Nepálska kuchyňa nepatrí medzi najznámejšie na svete, ale verte, bude vám chutiť. Veľmi radi vo svojich jedlách používajú zeleninu, no aj milovníci mäsa si tu prídu na svoje. Medzi najtypickejšie nepálske jedlá patrí Dhál Bhat, teda ryža s dhálom (šošovicová kaša, ktorá môže pripomínať polievku). Najobľúbenejším nepálskym jedlom je Momo. Ide o taštičky z cesta, ktoré nájdete plnené mäsom, syrom alebo zeleninou a kdekoľvek ich ochutnáte, tak vám budú chutiť. Najobľúbenejšou polievkou v Nepále je Thukpa, ktorá má tibetské korene. Ak si ju vypýtate, dostanete hustú rezancovú polievku so zeleninou a niekde aj kúskami mäsa. Cholia z byvolieho mäsa je zase špecialitu newarskej kuchyne, ktorá je obľúbená v údolí Káthmandu. Ak máte radi streetfood, skúste si dať na ulici samosy, sel roti, placky Bara alebo obľúbené indické Pani Puri. V Bhaktapure priamo na námestí Durbar môžete ochutnať aj skvelý, lokálny jogurt Juju Dhau. Na brehu jazera Phewa v Pokhare si viete vychutnať perfektne pripravenú rybu. V Nepále ochutnáte aj rôzne jedlá s omáčkami s príchuťou masala korenín, syr paneer alebo iné drobnosti, ktoré Vám určite spestria dovolenku.

Najobľúbenejším nápojom je čaj s mliekom (skúste ho v Káthmandu priamo na ulici priamo na námestí Basantapur na okraji Durbaru), alebo klasický masala čaj s koreninami. Ak je vonku zima, dobre padne zázvorový čaj s medom. Nepál dokonca aj pestuje vlastný čaj v oblasti Ilamu, tak možno nie je suvenírom na zahodenie. Nepálci vyrábajú aj vlastnú whisky alebo rum Khukri a neobíďte ani pivo Everest.

Základnou vecou je, že vodu odporúčame počas celého pobytu kupovať a piť výlučne balenú. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie vždy ošúpte a jedlo všeobecne odporúčame konzumovať až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Nepále:

The Fusion Himalaya Restaurant (Káthmandu)  – Paknajol Marg, Kathmandu 44600, Nepal – Príjemná reštaurácia neďaleko živej štvrti Thamel ponúka nielen nepálske či indické jedlo, ale nájdete tu aj medzinárodnú a európsku kuchyňu v príjemnom prostredí za skvelé ceny.  Z autentického jedla si určite dajte nepálske Momo, ktoré tu majú na niekoľko spôsobov

Kasthmandap Restaurant (Káthmandu)  – 23 Maru, Kasthamandap, Kathmandu 44600, Nepal – Táto reštaurácia priamo na námestí Basantapur na dosah slávneho a historického námestia Durbar možno nie je najlepšia v meste, ale odporúčame vám ju pre jej atmosféru s tým, že sa tu zastavte na vychladený nápoj alebo na skvelý masala čaj. Bonus k oddychu bude perfektný pohľad zo strechy na historické skvosty Káthmandu.

Kaiser Cafe (Káthmandu)  – Kaiser Mahal, Tridevi Marg, Kathmandu, Nepal, – Ak hľadáte dokonalý únik pred chaotickým mestom, tak potom ho nájdete v záhrade menom Kaiser Mahal neďaleko rušného Thamelu. Prejdete za múr, ocitnete sa v rajskej záhrade a na jej okraji nájdete podnik Kaiser Cafe, ktorý vám ponúkne nielen vynikajúce jedlo (lokálne aj medzinárodné) a prekvapí vás aj svojou ponukou viedenskej kávy, no vedia vám tu pripraviť aj Wienerschnitzel, ktorý po týždňoch v Ázii chutí božsky. Skočte sem aspoň na pivo, pohár vína, drink či čaj.

Le Sherpa (Káthmandu)  – Ramalaya, Pani Pokhara, Kathmandu, Nepal – Fine dining v Káthmandu? Žiaden problém! Vyberte sa na miesto zvané Le Sherpa a vychutnáte si jednu z najlepších kuchýň hlavného mesta. Ochutnať tu môžete špeciality európskej kuchyne v luxusnom prevedení. Zamilujete si aj prostredie otvoreného nádvoria, ktoré je pripravené na to či je vonku zima či teplo. Určite sa nechajte nahovoriť na tzv. Šerpa polievku, kde nájdete fazuľu, chren, zemiaky aj kúsky mäsa. Ak ste milovníci vína, verte, že tu vám budú vedieť skvelo poradiť a môžete tak ochutnať niekoľko druhov vína.

Utopia Garden and Snack Bar (Pokhara)  – Infront of the lake | Lakeside, 6, Baidam, Pokhara 33700, Nepal – V nepálskej Pokhare je v centre diania jazero Phewa a presne na nábreží jazera nájdete príjemný podnik Utopia Garden. Už na prvý pohľad viete, že si tu radi sadnete a vychutnáte skvelé jedlo či drink. Na výber máte z indickej, nepálskej aj medzinárodnej kuchyne a ak si objednáte hocijaké kari, bude jedno z najlepších aké ste v Nepále jedli. Pokojne sa sem bez výčitiek vrátite aj na druhý deň!

Roadhouse Cafe Pokhara (Pokhara)  – Hallan Chowk, Lakeside, Pokhara 33700, Nepal – Nepálska Pokhara je miesto, ktoré čo sa týka gastroscény, vstáva z popola a Roadhouse Cafe je toho krásnym príkladom. Budete mať pocit, že ste v Európe, no stále s nepálskym šmrncom. Do Roadhouse Cafe príďte ak si chcete oddýchnuť od nepálskeho Dhálu a máte chuť na európsku či kontinentálnu stravu. Lepšiu pizzu v meste nenájdete.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5940
K

Ázia  

Nepál, India

29.12. → 13.01. +15 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

5371
K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4250
K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

5340
Kathmandu Valley – Údolie bohov Káthmandu Valley

Káthmandu Valley Kathmandu Valley – Údolie bohov

Káthmandu často ľudia berú ako horské mesto. Opak je ale pravdou. Hlavné mesto Nepálu totižto neleží priamo medzi štítmi Himalájí, ale v…

Kathmandú - mesto dvoch náboženstiev Káthmandu

Káthmandu Kathmandú - mesto dvoch náboženstiev

Káthmandu je hlavným mestom Nepálu a súčasne najväčším mestom v rámci himalájskeho regiónu. Spolu s priľahlými mestami káthmandskej kotliny - tzv.…

Pokhara - Nepál pod Annapurnou Pokhara

Pokhara Pokhara - Nepál pod Annapurnou

Naša cesta južným Nepálom, skvelý adrenalínový zážitok v podobe raftingu na rieke Trisuli a cieľ v mystickom meste pod Annapurnou.

Pokhara – môj nepálsky raj na zemi Pokhara

Pokhara Pokhara – môj nepálsky raj na zemi

Existuje nejaké najlepšie miesto na zemi? Možno veľa cestovateľov vám bude hovoriť, že je ťažké rozohodnúť sa pre jedno, že každá destinácia má…

Sviatky v Nepále

23

13:05

okt

2023

Nepál Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Nepál, krajina známa svojou hornatou krajinou a bohatou kultúrou, ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť zažiť tradičné sviatky, ktoré obohacujú jej kultúrne…

DOVOLENKA V EXOTIKE

ZISTIŤ VIAC