Irán je obrovská krajina (33x väčšia než Slovensko) a tak tu budú mnohé presuny trvať hodiny či desiatky hodín. Na výber máte všetko na čo si spomeniete od vlakov, autobusov, mikrobusov až po lokálne letecké linky. Ako sa cestuje Iránom?

AUTOBUSOM PO IRÁNE

Autobusová doprava v Iráne patrí medzi najpopulárnejšie a obrazne by sa dalo povedať, že sa autobusom dostanete do všetkých kútov Iránu. Cesty v Iráne patria medzi veľmi kvalitné a takisto dopravné spoločnosti vás prekvapia svojou čistotou. Aj tu platí, že čím drahší lístok, tým lepšia kvalita. Autobusy chodia načas a sú pomerne spoľahlivé. Jediným obmedzením je rýchlosť, pretože autobusy by mali podľa novších zákonov dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť 80 km/h. Lístky na autobus si kúpite priamo na autobusovej stanici

Cestovanie autobusom v Iráne má dve triedy. Druhá, nižšia sa volá „Luxury“ (luxusná) a prvá, kvalitnejšia má prezývku „Super“. Hovorovo sa však rozdeľujú na „Mercedes“, ktorý predstavuje druhú triedu a „Volvo“, teda prvú triedu.

IRÁN VLAKOM

Vlaky sa v Iráne stávajú z roka na rok obľúbenejšími dopravnými prostriedkami, hoci ich sieť nie je tak hustá ako tá autobusová a preto ich niekedy ani nemáte ako využiť. Sú však pohodlné a kvalitné, ale často krát pomalšie ako autobus a odchádzajú len povedzme raz denne, kým autobus na tej istej trase vypraví niekoľko spojov. Autobus je flexibilnejší, vlak pohodlnejší. Koniec koncov, milovníci železníc sa tu vedia vyblázniť, pretože Irán má takmer 13 000 kilometrov koľajníc.

ZDIEĽANÝ TAXÍK V IRÁNE

Savari je iránsky názov pre tzv. zdieľaný taxík (shared taxi). Na podobnom princípe funguje viacero krajín a ak ste cestovali po iných ázijských krajinách, určite ste sa s tým stretli. V Iráne môže ísť predovšetkým o auto, ale občas aj menšie mikrobusy pre cca 10 ľudí. Ich princíp funguje veľmi jednoducho, pretože suplujú autobusové spojenia. Často jazdia na kratších trasách, ale objavíte aj savari, ktoré ide desiatky kilometrov (napr. z Teheránu do Qomu sa dá takto veľmi lacno prepraviť), no nečakajte, že nájdete savari z Teheránu do Mašadu či Širázu

Irán je krajinou, kde sú vnútroštátne prelety medzi domácimi veľmi populárne. Našli by ste tu dokonca viac než 15 domácich aeroliniek, ktoré spájajú takmer všetky dôležité mestá. Nie všetky patria medzi najspoľahlivejšie, no ak si vyberiete niektorú z Mahan, Aseman či IranAir, spravíte dobre.

Inšpirujte sa našimi presunmi na zájazde v Iráne:

V Teheráne nás na letisku Mehrabad počká náš nový, pohodlný autobus a s ním absolvujeme celý zvyšok našej cesty až po Širáz, kde nás tento autobus privezie na medzinárodné letisko, odkiaľ odletíme po tejto fantastickej ceste domov. Prehliadka Teheránu bude autobusom a následne nás čaká presun z Teheránu do Isfahánu, kde sa cestou zastavíme v Kašane a v dedinke Abyaneh. Cesta z Teheránu do Kašanu trvá cca 3 hodiny. Z Kašanu do Abyaneh počítame s hodinou a pol a následne z Abyaneh do Isfahánu bude trvať presun cca 3 hodiny.

Po prehliadke Isfahánu (budeme tu tri noci) sa presunieme do púštneho Yazdu. Cesta do tohto mesta trvá cca 3-4 hodiny, no ide sa cez zaujímavú krajinu a po kvalitných cestách.

Z Yazdu do Širázu na nás čaká najdlhší iránsky presun, pretože musíme prejsť cca 470 kilometrov, a tak počítame s tým, že v autobuse strávime pokojne aj 8 hodín. Samozrejme, cestou sa zastavíme na niekoľkých miestach, aby sme stále nesedeli a okoreníme si náš program aj o slávne, perzské Pasargady, zapísané v UNESCO. Podvečer zaparkujeme v Širáze.

Na trase Širáz – Perzepolis počítajte s hodinou cesty, počas ktorej prejdeme cca 50 kilometrov. Perzepolis si pozrieme, samozrejme, po vlastných a po prehliadke sa ešte presunieme pár kilometrov k nekropole Naqs-e Rostam a nazad hodinu do Širázu. Prehliadku Širázu plánujeme striedať s autobusom kvôli niektorým pamiatkam, ktoré sú na peši vzdialené. Po všetkom programe, posledný, krátky presun na letisko (cca 30 minút) a s hlavou plnou zážitkov odlietame nazad do Európy.

K

Ázia  

Irán


náročnosť

12 dní

Trvanie

3595
K

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Irán


náročnosť

21 dní

Trvanie

4920
E

Ázia  

Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Irán, Kirgizsko, Kazachstan


náročnosť

27 dní

Trvanie

5759
B

Ázia  

Pakistan, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

7990
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania