O Tuarégoch a Azawade som napísal kratučký blog po návrate z Timbuktu (Mali) a Agadez (Niger). Je to hutná obsiahla správa, ktorá vám mnohé vysvetlí.Strávil som s…
Doprava Mali
Pozemná doprava v Mali je výzvou vzhľadom na veľkú rozlohu krajiny, nedostatok infraštruktúry a klimatické podmienky, ako aj politickú a bezpečnostnú situáciu. Existuje však niekoľko možností cestovania po krajine:
Najbežnejší spôsob prepravy medzi mestami. Sú lacné, ale často preplnené a málo pohodlné. Hlavné spojenia vedú medzi Bamako a veľkými mestami ako Ségou, Mopti alebo Timbuktu.
Mnohí cestujúci si prenajímajú autá s vodičmi, najmä pre ťažko prístupné oblasti. Off-road vozidlá sú nevyhnutné na vidieku.
Väčšina hlavných ciest je spevnená, ale veľká časť infraštruktúry na vidieku pozostáva z nespevnených ciest, ktoré sú počas dažďovej sezóny (jún až september) ťažko prejazdné.
Mali má obmedzenú železničnú infraštruktúru. Historická železničná linka medzi Bamako a Dakarem (Senegal) bola dôležitou spojnicou, no jej prevádzka je v posledných rokoch prerušovaná a nespoľahlivá.
Rieka Niger je významnou dopravnou tepnou, najmä v centrálnych a severných oblastiach. Lodná doprava zahŕňa:
Trajekty: Spájajú mestá ako Mopti, Gao a Timbuktu.
Pirogy (tradičné lode): Používajú sa na kratšie vzdialenosti a na prepravu ľudí a tovaru.
V mestách a vidieckych oblastiach sú motocykle bežným spôsobom dopravy, najmä pre svoju dostupnosť a schopnosť pohybovať sa po nekvalitných cestách.
Pozemná doprava v Mali môže byť ovplyvnená bezpečnostnými hrozbami, ako sú banditizmus alebo konflikty v niektorých častiach krajiny (najmä na severe a v stredných oblastiach). Pred cestovaním je dôležité informovať sa o aktuálnej situácii v konkrétnych regiónoch.
Pre pohodlnú a bezpečnú cestu sa odporúča plánovať vopred, využívať miestnych sprievodcov a monitorovať odporúčania cestovných kancelárií alebo ambasád.
Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály
Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…
Prémiový blog Najbohatší muž sveta
Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Waren Buffet? Zakladatelia Tesly, Amazonu, Microsoftu, Berkshire Hathaway. Nie, nie, to sú chudáci oproti…
Blog Karavány - viac ako obchod na ceste
Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…
Blog Ibn Battúta – najväčší moslimský cestovateľ
Moslimský Marco Polo, Ibn Battúta, je najuznávanejším „cestovateľom islamu“. Prešiel neuveriteľných 120 000 km, čo pred ním zrejme nikto nedokázal.…
Sorghum, teda cirok a millet, teda pšeno, sú dnes hitom. Sú zdravé a je úžasné, že sme na to prišli! V Indii a Číne ich spomínajú už v roku 3000 pnl, ale keď chodím…
Dogoni chlapcov obrezávajú keď majú 7. Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžu zúčastniť ceremónie, potom keď maj…
Belosi Niger nazvali „Čiernou riekou“, no Niger je čistejší a svetlejší než Kongo či Níl. Niger (4200 km) je treťou najdlhšou riekou druhého najväčšieho kontinentu a my…