Fórum

29 príspevkov

21

17:27

nov

2017

Exploring without borders Viac o krajine

Exploring without borders

Exploring without borders Naša dobrodružná skupina pokračuje na ceste okolo sveta. Vynikajúce služby jednej z najlepších leteckých spoločností na svete nás preniesli až do jej samotného srdca. Áno, mám na mysli Emirates; a áno rozpravám o Dubaji. Srí lanka alebo Dubaj sa stáva novým “slovenským morom” namiesto Chorvátska? Oboje navštívime. Oboje porovnáme. Deň v Dubaji sme venovali “híkaniu”. Čo všetko dokáže ľudská ruka a staviteľský um človeka za takmer pol storočie? Ešte pred 50 rokmi tu bola púšť a pár rybárov, prípadne pár beduínskych kmeňov, ktoré sa preháňali s nákladmi po púšti. Keď postavili pred vyše 100 rokmi Eiffelovku v Paríži, tiež sa veľa ľudom nepáčila a bola to najvyššia budova a dnes je absolútnym symbolom mesta. Ani nie pred 24 hodinami sme pred ňou stáli. Dnes stojíme pred Burj Khalifou, súčasnou najvyššou budovou našej planéty, ktorá je takmer 3x väčšia ako pôvodná Eiffelovka (bez dobudovanej antény).. a ďalšia najvyššia budova sveta sa ešte len stavia. Áno, opäť v Dubaji. V roku 2020 tu bude Expo a mesto jednoducho dýcha dynamikou nového staviteľského ducha. “Nazvem to”, že stovky indických robotníkov sa presúvajú z miesta na miesto, aby ako neúnavné mravčeky ťahali architektonické projekty do neskrotných výšok. Doma ich možno čakajú rodiny, ktorým posielajú svoje výplaty a oni tu zatiaľ makajú na budovaní novej tvare Emirátov. Naozaj výdatné raňajky v hoteli hipsterskeho štýlu nám dopriali extra dávku energie a silná káva podčiarkla našu chuť na “exploring without borders” ako znie názov nášho príspevku. Je naozaj neuveriteľné, akú má Dubaj od leteckej spoločnosti Emirates počnúc (kde pracuje mnoho Slovákov, Čechov a Poliakov- mimochodom, to je aj zloženie nášho zájazdu :) až po mesto Dubaj multi-kulti príchuť. Naozaj “without borders”. Na raňajkách nás privítal barista z Holandska a ponúkol svoje služby v podobe kapučína s penou a kakavkom na vrchu v tvare Burj Khalifa. Hneď po ňom prišla Hana z Poľska, že ako? si želáme “prepečené” vajíčka. V lobby odparkovaných niekoľko penny boardov. Ak by mal niekto chuť na skate, tak usmievavý Pepe z Brazílie vás za pár minút naučí aspoň udržať rovnováhu. “Apple kompy” zabudované v stene pre “verejné” používanie hosťami a interiér hotela naozaj moderný a šmrncovný. Na recepcii nám robil check-in Ian zo Srbska, ktorý vedel perfektne po česky a náš lokálny sprievodca bol z Egypta.. takto by som mohla pokračovať do nekonečna. Naozaj, Dubaj dnes nemá hranice.. Prileteli sme z Paríža počas východu slnka a až do západu brázdime mesto, ktoré akoby sa pod našimi očami každú chvíľu menilo. A na záver? Najrýchlejším výťahom na svete na 154 poschodie do výšky takmer 600 metrov a odtiaľ výhľad na snáď najznámejšiu fontánovú show na svete.. A aký ste mali deň vy? :) 

13

00:41

aug

2017

Ako sa lieta prvou triedou? Viac o krajine

Ako sa lieta prvou triedou?

Ako sa lieta prvou triedou? Expedícia Lovci ľudožrútov začína. A jasné, že na druhý najväčší ostrov sveta letíme. V Emirates ma letušky už zdravia “ah, opäť sa vidíme” a aj tu na letisku ma poznajú Filipínci v Starbuckse. Emirates má minimálne 4 hodinové doby na prestup a čo tu robiť? Osprchovať sa, pomodliť sa, kúpiť slnečné okuliare v obchode s najväčším výberom a čokoládu z ťavieho mlieka. A napísať na BUBO Fórum. Minulý týždeň som letel z Východného Timoru. Na ostrove Atauro sme spali v stanoch, no potom v rámci prestávky jedli homáre a kraby pri západe slnka na pláži Jimbarane a domov leteli najluxusnejšie ako to len išlo. Mám rád tieto rozdiely. Samotný luxus nestačí, to je plytké. A chodiť iba po horách zato, že je to zadarmo, zasa príliš české. No nechcem ohovárať našich bratov aj na 99% slovenských cestovateľských fórach sa TO točí okolo “zadarmo” či “lacno”… Pritom vieme, že nič skvelé nie je lacné a nie je pravda, že letenka stála 1 euro. No ako od politika chceme počuť, že za nás veci vyrieši, “cestovatelia” píšu o objavovaní nových Kambodžských ostrovov a prvosplavoch na miestach kde denne plávajú stovky motorových lodí a o tom, že je to zadarmo. Ja priznávam, prvá trieda nebola zadarmo. Vošiel som do turistického raja, vo First class (prvej triedy) je iba zopár sedadiel - kabíniek a rozprával som sa s Borisom a zrazu sa spredu otočí elegantný pán. “Sorry, budem rozprávať tichšie”, ospravedlňujem sa a chápem, že keď zaplatíte také “neislamské” peniaze, tak chcete mať kľud. “Nie, pán Fellner, my sme Vaši klienti. Letíme zo Seychellov. Máte tam ešte dvoch ďalších. Máme odkázať, že sú veľmi spokojní s hotelom. Vidieť, že sa tam vyznáte.” No to ma podržte, polovica First class Slováci. My plebs letíme biznisom. Stojíme okolo polkruhového baru, máme úžasnú vinnú kartu a ak chcete môžete pokojne vypiť dve fľašky Moet and Chandon Rose Imperial a aj jedlo a dezerty sú skvelé. No tu vo Firstke sa pije Dóm Perignon Vintage 2005 a jedlo je pripravované podľa dvojmichelinského kuchára. My pijeme Bordeaux zo Saint Emilion, tu vo Firstke sú to vína z Pauillac a Margaux. Šéfom “firstky” je Čech Petr, ktorý mi hovorí “Emirates investovalo do vína pol miliardy dolárov a niektoré vína sa už nedajú piť nikde inde iba u nás na palube”. Keď sme sa lúčili, Petr mi hovorí, že možno bude na dnešnom lete. A stretli sme sa dnes opäť. Na fotografii je Boris s thajskou letuškou tesne predtým ako sa išiel osprchovať vo výške 11 kilometrov nad morom. Neviem či to dobre vidíte, ale lôžko je samozrejme sklopiteľné do vodorovnej polohy no zatiahnutím vytvoríte vlastnú izbu. Je to skvelé a Boris hovorí, že už inak lietať nebude. A keďže Boris nepije, tak som musel všetky tie Champagne a Bordeaux ochutnať ja. 

21

14:38

okt

2016

Good morning BUBO Viac o krajine

Good morning BUBO

Good morning BUBO Pozdravujem z vyšky 35985 stôp vysoko nad zasneženými horami Perzie, kusok od Tabrizu. Píšem vám pri rýchlosti 575 mph= 926 km/h. Letiet biznisom je zažitok a letiet z Dubaja do Viedne v Airbuse A 380 ešte väčší. Pred par hodinami sme leteli z Rangoonu (Barma) v biznise Boeingom 777-300, no toto je ina kava. Je to Espresso Martini. Takyto koktejl na dobré ráno mi na uvitanie namiešal barman Jan z Berlina ( autor fotografie). Dajte si ho! Raz z čas životosprávu porušiť môžete a vo Vietname je o takomto čase už večer.. Kahlua, espresso, trošku vodky servírované v pohári na Martini. Našou letuškou je Alexandra z Novych Zamkov robi pre Emirates už 3 roky a prepracovala sa az do biznisu. Precestovala pol planéty a jej sen je robit pre BUBO. Nedivim sa... Teambuildingova cesta pre našich zamestnancov " Road to Hanoi" sa pomalicky chýli ku koncu. Pozdravujem a idem si na vas pripit vychladenym Veuve Clicquot a následne sa servírujú raňajky. Náš pozdrav z dobré ráno Vietnam, meníme na dobré ráno BUBO. Dobré ráno cestovatelia. Biznis najväčšom osobnom lietadle sveta sa oplatí vyskúšať. Spoza baroveho pultu v lounge Emirates posielame pozitivnu energiu. Zastavte sa u nás namiešame vám vašu najlepšiu dovolenku. Buboooó!

14

22:37

okt

2016

Starí ale inšpiratívni- aj na jeseň Viac o krajine

Starí ale inšpiratívni- aj na jeseň

Starí ale inšpiratívni- aj na jeseň Dievčata maju svoje zabavky, kam ja nesmiem a tak sedim v Starbuckse zatial čo väcsina Slovenska vychutnava piatočný večer. No ja si dam pivo až vo Vietname. Tešim sa na Hanoi beer, vraj Obamovi chutil. Na Slovensku si starých ľudí priveľmi nevážime. No aktuálne mám zopár, ktorých život a dielo si pozrite. Zomrel mudry kral a Thajci pracujuci v štatnych službach vraj budu musieť chodiť v sivom či čiernom cely rok. Peter z BUBO je pri tom a povie nam viac. Boba Dylana počúvam od 10 tich rokov kedy sme dostali jeho LP-čko ( vinyl), no nikdy by ma nenapadlo, že tento chlapik dostane nobelovu cenu. Myslim, že ani jeho. Len aby to na neho nemalo účinok ako na Papa Hemingwaya. Prave som o ňom dopozeral film a tých filmov o Kube natača teraz Holywood viac. USA o chvilu najvacsi ostrov Karibuku " sprivatizuju". No a posledný dedko ktorého vám chcem dať do pozornosti nosí šafránové rúcho. Zajtra na Slovensko prileti 14. Dalajlama, dalsi uzastny laureat Nobelovej ceny. Stará schránka, no mlady duch. Úžastná, otvorená duša. Stelestnenie prirodzenosti, dobra a múdrosti. Včera sme sa s Martinom Slobodníkom ( profesor tibetolog) rozprávali a doberali na tému Tibetská kultúra _ natáčalo sa to a najdete to na webe. No ak máte čo len trošku šancu chodte na nedelnu prednášku Dalajlamu. No a ja idem pohľadať moje dievčata.

07

14:36

sep

2016

V Dubaji je -4°C Viac o krajine

V Dubaji je -4°C

V Dubaji je -4°C V novembri roku 2005 sa udialo niečo zvláštne. Dubaj oznámil, že kto má záujem, môže si od tohoto momentu v emiráte pri Perzskom zálive zalyžovať. Lyžovať? V Dubaji? Áno. V nákupnom centre Mall of the Emirates otvorili prvú vnútornú zjazdovku. Samotná zjazdovka je 400m dlhá, výška kopca je 85m. Nám, z našej zimnej a hornatej krajiny sa to zdá smiešne, ale keď sem prídete a pár krát sa spustíte, musíte uznať, že to je zábava. Nikto to nemôže brať vážne ako lyžovačku v Alpách. Na svahu sú dva vleky a jedna štvorsedačka, ktorou sa vyveziete hore. V celej hale je -4°C a okrem lyžovania sa tu môžete spustiť na ZIP Line, na nafukovacích kolesách, v bobovom žľabe, alebo sa len tak prejsť. Môžete sa tu v lyžiarskej škole podučiť ako sa zo svahu spustiť. Cez veľké okná sa tu na Vás pozerajú ľudia z priľahlých reštaurácii. Samotná organizácia je super. Prídete v krátkych nohaviciach a tričku a o 30min stojíte v lyžiarskej súprave s nastavenými lyžami na svahu. Neostáva Vám nič iné, len sa vynikajúco zabaviť uprostred arabskej púšte. Jediné čo tu chýba, je náš klasický čaj s rumom. Keď budete nabudúce v Dubaji s BUBOM, neváhajte a choďte si užiť zimných radovánok v krajine večného leta.

08

20:29

aug

2016

Z tavy na Harvard Viac o krajine

Z tavy na Harvard

Z tavy na Harvard Je 22:48 male meskanie a kapitan lietadla EK128 nas vita v Dubaji aj s malym postrehom, ze vonku je aktualne 39 stupnov :) Paráda. Kratucky let z Viedne do vecneho leta. Dubaj je pre nas cisto letna dovolenka. Kto hlada slnko, pokoj, Babylon, tak v lete ide sem a nie do Chorvatska ci zapadnej Europy, ktora je momentalne najhorsim moznym kutom na letnu dovolenku. Prave kvoli kludu, stovkam moznosti aktivit sa sem rok co rok vraciame. V Emiratoch sa citime ako v BUBO katalogu. Dvere v hoteli otvara neustáale filipinec Alberto, plavcika robi Palitha z Kalutary, v resturacii pre zmenu Anwar z Ahmedabadu, Joseph z Galle a sefkucharom je Jacques z Montrealu. Na recepcii je Nina z Jekaterinburgu, Food and beverages manazuje Mihaela z Bukuresti izby upratuju stale ti chlapci/nechlapci z Filipin a Barmy. O bazeny sa stara Walter zo Cyangugu,Rwanda, v detskom kutiku Nancy z Nairobi, Kena. Pamataju si vas po mene a deti im nechate na starost ako keby to bola vasa babka. Vzdy ked sem pridem tak v hlave listujem nas web a katalog. Rwanda, Kena, Filipiny, Rusko..atd. Milujem tuto roznorodost. Slovenske more je v krajine sejka Zayeda a Muhammada. Teplo vam tu kazdy garantuje, neprsi, bazeny, more funguju, turisticky ruch je na ovela vyssej urovni ako kdekolvek v Europe. Zaroven su Emiraty aj Oman najbezpecnejsimi krajinami na svete. Musel som si kupiť dalsi zivotopis sejka Zayeda. Aka skoda, ze na Slovensku mame len Vladimirov, Mikulasov, Robertov, ktori ukradnu vsetko co nie je pripevnene. Bolo by fajn najst namiesto nich cloveka s viziou aku mal prave Zayed tvorca Spojenych arabskych emiratov a vladca UAE. Jednoduchy narod zopar beduinov, ktori viedli velmi jednoduchy zivot, tazky zivot pocas tisicroci a naraz z nicoho nic za 3 generacie Emiratcanov vyrastlo z piesku mesto. Nenajdete ziadnu krajinu, kde by bol dedko ktory nevie dodnes pisat, ale jeho slovo vzdy platilo, jeho syn a vnuk miliardarom. Z tavy na Harvard za 40 rokov. To vsetko preto, ze jeden pán sa rozhodol nekradnut a peniaze neulievat do inych krajin..ale novoobjavene bohatstvo vrazil cele do vybudovania novej krajiny. Nikdy predtym to nebolo mozne, Ak by sa toto stalo na Slovensku verte, ze nas parlament zo slaboducheho ludu by tieto peniaze davno ukradol a nic by nevyrastlo. Sejk by sa pobavil na cene obchvatu okolo Bratislavy. Najlepsi hotel v Emiratoch je Ritz Carlton Dubai, oaza pokoja v dynamickom meste. Ritz stavia najlepsie hotely sveta a jeho pristup ku klientom je jedinecny az natolko, ze svoju skolu kde si vychovava a trenuje novych zamestnancov vyuziva aj konkurencia a trebars aj Apple. Pozdravujeme z RC na JBR nedaleko Ibn Battuta mall. Inak aj nazov tohto obchodneho centra je stylovy. Ibn Battuta je najvacsi cestovatel vsetkych cias a spominame ho na zajazdoch od Ciny az po Timbuktu ci Conakry. Ten by bol z Dubaja prekvapeny. A inak ti co Dubaju a Omanu nefandia a zavidia by si mali precitat knihu Wilfreda Thesigera Arabian Sands a tu pochopia ako sa tu zilo pred objavenim ropy. Par rokov hojnosti si teraz doslova a do pismena zasluzia. Hlavne ked ho nehadzu prec ale myslia dopredu.

03

05:58

mar

2015

Jarna lyzovcka v Dubaji Viac o krajine

Jarna lyzovcka v Dubaji

Jarna lyzovcka v Dubaji Tak a je to tu! Vytuzene prazdniny! Lyzovacka,slnenie sa na plazi,safari v piesocnych dunach, vyhlad zo 124 poschodia,dnes nas caka plavanie medzi zralokmi a najmegauzasnacool vodna party aku si viete predstavit. Proste klasika,jarne prazdniny ako maju byt. :-) Deti Dubaj miluje a rodicia tiez. Tento rok som tu uz druhe prazdniny s nasimi najmladsimi Bubakmi a nic ako len superlativy od nich nepocut. Kazdy den nejaka akcia,nove zazitky,kamarati,...velmi spokojni rodicia. Aktualne tu mame 29stupnov a slnecno. Tak co,nechate sa zlakat a napriklad Velku noc stravime spolocne s BUBO Family v Dubaji? Vajicka,zajacikov a vsetko potrebne tu uz maju pripravene!

07

08:41

júl

2014

Ramadan Kareem Viac o krajine

Ramadan Kareem

Ramadan Kareem Ak chcete zazit spravnu atmosferu moslimskej kultury urcite ramadan je ten spravny mesiac kedy navstivit arabsky svet. my sme sa vybrali do dubaja kde okrem neskutocnej architektury a cistoty si uzivame vyzdobene mesto ako keby sa blizili vianice.mesto zije az do rannych hodin po zapade slnka sa naplnaju restauracie moslimovia ukoncuju celodenny post, stoly sa prehybaju dobrotami, my sme takuto hostinu dnes vyskusali priamo v Dubajskej pusti sprevadzanu tancom dervisa . a uz sa nemozeme dockat zajtrajska caka mas krasne Abu Dhabi.

06

08:38

máj

2014

Oman, Dubaj, Katar, Bahrajn, Kuvajt Viac o krajine

Oman, Dubaj, Katar, Bahrajn, Kuvajt

prijemna spolocnost, vela smiecha a slnecne dni, to je to co nas sprevadza ponasej ceste po krajinach zalivu. Oman nas privital horucavou, ae my sme si uz zvykli, priopalili sa, takze dnesnych 39stupnov nam absolutne vyhovuje.UNESCO pamiatky v omanskom vnutrozemi, Nizwa a hlinene mestecko Al Hambra boli silnym zazitkom. Starucki deduskovia ako z rozpravky, mila carodejnica a jej cerstvy chlieb, vona kadidla a korenin. Muscat so staruckym trhom Muttrah, sidlo milovaneho sultana, muzeum a nepochybne velka mesita sultana Quaboosa boli ceresnickou na torte. Oman nas vsetkych opat dostal. Kratky preleta uz sme v modernom Dubajicku. To najvyssie, najhlbsie, najsirsir e, najkrajsie. Vsetko sme absolvovali! Koreninovy bazar, zlaty bazar, plavbu abrou po zatoke, Burj al Arab, Burj Khalifa, Atlantis, palmovy ostrov Jumeirah ci lyzovanie v Ski Dubai! A ako sa na spravne zvyky patri, majestatnu fontanovu show striedali nakupy. Vypredaje nam priali, takze s otazenou batozinou a novym kufrom dnes letime do Kataru. Sledujte nas a uvidite ako si v rozpravkovych krajinach aj nadalej uzivame!Nasmu SNAkovi Petrovi blahozelame k dnesnym narodeninam, co uz z rana slavime, Petku a Martina zdravime do Emirates Palace, nech si Abu Dhabko poriadne uziju a my sup do lietadla, za chvilu nas caka Doha!

18

11:23

jan

2013

pre pani Evu Viac o krajine

pre pani Evu

Dobry den pani Eva, do Dubaja sa oplati cestovat po cely rok a uplne jedno ake tu tam teploty, to mesto Vas jednoducho dostane. Ale co sa tyka prave mesiaca JUN, ano byvaju tam teploty okolo 39 stupnov, ale to uz mate teplo aj na Slovensku, takze Vase telo sa zacina aklimatizovavat a ten letne teploty. Vysoke stupne vsak v Dubaji prijemne zjemnuje vanok od Perzskeho zalivu, pripadne mraz v lyziarskej hale. Urcite sa netreba obavat a Dubaj si aj v mesiaci jun uzijete.

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu