BND

brunejský dolár

1 EUR = 1.45 BND

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 04/2024

Oficiálnou menou v Bruneji je brunejský dolár (BND). Po príchode do Bruneju si určite zameňte lokálnu menu a teda brunejské doláre, pretože ich jednoducho budete potrebovať na denné, menšie výdavky. Nebude sa tu dať platiť eurom alebo americkým dolárom, to iba v prípade, že by ste si našli drahší suvenír a vtedy sa s obchodníkom viete dohodnúť. Ak si budete chcieť kúpiť ovocie na trhovisku, fľašku vody, drobnosť na ulici, magnetku a podobne, tak by ste mali mať brunejské doláre. Zameniť si peniaze v Bruneji nie je problém. Už po prílete na medzinárodné letisko nájdete zmenárne, ktoré majú celkom slušné kurzy a tak to viete vybaviť priamo na letisku. Ak by ste to nespravili tam, tak v centre mesta nájdete niekoľko zmenární, kde vám vaše peniaze zamenia. Môžu to spraviť aj v hoteli, ale počítajte s horším kurzom.

Bankomatovú kartu využiť viete, ale nespoliehajte sa na ňu vždy a všade. Peniaze si vybrať v Bruneji viete, ale myslite na to, že nie vždy to musí fungovať. V lepších hoteloch či reštauráciách zaplatíte kartou bez problémov, v malých rodinných podnikoch, takmer nie. Preto je dobré mať so sebou určite aj hotovosť, aby ste si ju mohli zameniť.

Ohľadom cien máme ešte jedno dôležité upozornenie: ste v Ázii a tu sa ceny zjednávajú. Zjednávajú sa všetky suveníry alebo oblečenie, no jedlo v reštauráciách či na uliciach nikdy.

Dnes je jedno či si do Bruneja prinesiete z domovu eurá alebo americké doláre. Ak však nesiete USD, dbajte na to, že bankovky nesmú byť špinavé, poškodené, natrhnuté alebo roztrhnuté a musia mať „veľké hlavy“, teda nové verzie USD. Inak vám USD nemusia chcieť zameniť.

Brunej nie je raj pre milovníkov nakupovania, ale aj tak si odtiaľto viete priniesť zaujímavé suveníry. Ak máte radi klasiku v podobe magnetiek či drobností, tak najlepší výber v meste Bandar Seri Begawan nájdete v predajni, ktorá sa nachádza vo vnútri múzea Royal Regalia Nájdete tam najviac suvenírov s brunejskou tematikou. Inak nájdete zaujímavé veci v obchodíkoch v centre mesta alebo na miestnych trhoviskách. Najväčším nákupným centrom v Bruneji je „Yayasan Sultan Haji Hassanal Bolkiach Complex“. K typickým brunejským suvenírom patria rôzne remeselné a ručné výrobky. Obľúbené sú tradičné šaty či vyšívané látky odzrkadľujúce miestne farby či vzory. Jong Sarat má v sebe brunejskú tradíciu a často je pretkaná zlatými a striebornými niťami. Ďalšími zaujímavými suvenírmi sú výrobky z medi alebo striebra. Ide o rôzne nádobky, mištičky, vázy, ale aj náramky či iné drobnosti. Skúste v miestnych obchodníkoch zjednať najlepšiu cenu. Niekoho zaujmú drevené výrobky alebo brunejské šperky zo zlata či striebra. Ak máte radi suveníry na zjedenie, skúste si domov vziať sušené ovocie alebo bizarné cukríky či čokoládu s príchuťou durianu.

Brunej nebude typická krajina, kde by ste našli luxusnejšie výrobky, ale predsa len si odtiaľto viete odniesť aj výrobky, ktoré majú vyššiu kvalitu, než tie ostatné. Ak by ste sa chceli pozrieť do kvalitnejších obchodov pozrite si „Nazmi Textile Mall“ alebo „Silk Shopping Boutique“, kde nájdete lukratívnejšie výrobky z hodvábu, šatky alebo celé odevy.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

3916 4895€
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

4768 5960€
Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja

Mesto, ktoré je ukryté pri pobreží na okraji džungle, je hlavným mestom malého sultanátu na severe Bornea. Brunej je známy vďaka obrovským zásobám…

Brunej - sultanát budovaný z ropy Blog

Blog Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije…