Bunce island: Na pobreží Afriky je vyše 40 otrokárskych pevností. Z týchto miest sa vyvážali otroci do krajín južnej, strednej a severnej Ameriky. Bunce island je unikátny tým, že otrokov zo Sierra Leone vyvážali exkluzívne do Južnej Karolíny a Georgie v USA. Komunity na pobreží USA dodnes rozprávaj tým istým kreolským jazykom akým sa rozpráva v Sierra Leone. Z Bunce island vyviezli angličania vyše 50 tisíc nešťastných duší. Tento výnosný business sa skončil zrušením otroctva keď otrokári zrušili otroctvo. Hlava 22? Presne tak. Na malom ostrove si pozrieme perfektne zachovanú pevnosť a porozprávame si aj o tom, že Amerika vlastne vznikla práve tu. Výlet na Bunce island je vždy spojený aj s plavbou po delte rieky Sierra Leone s farebným Freetown v pozadí.

Freetown: Pláže, rieka, oceán a zelené hory robia z Freetownu jedno z najkrajších hlavných miest v Afrike a takto nejak videl okolie aj prvý európan Pedro de Sintra. Scenéria je dokonalá. Chaotický, farebný a ukričaný trh. Národné múzeum s malou expozíciou ale o to zaujímavejšou. Práve tu uvidíte tradičnú kamajorskú košeľu a základné spirituálne masky. Nástenné maľby nás prevedú históriou krajiny a postavíme sa pod strom ktorý dominuje cetru mesta. Práve pod ním v roku 1792 vznikol Freetown. Ako názov napovedá, išlo o slobodné mesto, ktoré založili bývalí otroci. Aj preto nájdete vo Freetowne unikátne schody návratu. Práve po nich prešli prví navrátilci, ktorí prežili brutality otrokárstva. Vedeli ste, že vo Freetowne je najznámejšia africká univerzita? Fourah bay college je školou cez ktorú prešli všetci vzdelaní afričania. Aj preto získal Freetown prezývku Atény Afriky. Ruiny starej školy, ktorá bola prvou školou západného typu v Afrike si pozrieme a ukážeme si aj novú univerzitu na kopci priamo pred nami. Fourah Bay bol unikátom a kto hľadal vzdelanie tak ho našiel iba tu. 

Tacugama sanctuary: Národným zvieraťom Sierra Leone je šimpanz. Kedysi žili v krajine vo veľkých počtoch ale to sa už žiaľ zmenilo a vo voľnej prírode ich žuje už len okolo 5000. Mnohé z nich končia ako hračky v domácich zoo. Nuž a práve týmto šimpanzom sa venuje Tacugama Chimpanzee sanctuary. Stará sa o týrané zvieratá a dáva im novú šancu. Táto záchranná stanica je umiestnená v tropickom pralese len kúsok nad mestom. 

Beach no.2: Jedna z najkrajších pláži na pobreží Sierra Leone. Vstup je platený. Pláž je ligotavo biela, čisté s reštauráciou, lehátkami a bezpečnou kľudnou atmosférou. Cez víkendy je to azda najpopulárnejšie miesto v krajine.

Tokeh: Maličký ospalý Tokeh je vstupnou bránou na izolované ostrovy Banana islands a zároveň domovom nádhernej tropickej pláže Tokeh beach. V období pred občianskou vojnou bol Tokeh miestom, ktorý navštevovala aj európska smotánka. Tá sem už nechodí ale pláž ostala a miesto jednoznačne stojí za návštevu. Je tu aj miestny 5* hotel, ktorý leží priamo na pláži a má výbornú reštauráciu. Ak si chcete niekde oddýchnuť na pláži viac nocí tak toto je najlepšie miesto.

Kenema a Bo: Kenema vzbudzovala až posvätnú hrôzu. Toto sú predsa miesta o ktorých sa stále písalo. Tu sa ťažia „krvavé diamanty“, devastuje príroda, ľudia robia zadarmo. Kenema je jedna prerastená dedina v ktorej centre dominujú obchody s diamantami. Môžete kúpiť čo len chcete. Ale pozor nato aby ste mohli kupovať tak potrebujete licenciu, na základe tej si môžete diamant kúpiť a za kúpený diamant musíte zaplatiť clo. Nie je to úplne jednoduché.  Hlavnou atrakciu Kenemy sú teda diamanty. Ako sa k nim dostať?  Každý vie kde sú aktuálne povrchové bane a domáci Vás k nim radi zavedú. Ich návšteva zahŕňa často šlapanie po bushi a nerovnom teréne. V lesoch okolo Kenemy na Vás striehnu tisícky opustených jám. Niektoré z nich sú hlboké vyše 30 metrov. Dávajte pozor kam stúpate. Povrchové bane identifukujete veľmi ľahko. Stromy zmizli a ostali len diery v zemi vyplnené vodou. Ak je vidieť bielu vlajku tak to znamená, že ešte sa obsah jamy nepreosial t.j. potencionálne sú tu diamanty. Práca v týchto baniach je náročná. Fyzicky extrémne ťažká, za neustáleho tepla, komárov a inej hávede. Niet sa čo čudovať, že tu prežijú len tí najtvrdší. Každý jeden baník dúfa, že nájde kamienok čo mu zmení život. Veru a mnohí aj našli a ešte viac ich nenašlo nič. Je to však jeden zo spôsobov ako zarobiť tak prečo nie. Bane v okolí Kenemy vlastnia väčšinou Libanonci a Indovia, ktorí dominujú obchodom s diamantami. Na severe, v mieste kde diamantová horúčka začala, v Koidu, tu sú zasa hlbinné bane, ktoré spravujú nadnárodné korporácie. Sú diamanty zo Sierra Leone krvavé? Počas vojny sa tvrdilo, že diamanty sú jej hnacím motorom a každý chcel bane vlastniť. Hmm z toho čo sa dialo som mal pocit, že diamanty boli to posledné čo jednotlivé skupiny chceli. Gigantické západné spoločnosti chcú mať nad trhom totálnu dominanciu a kontrolovať každý diamant. Počas vojen sa im to nedarí a do obehu sa dostávajú diamanty ktoré neprešli cez nich. A hneď sa nazvú krvavé. Nie sú o nič krvavšie než tie tzv. legálne. Len platíme viac nenažraným korporátom. Nemyslím si teda, že krvavý diamant existuje. Každý jeden je ale výsledkom brutálne náročnej práce.

Outamba Kilimi National park: Najdivokejší park krajiny, kde môžete nerušene pozorovať afrikcú faunu a flóru. Budete tu takmer sami. Park je izolovaný a dostanete sa do neho ručne ťahanou kompou cez rieku Little Scarcies. Nie sú tu takmer žiadne služby ani hotely. Počítajte iba so základnou infraštruktúrou avšak v krásnej, zelenej a divkej časti Afriky.

NP Gola:  najzaujímavejší národný park v krajine má svoju časť dažďového lesu, kde si dokonale užijete panoráma horskej krajiny, objavíte voľne žijúce zvieratá a stretnete sa s domácimi, ktorí si ešte uchovali tradičnú kultúru.

Tiwai island: Nádherné miesto. Jeden z najväčších vnútrozemských ostrovov v krajine má rozlohu 12km štvorcových. Je to jedno z mála miest kde môžete nájsť hrošíka libérijského, 12 druhov opíc, vodné vtáctvo. Prírodná diverzita Tiwai je neuveriteľná. Ostrov je jednoducho prístupný a odporúčame tu stráviť aspoň 1 noc. Zo všetkých safari destinácií je Tiwai azda najlepším výberom aj vzhľadom na dostupné služby.

Kabala: Ak hľadáte turistiku tak ste na správnom miesta. Kabala je obkolesená horami vhodnými na túry a zároveň je jedným z východzích miest pri treku na Mt. Bintumani, najvyšší vrchol krajiny.

K

Guinea, Libéria, Sierra Leone


náročnosť

12 dní

Trvanie

4291 4990€
E

Guinea, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Senegal, Mauretánia


náročnosť

18 dní

Trvanie

7160 8950€
E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

15.11. → 09.12. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

14200
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Karavány - viac ako obchod na ceste Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 24 min. čítania
Kafé na Lumley beach

29

11:30

jan

2024

Sierra Leone Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Zohnať výbornú kávu je na zájazde v Sierra Leone celkom problém. Krío kávu pijú minimálne a musíme sa teda obrátiť na komunitu expatov, ktorí tu žijú. Na pláži Lumley…

Zrútil sa Big Ben!

26

14:44

máj

2023

Sierra Leone Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Predstavte si, že by sa zrútil Big Ben, Socha slobody, Eiffelovka či socha Krista nad Riom. Symboly krajiín, miest. V noci z 24.5. na 25.5. sa niečo podobné stalo v…