Stručná história Pobaltia

Stručná história Pobaltia

Pobaltie je prevažne ploché územie na severovýchode Európy s vyše 7000 jazerami a mokraďami. Územie pôvodne patrilo Uralicko-fínskym kmeňom 2000 rokov dozadu, ktorí sú predkovia dnešných obyvateľov Pobaltia. Počas histórie tu boli silné vplyvy Germánov, Rusov a Slovanov. Litva je prevažne katolícka, zatiaľ čo Lotyšsko a Estónsko sú protestantské. Významné časti exportu býva poľnohospodárstvo, elektronika (rádiá) a v Estónsku ropovodné bridlice.

Počas Rímskej ríše boli známe ako krajiny jantáru. Neskôr boli obsadené Vikingami a v 13. storočí Valdemar II. Dánsky dobil väčšinu Estónska. V 16. storočí patril Estland (Severné Estónsko) pod švédku nadvládu. Územia Lotyšska, ako Livonia a Riga, mali určitú autonómiu, zatiaľ čo Courland s Litvou patrilo pod vplyv Poľsko-Litovska. Courland čiastočne operoval v rokoch 1642 - 1682 ako nezávislý štát, ktorý dokonca kolonizoval dnešné územia Tobaga a časť Gambie. V prímorských mestách, ako Riga a Tallinn, sa konal dôležitý obchod, ktorý ovládala Hanseatická liga na čele s nemeckými obchodníkmi, hoc tvorili len 10 % populácie.

Najslobodnejšia éra Pobaltia bola práve pod nadvládou Švédov, kedy sa za zriadila povinná školská dochádzka. Biblia bola preložená do miestnych jazykov a bolo založených veľa univerzít. Na začiatku 18. storočia sa väčšina územia dostala späť pod ruský vplyv po Veľkej severnej vojne. V neskorších časoch bolo Pobaltie pod vplyvom silnej rusifikácie. Začiatkom 19. storočia bola veľká väčšina populácie gramotná a neskôr sa všade zrušilo serfstvo a vazalstvo. Toto spôsobilo veľkú vlnu emigrácie kde práve veľké mestá ako Riga a Tallinn získali drastický nárast národnej populácie.

Prvá skutočná nezávislosť baltických štátov trvala od konca 1. svetovej vojny v 20 rokoch, keď sa zbavili sovietskej vlády. Počas tejto doby sa vlády uchopili nacionalistické demokratické strany, ktoré začali budovať ekonomický rozvoj. Štáty sa snažili byť mostom medzi východom a západom a tvoriť aliancie na zachovanie teritórií. Západ bol však veľmi váhavý obranným viazanostiam a nezhody medzi Litvou a Poľskom o územie situáciu nezlepšili. Ich izolácia od silných spojencov spôsobila, že boli tieto štáty donútené Sovietmi podpísať pakty o vojenskej spolupráci. Tým si Rusi na ich území založili Sovietske vojenské základne, z ktorých neskôr počali inváziu celého Pobaltia. Výsledkom bola nová nadvláda Rusov, pričom z Litvy a Lotyšska bolo deportovaných 30 000 a z Estónska dokonca 60 000 obyvateľov. Dve tretiny z toho tvorili ženy z deťmi, keďže väčšina mužov prišla o život vo svetových vojnách a dodnes je veľký početný rozdiel medzi mužmi a ženami. Počas dočasnej nacistickej okupácii a nútenej vojenskej odvody pripravili Pobaltie o ďalších 25 % populácie.

Ako súčasť Sovietskeho zväzu mali pomerne dobrý štandard života, ale stále veľmi slabú úroveň na európske pomery. Taktiež sa aj silno zvýšili pomery urbanizácie (okolo 70 %). V neskorých 80. rokoch však Gorbačove politické reformy inšpirovali obyvateľstvo pre silné pokusy o nezávislosť, ktoré vyvrcholili k Spevavej revolúcii 23. augusta 1989. Na 50. výročie Molotov-Ribenntrop paktu vyšlo 2 milióny ľudí na vidiek a vytvorili ľudskú šnúru dlhú od Tallinu po Vilnius (675 km) spievajúc národné piesne. Keďže západné krajiny nikdy neuznali inkorporáciu pobaltských krajín do zväzu, vyhlásilo sa, že nezávislosť nikdy nestratili a o to rýchlejšie sa začala spolupráca so Západom. V 2004 sa baltské krajiny pridali do EÚ a NATO, ktorej súčasťou sú dodnes.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2300 3195€
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1526 1795€
Newfoundland a Labrador - najexotickejšia provincia Kanady
Blog

Blog Newfoundland a Labrador - najexotickejšia provincia Kanady

Severovýchod Kanady je pre naše poznanie sveta nezastupiteľný. Fascinujúca história či prírodné krásy sú prepojené s európskym dobývaním Ameriky.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Kam vyraziť počas Veľkej noci? Tu je našich desať tipov!
Blog

Blog Kam vyraziť počas Veľkej noci? Tu je našich desať tipov!

Kým pre kresťanov je Veľká noc najvýznamnejším sviatkom v roku, pre cestovateľov je úžasnou príležitosťou na poznávanie sveta. Nielen kvôli dvom…

Viktor Háber 10 min. čítania
Osem tipov na skvelú dovolenku pre zamilovaných
Blog

Blog Osem tipov na skvelú dovolenku pre zamilovaných

Už viete, kde budete tráviť najbližšiu dovolenku so svojou polovičkou? Potešte ju najkrajším darčekom v živote. Zoberte ju na biele pláže Maldív,…

Viktor Háber 13 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: