Bránou do Malajzie je zvyčajne práve hlavné mesto Kuala Lumpur a jej medzinárodné letisko. Cestu z neho môžete absolvovať prenajatou dopravou alebo taxíkom, ktorá vás odvezie do centra mesta, do vášho hotela. Cesta trvá približne 1h 30 min, nakoľko je táto cesta dlhá cca 60 kilometrov.

Do malajského mesta Kota Kinabalu samôžete preplaviť napríklad aj dvomi lodnými linkami z krajiny Brunej. Upozorňujeme vás dopredu na veľmi silnú klímu, ktorou sú povestné malajské trajekty aj lode. Určite si so sebou vezmite niečo teplé na seba (mikinu, dlhé rukávy). Ak sa vyberiete z Bruneja na ostrov Labuan, počítajte s plavbou, ktorá trvá cca 1h 30 min – 2h. Po vylodení na Labuane prejdete pasovou kontrolou, dostanete vstupné pečiatky do Malajzie a máte čas na to, aby ste sa prešli prístavom alebo zašli do duty free obchodov (najlacnejší alkohol v celej Malajzii). Ak pôjdete z Labuanu do Kota Kinabalu, počítajte s lodným presunom, ktorý trvá cca 3h 30min – 4h a ide o vznášadlo, teda nebudete sa môcť prejsť po palube, ale sedíme dnu.

Malajskú časť Bornea môžete absolvovať vopred prenajatou dopravou. Do Sepiloku za orangutanmi sa môžete z letiska presunúť za cca 25-30 minút a následne sa môžete odveziezť do centra Sandakanu s približne rovnako dlhým presunom. Ak chcete absolvovať presun cez miznúci dažďový prales, vydajte sa na najdlhší presun Borneom na trase Sandakan – Kota Kinabalu. Čaká na vás cca 350 kilometrov, ktoré zaberú cca 7 hodín jazdy. Odporúčame sa zastaviť napríklad pri horúcich prameňoch Poringu a v prístave sa odviezť loďou za cca 20 minút plavby na ostrovčeky (napríklad Manukan, Mamutik alebo Sapi).

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.