Botswana je v porovnaní so Slovenskom obrovská krajina (20 x väčšia ako SR) a len samotný národný park Central Kalahari Game reserve má 52.000.000 kilometrov štvorcových a je väčší než Slovensko.

V Botswane ja jazdí vľavo! Podobne ako v Británii, Namíbii, Austrálii. Vedeli ste, že aj na Slovensku sa jazdilo kedysi vľavo? 

Hlavné cesty sú kvalitné asfaltové cesty avšak v momente ako z nich zídete dole tak sa ocitnete na terénnych cestách, ktoré sú zjazdné iba s 4x4 autom typu Toyota Landcruiser, Landrover atď. Na asfaltových cestách počítajte s tým, že vaša priemerná rýchlosť bude 100km/h a riedka premávka. Na hlavných ťahoch narazíte často na veterinárne checkpointy, ktoré slúžia ako prevencia pred rozšírenám slintačky a krívačky medzi miestny dobytok. Vždy musíte z auta vystúpiť, prejsť na dezinfekčný koberec a potom prejsť autom cez dezinfekčnú vaňu. V noci jazdite iba ak je to nevyhnutné!!! Botswanské cesty nelemujú takmer žiadne ploty a v noci na cestách oddychuje dobytok, kravy, kozy, somáre a na severe cesty neustále prekračuje divá zver, hlavne slony. V tme nevidíte takmer nič a ak pôjdete rýchlo tak je takmer isté, že to nedopadne dobre. Rýchlosť majte max 80km a dávate neustále pozor. Verte, že kolosálneho slona zbadáte v noci na poslednú chvíľu a nemáte šancu.

Terénne cesty sú nepredvídateľné. Ak plánujete cestovať s prenajatým autom na safari tak sa uistite, že má plnú výbavu. Plná výbava musí mať rezervné kolesá, súpravu na opravu defektov, malý a veľký zdvihák ( hi-lift jack), extra kanistre na benzín, lampu, baterku, navijak. Uistite sa že máte so sebou kvalitnú mapu, lebo GPS je vám v týchto končinách nanič. Ak ste milovník šoférovania a máte radi výzvy tak botswanský off road patrí k špičke. Narazíte na štyri tipy terénnych ciest:

Pieskové: Mnohé cesty majú hlboký, sypký piesok. Vždy pred ťažkým úsekom podraďte, poriadne pridajte a páľte. V piesku budete plávať, držte sa vyjazdených koľají a jemne točte volantom. Nezastavujte! Ak zapadnete tak použite pieskové koberce, ktoré dáte pod kolesá a zaraďte L4 ( low range) a mali by ste sa dostať od všadiaľ. Ak ani to nepomôže, tak potom už klasika ..lopata. Pieskové cesty sú veľmi príjemné v období dažďov, keď je piesok kompaktný a nie je taký sypký. 

Najznámejšie pieskové cesty nájdete v púšti Kalahari, úsek Mababe-Savuti-Linyanti-Kachikau, Khutse game reserve a Gemsbok national park.

Pans: Botswana má obrovské vnútrozemské jazerá, ktoré sú väčšinou roka suché. Bielošedá slnkom ošľhaná zem budí dojem, že jazda po pans bude hračka a skvele to bude vyzerať na instagrame. Je to pravda ale iba vtedy ak sú pans suché. Akonáhle sú čo i len trochu vlhké tak sa im vyhnite. Pod tenkou škrupinou sa môže skývať množstvo bahna, z ktorého sa nedostanete. V národných parkoch ako Nxai Pan sú pomerne veľké úseky po jazerách. Jemne vlhké bahno sa extrémne šmýka, jazdite pomaly a nepridávajte plyn lebo sa prevrátite.

Najznámejšie pans cesty: V okolí Nata kde si môžete zajazdiť po Sua Pan trebárs až na Kubu Island, Nxai pan national park.

Black cotton soil/ bahno: Absolútnou výzvou je bahno. V období dažďov sú mnohé cesty pokryté blatom a vodou. Ak máte pred sebou dlhý úsek cez vodu tak sa do neho nepúšťajte bezhlavo. Najprv si premyslite kadiaľ chcete ísť, pozrite kedy naposledy išlo auto a kadiaľ vedú stopy a prípadne do vody vojdite a preverte aká je hlboká. Pomaly vojdite do vody a neustále jemne pridávajte, nestojte. Čím tmavšia voda/ bahno tým väčšie riziko, že zapadnete. Tzv. black cottion soil, tmavé bahno nájdete v Moremi, Chobe. Tieto cesty sú perfektné v období sucha ale nočná mora v období dažďov. Ak vidíte iba tmavé až čierne bahno tak sa mu radšej vyhnite. To sú miesta kde zapadnete najčastejšie a dostať sa odtiaľ je problém. Nepomôže vám nič okrem vynaliezavosti napr. veľkým zdvihákom zdvihnete auto a podložite kolesá drevom, ale ak máte navijak tak ho obmotáte okolo najbližšieho stromu ( ak je v okolí nejaký) a skúsite sa vytiahnuť s ním. Nuž ideálna prevencia je zdravý rozum a dobrá jazda. Ak už do takého terénu vojdete tak opäť iba včas podraďte, pridajte a poďte do toho. Myslite nato, že premávka na mnohých off road cestách je extrémne riedka a vždy majte zásobu paliva, vody a jedla.

Naznámejšie black cotton soil cesty: Moremi national park, časti Chobe a Savuti marsh ( častokrát úplne nezjazdný)

Prašné cesty: Prašné cesty sú častokrát hlavné ťahy medzi dedinami atď. Niektoré z nich sú aj udržiavané a vždy počítajte sa roletami na ceste, ktoré z vás vytrasú dušu. Čím pomalšie idete tým viac trasú. Ideálne je jazdiť cez ne 60-80km a letieť ponad ne. Počítajte s množstvom jám, výmoľov a oči majte neustále na stopkách. Maximálne jazdite 80km.

V národných parkoch je zakázané jazdiť v noci a do západu slnka musíte byť v kempe resp lodge.

Pokiaľ ste prišli do krajiny a chcete minimum času stráviť v aute, tak je možné priletiieť do Kasane či Maunu na severe krajiny a hlavných turistických destinácií a odtiaľtlo malým "bušplánom" až do vašej lodge. Aj to je alternatíva. Drahšia ale takisto nesmierne atraktívna.

Lokálna doprava funguje takisto celkom fajn. Všade je množstvo pravidelných spojení komfortnými autobusmi. Gaborone - Francistown - Nata - Kasane/Maun.

Približné vzdialenosti a časy:

Gaborone - Nata ( 600 km / 8hodín)

Gaborone - Kasane /Maun ( 900 km /11 hodín)

Nata - Maun / Kasane ( 300 km / 3 hodiny)

Maun - Savuti - Kachikau- Kasane ( 333 km / 10 hodín)

Maun - Shakawe- Namibia ( 410 km, 5 hodín)

Kasane - Ngoma bridge Namíbia ( 40 min)

Kasane ( Chobe) - Victoria Falls ( 80 km, 1,5 hod)

Lokálne lety sú len na úsekoch Gaborone - Francistown, Kasane, Maun.

K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana

28.03. → 05.04. +20 termínov

náročnosť

9 dní

Trvanie

3470
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

5911
K

Afrika  

Zimbabwe, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

13 dní

Trvanie

3296 4120€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Zimbabwe, Zambia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

16 dní

Trvanie

4895
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Umelo vytvorené hlavné mestá Blog

Blog Umelo vytvorené hlavné mestá

Keď cestujete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa stanete milovníkmi architektúry. Chodíme po mestách ako Jeruzalem, Damask, Váránasí či Arbíl,…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Zebra Stepná

03

09:37

nov

2023

Botswana Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Zebra Stepná patrí medzi nepárnokopytníky pochádzajúce z Afriky. Mnohí z vás si určite kládli otázku či je zebra čierno-biela, alebo bielo-čierna. Odpoveď je jasná.…