Fórum

9 príspevkov

30

17:22

okt

2019

Luxus každodenný daj nám dnes

Luxus každodenný daj nám dnes

Luxus každodenný daj nám dnes Pristávame na Arabskom polostrove v štáte, ktorý sa už niekoľko rokov radí na čelo rebríčka najbohatších krajín sveta. Vitajte v Katare! Po opustení letiskovej haly nás prekvapia vysoké teploty, ktoré aj teraz v októbri dosahujú 35°C. Počasie nám praje, a naše dobrodružstvo začína. Katar je jedným z novších emirátov na Arabskom polostrove, ktorý svoju nezávislosť získal 3. septembra 1971. Na rozdiel od mnohých iných emirátov sa Katar spolu s Bahrajnom nestal súčasťou Spojených Arabských Emirátov. Pred objavením ropy bola táto arabská krajina centrom lovu perál. Najväčším mestom bola Al Zubarah na severozápade krajiny, na čele s panovníkom z rodu Al-Khalifa, ktorí dnes vládnu v Bahrajne. V polovici 19. storočia sa hlavným mestom krajiny stala Doha, bolo to až počas vlády prvého katarského emira z rodiny Al-Thani. V 30-tych rokoch 20. storočia boli v krajine objavené náleziská ropy, no kvôli vypuknutiu druhej svetovej vojny sa s ťažbou začalo až po jej skončení. Objavené ložiská ropy v Katare sa postarali o modernizáciu krajiny. V roku 1952 otvorili v Katare prvú školu a zároveň boli zmodernizované nemocnice. Od roku 2013 tejto krajine vládne emir Tamim bin Hamad Al-Thani, ktorý vládu zdedil po svojom otcovi Hamadovi bin Khalifa Al Thanim. Za vlády emira Hamada prechádzal Katar obdobím sociálnopolitickej liberalizácie, vrátane emancipácie žien. V roku 1996 spustili kontroverznú arabskú satelitnú televíziu Al Jazeera, ktorá si získala reputáciu slobodného a nezávislého média v arabskom svete. S lovcami zážitkov práve smerujeme do prístavu, kde na nás čaká tradičná arabská plachetnica nazývaná „dhow“. My nastupujeme na jednu z nich, aby sme si vychutnali nielen plavbu, ale aj výborný obed. Primárne boli tieto lode využívané na obchodovanie a rybolov. Plachetnice dhow majú zdvihnutý trup, ostrú špičku a sú vyrobené z teakového dreva, ktoré sa radí medzi tie najkvalitnejšie drevá. Táto tvrdá tropická drevina sa vyskytuje najmä v Indonézii, Indii a v Thajsku. Najviac ich však rastie v Barme, kde najvyššie teakové stromy dosahujú tridsať až štyridsať metrov. Najstaršie plachty sa vyrábali tkaním palmových listov, neskôr sa využívala bavlna. Plachetnice mali vždy dva páry plachiet, jeden pre nočné a drsné počasie, a ten druhý využívali počas dňa. Tieto lode sú stále vo veľkej miere používané v oblasti Perzského zálivu, zaisťujú obchodnú cestu medzi Perzským zálivom a východnou Afrikou. Ich nákladom sú väčšinou ďatle a ryby smerujúce do východnej Afriky a mangrové drevo vyvážané do krajín Perzského zálivu. Počas našej plavby si vychutnávame výbornú arabskú kuchyňu, ktorá je veľmi pestrá. Využíva veľa zeleniny, ovocia, čerstvé bylinky a koreniny. Arabi obľubujú grilované jahňacie, baranie a kuracie mäso. Na stoloch taktiež nechýbajú jedlá ako falafel, hummus, arabský chlieb, šaláty, či ryža pripravená na rôzne spôsoby. Popri výbornom obede obdivujeme mrakodrapy modernej časti hlavného mesta s názvom "West Bay". Doha sa neustále rozrastá, a aj v súčasnosti tu môžete vidieť množstvo nových rozostavaných projektov. Jeden z najznámejších mrakodrapov je „Tower of Doha“, alebo tiež nazývaný „Burj of Doha“, ktorý meria 238 metrov. Bol navrhnutý francúzskym architektom Jeanom Nouvelom, víťazom prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru. Jeho diela sú monumentálne, ale pôsobia ľahko a jemne. Tento významný francúzsky architekt naprojektoval aj Národné múzeum v Dohe a množstvo ďalších úžasných stavieb po celom svete. Okrem mrakodrapov sú vo výstavbe aj futbalové štadióny, keďže Katar bude hostiť futbalové majstrovstvá sveta v roku 2022. Aj lovci zážitkov dnes mali možnosť vidieť niektoré z nich, konkrétne Al Wakrah a Al Thumama. Obidva štadióny majú kapacitu 40 000 ľudí, a sú klimatizované, dokonca aj sedačky a samotný trávnik, keďže teploty v Katare dosahujú v lete okolo 50 stupňov. Zaujalo nás prehlásenie kráľovskej rodiny, že po skončení futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022, rozložia niektoré štadióny a darujú ich rozvojovým krajinám. Uvidíme, či to dodržia :) Katar vám vyrazí dych svojím luxusom, ktorý je tu na každodennom poriadku. Príkladom je umelo postavený ostrov „The Pearl“, ktorý vyrástol za 15 rokov. Plavíme sa okolo neho a obdivujeme moderné apartmány, jachty, luxusné obchodné centrá, predajne Ferrari a Rolls- Royce, či domy kráľovskej rodiny. Doha má naozaj čo ponúknuť, a verte, že vo vás zanechá úžasný dojem. My v BUBO poznáme tie najlepšie miesta a najkrajšie pohľady na toto ultramoderné mesto Arábie. Pridajte sa k nám a spoznajte krajiny Orientu spolu s nami.

23

23:01

apr

2015

ISIS

ISIS

Pred tromi dnami som letel z Perzskeho zalivu domov a dnes letim spat. Dubaj a Katar su blizko a trasa by mala byt podobna. Mna zaujima hlavne to ako sa obchadza dnesny nestabilny Iraq. Musim povedat ze Quatar airways obchadzal Mosul a Kirkuk znacnym oblukom. Na druhej strane este nikdy som tak dobre nevidel Shat al Arab ( spojenie Eufratu a Tigrisu) a tu na juhu Iraku sne leteli doslova po jeho hranici.  No spat k tomu Mosulu. Pred par rokmi sme my v BUBO zrealizovali peknu cestu severnym Irakom a ja som chcel velmi vidiet Niniveh a potom to bolo do Mosulu iba kusok. Je zaujimave ako par kilometrov robi rozdiel. Vtedy o Abu Bakr al Bagdadim a ani o ISIS nebolo pocut, no vsetci vedeli, ze tych 15 km smerom na juh znamena smrt.  My sme tu hranicu " nenavisti" vtedy presli. Zrazu sme za sebou nechali usmievavych vojakov Kurdskej Pesmargy a dostali sa medzi cierne uniformy vojakov Bagdadu. " Tito vojaci ta neochrania. Oni ta predaju Al Qajde" hovoril mi vtedy Rebwar, krestan, vyborny sprievodca a moj priatel. Rozpraval som sa s viacerymi ludm( domorodcami) i z Kirkuku a oni hovorili, ze vsetko je ok, to hovoria vzdy, No nam scestovanym bolo jasne, ze belochovi odrezu hlavu. ISIS bola spolocenskou objednavkou.  Dnes ISIS opat uverejnila videa s popravami krestanov ( teraz pre znenu v Lybii). No a my sme leteli peknym obchvatom- asi 100km severne, cisto po kurdskom a neskor Iranskom uzemi. Pred 3 dnami sa mi zdalo ze sme ovela blizsie. O 5 minut bordujem na 8,5 hodinovy let do Hong Kongu a nasledne na Fiji. Vraj aj obcan Fiji bol clenom Isis a sudia ho v Australii. Isis je značkou, ktora zavitala aj do Pacifiku a to vlastne všetkym ide- vytvorit novu znacku ked Al Quajda zacina byt okukana. Takze. Zacina dalsia objavna cesta Pacifikom- tentoraz juznym. Po stopach starodavnych ludi neznamej kulturi Lapita. Pohoda pohoda pohoda. 

24

12:47

mar

2011

arabska tour pokracuje

arabska tour pokracuje

vsetkych zdravime zo slnkom zaliateho kataru. za par minut ideme na prehliadku hlavneho mesta Dohy, ale musime Vam napisat. z omanu sme postupili o jedinecneho Dubaja od kadial nebol cas ani sms ani maily pisat. to mesto vas jednoducho pohlti a musite kazdu minutu intenzivne dubajsky vyuzit. 124 poschodie, sampanske v burj al arab, vsetko najvacsie, najvyssie, najhlbsie, najkrajsie. dubaj jednodcho opat prakvapil a zanechal tie najlepsie dojmy. dnes sme uz ale v statiku, kde sa budu konat majstrovstva sveta vo futbale 2022. caka nas genialne muzeum, souk, al jazeera, kulturne centrum a mnozstvo informacii o tejto krajinke, ktora ma 3.najvacsie zasobisko ropy na svete. sledujte nas a dozviete sa viac. bubaci su vsade!

29

17:25

júl

2010

Qatar - alebo ako sme ho presli krizom krazom

Qatar - alebo ako sme ho presli krizom krazom

Qatar - maly exoticky statik, kde ropa opat ukazuje co sa da vsetko postavit, spravit a ze vlastne nie je ziaden problem. Ze vraj Dubaj ma najvysie budovy sveta? Videli ste Dohu? Ze ste tu boli pred 2 rokmi a ze ste nic nevideli. No keby ste prisli teraz, cudovali by ste sa tak ako asi my. Nam Doha prisla viac kompaktnejsie, lepsie zorganizovana a snad aj krajsia ako Dubaj. Ze vraj Dubaj ma svoj palmovy ostrov? Ale v Dohe, to je krasa, tam je pocit luxusu, nadhery atd. Tu miestni obyvatelia dostavaju priemerny zarobok 5000 dolarov a ak nepracuju tak polovicku a takmer zas vsetko zadarmo. odkial maju peniaze? zas ropa, plyn a zase ropa, uz sa zabudlo na povodny biznis a to z peral, to uz nie je in. A ked ma Qatar tolko ropy a len nieco cez 1 milion obyvatelov no nerozdavaj. Qatar rozdava a vcera zacali majstrovstva vo futbale perzkeho zalivu. No nechod tam, ked uz na nasom hoteli bola Saudska, Kuvajstska, Bahrainska vyprava. ideme na stadion, hladame a sme sklamani, nikde sa nesvieti, oni snad nehraju. Lenze sme asi prisli zo slovenska.... Qatar ma jedno z najvacsich klimatizovanych futbalovych stadionov na svete. Vazne, oni stadion zaklimatizovali. Neuveritelne, vonku teplo a na stadione krasny chlad, kde sa moze hrabat dubaj z lyziarskym strediskom. Zapas bol poucny hlavne v tom, ze nasu skupinu neopustila tema, kto je lepsi vo futbale ci cesi alebo slovaci. Tak sme sa zase spytali futbaloveho skauta Qataru. A odpoved Jednoznacne Cesi, vraj slovensko malo viac stastia ako by si prialo... Odpoved experta z puste Tema sa este dlho rozoberala ale hlavne v aute, Napadlo co tak prejst Qatar autom. Ved ma len nieco cez 11 tisic km stvorc. A okrem najsevernejsieho bodu Qataru s tyrkysovou farbou a pohranicnou strazou, sme pozreli odkial pochadza miestna dynastia. Z malej pevnosti, kde nikto nechodi lebo je vraj daleko 80 k od dohy, nam prisla zaujimavejsia nez ta v Nizwe, ale prekvapenia nas cakalo, ked nas miestny kmen pozval k sebe domov, My mame chaty, oni maju stan, zeny nechali doma nech minaju v obchodnych strediskach a oni su v stane samozrejme klimatizovanom a klabosia o zivote. Sice nevedli kde je slovensko ale ked poculi ceny benzinu, zasumelo to, oni maju za 1 dolar 5 litrov... A potom na zaver dna cez ropne polia a na dohlad k saudskej arabii sme vyliezli snad na najvacsiu dunu v Qatare. Qatar je bozsky, pridte sem a uvidite

08

11:19

apr

2010

Dubaj, Doha a dhow

Dubaj, Doha a dhow

DOKAZALI SME TO! Ako prva BUBO skupina sme sa vyviezli na najvyssiu budovu sveta Burj Khalifa. Presnejsie na jej 124 poschodie. Podarilo sa nam ulupit poslednych 14 listkov z 15. Cesta sem trva vytahom presne 60 sekund. Najrychlejsi vytah na svete. Zhora sme si pozreli tancujuce fontany, tiez ako inak najvyssie striekajuce na svete. Zhora nam to pripadalo ako keby niekto v dialke striekal zahradnou hadicou...Auta vyzerali ako blikajuce mravceky a mrakodrapom na Sheik Zayeed Road sme sa pozerali na strechy zhora.Neskutocne megalomanstvo. Nocny pohlad stal urcite za to, ak pojdete do Dubaja, nenechajte si to ujst. My sme uz v Dohe, ktora nas prekvapila mrakodrapmi krajsimi ako v Dubaji. Ruch velkomesta sme zamenili za prijemnu plavbu tradicnou dhow = drevenou lodou. Medzitym sme sa nestacili cudovat akou rychlostou syrsky taxikar vymenil na kruhaci defekt a uz sme sa viezli dalej...O chvilu sa presuvame do puste kde nas poriadne ponatriasaju na pieskovych dunach a vsetci sa tesime na jedno z najvacsich dobrodruzstiev na tejto ceste - beduinsku noc pod hviezdami, s tavami a mozno aj shishou. Mozno si budeme vediet lepsie predstavit ako sa volakedy Wilfried Thesiger citil ked prechadzal nekonecnou a zradnou pustou Rub al Khali. Pozdravujeme domov.

18

11:52

máj

2009

Qatar, Jemen, Oman...

Qatar, Jemen, Oman...

Uz pod qatarskou vlajkou, ktora vyjadruje mier a odhodlanie branit mier. Najdemokratickejsia krajina v perzskom zalive, kde uz aj zeny mozu riadit auta, kde zeny maju ministerske stolicky.... Qatar je ako Dubaj. Velke velkolepe budovy ktora budu za 2 roky ohurovat svet. Kriza tu? Stavia sa dalej. Kde pred 8 rokmi bola pust, uz dnes stoji vyse 200 vyskovych budov na ktorych sa vyblaznili ti najznamejsi architekti. Co vsak sokovalo boli stajne. Klimatizovane stajne. Taky zavodny kon za 2 miliony eur rano vstane, ide si zaplavat do bazena, maximalne spravi 3 kolecka, potom sa osprchuje, vysusi sa pod susickou a nakoniec sa prejde v klimatizovanej stajni. A dokonca ma svoj vlastny klimatizovany koni apartman. Chcem byt konom... Tavi trh, tavie mlieko a mladat. Uz sme v oriente. Qatar stoji za to. Za chvilu naberieme prvou 5* leteckou spolocnostou smer hlavne mesto Jemenu. Zajazd zacina

22

18:26

jan

2008

Doha

Doha

Zdravim z Doha hned po festivale Camera Slovakia [www.cameraslovakia.sk]. Posledne som tu bol 18. oktobra a vtedy mobilna siet nefungovala. Teraz je vsetko inak a som na prijme. 5.rocnik cestovatelskeho festivalu bol opat o trochu lepsi. Myslim ze kvoli organizacnemu teamu a riaditelke festivalu Kamile Presnajderovej. Je krasne ze na Slovensku vznikla platforma kde sa vsetci cestovatelia stretnu. A az nasledne vyrazia do sveta na nove cesty ktore budu na Camera Slovakia 2009 prezentovat. Dajte si 6. rocnik do kalendara uz dnes, stretneme sa TAM a vyrazte na svoju VELKU CESTU. Ja Vam spravy z Juznej Indie budem pravidelne posielat aj prostrednictvom tohoto fora. A dakujem za tie SMS a uznanie festivalu. Vsak preto to vsetko robime. Aby sa Vam pacilo. Zasnezena Kappdokia a Ercias Dagi boli super. Cestovanie je krasna vec...

18

11:11

okt

2007

Prehliadka Kataru

Prehliadka Kataru

Doteraz sme poznali iba crevny katar. Dnes sme vsak pozreli katarsky emirat {male krtalovstvo, vacsie je sultanat..} od hora az dole. Katar = Doha ved 95 percent obyvatelov zije tu. Developerske projekty na Slovensku? Pchch. TU vystavaju 50 mrakodrapov a dalsich 30 caka na to aby ich zacali stavat - projektyv su uz schvalene. Ale pritom Katarci su stale takymi ako pred rokom 1950 - pred ropov a zemnym plynom. Rano sme sa zastavili na trhu s tavami. Cierne saudskoarabske a biele sudanske. Ochutnal som cerstve tavie mlieko. Ked tu tavu dojili tak strasne kricala, mlieko bolo spenene a sladke. Prorokovali mi ze kazdy zapadniar dopadne po tomto mliekurovnako. Ja som to vsak musel skupit a zatial sa drzim a verim bze vydrzim lebo mi teraz vratili 2 flasky whisky kto mi pri prilete do krajiny zrekrutovali. Viete ako sa naklada tava zeriavom? Ak ste neboli v Aschabade tak tu je druha moznost. Viete kolko stoji zavodna tava a kolko najlepsi arabak? Emir ma kona ktoreho nechce predat ani za 3 miliony dollarov. Panazijske hry a 180 m vysoka nadherna veza. "Aupark" kde sa jazdi na gondolach a a mate akokyby ozajstnu oblohu. Vela vela sme videli ... a;le uz musime letiet

17

22:39

okt

2007

Doha hlavne mesto Kataru

Doha hlavne mesto Kataru

V roku 1950 na tomto polostrove byvalo 20tis ludi. Teraz je to viac nez 20 nasobok. HAdajte preco? Ano kvoli rope a hlavne zemnemu plynu. Katar airways sa snazia..nalievaju ale nie je to ono, nalievanie nie je vsetko a kulturnost peniazmi nedozeniete. To mozno pochopili aj slovenski zbohatlici ked sa vsetci na trom co robia smeju. NIkto z pracovnikov v lietadle ani v hoteli nie je KAtarec. Nas sofer bol Sri Lancan, rodinu mal doma a on tu pracuje, nie je spokojny. Sef hotela Mercur {Grand hotel -byvala 5* teraz 4*} ale da sa a bazen je super { mam jednotku s vyhladom na more} je Ind. Vsetci velmi tvrdo pracuju ako v otrokarskej spolocnosti. Katarci nerobia a nechce sa im. Idem sa PRTEJST k moru a rano po ranajkach pre nas pride prenajaty bus a mame prehliadku Katara {chudobneho suseda Bahrajnu}. No a potom letime do Jemenu. Zdravim Vas z dalsej unikatnej BUBO cesty kde prejdeme to co este nikto na Slovensku pred nami. Sledujte nase kroky. Bojuje sa v centralnom Jemene? Utichli sarvatky? Co pise CNN? Aka je skutocnost? My sa mame vsetci fajn, skuseni cestovatelia, stari BUBACki klienti. Salam malejkum. Zaciname!

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu