stave a nejazdí sa rýchlo. V období dažďov sú hlavne vedľajšie prašné cesty takmer nezjazdné a transfery trvajú dlhšie.

Pláže a oceán sú nádherné. Pri kúpaní vždy dávajte pozor na podmorské prúdy ktoré sú v týchto oblastiach normálne a neplávajte ďaleko od brehu. Sierra Leone je horúca krajina a počas pobytu na slnku neodporúčame piť alkohol.

V miestnom dusnom a teplom počasí sa budete nadmerne potiť. Nezabudnite dodržiavať pravidelný pitný režim.

Dobrá rada: V Sierra Leone prichádza častokrát 

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

20.05. → 13.06. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

10050
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek