Ellis Island je historickým symbolom amerického sna, ktorý predstavoval nádej na nový začiatok pre milióny imigrantov prichádzajúcich do Spojených štátov. Tento ostrov,…
Doprava Spojené štáty americké (USA)
Najjednoduchším spôsobom prepravy po USA, aby ste mohli byť zároveň aj flexibilný z časového hľadiska je prenájom auta v jednej z množstva autopožičovní priamo na letisku. Pre istotu majte so sebou okrem nášho vodičského preukazu aj platný medzinárodný vodičský preukaz. Ak cestujete v skupine, odporúčame si prenajať sedem miestný Dodge Caravan alebo dvanásťmiestný mikrobus Chevrolet Express alebo Ford Transit. Po ceste si dávajte pozor na dodržiavanie rýchlosti. Policajný ranger môže mať rýchlostnú pištoľ za oknom pri obyčajnej jazde a tak Vás vie namerať aj počas toho ako ide v aute za vami. V rámci presunov po USA prekonáte aj väčšie vzdialenosti, vezmite si so sebou aj pohodlné oblečenie na sedenie v minibuse a myslite tiež na klimatizáciu, aby ste zbytočne neprechladli. Ak Vám nevyhovuje šoférovať auto, odporúčame Vám na presun medzi mestami využiť buď letecké spojenia alebo jednu z autobusových prepravných spoločností ako je napr. Greyhound.
Populárnou cestou v USA je svetoznáma Road 66 tiež známa ako U.S. Route 66, The Main Street of America, The Mother Road a The Will Rogers Highway. Pôvodne išlo o medzištátnu americkú diaľnicu, ktorá dodnes vedie z Chicaga (Illinois), cez Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii. Jej celková dĺžka je 3 940 km (2 448 míľ). Vzdialenosť cesty s názvom Coast to Coast z Východnej južnej časti USA, konkrétne z Miami na západnú do mesta Los Angeles má vzdialenosť 4 400 km (2 750 míľ). Keby ste rozmýšlali nad cestou naprieč celou Amerikou z Bostonu do Los Angeles s nadpojením na legendárnu Road 66 cesta by mala 5 000 km (3 125 míľ).
Západ USA
Kalifornia - V meste Los Angeles absolvujete niekoľko kratších lokálnych presunov. Prvý dlhší presun - cesta z Los Angeles do San Francisca Vám zaberie približne 7 hodín, počas presunu navštívte mestá Santa Barbara a Solvang. V San Franciscu absolvujte prehliadku s lokálnymi presunmi. Využite typickú miestnu prepravu - historické električky / lanovky. Presun z mesta San Francisco do národného parku Yosemite trvá približne 4 hodiny, po ceste sa zastavte na lokálnej farme. Pozor, do Yosemitov si pár dni vopred urobte rezervácie na vstup do parku cez stránku reservation.gov, bez nej vás nepustia dnu. Po kratších presunoch v národnom parku dorazíte za 2 hodiny do Fresna.
Nevada - Z Fresna sa presuniete do štátu Nevada - cesta do Las Vegas Vám bude trvať približne 6 hodín, po ceste sa zastavte v opustenom mestečku Calico. V Las Vegas absolvujte pešiu prehliadku. Počas voľného času v Las Vegas viete využiť miestne autobusy (denný lístok na Deuce + Strip a Downtown Express (SDX) stojí 8 USD, 2-hodinový 6 USD, viete využiť aj pre návštevu populárnych outletov), Uber alebo taxíky, ktoré Vás v rámci hlavnej promenády - Stripu odvezú za cenu do 20 USD. Grand Canyon sa nachádza 2,5 hodiny od Las Vegas.
Utah - Z Las Vegas vyrazte do štátu Utah, po necelých 3 hodinách cesty navštívite národný park Zion. Podľa kondície si zvolte túru alebo prechádzku. Či už to bude príjemná a nenáročná prechádzka k Emerald Pool, alebo náročnejšia 8,7 kilometrová túra na asi najznámejšiu vyhliadku na park Angels Landing. Prevýšenie na 4,35 kilometroch je 453m. Bežný turista toto dokáže zvládnuť. Večer sa ubytujte v mestečku Bryce, 2 hodiny od národného parku Zion. Národný park Bryce Canyon sa nachádza v blízkosti hotela. Chodník Navajov v Bryce Canyon je nenáročný a veľmi pekný. Po návšteve sa za 2,5 hodiny presuniete z Bryce do mestečka Page v Arizone.
Arizona - v mestečku Page absolvujte výlet do kaňonu Antelope. Lístok je potrebné si kúpiť minimálne 2 mesiace vopred. Cesta do Monument Valley Vám zaberie približne 2 hodiny, čaká Vás približne 3-hodinový okruh po nespevnenej ceste. Nachádzate sa na území rezervácie kmeňa Navajo, kvalita ciest je však stále veľmi dobrá. Zhruba 40 minút od údolia sa nachádza mestečko Kayenta/Mexican Hat, kde sa viete pohodlne ubytovať. Z Kayenty do miesta, kde sa stretávajú 4 štáty, trvá cesta 1,5 hodiny. Odtiaľ odporúčame sa presunúť 2-hodinovou trasou do Canyon de Chelly. Meteoritový kráter sa nachádza približne 45 minút cesty od Flagstaffu. Od kráteru nás čaká posledný presun spojený s návštevou Sedony, približne 3 hodiny sa presúvame do hlavného mesta Arizony, Phoenixu. Z Phoenixu naprieč púšťou sa dostanete za 6 hodín späť do Californie, konkrétne do mesta San Diego. Zo San Diega do Los Angeles na dokončenie okruhu zapadného pobrežia to sú posledné 2 hodiny cesty.
Východ USA
Cesta z Bostonu do New Yorku je dlhá 350 km a viete ju na požičanom aute prejsť za necelé 4 hodiny. Cesta z New Yorku do Philadelphie je dlhá necelých 160 km a viete ju prejsť za 2 hodiny. Ďalej úsek Philadelphia - Washington má 230 km a viete ho prejsť za zhruba 2,5 hodiny. Washington - Miami odporúčame preletieť krátkym letom. V opačnom prípade Vám ceste autom bude trvať zhruba 19 hodín.
V New Yorku Vám odporúčame presúvať sa po meste metrom, ktoré je obrovským zážitkom! Metro karty si môžete kúpiť aj priamo v hoteli a jednosmerný lístok stojí cca 2,75 USD alebo 7-dňová karta za 35 USD.
Pokiaľ sa nachádzate na východe USA odporúčame Vám odskočiť si cez hraničný priechod na Dúhovom moste cez rieku Niagara v meste Niagara Falls, ktorá rozdeľuje túto časť zeme na Kanadu a USA. Pripravte sa na dlhší presun je z New Yorku na Niagarské vodopády, ktorý Vám zaberie približne 10 hodín a prejdete zhruba 600 km po veľmi kvalitných amerických diaľniciach. Prípadne môžete absolvovať aj prelet na trase New York - Buffalo. V tomto prípade si nezabudnite vopred vybaviť elektronickú cestovnú autorizáciu eTA na vstup do Kanady.
Z Colorado do Californie
Na tejto ceste prejdete okolo 4000 km. Z Denveru sa presunťe na juh do mestečka Canon City, kde je ideálne prespať prvú noc. Dve hodiny jazdy odtiaľto sa nachádza mesto Leadville, kde môžete na raftoch pokoriť rieku Arkansas. Ráno Vás pri Twin Lakes uchváti pohľad na Mt. Elbert, ktorý patrí medzi najvyššie hory krajiny. Príjemná a nenáročná prechádzka k jazerám, ktorá bude ako raj pre fotografov. Tieto zábery patria medzi najznámejšie zo Skalistých hôr v Spojených štátoch. Stále sa nachádzame v oblasti, ktorú preslávilo lyžiarske stredisko Aspen.
Podvečer prekročte hranice Colorada a Utahu a presuňte sa do Moabu, najatraktívnejšieho turistického centra východného Utahu. Čaká Vás tu nádherný národný park Arches, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie v USA. Pozor, do parku si pár dni vopred urobte rezervácie na vstup do parku cez stránku reservation.gov, bez nej vás nepustia dnu. Jedinečné skalné oblúky, po ktorých je pomenovaný. V parku je niekoľko možnosti na turistiku. Začnite prechádzkou ku Delicate arch, ktorý je najfotografovanejším z celého parku. Pri Wolfe ranči si spravte zachádzku pár desiatok metrov ku skalným kresbám-petroglyfom, ktoré tu po sebe zanechali pôvodní obyvatelia kmeňa Ute. Cestou späť sa ešte zastavte pri ohromných skalných oknách a mohutnom dvojitom oblúku – Double Arch. Opúšťate Moab, ale nie Utah.
Prekročte rieku Colorado a prvú zastávku si spravte na mieste s názvom Moab Giants. Pokračujte vo vašej ceste fascinujúcou krajinou, ktorá pôsobí nehostinne, ale aj napriek tomu je obývaná. V centrálnej časti štátu sa bezútešná krajina trošku zazelená a objavia sa lesy. Južná časť Utahu je úplne odlišná ako východná. Národný park Bryce Canyon. U nás menej známy park, ktorý ale prekvapí a nadchne. Dnes v aute prejdete naprieč Utahom okolo 700 km. Z Bryce Canyon-u sa presuniete na hranicu Utahu a Arizony do mestečka Page, ktoré je rovnako ako aj kaňon Bryce na území kmeňa Navajo. Spravujú tu okolité prírodné zaujímavosti. Jednou z nich je Antelope kaňon. Kaňon, ukrytý pod zemou, spojený s povrchom úzkou štrbinou cez ktorú preniká svetlo. Celá oblasť patrí miestnym indiánom, ktorí Vás budú v kaňone sprevádzať.
Pár desiatok kilometrov za Page sa nachádza ďalšia gýčovka. Je ňou Horseshoe Bend – Podkovový ohyb na rieke Colorado. Je to jedna z tých najznámejších fotografií rieky Colorado akú vôbec môžete nájsť. Smerujete do Monument Valley, kde nenavštívite len najznámejšie skalné útvary USA, ale vniknete hlbšie do kultúry miestneho indiánskeho kmeňa, ktorému park patrí. Cesta Vám zaberie približne 2 hodiny. V Monument Valley absolvujte prehliadku autom, čaká Vás približne 3-hodinový okruh po nespevnenej ceste. Opúšťate Monument Valley a pokračujete do národného parku Mesa Verde (UNESCO), ktorý je domovom najväčšieho archeologického objavu v USA. Dnešný deň zakončíte v provinčnom Coloredskom mestečku Cortez. Z hotela v Cortez je to len 45 minút na jedinečné miesto, kde sa stretávajú štyri štáty Spojených štátov amerických. FOUR CORNERS. Tu si doplníte zbierku „odfajknutých“ štátov o Nové Mexiko. Opustíte Nové Mexiko a vstúpite opäť do Arizony. Z okraja kaňona De Chelly sa pokochajte pohľadom na Pavúčiu skalu. Poponáhľajte sa na diaľnicu č.40, ktorá kopíruje slávnu historickú Route66. Neďaleko mestečka Winslow, kúsok od diaľnice, pred 50 000 rokmi dopadol do púšte meteorit s priemerom približne 50 metrov. Ďalej kopírujte 66-ku až do mesta Flagstaff. Prespíte a ďalší deň vyrázte necelých 150 km ku hlbokánskemu a dlhočížnemu Grand Canyon-u. Bude to jeden z najkrajších pohľadov, aký ste v živote videli.
V Grand Canyon si zaplaťte hodinový prelet vrtuľníkom nad kaňonom, čo je zážitok na celý život a doporučujeme ho skutočne každému. Vaša cesta vedie okolo jedného stavebno-technického zázraku – Hooverovej priehrady. Prichádzate do Las Vegas – Mesta hriechu. Tu si môžte odýchnuť na hoteli alebo si večerné mesto parádne užiť. Las Vegas je ale skutočne mesto, kde sa nikdy nebudete nudiť. Vyzabávaní a s množstvom ulovených zážitkov pokračujte v ceste. Vstúpite do Kalifornie a na miesto s odstrašujúcim menom - Údolie smrti. Zastavte sa na miestach ako je Zabriskie Point, ktoré dalo meno aj jednému známemu filmu z roku 1970. Vstúpte do samotného údolia Death Valley až na jeho najnižšie miesto, Badwater. Ďalšou zastávkou budú pieskové duny Mesquite Flat. Prejdite sa po piesku a národný park opustíte západnou bránou, aby ste sa napojili na diaľnicu č.40 vedúcu do mesta s pôvodným názvom El Pueblo de Nuestra Senora La Reina de los Angeles los Rio Porciunculo. Posledný deň sa rozlúčime s Amerikou v meste anjelov Los Angeles.
