Najjednoduchším spôsobom prepravy po Kanade, aby ste mohli byť zároveň aj flexibilný z časového hľadiska je prenájom auta v jednej z množstva autopožičovní priamo na letisku. Pre istotu majte so sebou okrem nášho vodičského preukazu aj platný medzinárodný vodičský preukaz. Ak cestujete v skupine, odporúčame si prenajať sedem miestný Dodge Caravan alebo dvanásťmiestný mikrobus Chevrolet Express alebo Ford Transit. Po ceste si dávajte pozor na dodržiavanie rýchlosti. Policajný ranger môže mať rýchlostnú pištoľ za oknom pri obyčajnej jazde a tak Vás vie namerať aj počas toho ako ide v aute za vami. V rámci presunov po USA prekonáte aj väčšie vzdialenosti, vezmite si so sebou aj pohodlné oblečenie na sedenie v minibuse a myslite tiež na klimatizáciu, aby ste zbytočne neprechladli. Ak Vám nevyhovuje šoférovať auto, odporúčame Vám na presun medzi mestami využiť buď letecké spojenia alebo jednu z autobusových prepravných spoločností

Kanada je rozľahlá krajina a budeme musieť prekonať viaceré dlhšie presuny ale okrem oblasti Vancouveru Vás nečakajú preplnené cesty a popri tom budete mať dostatok času na zaujímavý program a fotozastávky. Verte, že ich bude veľa. Odporúčame zobrať si pohodlné oblečenie na sedenie do auta. Kanada do bodky spĺňa definíciu pojmu „Cesta je cieľ“. Nádherné scenérie sa budú objavovať prakticky za každou zákrutou.

Na spríjemnenie cesty je vhodné zobrať si nejakú spoločenskú hru, hudbu, dobrú knihu.

Odporúčaná cesta:

Počas prvých dvoch dní budú presuny vo Vancouveri a okolí krátke, väčšinou maximálne 40 minút, závisí to však od aktuálnej dopravnej situácie v tomto ikonickom veľkomeste, poradie a počet navštívených miest a atrakcií budeme prispôsobovať aktuálnemu počasiu.

Po dvoch nociach strávených vo Vancouveri sa vydáme smerom na sever, približne 1,5 hodinový presun do olympijského Whistleru si rozdelíme zastávkami pri dvoch vodopádoch, prvým bude Shannon Falls a druhým Brandywine Falls, ku ktorému sa dostaneme krátkou prechádzkou cez les. Značnú časť dňa strávime v dejisku Olympijských hier 2010, a potom nás v podvečerných hodinách čaká približne 4 hodinový presun do mesta Kamloops, ktorý, ak nám zostane dosť času, si spríjemníme prechádzkami pri vodopádoch Nairn Falls a/alebo jazere Lower Joffre Lake. V tento deň sa často stáva, najmä ak je pekné počasie, že na hotel prídeme pomerne neskoro, je to však daň za plne využitý deň v nádhernom prostredí.

Po jednej noci strávenej v Kamloops pokračujeme na ceste za krásami kanadskej prírody do národného parku Jasper. Tento 5-6 hodinový presun je plný zaujímavých zastávok. Pozrieme si fascinujúci sútok riek Clearwater a North Thompson, obednú pauzu strávime v meste Valemount obklopenom horami a po obede nás čakajú vodopády Rearguard Falls, vyhliadka na vrch Mount Terry Fox, ku ktorému sa viaže zaujímavý príbeh, a taktiež výhľad na najvyšší vrch kanadských skalistých hôr - Mount Robson. Večerať budeme v hlavnom meste národného parku Jasper s rovnomenným názvom. 

Nasledujúci deň strávime v Jasperi a okolí, presuny budú krátke, max. 1,5 hod., nachádzame sa však už v oblasti, kde je bežné vidieť divú zver popri ceste, takže sa môže stať, že napríklad skupinka medveďov vytvorí typickú kanadskú fotozápchu, kedy si všetci z bezpečnej vzdialenosti a pohodlia auta fotia zver. Je absolútny zákaz vystupovať z auta pri takejto situácií. Dĺžka a frekvencia presunov v tento deň bude opäť závisieť od aktuálneho počasia a možností.

Po dvoch nociach v Jasperi/Hintone sa vydávame po jednej z najkrajších ciest na svete – Iciefields Parkway – do mestečka Golden. Samotný presun bude trvať 4-5 hodín (podľa toho, či vyrazíme z Jasperu alebo Hintonu), čo si však ani neuvedomíme, nakoľko nás čaká okrem nádherných scenérií po ceste aj vyhliadka na ľadovec Athabasca v ľadovom poli Columbia Iciefield, pri ktorom si dáme aj obednú prestávku. Po obede absolvujeme prechádzku pri legendárnom jazere Lake Louise. Cestou do mestečka Golden sa zastavíme pri nevšednom technickom riešení vlakovej dopravy – špirálovom tuneli.

Z Goldenu sa presunieme do najstaršieho kanadského národného parku Banff. Tento 3 hodinový presun cez národný park Kootenay si spríjemníme prechádzkou k červeným prameňom Paint Pots a kaňonom Marble Canyon. Poobedie strávime v mestečku Banff, kde budeme aj ubytovaní.

Nasledujúci deň strávime v Banffe a okolí, presuny budú krátke, max 1hod, ich dĺžka, poradie a frekvencia bude opäť závisieť od počasia a aktuálnej situácie. Dve noci boli akurát na preskúmanie Banffu, vydávame sa teda ďalej na východ, krajina sa mení na nepoznanie a nás čaká 3 hodinový presun do mestečka Drumheller, počas ktorého sa zastavíme v ďalšom dejisku olympijských hier, tentokrát z roku 1988.

Deň v Drumhelleri a okolí bude z pohľadu presunov nenáročný, všetky zaujímavé miesta sú vzdialené max. polhodinu cesty autom. Z Drumhelleru vyrazíme na posledný dlhší presun do záverečného miesta zájazdu – Calgary. Tento presun bude trvať 2,5 hodiny a aby sme nešli po rovnakej ceste, ako smerom do Drumhelleru, tak sa vydáme cez mestečko duchov Rowley, kde si spravíme prestávku. V Calgary si spravíme pešiu prehliadku mesta a zájazd zakončíme dobrou večerou v centre Calgary.

V deň odletu Vás čaká cesta na letisko, ktoré je vzdialené približne polhodinu jazdy z nášho hotela v centre.

Charakter cesty je poznávací! V národnom parku Jasper je možnosť krátkych prechádzok, napríklad, kaňonom Maligne (cca 5 km), v okolí jazier (max 10 km), alebo náš obľúbený okruh „piatimi jazerami“ (dlhší cca 9 km, kratší cca 4,5 km). V Banffe je možnosť túr tiež, od náročnejších výstupov, napríklad, na Sulphur Mountain (cca 10 km, prevýšenie 700 m) až po ľahké prechádzky okolo „hoodoos“ a rieky Bow (cca 5 km). Na mieste sa môžete rozhodnúť aj podľa aktuálneho počasia, aj podľa rád Vášho sprievodcu, aby Vám naozaj náročnosť vyhovovala. Krásne prechádzky ponúka aj samotný Vancouver, nielen v mestskom „dažďovom pralese“ Stanley parku, ale aj na sever od mesta okolo Grouse Mountain. Plánom na túry treba prispôsobiť batožinu a, samozrejme, rátať s tým, že počasie na horách je premenlivé.

E

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

12 dní

Trvanie

4800
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

7 dní

Trvanie

2433 2703€
K

Amerika  

Kanada


náročnosť

13 dní

Trvanie

4039 4590€
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3138 3692€
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady Montreal

Montreal Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady

Juraj Slafkovský hráva v jednom z najhokejovejších miest na svete. Poďme si ho spolu prejsť. O Montreale miestni obyvatelia hovoria: "Starý v duši,…

Veronika Hulíková 19 min. čítania