Srebrenica - genocída a vojnové zločiny Srbov

Srebrenica - genocída a vojnové zločiny Srbov Ako sa Srbi zapísali do krvavých dejín vojny

Vojna v Bosne sa neskončila tak dávno, aby sme zabudli na zverstvá, ktoré sa v bývalej Juhoslávii kedysi páchali. Najväčším zločinom tejto doby je Srebrenica alebo teda Srebrenický masaker či dokonca, ak chceme použiť slovíčko genocída, pokojne môžeme. Etnické čistky sa stali výsledným produktom vojny v Bosne, a Srebrenica sa do dejín zapísala krvavými písmenami v roku 1995, kedy sa Srbi rozhodli, že sa s Bosniakmi vysporiadajú po svojom. Tu už nešlo o vojnu, len o barbarský a tupý čin jedného národa, ktorý uveril v tom, že je lepší než jeho susedia. Masaker bol zameraný voči Bosniakom, voči bosniackym moslimom a odskákali si to najmä muži a chlapci. Za tento masaker je zodpovedný generál Ratko Mladič so svojimi paramilitárnymi jednotkami, ktoré sa volali Škorpión, a oči si pred tým nezatvorili ani mnohí ruskí či grécki dobrovoľníci. Masakrom prechádzali vojnové udalosti. V roku 1992 sa mu srbská ofenzíva vyhla, a keď sa napokon dostala do vojny, samotné OSN vyhlásilo Srebrenicu ako bezpečnú zónu. Týmto krokom si mnohí bosniacki moslimovia naivne mysleli, že ak sem ujdú, zbavia sa vojnovej stigmy a budú v bezpečí. Holandskí pozorovatelia z UNPROFOR pôsobili v meste, kam prišlo niekoľko desiatok tisíc utečencov pred bojmi. Mladič sa však nezmieril s tým, že by tu žilo toľko moslimov, a tak pred koncom vojny prekonal bosniacku armádu a Srebrenicu obsadil. Holanďania sa len prizerali, snažili sa ešte vyjednávať, ale napokon sa bez akéhokoľvek zásahu prizerali tomu, ako Mladičove jednotky oddeľujú mužov a chlapcov, a ženy s deťmi nechali nastúpiť do autobusov. Srbom už nič nebránilo v ceste, aby tupo povraždili moslimských utečencov, a začalo sa plánované vraždenie civilistov, ktorých zajali. O život tu v krátkom slede prišlo cca 8372 Bosniakov, a tak sa o tomto vraždení hovorí ako o jednom z najväčších masakrov od druhej svetovej vojny. Mnohí sa dodnes ani nenašli. Nikto okrem vrahov nevie, čo sa s nimi stalo, no do histórie vošla Srebrenica tými najkrvavejšími písmenami. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu obvinil Mladiča zo zločinov genocídy a dnes sedí na doživotie. Ktovie ako by dopadol, ak by ho dali súdiť tým, čo Srebrenicu prežili. Dnes nájdete v Srebrenici okázalý monument týchto masakrov a Bosniaci na to nezabudli. Každoročne si pripomínajú túto udalosť ako najšpinavšiu epizódu svojich vlastných dejín.  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1317 1995€
Vyberte si ideálny vianočný darček. Máme 12 tipov
Blog

Blog Vyberte si ideálny vianočný darček. Máme 12 tipov

Aký je ideálny darček pod stromček? Taký, ktorý splní vám či blížnemu cestovateľský sen. A k tomu ešte za polovičnú cenu. V BUBO vás chceme na…

Viktor Háber 14 min. čítania
FAQ - odpovede na často kladené otázky
Blog

Blog FAQ - odpovede na často kladené otázky

Aké sú najčastejšie otázky našich klientov? Pripravili sme pre vás zjednodušený prehľad najčastejšie kladených otázok, ktoré vám uľahčia orientáciu…

Kristína Demková 20 min. čítania
Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ
Maui (Havaj)

Maui (Havaj) Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Hoci patria Havajské ostrovy svetovo k najodľahlejším súostroviam a ich vzdialenosť k najbližšej pevnine presahuje tritisíc kilometrov, ich…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek