Izrael zabil vodcu Hizbalahu, šítskeho hnutia v Libanone. Keď som prechádzal pred pár rokmi údolím Bikáa k najkrajšej pamiagtke Libanonu, k Baalbeku, tak všade naokolo…
Doprava Libanon
Libanon je maličká krajina a tak sa po nej veľmi rýchlo a ľahko cestuje. Ak sa ju vydáte objavovať, bude to buď mikrobusom alebo autobusom, pretože vlaková doprava dnes už v Libanone neexistuje. Vlakové trate sa zničili počas občianskej vojny a tá posledná skolabovala z ekonomických dôvodov v 90.rokoch. Vzhľadom na malú rozlohu Libanonu tu nevyužijete ani miestne prelety.
Autobusy spájajú väčšie mestá a najviac ich nájdete na pobreží na trase Tripoli – Byblos – Bejrút – Sidon – Tyros. Na tejto trase sa v Libanone cestuje najľahšie. Ešte frekventovanejšie sú mikrobusy, ktoré odchádzajú aj do menších miest a takto sa viete z Bejrútu dostať aj do starovekého Baalbeku. Bejrút je mesto, ktoré má niekoľko autobusových staníc a je dobré si vopred zistiť, ktorá je tá vaša. Ak totiž odchádzate na juh, váš mikrobus pôjde zo stanice Cola, ak to bude na severe, musíte prísť na stanicu Charles Helou.
Ak by ste si chceli pozrieť menšie miesta alebo staroveké pamiatky, často sa k nim dostanete iba taxíkmi (alebo vlastným autom). Cenu za odvoz musíte vždy zjednávať vopred, pretože ak tak nespravíte, môže sa vaša cesta zbytočne predražiť.
Inšpirujte sa našimi presunmi na našej ceste Libanonom:
Prvým presunom našej cesty Libanonom bude presun z medzinárodného letiska v Bejrúte do centra mesta, aby sme sa mohli ubytovať. Tento presun má len cca 15 kilometrov, no aj tak kvôli doprave počítajte s 40 alebo 60 minútami, kým prídeme do centra.
Počas prehliadky Bejrútu využijeme našu prenajatú dopravu, aby sme si pozreli zaujímavé miesta rozmiestnené v rôznych bejrútskych štvrtiach. Časť prehliadky absolvujeme samozrejme aj po vlastných, aby sme si mesto užili.
Na ďalší deň vyrážame spoznávať libanonské krásy na sever krajiny. Cesta z Bejrútu do rímskeho Baalbeku má necelých 100 kilometrov, no počítajte s tým, že nám zaberie cca 2 hodiny. Najprv musíme vyjsť na pahorky nad Bejrútom a potom sa spustiť do úrodného údolia Biká, kde zastavíme aj vo vinárskej Ksare a v starobylom meste Anjar neďaleko Sýrie. Po návšteve sa vrátime do Bejrútu tou istou cestou. Za deň tak spravíme niečo cez 200 kilometrov.
Z Bejrútu do mesta Byblos je krátky, cca 40 kilometrov dlhý presun, ale pokojne ho môžeme ísť hodinu alebo hodinu a pol, pretože prechádzame pobrežím Libanonu, ktoré je mimoriadne obľúbené. Byblos si vychutnáme po vlastných a rovnakou cestou sa vraciame nazad do Bejrútu. Cestou však odbočíme, aby sme si pozreli zaujímavý kostol Harissa s panoramatickým výhľadom na libanonské pobrežie. Cesta k nemu zaberie cca 30 minút.
Prenajatou dopravou sa pôjdeme pozrieť ako vyzerá južný Libanon. Z Bejrútu vyrazíme do mesto Tyros, ktoré leží vzdialené cca 90 kilometrov a tak počítajte s presunom, ktorý zaberie cca hodinu a pol až dve hodiny podľa situácie na ceste. Po prehliadke Týru sa vraciame na sever a o cca 40 kilometrov zastavíme v historickom meste Sidon. Presun trvá cca 1 hodinu. Dedinka Maghdouche sa nachádza už len pár kilometrov od Sidonu a tá bude našou poslednou zastávkou. Po jej návšteve prejdeme nazad do Bejrútu, teda zvyšných 50 kilometrov, ďalšia hodina a sme v hoteli.
Posledných 15 kilometrov po Libanone prejdeme počas presunu z hotela v centre mesta na medzinárodné letisko v Bejrúte, odkiaľ budeme odchádzať domov.
Blog To najlepšie z Libanonu
Libanon je krajina, ktorá je rozlohou takmer päťkrát menšia ako Slovensko, no má takmer identický počet obyvateľov. Na malej ploche sa tiež vďaka…
Bejrút Bejrút – prehliadka a tipy
Bejrút je pre mnohých cestovateľov veľkým prekvapením. Poklad Blízkeho východu s množstvom kontrastov, ktorý sa prirovnáva k Parížu. A nie nadarmo.…
Blog Sunniti vs šiiti a čo sa stalo v Karbale
V Bahrajne, kde vládne sunnitský vladár, ale väčšina poddaných sú šiiti (shia), mi moja známa, pôvodom Nemka, ktorá žije v ostrovnej krajine…
Byblos Byblos - najstaršie mesto Libanonu
Libanon je krajina pretkaná históriou a ak ju milujete rovnako ako my, ste tu na správnom mieste. Vyberme sa do vzácneho mesta Byblos, ktoré má…
Pôvodne bol Adonis synom cyperského kráľa Cinyrasa a jeho dcéry Myrrhy. Myrrha sa zamilovala do vlastného otca, otehotnela a musela ujsť, túlala sa a prosila bohov o…
Keď spomenie niekto Bejrút, tak sa nám ako cestovateľom v mysli vynorí výbuch z roku 2020, vojny a konflikty s Izraelom, možno aj politická strana Hizballáh. Málokto vie…
Na úpätí strmého kopca, v jemnom vetre údolia Bekaa dominujú paláce z obdobia Osmanskej ríše, ktoré zhotovili otroci v 19. storočí. Medzi mohutnými letnými sídlami a…