Brunej je maličká krajina a zdalo by sa, že všade je „blízko“ ale nie je to úplne tak, pretože najlepšia infraštruktúra je v okolí hlavného mesta Bandar Segi Begawan či na severe krajiny, no čím viac sa ponárate do vnútrozemia, tým je to horšie a slabšie. Brunej nie je úplne ideálna krajina na cestovanie po vlastnej osi verejnou dopravou, pretože tá je tu veľmi obmedzená. Existuje a samozrejme po Bruneji cestovať viete, no môže to byť časovo náročnejšie.

Najkvalitnejšia je v Bruneji autobusová doprava a ak sa niekam vyberiete po vlastnej osi s tým, že nebudete potrebovať taxi, zrejme to bude autobusom. Hlavná autobusová stanica je uprostred hlavného mesta a nájdete tu najviac liniek. Okrem blízkych mestečiek v Bruneji premáva aj autobus do malajského mesta Miri. Vydáte sa na západ, prekročíte hranice a ste v malajskej časti Bornea. Autobusom sa odveziete aj na medzinárodné letisko. Lístky sa kupujú priamo v autobuse. Jeden autobus denne chodí z Bruneja aj do Kota Kinabalu, ale je to zdĺhavá cesta.

V Bruneji viete využiť aj loďku, hoci nie pravidelné lodné spojenie, ale v hlavnom meste viete naskočiť na drevenú loďku a vydať sa do drevenej štvrte Kampong Ayer. Loďkou sa viete vybrať aj po rieke Brunei. Ak by ste chceli cestovať loďou, v Muara je prístav a viete sa odtiaľto dostať na malajský ostrov Labuan a odtiaľ pokračovať loďou smer Kota Kinabalu.

Brunej nemá žiadnu železničnú dopravu a nenájdete tu ani lokálne prelety. Môžete si tu prenajať auto a objavovať menšie miesta. Ak prichádzate s autom a nemáte ŠPZ Bruneja, iba niektoré čerpacie stanice majú oprávnenie predať vám benzín či naftu, tak na to myslite už pri plánovaní.

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

3916 4895€
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

4768 5960€
Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja

Mesto, ktoré je ukryté pri pobreží na okraji džungle, je hlavným mestom malého sultanátu na severe Bornea. Brunej je známy vďaka obrovským zásobám…

Brunej - sultanát budovaný z ropy Blog

Blog Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije…