Doprava v Číne je kapitola sama o sebe. Sieť verejnej dopravy, diaľnic a vlakov je veľmi rozvinutá a Číňania každoročne budujú infraštruktúrne projekty, o ktorých my v Strednej Európe môžeme len snívať. Autá a autobusy sa ale na diaľkové cestovanie, vzhľadom na obrovské vzdialenosti, používajú málo. V rámci veľkých miest máte k dispozícii štandardne metro a v menších mestách miestnu dopravu v podobe autobusov, trolejbusov a taxíky.

Chrbticou diaľkovej dopravy v Číne sú vlaky. Vlaková sieť ríše stredu je najrozsiahlejšia na svete a diaľkovými lôžkovými vlakmi sa dostanete do každého väčšieho mesta. Aktuálne sa dá vlakom prísť až na samotnú strechu sveta do Lhasy, cez najvyššie položenú vlakovú trať sveta. Rovnako má Čína aj najviac rýchlovlakov na svete. Nájdeme tu až dve tretiny celkových rýchlovlakových dráh na celej planéte a samotné vlaky sú nové a pokojne môžu konkurovať západnej Európe. Čína je obrovská a zodpovedá tomu aj prepracovaná sieť letísk, ktorá Vám umožní priletieť prakticky do každého veľkého mesta alebo dôležitého turistického centra. Určite sa skúste po Číne presúvať aj rýchlovlakom, no skúste si aj klasický vlak, aby ste si to vedeli všetko porovnať.

Aj keď to znie, že presúvanie v Číne pri takejto kvalitnej infraštruktúre musí byť jednoduché, tak opak je pravdou a ak nemáte cestovanie dobre dopredu premyslené, tak Vám môže výrazne skomplikovať dovolenku. Dôvodom je predovšetkým jazyková bariéra. Celý turizmus v krajine je postavený pre čínskeho spotrebiteľa s minimálnym prihliadnutím na zahraničných cestovateľov. Lístok na vlak si ťažko kúpite na okienku, lebo Vám nebudú rozumieť ani názov stanice kam chcete ísť. Na stanici Vám potom ťažko niekto poradí, lebo nikto nehovorí anglicky. Najlepšie je kúpiť si lístky na spoje cez hotel alebo miestnych partnerov. Treba to ale riešiť dopredu, lebo vlaky sú často vypredané a ak chcete lístok na spoj, ktorý ide v daný deň, tak máte veľkú šancu, že Vám ponúknu alternatívu o týždeň.

V prípade vlaku do Tibetu napríklad až o pol roka... V skratke cestovanie miestnymi spojmi v Číne nie je pre začiatočníkov. Odporúčame ho len pre skúsenejších cestovateľov, ideálne so skúsenosťami z Číny.

Autobusová doprava v Číne je tiež prepracovaná, no nie je tak pohodlná ako vlaková doprava. Ak budete chcieť po Číne cestovať dôkladne, naozaj sa jej miestami nevyhnete. Tak ako v prípade vlaku aj pri nakupovaní autobusových lístkov to nemusí byť najjednoduchšie.

Vzhľadom na to, aká je krajina obrovská viete tu využiť aj miestne aerolinky, ktoré vás prepravia pohodlne a rýchlo naprieč celou krajinou. K najkvalitnejším miestnym spoločnostiam patrí Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines alebo Hainan Airlines, no samozrejme tu nájdete o mnoho viac možností. Letenky sa nakupujú cez internet a tak to zvládnete aj bez znalosti čínštiny.

B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

2278 3504€
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

2492 3560€
K

Ázia  

Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

2856 4080€
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Šanghaj - Perla Orientu Shanghai

Shanghai Šanghaj - Perla Orientu

Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…