Omán sa od sedemdesiatych rokov 20. storočia, kedy bolo v zaostalom sultanáte iba 10 kilometrov asfaltu, posunul neuveriteľne vpred. O tomto vývoji si prečítajte v blogu o Ománe. V dnešnej dobe je cestná infraštruktúra vynikajúca a perfektné diaľnice spájajú veľké a významné mestá. Cesty patria prekvapujúco k najlepším v celej Ázii. Regionálne cesty sú v relatívne dobrom stave a štát ich neustále vylepšuje a pridáva ďalšie a ďalšie kilometre. V tejto dobe sa opravujú cesty v štáte Dhofar západne od hlavného mesta guvernorátu, Salalah, ktoré pri hraniciach s Jemenom zničila výchrica začiatkom leta.
Jazdí sa na pravej strane. Dávajte si pozor na rýchlosť. Na diaľniciach je množstvo kamier na meranie rýchlosti, na niektorých miestach každé - 2-3 kilometre. Hliadky tu mimo kontrolných bodov nezastavujú, pokiaľ na to nemajú dôvod. Pokuta za prekročenie rýchlosti Vám príde priamo, pokiaľ máte prenajaté auto, adresu si polícia zistí cez požičovňu a pokutu Vám zašle mailom aj poštou. Hlavné ťahy po pobreží sú budované špecificky a vjazd do mesta (napríklad Sohar) je iba na začiatku a na konci mesta. Inde z diaľnice nezídete. Niektoré cesty, ako napríklad nádherná a scénická cesta v horách v okolí mesta Nizwa, sú pod policajnou kontrolou a pri vstupe do oblasti sa musíte na policajnej kontrole zaregistrovať. Pokiaľ prechádzate do Ománu po ceste a máte prenajaté auto, nezabudnite na potvrdenie o povolení prechodu hranice, ktoré Vám vydajú v auto požičovni za poplatok. Na hranici budete musieť na konkrétny počet dní zaplatiť cestnú daň, na ktorú potrebujete OMR (Ománsky Rial), pokiaľ nebude fungovať terminál na platbu kartou. Na šoférovanie po Ománe a mimo EU vo všeobecnosti, potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, ktorý vybavíte na počkanie na príslušnej polícii na Slovensku pred cestou.
Autobusová sieť je plne funkčná a viete sa takto dostať napríklad z Muscatu na severe do Salalahu na juhu (viac ako 1.000km) za približne 12-13 hodín. Cena je aktuálne cca 9 OMR. 
Letecká doprava sa sústreďuje na veľké centrálne mestá krajiny - Muscat, Sohar, Salalah, Duqm a Qarn Alam. Obmedzené spojenia sú aj so zaujímavými exklávami Dibba a Madha. Z Muscatu a Salalahu sa medzinárodnými letmi dostanete s prestupmi do celého sveta.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.