Omán sa od sedemdesiatych rokov 20. storočia, kedy bolo v zaostalom sultanáte iba 10 kilometrov asfaltu, posunul neuveriteľne vpred. O tomto vývoji si prečítajte v blogu o Ománe. V dnešnej dobe je cestná infraštruktúra vynikajúca a perfektné diaľnice spájajú veľké a významné mestá. Cesty patria prekvapujúco k najlepším v celej Ázii. Regionálne cesty sú v relatívne dobrom stave a štát ich neustále vylepšuje a pridáva ďalšie a ďalšie kilometre. V tejto dobe sa opravujú cesty v štáte Dhofar západne od hlavného mesta guvernorátu, Salalah, ktoré pri hraniciach s Jemenom zničila výchrica začiatkom leta.

Jazdí sa na pravej strane. Dávajte si pozor na rýchlosť. Na diaľniciach je množstvo kamier na meranie rýchlosti, na niektorých miestach každé - 2-3 kilometre. Hliadky tu mimo kontrolných bodov nezastavujú, pokiaľ na to nemajú dôvod. Pokuta za prekročenie rýchlosti Vám príde priamo, pokiaľ máte prenajaté auto, adresu si polícia zistí cez požičovňu a pokutu Vám zašle mailom aj poštou. Hlavné ťahy po pobreží sú budované špecificky a vjazd do mesta (napríklad Sohar) je iba na začiatku a na konci mesta. Inde z diaľnice nezídete. Niektoré cesty, ako napríklad nádherná a scénická cesta v horách v okolí mesta Nizwa, sú pod policajnou kontrolou a pri vstupe do oblasti sa musíte na policajnej kontrole zaregistrovať. Pokiaľ prechádzate do Ománu po ceste a máte prenajaté auto, nezabudnite na potvrdenie o povolení prechodu hranice, ktoré Vám vydajú v auto požičovni za poplatok. Na hranici budete musieť na konkrétny počet dní zaplatiť cestnú daň, na ktorú potrebujete OMR (Ománsky Rial), pokiaľ nebude fungovať terminál na platbu kartou. Na šoférovanie po Ománe a mimo EU vo všeobecnosti, potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, ktorý vybavíte na počkanie na príslušnej polícii na Slovensku pred cestou.

Autobusová sieť je plne funkčná a viete sa takto dostať napríklad z Maskatu na severe do Salalahu na juhu (viac ako 1.000 km) za približne 12-13 hodín. Cena je aktuálne cca 9 OMR. 
Letecká doprava sa sústreďuje na veľké centrálne mestá krajiny - Maskat, Sohar, Salalah, Duqm a Qarn Alam. Obmedzené spojenia sú aj so zaujímavými exklávami Dibba a Madha. Z Maskatu a Salalahu sa medzinárodnými letmi dostanete s prestupmi do celého sveta.

K

Ázia  

Kuvajt, Saudská Arábia, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

19 dní

Trvanie

5504 6880€
K

Ázia  

Kuvajt, Dubaj (SAE), Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Katar


náročnosť

12 dní

Trvanie

3259 4345€
Omán je omen Prémiový blog

Prémiový blog Omán je omen

Osudová krajina, maximálna exotika, položená na divokom Arabskom polostrove, je pravidelne vyhodnocovaná ako jedna z najbezpečnejších krajín sveta.…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Ťavy - kráľovné púšte Blog

Blog Ťavy - kráľovné púšte

Hoci sú ťavy v našich končinách pomerne neznámym zvieraťom, s človekom žijú už celé tisícročia. Fascinujúce tvory, dokonale prispôsobené životu v…

Martin Ferenčík 29 min. čítania
20 top UNESCO pamiatok Orientu Blog

Blog 20 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Ománsky Muscat s vôňou kadidla Muscat

Muscat Ománsky Muscat s vôňou kadidla

Ománske hlavné mesto Muscat či Maskat je ako fascinujúca mozaika, poskladaná z mnohých kamienkov. Jeden kúsok je starý, ozdobený starobylými…

Tomáš Kubuš 7 min. čítania
V čom je Omán iný?

27

16:10

sep

2022

Omán Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Každý cestovateľ, ktorý navštívil a videl celý Blízky východ, vám povie, že Omán je omen a je iný ako zvyšok krajín na Arabskom polostrove. Svoju inakosť a úplnú…

Omán a alkohol

27

15:30

sep

2022

Omán Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Omán je krajinou, kde sa len ťažko dostanete k pitiu alkoholu. To platí aj pre domácich. Keď si chce Ománčan kúpiť alkohol, potrebuje mať povolenie od tamojších úradov.…