Doprava v Nepále je zážitková. Nepál je horskou a chudobnou krajinou a tomu zodpovedá jeho infraštruktúra. Asfaltové cesty nie sú ani všade v Kathmandu a o diaľnociach mimo mesta môžete len snívať. Keď aj cestu v horách postavia, tak počas najbližšej jari alebo obdobia dažďov ju môže odniesť voda a cestovanie je zas o niečo ťažšie. Situácia sa ale pomaly za pomoci zahraničných investorov (hlavne z Japonska zlepšuje). Asfaltovú vozovku môžete očakávať z Kathmandu do druhého najznámejšieho mesta Pokhara a posledné dva roky už aj do kráľovského národného parku Chitwan. Cestu v Nepále nemeráme na kilometre ale na hodiny. Cesta z Tibetskej hranice napríklad trvá 12 hodín. To je hlavná informácia, to že je to 160 kilometrov nie je tak podstatné. Ak sa nastavíte takto a budete operovať s časmi, tak Vám to výrazne pomôže lepšie si naplánovať a užiť Vašu dovolenku.

Na cesty mimo Kathmandu je možné využiť aj leteckú prepravu. Ak by ste sa napríklad chystali do základného tábora Mount Everestu tak odporúčame prelet do Lukly. Podobne ak sa chcete vydať na východ ku Kančenčunge. Lety sú síce o niečo drahšie, ale nie sú to horibilné sumy a viete takto ušetriť desiatky hodín v miestnych dopravných prostriedkoch na cestách, kde niekedy máte pocit, že skončíte v rokline o 200 metrov nižšie.

V samotnom Kathmandu je doprava večným problémom, mesto je preľudnené, má úzke ulice, malú infraštruktúru a veľa dopravných prostriedkov. Okrem áut sú tu aj tisíce motoriek a rôznych trojkolesových dopravných prostriedkov. Dopravné zápchy sú každodenným problémom. V meste je najlepšie pohybovať sa pešo a ďalej od centra taxíkmi. Vždy si ale dopredu dohodnite sumu, ktorú taxikárovi zaplatíte, inak od Vás určite bude pýtať prehnané peniaze.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.