Oblasť, kde leží Brunej je známa tým, že je tu tropické a horúce počasie s vysokou vlhkosťou. Ste na severe ostrova Borneo a tak ju tu naozaj teplota cítiť. Počasie je takmer konštantné, a tak sa pripravte iba na teplo a možnosť zrážok, ktoré sa objavia najmä počas letného obdobia, ale spŕchnuť môže naozaj kedykoľvek. Pri balení na to myslite a radšej si so sebou prihoďte do batožiny niečo ľahké proti dažďu. Osvedčila sa tu tenučká bunda (aby nebola príliš hrubá, pretože vám bude hneď horúco a budete sa potiť) alebo pršiplášť, ktorý si na seba prehodíte a po krátkom daždi zase dáte dole.

Čo sa týka oblečenia, vezmite si so sebou krátke nohavice, šaty, krátke tričká či košele, ale nezabudnite si aj dlhé nohavice. Zima vám v Bruneji nebude, no myslite na to, že ak vojdete do nákupného centra, do autobusu alebo sa odveziete loďou na malajský ostrov Labuan, budete vystavení mimoriadne chladnej klíme. Tá je tu nastavená úplne inak ako u nás doma a keď je vonku 35 stupňov, klíma atakuje dvadsiatky. Preto je dobré mať so sebou aj niečo s dlhšími rukávmi. Vezmite si aj slušnú košeľu, topánky, ak sa chystáte na príjemnú večeru do lepšieho podniku. Na drink si v krajine bez alkoholu nezájdete, ale večeru si stále viete dopriať.

Neberte si so sebou príliš vyzývavé oblečenie. Žiadne príliš krátke nohavice, obrovské výstrihy, legíny. Brunej je moslimská krajina a je pomerne konzervatívna. Šatku na vlasy pre ženy nie je treba (iba počas návštevy mešít), ale slušnejšie oblečenie je základom. V Bruneji tento rešpekt skutočne ocenia.

Na nohy odporúčame šľapky alebo sandále a tenisky. Netreba vám žiadne trekové topánky ani nič podobné. V Bruneji budete kráčať mestom, môžete sa odviezť loďkou a iba v prípade, že sa chystáte do prales, prispôsobte tomu obuv.

Alkohol a Brunej? V Bruneji je alkohol oficiálne zakázaný. Vy ako turisti si so sebou môžete priniesť alkohol na osobnú spotrebu, ktorý však MUSÍTE po prílete riadne vydokladovať cez tlačivá, ktoré vypíšete. Doviezť môžete maximálne jednu fľašu tvrdého alkoholu alebo maximálne 12 malých plechoviek piva.

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V Bruneji nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. 

Maximálna povolená hmotnosť batožiny  je často okolo 23 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Samozrejme, medzinárodný let má trochu vyššie povolené hmotnosti, ale myslite na to, že ak absolvujete aj prelety na Borneu, tam nesmie ručička váh presiahnuť 20 kilogramov.  Zbaľte sa preto minimálne.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Brunej najčastejšie funguje na zástrčke typu G s tromi dierami a tak si so sebou radšej vezmite adaptér na nabíjanie. Niektoré hotely môžu mať aj "naše" zástrčky, ale nespoliehajte sa na to. 

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. 

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

3780 4725€
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

4649 5960€
Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan Bandar Seri Begawan - Prekvapenie Bruneja

Mesto, ktoré je ukryté pri pobreží na okraji džungle, je hlavným mestom malého sultanátu na severe Bornea. Brunej je známy vďaka obrovským zásobám…

Brunej - sultanát budovaný z ropy Blog

Blog Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije…