Brunej patrí medzi najbezpečnejšie krajine nielen Ázie, ale aj celého sveta. Ide o maličký sultanát, kde platia vlastné pravidlá a budete sa tu cítiť mimoriadne bezpečne. Aj napriek tomu treba byť ostražití a dávať si pozor na svoje vlastné, osobné veci. Nie je bežné, že by v Bruneji okradli, ale ak ste na mieste, kde sa vyskytuje veľa ľudí alebo na preplnenom trhovisku, je lepšie si dávať na svoje veci väčší pozor.

Zdravie: Do Bruneju nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. Pri vstupe do krajiny od vás nikto očkovací preukaz vyžadovať nebude, takže je to na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete aj v centre Bandar Seri Begawanu, ale nespoliehajte sa na ne, pretože nemusia byť tak zásobené ako lekárne u nás doma. Vezmite si so sebou lieky, ktoré pravidelne užívate. Dávajte si pozor na pitný režim. Brunej je tropická krajina s vysokými teplotami, vlhkosťou a veľmi ľahko sa oklamete s tým, že nie ste smädní, čo môže byť zárodok problémov. Najmä starší organizmus nepociťuje smäd a často sa situácia podcení.

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak ho stratíte alebo Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Neumožní Vám prekročiť hranice medzi jednotlivými krajinami. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.

Aj v Bruneji dodržiavajte staré známe koloniálne pravidlá „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Platili pred stáročiami a platia doteraz. Pozor si treba dať na vodu a tú pite len z kúpených fliaš a nenaberajte si ju z vodovodných kohútikov ani na svojej izbe v hoteli. Ak sa stravujete na ulici, dajte si pozor, aby bolo jedlo čerstvé, aby ho pripravili pred vami a aby vám nepredávali jedlo, ktoré majú vyložené a neviete ako dlho. Ak sa na pouličnom mieste stravujú domáci, je to vynikajúci ukazovateľ kvality.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

4725
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

5960
Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja

Mesto, ktoré je ukryté pri pobreží na okraji džungle, je hlavným mestom malého sultanátu na severe Bornea. Brunej je známy vďaka obrovským zásobám…

Brunej - sultanát budovaný z ropy Blog

Blog Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije…