MYR

malajzský ringgit

1 EUR = 5.00 MYR

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 11/2023

Oficiálnou menou v Malajzii je malajský ringgit (MYR). Počas pobytu v Malajzii si zameňte peniaze za lokálnu menu, ktorú budete určite potrebovať na menšie nákupy, pouličné jedlo, drobné suveníry a na podobné záležitosti. Ak nechcete míňať veľa peňazí na deň vám okrem ubytovania či dopravy bude stačiť 20-30 euro, ak si chcete svoj deň užiť a najesť sa v peknej reštaurácii, majte pripravených 50 euro na deň. Sami viete ako a na čo míňate peniaze a podľa toho sa zariaďte.

Malajské ringity si môžete zameniť priamo na letisku prípadne v meste (napríklad v Kuala Lumpur v Petronas Towers nájdete hneď niekoľko zmenární nielen pri vstupe, ale aj na spodnom poschodí). Peniaze sa dajú zameniť aj vo všetkých hoteloch, ale vždy v menej výhodnom kurze. V Penangu nájdete najviac zmenární na hlavnej ulici neďaleko Mešita Kapitána Kelinga. V Kota Kinabalu v nákupnom centre Centre Point Sabah.

Ak chcete používať bankomatové karty, tak v tomto regióne to nie je žiaden problém. Výber z bankomatu môže byť spoplatnený (hoci vám vaša banka poplatok neúčtuje, ale lokálna áno). Aj preto kalkulujte a vyberte si radšej viac ako vyberať každý deň. Nie je problémom platiť kartami v obchodoch (pri nakupovaní v samoobsluhe, suveníroch, kupovaní oblekov, šiat...) alebo v reštauráciách. Malajzia je lacnou krajinou čo sa týka jedla, no služby sú drahšie. Celkovo krajina funguje na kartách úplne bežne a z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Malajzia je krajina, kde si milovníci nakupovania prídu rozhodne na svoje. Okrem tých najbežnejších suvenírov tu nájdete veľké množstvo kvalitných vecí. Penang aj Kuala Lumpur sú na to viac než dobré až si nebudete vedieť vybrať. V Chinatowne v Kuala Lumpur objavíte kvalitné topánky, oblečenie či dokonca kópie drahých hodiniek za vynikajúce ceny. Vždy na takýchto trhoch zjednávajte a niekedy spustíte cenu aj o 20 či 30%. Obľúbenými darčekmi sú aj balíčky sušeného exotického ovocia, čokoláda alebo koreniny, káva alebo čaje. Ak milujete čaj, skúste značku BOH z malajskej pevniny z Cameroon Highlands alebo jemnejší čaj z Bornea so značkou Sabah. Kávu si kvalitnú odnesiete aj z Bornea a zaujímavým suvenírom môže byť pre niekoho aj kakao. K tradičným veciam, ktoré si viete priniesť patrí napríklad batikové oblečenie a hoci sa možno viac spája s neďalekou Indonéziou, typické výrobky nájdete aj tu. Ak sa ocitnete na ostrove Borneo a je jedno či v Sarawaku alebo v Sabahu, nájdete tu aj obchodíky či trhoviská s tradičnými bornejskými vecami a teda kmeňové masky, ozdoby či ručné výrobky. Trhovisko s podobnými suvenírmi nájdete v Kota Kinabalu neďaleko marketu s jedlom. Z kozmetiky zaujme olej z muškátových orieškov.

Ak by ste chceli nakupovať luxusnejšie veci, Kuala Lumpur bude vašim nákupným rajom a nájdete tu viacero skvelých možností. Nákupné centrum KLCC Suria vo vežiach Petronas Towers patrí k lukratívnym miestam, kde objavíte množstvo svetových značiek. Z lokálnych značiek stojí za zmienku Farah Khan, ktorá uspela so svojimi šatami aj v Miláne či Dubaji a medzi jej klientov patria najslávnejšie mená showbiznisu. Holdujete šperkom? Čo sa tak pozrieť na šperkárstvo Habib, ktoré má povesť najlepšieho predajcu šperkov v celej krajine. Tento luxus si rozhodne zamilujete.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3623
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3858
K

Ázia  

Bali (IND), Singapur, Malajzia, Indonézia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3979
K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

3427 4895€
Kuala Lumpur - mesto na bahennom sútoku Kuala Lumpur

Kuala Lumpur Kuala Lumpur - mesto na bahennom sútoku

Mrakodrapy zo železa a skla, drahé autá, kvalitná infraštruktúra, moderná hromadná doprava, ale aj veľkolepá koloniálna minulosť spolu so starými…

Adam Záhorský 9 min. čítania
Malajský Georgetown - najkrajšie miesto Penangu Georgetown

Georgetown Malajský Georgetown - najkrajšie miesto Penangu

Vyberte sa s nami do Malajzie na ostrov Penang, kde na nás čaká jeho hlavné mesto Georgetown. Čaká vás tu pestré multikultúrne koloniálne mesto s…

Kota Kinabalu – ukrytý kúsok Malajzie Kota Kinabalu

Kota Kinabalu Kota Kinabalu – ukrytý kúsok Malajzie

Kota Kinabalu je pre väčšinu Európanov ešte stále veľkou neznámou. Napriek tomu je jednou z top destinácií ostrova Borneo, hlavným mestom…

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC