Brunej a jeho gastronómia stále patrí medzi neobjavené zaujímavosti. Kuchyňa sa veľmi podobá na malajskú, no cítiť tu trochu viac prílev indických, čínskych aj lokálnych chutí. Brunej má niekoľko svojich vlastných typických jedál, ktoré dokážu prekvapiť. Najtypickejším jedlom brunejskej kuchyne je Ambuyat, hustá a zvláštna hmota z palmového sága, ktorá sa namotáva na bambusovú paličku a následne sa namáča do rôznych ochutených omáčok. K typickým polievkam, ktoré majú v sebe indonézske korene patrí Bakso s mäsom aj zeleninou a obľúbené sú v Bruneji rôzne druhy kebabov od kuracích cez jahňacie či baranie. Bravčové by ste v Bruneji hľadali márne. Miestni nedajú dopustiť na tradičné jedlo Nasi Katok, čo predstavuje jednoduché jedlo v podobe kuracieho mäsa, kopca ryže a k tomu pikantná, čili omáčka. Nič viac, nič menej. Brunej má svoje trhoviská s jedlom, kde viete ochutnať rôzne typické sladkosti a večer v Gadongu sa viete najesť do prasknutia vďaka skvelému streetfoodu. V centre Bandar Seri Begawanu nájdete aj viaceré indické podniky s jedlom a k miestnej kuchyni rozhodne patria aj ryby a morské plody, ktorých je tu neúrekom.

Brunej je krajina, kde si nezájdete na drink alebo na alkohol, pretože ten je v krajine oficiálne zakázaný. Užijete si tu miestny čaj Teh Tarik s mliekom a cukrom alebo džúsy z čerstvého ovocia.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Bruneji:

Aminah Arif Restaurant (Bandar Seri Begawan) – Unit 2-3, Block B, | Bangunan Hj Abd Rahman, Spg 88, Kiulap, Bandar Seri Begawan, Brunei Darussalam – ako chutí Brunej? To sa môžete spútať presne v tejto reštaurácii pretože sa špecializuje aj na tradičné brunejské jedlá akým je Ambuyat. Nenájdete ho všade, no tu je to stávka na istotu. Okrem neho odporúčame aj čokoľvek z malajskej kuchyne, pretože to je to, čo tu vedia pripraviť skutočne dobre. Nájdete tu výborne ryby, kari omáčky so zeleninou alebo mäsové jedlá.

Streetfood market Gadong (Bandar Seri Begawan) – Simpang 37, Bandar Seri Begawan, Brunej – Brunej ako streetfood destinácia? Presne tak! Najznámejší market celého Bruneja leží v štvrti Gadong. Každý podvečer sa tu pod jednou strechou stretnú stovky ľudí, aby si vychutnali skvelé chuťovky brunejskej aj ázijskej kuchyne. Ochutnajte tu palacinky Apam Balik s arašidmi alebo Roti John, miestnu streetfood špecialitu. Nájdete tu aj čerstvé ovocie, kebaby, džúsy, drobnosti od výmyslu sveta.

Horizons Seafood (Bandar Seri Begawan) – City Centre Bandar Seri Begawan, Brunei-Muara District, BS8711, Brunei Darussalam – klasický podnik v centre hlavného mesta, ktorý sa špecializuje na morské plody a ryby. Je to štýlové miesto takmer na brehu rieky Brunei a na výber máte vždy čerstvé úlovky, pri ktorých sa rozhodnete či ich chcete len tak na grile alebo na masle, cesnaku či v čili omáčke.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

4895
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

5319
Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja

Mesto, ktoré je ukryté pri pobreží na okraji džungle, je hlavným mestom malého sultanátu na severe Bornea. Brunej je známy vďaka obrovským zásobám…

Brunej - sultanát budovaný z ropy Blog

Blog Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije…