Jordánsko nie je obrovská krajina a tak je obrovskou výhodou to, že to máte takmer všade na dosah ruky, čo v praxi znamená do niekoľkých hodín. Vezmite si len tie najzákladnejšie trasy, ktoré v Jordánsku zrejme budete robiť a teda cesta z Ammánu do Petry má cca 220 kilometrov. Tie na kvalitných cestách spravíte za 3 a pol hodiny cesty.

Z Petra sa do púšte vo Wadi Rum dostanete za cca 2 hodiny cesty (prejdete 115 kilometrov) a z Wadi Rum na juh Jordánska je to do Aqaby už len hodina cesty a ste prakticky na najjužnejšom bode krajiny. Ak by ste sa vo Wadi Rum otočili na sever a vyrazili k Mŕtvemu moru, počítajte s cestou dlhou 5 hodín, pretože musíte prejsť okolo 320 kilometrov. Od Mŕtveho mora to máte k rímskeho Jarashu už iba hodinu a pol a ak vyrazíte z Ammánu, tak ste v Jarashi do hodiny.

Najlepšie sa v Jordánsku cestuje prenajatým autom alebo potom môžete využiť sieť autobusových liniek.

Auto si viete najlepšie prenajať priamo na letisku v Ammáne po vašom prílete. Cesty sú v Jordánsku pomerne kvalitné, len si dávajte pozor na množstvo retardérov, ktoré si často všimnete na poslednú chvíľu a dodržujte obmedzenia ohľadom rýchlosti, pretože na jordánskych cestách hliadkuje pomerne veľa policajtov a najmä na hlavnom ťahu medzi Ammánom a Aqabou je bežné natrafiť na radary. V meste akým je Ammán môžete mať problém s parkovaním, no na iných miestach to nie je veľmi kritické. Vďaka autu sa viete vybrať aj k menej frekventovaným pamiatkam (Púštne hrady východne od Ammánu alebo Kerak či rôzne ruiny starovekých miest severného Jordánska). Vlastným autom si nebudete vedieť spraviť prehliadku Wadi Rum. Počítajte s tým, že si budete musieť prenajať džíp s lokálnym šoférom, no tak si púšť skutočne vychutnáte.

Ak by ste vsadili na lokálnu dopravu, tak potom sa zrejme budete voziť autobusmi, prípadne mikrobusmi na kratšie trasy. Najobľúbenejšou autobusovou spoločnosťou Jordánska je JETT, ktorý prevádzkuje najdôležitejšie spojenie a najčastejšie ho viete využiť medzi Ammánom a Petrou. Lístky si viete kúpiť dopredu alebo priamo pri nastupovaní do autobusu, no môže sa stať, že počas frekventovaných dátumov sa jednoducho vypredajú. Na kratšie trasy (Ammán – Jarash alebo Ammán – Madaba) využijete sieť mikrobusov. Tie odchádzajú s 12-15 pasažiermi a ide o pomerne rýchlu prepravu. Ammán ma niekoľko autobusových staníc, tak je dobré si vždy priamo na mieste zistiť, odkiaľ pôjde práve ten vás mikrobus.

Železničná doprava v Jordánsku nemá zmysel, pretože sa na železnici stále iba pracuje. Sny sú v krajine veľké, ale ešte to nefunguje. Stará Hedžáska železnica je žiaľ stále odstavená.

K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

2188
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3518
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3782
K

Ázia  

Saudská Arábia, Jordánsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

6768
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 15 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.