Severozápadný okruh USA
Prvý deň nocľah v Rapid City. Ráno odchod z Rapid City. Najbližšia zastávka je najdôležitejšia pamiatka Južnej Dakoty, ktorá tento štát preslávila – Mount Rushmore. Obrovské súsošie štyroch amerických prezidentov vytesané do svahu Mt. Rushmore sa nachádza necelých 30 km od Rapid City. Pokračujte kúsok na juh smerom do mestečka Hot Springs, kde sa nachádza jedno z najdôležitejších nálezísk mamutích pozostatkov na svete - The Mammoth Site of Hot Springs. Z Hot Springs sa po obede vráťte na sever. Prejdite cez malý národný park Wind Cave až do NP Custer, kde máte na scénickej ceste Needles šancu vidieť bizóny, jeleníky bielochvosté a ušaté, kojoty, vidlorohy a ďalšie. Prespíte v mestečku Deadwood.
Pokračujte po otvorenej prérii vo Wyomingu až ku Diablovej hore - Devils Tower, ktorá je viditeľná zo vzdialenosti 160 km. Idete oblasťou Čejenov až na okraj najkrajšieho národného parku v USA, Yellowstone. Pokúste sa spať každú noc v inej časti NP Yellowstone a Grand Teton, aby ste videli čo najviac, vzhľadom k jeho obrovskej rozlohe až takmer 9000 km². Šiesty deň opustite NP Yellowstone z jeho severnej strany a obrovskými a nekonečnými prériami pokračujte až ku kanadskej hranici a do indiánskej rezervácie Čiernonožcov (Blackfoot). Dnešnú noc prespíte na úpätí Skalistých hôr na okraji národného parku Glacier.
Ďalší deň strávite prejazdom národného parku Glacier, kde absolvujte krátke prechádzky. Pokúste sa stáť na množstve vyhliadkách na tento jedinečný park. Prejdite cestu s názvom Cesta k Slnku (Going to the Sun) až sa ocitnete na druhej strane hôr. Nachádzate sa v nížinnej oblasti a hory už nie sú tak dramatické. Prenocujte v meste Spokane: druhé najväčšie mesto štátu Washington. Dnešná cesta povedie pomedzi hory a popod nádhernú sopku Mount Rainer. Na rozdiel od suchých plání Wyomingu a Montany budete prechádzať nádhernými lesmi a ponad rieky.
Neustále sa nachádzate v lone fantastickej americkej prírody. Pozrite sa na sopku Mt. St Helens z vyhliadkového bodu Johnston Ridge Observatory. Dnes prenocujte na ceste na poloostrov Olympic v meste Olympia alebo Aberdeen. Videli ste niektorý z filmov o upíroch zo série Twighlight? Tie úchvatné a čarovné lesy neboli vytvorené počítačovou grafikou. Dažďové pralesy v okolí mestečka Forks sú skutočne také. Prejdite sa pralesom v národnom parku OLYMPIC a dosýta si vychutnajte jedinečnú a divokú prírodu pacifického pobrežia. Dnešnú noc strávte v mestečku Port Angeles na pobreží. Z Port Angeles sa vyvezte na vyhliadku z Hurricane Ridge. Odtiaľto uvidíte celý národný park Olympic. Kľukatými cestami po poloostrovoch a ostrovoch sa dostaňte do rodiska hudobného štýlu grunge, ktorým je Seattle a na chvíľu si pričuchneme k poriadnemu mestu.
Spojené štáty americké (USA) - pripravte sa na dovolenku
Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…
Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…
Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…
Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil
Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…
Za pôvodných obyvateľov Manhattanu sa považuje kmeň Lenape, ktorý bol súčasťou väčšej skupiny algonkinských národov. Ostrov nazývali „Manahatta,“ čo znamená „ostrov…
John Lennon prišiel o život v roku 1980. Sedem rokov predtým sa so svojou partnerkou Yoko Ono presťahoval do Dakota Building v New Yorku. Budovu postavili v 80. rokoch…
Butik House of Bijan na Rodeo Drive v Beverly Hills v Kalifornii je známy ako jeden z najluxusnejších obchodov na svete. Založil ho v roku 1976 iránsko-americký módny…