Krajina rozlohou väčšia než je povrch planéty Pluto musí mať premyslený spôsob prepravy. Najrýchlejšia medzimestská doprava je letecká. Za poslednú dekádu urobili lokálne aerolinky poriadny krok vpred. Už sú preč tie časy, keď správy o ruských leteckých nešťastiach zapĺňali stránky novín na pravidelnej báze. Medzi najväčšie ruské aerolinky patria Aeroflot, S7 a Transaero.

Každý už určite počul o Transsibírskej magistrále a kto nie, tak sa jedná o tisíce kilometrov koľajníc naprieč celou krajinou. Legenda medzi zážitkami, ktorú má každý cestovateľ na svojom zozname. Vlaky chodia načas, lístky sa dajú zakúpiť online alebo priamo na staniciach. Dajte si pozor, pri niektorých populárnych spojoch si treba rezervovať lístky s predstihom. Vo vlakoch sú radené vozne podľa kategórií. Vo všeobecnosti sa delia na 3 úrovne - 1.trieda, 2. trieda a Plackarta. Na niektorých linkách nájdete aj veľmi luxusné kupé. 

V medzimestskej autobusovej doprave má Rusko a vo všeobecnosti krajiny bývalého ZSSR veľké medzery. Liniek je málo, kvalita autobusov je rôzna a vzdialenosti hrajú v prospech leteckej a vlakovej dopravy. Veľmi často sa stretnete s pojmom "maršrutka". Jedná sa najčastejšie o súkromníkov využívajúcich mikrobusy, ktorí nejazdia podľa grafikonov ale zo staníc/stanovištia vyrazia až keď sa spoj zaplní.

Vo väčších mestách ako sú napríklad Moskva alebo Petrohrad funguje metro. Prehľadný, jednoduchý a v neposlednom rade aj najrýchlejší spôsob dopravy. Stanice metra v Moskve patria medzi tie najhlbšie a najkrajšie na svete, niektorým môžu pripomínať obrovské siene galérií. Popri systéme metra v ruských mestách bežne fungujú električky, autobusy a trolejbusy. Alternatívou sú taxi, aj tu fungujú aplikácie ako sú Uber, YandexGo, Taksovičkof.

Všetky vymenované spôsoby dopravy vie veľmi skomplikovať poriadna ruská zima.

Azylový dom v Bratislave pre ukrajinských utečencov Prémiový blog

Prémiový blog Azylový dom v Bratislave pre ukrajinských utečencov

„Táto vojna bude tri roka,“ hovorí mi moja ukrajinská upratovačka Oľga. Chodí k nám domov a už vie lámane po slovensky. Upratuje dobre, vždy ju v…

Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od srdca.

So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…